Справа № 342/469/25
Провадження № 3/342/142/2025
12 травня 2025 року м. Городенка
Суддя Городенківського районного суду Івано-Франківської області Гайдич Р.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від ВП №2 (м.Городенка) Коломийського РВП Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку АДРЕСА_1 , зареєстрованої по АДРЕСА_2 , громадянку України, яка проживає без реєстрації шлюбу, на утриманні має неповнолітню дитину, ІПН відсутній (в ID картці не зазначений),
за ч.1 ст.173-2 КУпАП,
ОСОБА_1 вчинила домашнє насильство, тобто умисно вчинила дії психологічного характеру до потерпілої особи.
Правопорушення було скоєно за наступних обставин.
03.05.2025 біля 22-35 год. за місцем свого проживання по АДРЕСА_1 вчинила конфлікти із своїм спів жителем ОСОБА_2 , з яким проживає за однією адресою. В ході конфлікту вона ображала його нецензурними словами, внаслідок чого була завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілому.
В судовому засіданні ОСОБА_1 була ознайомлена із своїми правами та підтвердила обставини, викладені в матеріалах справи, вину у скоєному визнала, зазначила, що більше такого не повториться. Раніше подібного не вчиняла. Повідомила, що працює по найму в людей, має на утриманні неповнолітню дитину, проживає в незареєстрованому шлюбі більше 18 років.
Вина ОСОБА_1 крім її показів доводиться іншими належними та допустимими доказами у відповідності до вимог ст.251 КУпАП, а саме даними, що містяться:
- в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №251432 від 05.05.2025;
- рапорті чергового ВП №2 Коломийського РВП ГУ НП в Івано-Франківській області;
- протоколі прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 03.05.2025;
- письмових поясненнях ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , де ними зазначено про обставини події, що мала місце 03.05.2025 за їх участі.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, тощо.
Розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, суд з урахуванням вимог ст. 252 КУпАП оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У рішенні ЄСПЛ від 21 липня 2011 року по справі «Коробов проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що при оцінці доказів Суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом». Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумцій факту (п.65).
За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 , у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, повністю доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами.
Вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адмінправопорушенння, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, і її дії кваліфіковано правильно.
Щодо застосування заходів, передбачених ст. 39-1 КУпАП, то суд враховує, що це право суду, а не обов'язок, оскільки вказана норма, передбачає, що у разі вчинення домашнього насильства суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Враховуючи вищевикладене, суддя вважає застосувати відносно ОСОБА_1 , лише адміністративне стягнення в межах, встановлених санкцією, передбаченою ч. 1 ст. 173-2 КУпАП без застосування ст. 39-1 КУпАП
Керуючись ст.33 КУпАП, враховуючи особу правопорушниці, яка, офіційно не одружена, проживає із співмешканцем без реєстрації шлюбу, за місцем проживання характеризується негативно, майновий стан - працює не офіційно по найму в людей, фізично здорова, не являється особою із інвалідністю, на утриманні має неповнолітню дитину, характер вчиненого нею адміністративного правопорушення, те, що вона раніше не притягувалась до адмінвідповідальності, а також обставини, що пом'якшують відповідальність - визнання вини та щире каяття, тому вважаю за необхідне накласти на останню адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі, як передбачено в санкції ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Дане адміністративне стягнення відповідно до ст. 23 КУпАП є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення пред'являється до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП особа, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачує судовий збір у розмірі, визначеному п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір».
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 9, 33-35, 39-1, 40-1, 173-2, 221, 251, 266, 283-285, 294, 307, 308 КУпАП,-
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 20 (двадцяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 до державного бюджету судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
На підставі ч.2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк, встановлений ч.1 ст. 307 КУпАП, при примусовому виконанні цієї постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду через Городенківський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя: Гайдич Р. М.