Справа № 486/79/25
Провадження № 1-кс/486/164/2025
09 травня 2025 року м. Південноукраїнськ
Слідчий суддя Південноукраїнського міського суду Миколаївської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області ОСОБА_3 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, погоджене прокурором Южноукраїнського відділу Вознесенської окружної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, внесеного 01 вересня 2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024152120000388,
01 травня 2025 року старший слідчий СВ Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області ОСОБА_3 звернувся із клопотанням, погодженим прокурором Южноукраїнського відділу Вознесенської окружної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, внесеного 01 вересня 2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024152120000388.
Згідно клопотання, слідчим відділенням ВП № 3 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024152120000388 від 01 вересня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
В ході проведення досудового розслідування встановлено, що в ході планової ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності КП «ІНФОРМАЦІЯ_1» Южноукраїнської міської ради, яка була проведена спеціалістами управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області було виявлено нестачу наступних товарно - матеріальних цінностей, а саме, труба металева d-50 в кількості 960 метрів, редуктор зменшення тиску d-50 в кількості 4 штук, світильники «Ferron» 50 W в кількості 67 штук, світильники «Ferron» 30 W в кількості 431 штука, кабель СИП в кількості 3546 метра на загальну суму приблизно 800 000 грн.
Так, до ВП № 3 Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області надійшов з управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області Акт ревізії від 21 червня 2024 року № 15-14-11/50, в якому зазначено, зокрема, що в порушення норм статті 526 Цивільного кодексу України, частин 1,2 статті 193 Господарського кодексу України, пункту 31 Правил надання послуг з водопостачання Та централізованого водовідведення, затверджених Постановою КМУ від 5 липня 2019 року №690 зі змінами, пунктів 3.6, 3.7, 4.1.1, 4.1.4, 4.4.2 Договорів про надання послуг з централізованого. водопостачання та централізованого водовідведення із Споживачами, КП «ІНФОРМАЦІЯ_1» не проведено нарахування заборгованості за спожиту абонентами воду, що призвело до недоотримання Підприємством доходів від основної діяльності на загальну суму 621,82 тис. грн з ПДВ.
Проведеною в ході ревізії інвентаризацією виявлено нестачу виробничих запасів на загальну суму 1 299,44 тис. гривень. Крім того, встановлено залишки виробничих запасів, вартість яких за даними інвентаризаційного опису становить 793,17 тис. гривень.
В порушення пункту 7 розділу І Положення про інвентаризацію активів та зобов?язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02 вересня 2014 року № 879 (далі - Положення № 879) КП «ІНФОРМАЦІЯ_1» не забезпечено проведення інвентаризації у разі зміни матеріально-відповідальних осіб.
При списанні матеріальних ресурсів на виконання поточних ремонтних робіт об'єктів мережі водопостачання та водовідведення смт Костянтинівка господарським способом (заміна труб ПВХ), в порушення пунктів 11, 12 Національного положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 31 грудня 1999 № 318, КП «ІНФОРМАЦІЯ_1» віднесено до складу прямих матеріальних витрат виробничої собівартості труби ПВХ, використання яких не підтверджено контрольними обстеженнями, що призвело до зайвих витрат коштів Підприємства на загальну суму 1 002,81 тис. гривень.
В порушення частини 1 статті 9 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», пунктів 2.1: Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88, КП «ІНФОРМАЦІЯ_1» проведено списання матеріальних ресурсів при відсутності підтверджуючих первинних документів, що призвело до зайвих витрат коштів Підприємства на загальну суму 373,28 тис. грн.
В порушення статті 29 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» в частині не розроблення технологічних нормативів використання питної води (розрахунок норм втрат води), пункту 7 Розділу ІІІ Положення № 879 в частині не проведення інвентаризації дебіторської та кредиторської заборгованості, пункту 9 ПСБО 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08 жовтня 1999 року № 237, в частині класифікації дебіторської заборгованості за продукцію, товари, роботи, послуги з групуванням дебіторської заборгованості за строками її непогашення із встановленням коефіцієнта сумнівності для кожної групи, пунктів 1-5 Розділу ІІ та пункту 3 Розділу IV Інструкції обліку та класифікації аварій на міських водопровідних та каналізаційних системах, затвердженої наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 16 грудня 1992 року № 71 в частині не встановлення причин виникнення поривів, аварій системи водопостачання та відповідальних осіб - винуватців, не проведення претензійно - позовної роботи, призвело до списання Підприємством дебіторської заборгованості в загальній сумі 8 600 000,0 грн, з яких дебіторська заборгованість в сумі 3 715,5 тис. грн термін позовної давності якої, визначений ст. 257 Цивільного кодексу України, щодо її стягнення сплинув, втратила ознаки активу, визначені п.5 ПСБО 10, чим Підприємству завдано фінансових втрат на відповідну суму.
В порушення абзацу першого частини 3, 5 статті 9, абзацу першого частини першої статті 11 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п.9.7 Правил організації та ведення обліку за ліцензованими видами діяльності суб?єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27 грудня 2017 року № 1474, КП «ІНФОРМАЦІЯ_1» не відображена в бухгалтерському обліку отримана цільова фінансова допомога згідно рішень Южноукраїнської міської ради з одночасним визнанням доходу у «Звіті про фінансові результати» форми № 2 у відповідних звітних періодах на загальну суму 8 551,8 тис. грн, внаслідок чого занижено фінансовий результат у 2021 році на 1092,3 тис. грн, у 2022 році на 6500,00 тис. грн, 2023 році на 959,5 тис. гривень.
В порушення пунктів 10, 11 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування; затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178, КП «ІНФОРМАЦІЯ_1» у 2022 році укладено 3 договори на загальну вартість 675,50 тис. грн без застосування відкритих торгів та 4 договори на загальну вартість 284,45 тис. грн, по яких не оприлюднено звіт про договір в електронній системі закупівель.
Відповідно до банківських виписок за досліджений період КП «ІНФОРМАЦІЯ_1» проведено взаєморозрахунки з ТОВ «ІНФОРМАЦІЯ_2» на загальну суму 5 143 119,14 гривень.
Окрім цього, в ході ревізії встановлено, що між КП «ІНФОРМАЦІЯ_1», в особі в.о. директора ОСОБА_5 (Покупець), що діє на підставі Статуту, з однієї сторони та ТОВ «ІНФОРМАЦІЯ_2» (Постачальник), в особі ОСОБА_6 , що діє на підставі Виписки з єдиного державного реєстру фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з іншої сторони, укладено Договір придбання труби централізованих опалювальних систем ДК021:2015 «44163120-7» від 05 вересня 2022 року №50-2022 (далі - Договір №50-202, ідентифікатор в електронній системі закупівель «ІНФОРМАЦІЯ_6» ІНФОРМАЦІЯ_5, закупівля без використання електронної системи).
Договором передбачено:
- постачальник зобов?язаний у порядку та строки, встановлені договором, передати у власність Покупця труби централізованих опалювальних систем d50 для безперебійної роботи теплотраси в смт Костянтинівка (далі за текстом - Товар), а Покупець зобов?язується прийняти Товар та оплатити його на умовах, визначених цим договором (п.1.1);
- строк поставки Товару до 20 грудня 2022 року (п.2.1);
- у випадку порушення Покупцем строків, протягом яких він зобов'язаний прийняти Товар, або відмовити в прийнятті Товару в момент поставки, Постачальник: має право відмовитись від поставки цього Товару без виплати Покупцю будь яких штрафних або компенсаційних виплат, та запропонувати Покупцю поставити цей Товар (у разі його наявності або наявності або наявності можливості його поставити) на інших умовах (п.2.2).
Право власності на поставлену партію Товару переходить від Постачальника до Покупця з моменту передачі-прийому Товару в пункті поставки і засвідчується підписанням Сторонами видаткової накладної. Датою отримання Покупцем партії Товару та супровідних документів є дата видаткової накладної (п.2.3).
- сума договору складає 180 000,00 грн без ПДВ (п.3.1);
- цей договір вступає в силу з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та діє до 31 грудня 2022 року (п.11.1);
- даний договір може бути змінений, розірваний за згодою сторін, що оформляється додатковою угодою до даного договору (п.11.2).
До Договору №50-2022 додавалась «Специфікація» (Додаток №1) згідно якої поставці належало 1000 м/п труби централізованих опалювальних систем d50 на суму 180 000,00 гривень.
В подальшому, між КП «ІНФОРМАЦІЯ_1», в особі в.о. директора ОСОБА_7 (Покупець), що діє на підставі Статуту, з однієї сторони та ТОВ «ІНФОРМАЦІЯ_2» (Постачальник), в особі ОСОБА_6 , що діє на підставі Виписки з єдиного державного реєстру фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з іншої сторони, до Договору №50-2022, керуючись пунктом 8.2 договору №5O-2022, пунктом 4 частини 5 статті 41 Закону «Про публічні закупівлі» та частиною 1 статті 651 Цивільного кодексу України вносились наступні зміни:
- Додаткова угода від 03 жовтня 2022 року №33 попередня оплата проводиться за умови проведення оплати Державною казначейською службою України в розмірі 30% від вартості договору.
- Додаткова угода від 14 грудня 2022 року №77 строк поставки Товару до 3 місяців з момент отримання коштів на розрахунковий рахунок Постачальника (п.1);
- збільшено вартість за придбані матеріали (труба металева) на суму 553 030,00 грн. Вартість договору складає 733 030,00 грн з урахуванням сум отриманої попередньої оплати за договорами: №45-2022 від 05 вересня 2022 року, №57-2022 від 05 вересня 2022 року, №44-2022 від 05 вересня 2022 року на загальну суму 165909,00 грн, та з урахуванням попередньої оплати за договором №50-2022 від 05 вересня 2022 року на суму 54 000,00 гривень.
- Додаткова угода від 17 березня 2023 року №2 продовжена дія договору до 30 квітня 2023 року.
Відповідно до Специфікації труби централізованих опалювальних систем d50 960 м/п по ціні 763,5729 грн на суму 733 030,00 гривень.
Додаткові угоди вступають в силу з моменту підписання сторонами та вважається невід'ємною частиною Договору №50-2022 (п.6);
Згідно Накладної від 14 грудня 2022 року №149/12 ТОВ «ІНФОРМАЦІЯ_2» поставило, згідно умов Договору №50-2022 та КП «ІНФОРМАЦІЯ_1» прийнято трубу металеву (для централізованих систем) довжиною 960 м/п за ціною 763,59375 грн, на суму 733 030,00 грн без ПДВ, з підписом про отримання в.о. директора ОСОБА_8 . Діаметр труби в накладній не зазначено. Супровідних документів (сертифікатів якості тощо) до накладної до ревізії не надано.
Загалом, згідно наданих копій платіжних доручень КП «ІНФОРМАЦІЯ_1» проведено оплату ТОВ «ІНФОРМАЦІЯ_2» по вказаному договору з урахуванням додаткових угод на загальну суму 733 030,0 грн без ПДВ.
Водночас, згідно даних єдиного ВЕБ-порталу використання публічних коштів ІНФОРМАЦІЯ_4, КП «ІНФОРМАЦІЯ_1» проведено оплату ТОВ «ІНФОРМАЦІЯ_2» 27 березня 2023 року в сумі 7 255,00 гривень без ПДВ згідно договору №50-2022 від 05 вересня 2022 року.
Так, в ході аналізу отриманих в ході тимчасового доступу до речей та документів, що перебувають у володінні КП «ІНФОРМАЦІЯ_1», встановлено, що розрахунок по взаємовідносинам із ТОВ «ІНФОРМАЦІЯ_2» відбувався шляхом перерахування безготівкових грошових коштів на банківський рахунок останніх, відкритий в АТ «ІНФОРМАЦІЯ_3» (МФО НОМЕР_3, юридична адреса: АДРЕСА_1).
Зважаючи на викладене, для проведення подальшого досудового розслідування, з метою підтвердження або спростування фактів завдання матеріальної шкоди, на даний час виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу та вилученні оригіналів документів доступ до яких неможливо отримати в інший спосіб, окрім як на підставі ухвали слідчого судді, а саме:
1. роздруківки (виписки) руху грошових коштів по банківському рахунку НОМЕР_1 (за можливості ідентифікувати номери банківських карток та/або рахунки отримувачів з назвами «ІНФОРМАЦІЯ_7» та «ІНФОРМАЦІЯ_8»), в електронному та паперовому вигляді, за період часу з 01 січня 2021 року по дату виконання ухвали включно, із зазначенням вхідного та вихідного залишків кошів, прибуткової та видаткової частини, призначення платежів, дати та часу (години, хвилини та секунди) надходження грошових коштів на рахунок та перерахування з нього, із зазначенням документів, на підставі яких проведені транзакції (договорів, рахунків, платіжних доручень, заяв, квитанцій тощо), повних назв контрагентів, їх коди ЄДРПО України, МФО та номері банківських рахунків контрагентів, з якими проводились операції;
2. оригіналів документів, на підставі яких відбувались зарахування, зняття та перерахування грошових коштів (платіжних доручень, грошових чеків, заяв на переказ готівки, квитанцій, меморіальних ордерів тощо) за вищевказаними рахунками за період часу з 01 січня 2021 рокупо дату виконання ухвали включно;
3. повних анкетних даних про осіб, на яких відкрито банківський рахунок НОМЕР_1 , зокрема документів, наданих при відкритті рахунку (анкета, заява, договір на відкриття карткового рахунку, копії паспорту та РНОКПП тощо);
4. матеріалів фото-, відео-фіксації в електронному та паперовому вигляді, зроблених під час зняття грошових коштів в банкоматах по банківському рахунку НОМЕР_1 , за період часу з 01 січня 2021 року по дату виконання ухвали включно, отриманих за допомогою камер спостереження банкоматів та/або відповідних відділень на час проведення вказаних операцій, документів з інформацією щодо банківських операцій, проведених за допомогою даних банкоматів (зняття готівкових грошових коштів, перевірка балансу, переводи грошових коштів, оплата послуг тощо) із зазначенням виду операції, дати та часу (години, хвилини та секунди) їх проведення, номеру банківської картки;
5. IP-адрес, IMEI та номерів телефонів, за допомогою яких здійснювалися входи до онлайн-банкінгу із використанням банківського рахунку НОМЕР_1 , за період часу з 01 січня 2021 року по дату виконання ухвали включно, а також документів з інформацією щодо проведених операцій (зняття готівкових грошових коштів, перевірка балансу, переводи грошових коштів, оплата послуг тощо) із зазначенням виду операції, дати та часу (години, хвилини та секунди) їх проведення;
6. відомості щодо «фінансових» абонентських номерів, які закріплені за банківським рахунком НОМЕР_2 , а також дату, час, спосіб їх зміни.
7. за наявності, інформацію про інші рахунки відкриті в АТ «ІНФОРМАЦІЯ_3» на ТОВ «ІНФОРМАЦІЯ_2».
Разом з тим, відомості, що містяться в вищевказаних документах, мають важливе значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, а також можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час досудового розслідування. При цьому, на даному етапі відсутній інший спосіб довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Вилучення копій зазначених у клопотанні документів, необхідне з метою встановлення обставин, що розслідуються у даному кримінальному провадженні, зокрема підтвердження перерахування грошових коштів та встановлення осіб причетних до вчинення кримінального правопорушення.
Враховуючи викладене, а також можливість використання отриманих відомостей як обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, з метою всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин його вчинення, звернувся із клопотанням.
В судове засідання слідчий не з'явився, надав заяву, в якій просив розглядати клопотання без його участі, клопотання підтримав.
Відповідно до ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; 4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; 6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; 7) обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Дослідивши матеріали, додані до клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання задоволенню не підлягає, за наступних підстав.
В порушення вимог ч. 2 ст. 160 КПК України старший слідчий у своєму клопотанні ставить питання щодо надання дозволу на тимчасовий доступ до інформації, яка знаходиться у володінні АТ «ІНФОРМАЦІЯ_3», зокрема із використанням банківського рахунку НОМЕР_1 . Разом з тим, у п. 6 переліку документів, до яких просить надати згоду на тимчасовий доступ вказує банківський рахунок НОМЕР_2 , тобто інший банківський рахунок.
Враховуючи, що клопотання старшого слідчого не відповідає вимогам ч. 2 ст. 160 КПК України, що перешкоджає його повному та об'єктивному розгляду, слідчий суддя вважає, що клопотання задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 40, 159, 160, 162, 163, 164, 165, 166 КПК України, слідчий суддя
Старшому слідчому СВ Відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області ОСОБА_3 відмовити в задоволенні клопотання про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, погоджене прокурором Южноукраїнського відділу Вознесенської окружної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, внесеного 01 вересня 2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024152120000388.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її оголошення.
Слідчий суддя Південноукраїнського міського суду ОСОБА_1