про залишення заяви без руху
30.04.2025 Справа №607/6119/25 Провадження №2-о/607/282/2025
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі головуючого судді Дзюбича В.Л., за участю секретаря судового засідання Кочмар С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , заінтересована особа - Тернопільський відділ ДРАЦС у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення,
25.03.2025 заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області із заявою, в якій просять встановити факт належності державної реєстрації, поновлення актового запису про розірвання шлюбу на ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , за №57, від 13 березня 2007 року, складеного Первомайським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області.
Ухвалою судді від 31.03.2025 відкрито провадження у вказаній цивільній справі та призначено судове засідання.
В ході розгляду справи судом було встановлено наступні обставини.
Порядок розгляду судом справ окремого провадження визначено нормами розділу IV ЦПК України.
Відповідно до положень частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом (частина третя статті 294 ЦПК України).
Щодо мети встановлення факту.
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
За приписами ч. 1 ст. 318 ЦК України у заяві повинно бути зазначено:
1) який факт заявник просить встановити та з якою метою;
2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
3) докази, що підтверджують факт.
Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 320/948/18 зазначено, що: «у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб'єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення;
- встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, зазначений у статті 315 ЦПК України, не є вичерпним.
Однак, у порушення положень ст. 318 ЦК України заявниками не сформульовано мету встановлення факту належності державної реєстрації, поновлення актового запису про розірвання шлюбу на ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , за №57, від 13 березня 2007 року, складеного Первомайським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області.
Окрім того, згідно ч.2 ст.175 ЦПК України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Отже, заява повинна бути підписана або безпосередньо заявниками, або їхнім представником, із зазначенням хто саме підписав позовну заяву.
Всупереч вищенаведеному, заява підписана лише одним заявником ОСОБА_1 , проте із вказаною заявою звернулося два заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , яка повинна була бути підписана обома заявниками
У відповідності до частини 11 ст. 187 ЦПК України, суддя, встановивши, після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не можу перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Враховуючи вищенаведене, заяву слід залишити без руху і надати заявникам строк сім днів з дня вручення ухвали для усунення недоліків, зокрема:
- подати заяву у новій редакції у якій зазначити з якою метою заявники просять встановити факт належності державної реєстрації, поновлення актового запису про розірвання шлюбу на ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , за №57, від 13 березня 2007 року, складеного Первомайським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області. Заяву подати у кількості: для суду та відповідно до наявних учасників справи із долученням до неї належним чином засвідчених копій документів;
- заява про встановлення факту повинна бути підписана обома заявниками.
Керуючись ст. 10, 175, 177, 185, ч. 1, 2, 258-261, 293-294, 315, 318 ЦПК України, суддя,-
Заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , заінтересована особа - Тернопільський відділ ДРАЦС у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без руху, надавши заявникам строк сім днів з дня отримання копії ухвали для усунення зазначених в мотивувальній частині ухвали суду недоліків.
Роз'яснити, що у випадку невиконання вимог даної ухвали відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 257 ЦПК України заява буде залишена без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В. Л. Дзюбич