Справа № 750/5176/25
Провадження № 3/750/1875/25
09 травня 2025 року м. Чернігів
Суддя Деснянського районного суду м. Чернігова Сапон А.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 - за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
Відносно ОСОБА_1 складено протокол про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, де зазначено, що він 06.04.2025 о 00.31 год. по пр. Перемоги, 203 в м. Чернігові керував автомобілем марки «Ford Edge» номерний знак НОМЕР_1 із явними ознаками алкогольного сп'яніння та відмовився від проходження, відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, через канцелярію суду до початку судового засідання від його захисника Мороза О.В. надійшло клопотання про закриття даного провадження, у зв'язку з відсутністю у його підзахисного ознак алкогольного сп'яніння, під час його зупинення.
Так щодо такої ознаки, як запах алкоголю з порожнини рота, то захисник Мороз О.В. зазначив, що крім водія, в салоні автомобіля перебували ще й інші люди, серед яких одна перебувала у стані сп'яніння, про що вона сама повідомила працівників поліції.
Щодо такої ознаки, як поведінка, що не відповідає обстановці, то захисник зазначив, що після зупинки транспортного засобу ОСОБА_1 чітко виконував всі вказівки працівників поліції.
Щодо такої ознаки, як різка зміна забарвлення шкіряного покриву обличчя, захисник зазначив, що на відеозапису долученому до матеріалів справи, обличчя ОСОБА_1 по кольору та виразу нічим не відрізняється від облич працівників поліції, які зупинили автомобіль.
Також працівники поліції перед пред'явленням вимоги до ОСОБА_1 про проходження огляду на місці не проінформували його про порядок застосування спеціального засобу та про процедуру проходження огляду, не роз'яснили права на захист, у зв'язку з чим він просить закрите дане провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
У відповідності до положень ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Пункт 2.5 Правил дорожнього руху зобов'язує водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 3 розділу І Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, на ознаки алкогольного сп'яніння водія вказують: запах алкоголю з ротової порожнини, порушення координації рухів, мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці.
Описані в Інструкції ознаки алкогольного чи іншого сп'яніння водія повинні бути очевидними, а не удаваними.
Як убачається з відеозапису, 06.04.2025 о 00 годині 31 хвилин в м. Чернігові працівниками поліції було зупинено автомобіль «Ford Edge» номерний знак НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 , та під час спілкування з яким у нього були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, різка зміна забарвлення шкіряного покриву обличчя та поведінка, що не відповідає обстановці.
Разом з тим з переглянутого відеозапису, у водія ОСОБА_1 не вбачається зовнішніх ознак алкогольного сп'яніння. Навпаки, на відеозапису видно, що водій ОСОБА_1 перебуває у тверезому стані, усвідомлює свої дії, чітко вимовляє фрази, поведінки, яка б не відповідала обстановці, не вбачається.
Також на запитання поліцейського чи вживав ОСОБА_1 алкогольні напої, останній категорично відповідає що ні, проте його пасажирка, яка перебувала разом з ним в автомобілі повідомляє, що це вона вживала алкогольні напої і запах алкоголю може бути чути від нею.
Крім того після складання відносно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення, останнього було доставлено до ТЦК та СП, де на відео видно, що останній розбірливо спілкується з працівниками ТЦК та самостійно заповнює якісь бланки, що також не вказує на наявність у нього ознак алкогольного сп'яніння, запах алкоголю відеокамера не передає, крім того присутність запаху може бути виключно суб'єктивною думкою поліцейського.
При відсутності у водія ознак будь-якого сп'яніння, алкогольного чи наркотичного, вимога поліцейського про проходження медичного огляду на стан сп'яніння, є неправомірною і відмова від її виконання правових наслідків не породжує.
У рішенні ЄСПЛ від 21 липня 2011 року по справі «Коробов проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що при оцінці доказів Суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом». Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом, зазначене викладено в п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14.02.2008р. у справі «Кобець проти України».
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Приймаючи до уваги приписи ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також зважаючи на практику ЄСПЛ у справах «Лучанінова проти України», «Надточій проти України», беручи до уваги серйозність передбаченого ст. 130 КУпАП адміністративного стягнення, правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні «кримінальному обвинуваченню» у значенні статті 6 Конвенції, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор протоколу про адміністративне порушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.
У справі «Barbera, Messegu and Jabardo v. Spain» ЄСПЛ встановив, що принцип презумпції невинності вимагає серед іншого, щоб, виконуючи свої обов'язки, судді не починали розгляд справи з упередженої думки, що особа скоїла правопорушення, яке ставиться їй в провину; всі сумніви, щодо її винуватості повинні тлумачитися на користь цієї особи.
Статтею 62 Конституції України закріплений принцип презумпції невинуватості, який передбачає, що ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість, а також, що всі сумніви стосовно доведеності вини особи, мають тлумачитись на її користь.
Таким чином, на підставі всебічного, повного та об'єктивного дослідження наявних в матеріалах справи доказів, керуючись принципами презумпції невинуватості, поваги до людської гідності, загальними принципами здійснення судочинства, з метою забезпечення справедливої процедури суд вважає недоведеним належними та допустимими доказами наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Інші докази, які б свідчили про його вину суду надані не були.
Виходячи з установленого, а саме недоведеності того, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, дійсно керувала транспортним засобом з явними ознаками алкогольного сп'яніння, це не може бути підставою для притягнення її до відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто є безпосередньою умовною для закриття провадження в справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого означеною нормою закону.
Керуючись ст. ст. 1, 7, 9, 23, 245, 247 п. 1, 253, 284 п. 3, 294 КУпАП, -
Закрити провадження в справі щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернігівського апеляційного суду.
Суддя А.В. Сапон