Справа № 156/474/25
Провадження № 3/156/404/25
12 травня 2025 року сел.Іваничі
Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Федечко М. О., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу поліцейської діяльності № 1 (сел. Іваничі) Володимирського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, АДРЕСА_1 , не працює (згідно даних протоколу),
за ч. 3 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
учасники справи:
особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,
про права передбачені ст. 268 КУпАП, ст. 10, 63 Конституції України особі роз'яснено,
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи
До Іваничівського районного суду Волинської області надійшли адмінматеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 178 КУпАП.
Так, щодо ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №758780 від 14.04.2025 року в якому зазначено, що 14.04.2025 року о 20:20 год. гр. ОСОБА_1 знаходячись поблизу будинку по вул. Грушевського в сел. Іваничі, знаходився в п'яному вигляді з явними ознаками алкогольного сп'яніння і різким запахом алкоголю з порожнини рота, а також був в брудному одязі з розстібнутою ширінкою, чим ображав людську гідність і громадську мораль, порушення вчинено двічі протягом року.
ІІ. Пояснення учасників справи
В судовому засідання ОСОБА_1 свою вину заперечив, ствердив, що не перебував в стані алкогольного сп'яніння, оскільки будь-які докази на підтвердження цього відсутні, однак підтвердив, що упав біля магазину, оскільки це пов'язано з станом його здоров'я.
ІІІ. Застосоване судом законодавство
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції України і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ст. 9 КУпАП правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з положеннями ст. ст. 245, 252, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасно, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
У ст. 251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч. 1 ст. 178 КУпАП передбачає діяння, а саме розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль
Частина 3 ст.178 КУпАП передбачає відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу в громадських місцях у п'яному вигляді.
ІV. Оцінка щодо фактичних обставин справи та висновок суду
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 178 КУпАП, до матеріалів справи долучено: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 758780 від 14.04.2025 року, рапорт ЄО № 1725 від 14.04.2025 року, письмові пояснення ОСОБА_2 (фельдшера) від 14.04.2025 року, витяг із системи Національної поліції «Адмінпрактика» про вчинення ОСОБА_3 адміністративних правопорушень за ч. 1 ст. 178 та ч. 2 ст. 178 КУпАП у 2022 році.
Будь-яких інших належних та допустимих доказів до матеріалів справи не долучено.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 758780 від 14.04.2025 року (а.с.1), ОСОБА_1 ставиться в вину повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою ст. 178 КУпАП, за яке його вже було піддано адміністративному стягненню.
Частина 3 ст.178 КУпАП передбачає відповідальність за Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу в громадських місцях у п'яному вигляді.
У фабулі протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №758780 від 14.04.2025 року зазначено, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення двічі протягом року.
Однак у матеріалах справи відсутні будь - які докази, що ОСОБА_1 двічі протягом року піддавався адміністративному стягненню за дії передбачені частиною першою статті 178 КУпАП.
У матеріалах справи наявний лише витяг із системи органу Національної поліції «Адмінпрактика» у якому зазначено, що ОСОБА_1 притягався до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 178 та ч. 2 ст. 178 КУпАП, однак ще у 2022 році.
Тобто, у матеріалах справи про адміністративне правопорушення, відсутні належні відомості (докази), що ОСОБА_1 двічі протягом року, тобто за період 2024-2025 роки піддавався адміністративному стягненню за дії передбачені ч. 1 ст. 178 КУпАП.
Верховний Суд України у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, розглядаючи справу №524/5741/16-а зауважив, що притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Доведення вини правопорушника покладається на орган, що складає протокол про адміністративне правопорушення. Під доказуванням у провадженні у справах про адміністративні правопорушення слід розуміти процесуальну діяльність суб'єктів щодо збору, перевірки та оцінки доказів з метою встановлення об'єктивної істини у справі й прийняття на цій основі законного рішення.
Суд наголошує, що він не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Підсумовуючи викладене, враховуючи надані суду докази по справі, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, суддя вважає, що обставини, які викладені у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 758780 від 14.04.2025 року, не підтверджені належними та допустимими доказами по справі, які б свідчили про наявність в діях ОСОБА_1 - складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 178 КУпАП, а тому, оцінивши надані суду докази, суд вважає, що провадження у справі підлягає закриттю.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 247, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 178 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яка притягувалась до адміністративної відповідальності, та потерпілою особою протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду через Іваничівський районний суд Волинської області.
Суддя М. О. Федечко