Справа № 169/331/22
Провадження № 3-в/169/10/25
12 травня 2025 року селище Турійськ
Суддя Турійського районного суду Волинської області Ковальчук О. В., розглянувши заяву начальника Ковельського відділу державної виконавчої служби у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Сергія Кушніра про вирішення питання про зміну способу і порядку виконання постанови судді Турійського районного суду Волинської області від 18 серпня 2022 року у справі № 169/331/22, -
18 серпня 2022 року суддею Турійського районного суду Волинської області Ковальчук О. В. винесено постанову у справі № 169/331/22 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 190 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме, в сумі 119 гривень 00 копійок з конфіскацією мисливської гладкоствольної рушниці ТОЗ-63 1958 року випуску, № НОМЕР_1 калібру.
30 серпня 2022 року зазначена постанова набрала законної сили та була направлена до відділу державної виконавчої служби для виконання в частині конфіскації такої зброї.
01 травня 2025 року начальник Ковельського ВДВС у Ковельському районі Волинської області ЗМУ Міністерства юстиції Кушнір С. звернувся до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання постанови суду. Заява обґрунтована тим, що на примусовому виконанні перебуває виконавче провадження № 70287036 з примусового виконання постанови Турійського районного суду Волинської області від 18 серпня 2022 року у справі № 169/331/22 про конфіскацію мисливської гладкоствольної рушниці ТОЗ-63 1958 року випуску, № НОМЕР_1 калібру, котра була вилучена у ОСОБА_1 . Відповідно до частин першої, другої статті 62 Закону України «Про виконавче провадження» виконання рішень про конфіскацію майна здійснюється органами державної виконавчої служби в порядку, встановленому цим Законом. Реалізація конфіскованого майна здійснюється в порядку, встановленому цим Законом. Згідно з частиною першою статті 61 цього Закону реалізація арештованого майна (крім майна, вилученого з цивільного обороту, обмежено оборотоздатного майна та майна, зазначеного у частині восьмій статті 56 цього Закону) здійснюється шляхом проведення електронних аукціонів або за фіксованою ціною. 01 жовтня 2024 року Ковельським ВДВС у Ковельському районі Волинської області ЗМУ Міністерства юстиції до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області ЗМУ Міністерства юстиції було подано інформацію про перелік конфіскованого майна для подальшого оприлюднення на сайті Волинської обласної адміністрації. Станом на 01 листопада 2024 року на адресу виконавчої служби заяв на отримання майна не надходило. Згідно пункту 8 «Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби» № 985 від 11 липня 2002 року, мисливська вогнепальна, пневматична і холодна зброя, боєприпаси до зброї, а також засоби самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, реалізуються в установленому законодавством порядку. Зважаючи, що реалізація такого обмежено обороноздатного майна не може здійснюватися шляхом проведення електронних торгів, то його реалізація має здійснюватися в іншому порядку, визначеному Законом. Таким чином, оскільки вищезазначене майно є обмежено обороноздатним, а тому не підлягає реалізації згідно положень «Порядку реалізації арештованого майна» № 2831/5 від 29 вересня 2016 року. Знищення чи реалізація вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, стосовно яких прийнято рішення суду про конфіскацію здійснюється згідно положень «Інструкції про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї» № 314 від 31 травня 1993 року. Частиною третьою статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Таким чином, на підставі наведеного, начальник Ковельського ВДВС у Ковельському районі Волинської області ОСОБА_2 просить змінити спосіб і порядок виконання постанови суду в частині конфіскації мисливської гладкоствольної рушниці ТОЗ-63 1958 року випуску, № НОМЕР_1 калібру, на такий спосіб та порядок виконання постанови суду як: застосувати спеціальну конфіскацію в дохід держави речового доказу та знищити його, поклавши виконання постанови на спеціально уповноважений орган - Головне управління Національної поліції у Волинській області.
Заявник ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином та вчасно, заяви про відкладення розгляду справи не подавав, однак його неявка не перешкоджає розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи та подане клопотання, суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення, усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладання адміністративного стягнення, вирішуються органом, що виніс постанову.
Нормою частини шостої статті 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи.
Відповідно до частини першої статті 265 Кодексу України про адміністративні правопорушення речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Пунктом 11 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку зберігання вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення речей і документів» № 17 від 16 січня 2012 року встановлено, що за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення речі і документи в установленому порядку конфіскуються, повертаються володільцеві або знищуються, а у разі вилучення речей за плату - реалізуються.
Згідно частини першої статті 29 Кодексу України про адміністративні правопорушення конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду.
Статтями 314, 315 КУпАП визначено, що виконання постанови про конфіскацію предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, здійснюється шляхом вилучення конфіскованого предмета і примусового безоплатного звернення цього предмета у власність держави. Реалізація конфіскованих предметів, які стали знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, провадиться в порядку, встановлюваному законами України.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про виконавче провадження» виконання рішень про конфіскацію майна здійснюється органами державної виконавчої служби в порядку, встановленому цим Законом. Реалізація конфіскованого майна здійснюється в порядку, встановленому цим Законом. Розпорядження конфіскованим майном та майном, яке не підлягає реалізації, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 8 «Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби» № 985 від 11 липня 2002 року, мисливська вогнепальна, пневматична і холодна зброя, боєприпаси до зброї, а також засоби самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, реалізуються в установленому законодавством порядку.
Чинним законодавством не передбачено способу та порядку реалізації органами державної виконавчої служби засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, що в сукупності є обставинами, які унеможливлюють виконання рішення суду.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати, передбачених цим Законом, заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до вимог частини першої статті 11 Закону України «Про поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення» придбання вибухових матеріалів здійснюється за дозволом відповідного територіального органу Національної поліції.
Згідно пункту 22 частини першої статті 23 Закону України «Про Національну поліцію», поліція, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює у визначеному законом порядку приймання, зберігання та знищення вилученої, добровільно зданої, або знайденої вогнепальної, газової, холодної та іншої зброї, боєприпасів, набоїв, вибухових речовин та пристроїв, наркотичних засобів або психотропних речовин.
Таким чином, з огляду на вищенаведене, враховуючи вжиття державним виконавцем усіх заходів щодо примусового виконання постанови суду та неможливість її виконання, суд дійшов висновку, про доцільність задоволення заяви начальника Ковельського ВДВС у Ковельському районі Волинської області ЗМУМЮ Кушніра С. та змінити порядок і спосіб виконання вищезазначеної постанови.
Керуючись статтями 313-315 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Інструкцією про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, № 314 від 31 травня 1993 року, Законом України «Про виконавче провадження», суддя -
Заяву начальника Ковельського відділу державної виконавчої служби у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Сергія Кушніра про зміну способу і порядку виконання постанови судді Турійського районного суду Волинської області від 18 серпня 2022 року у справі № 169/331/22 задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання постанови судді Турійського районного суду Волинської області від 18 серпня 2022 року у справі № 169/331/22 в частині конфіскації знаряддя вчинення правопорушення, а саме: мисливської гладкоствольної рушниці ТОЗ-63, 1958 року випуску, № НОМЕР_2 , 16 калібру, яка знаходиться на зберіганні в камері схову речових доказів Ковельського ВП ГУНП у Волинській області, на такий спосіб та порядок виконання постанови суду як: застосувати спеціальну конфіскацію в дохід держави речового доказу та знищити його, поклавши виконання постанови на спеціально уповноважений орган - Головне управління Національної поліції у Волинській області.
Постанова суду може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її оголошення.
Суддя О. В. Ковальчук