Справа №463/1244/25
07 травня 2025 року м.Львів
Галицький районний суд міста Львова у складі:
головуючого судді Кітова О.В.,
за участю секретаря судового засідання Петрушки І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові цивільну справу за позовом Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (79000, м. Львів, вул. Ф. Ліста, 5; e-mail: g_soczzah@ukr.net; ЄДРПОУ: 26181358) до ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного місця проживання/перебування: АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) про стягнення коштів державної допомоги, виплаченої надміру,-
встановив:
Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідачки на користь Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради кошти, надміру виплачені за призначеною державною допомогою на проживання внутрішньо переміщеній особі у розмірі 22000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідно до заяв ОСОБА_1 від 06.02.2024, 12.04.2024 Галицьким відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради надавалась допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам у періоди з 01.02.2024 по 29.02.2024 у розмірі 2000 грн щомісячно, та з 01.03.2024 по 30.06.2024 у розмірі 5000 грн щомісячно (допомога призначена на відповідачку та її сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ). ОСОБА_1 перебувала на обліку у Галицькому відділі соціального захисту з 06.02.2024 по 25.07.2024, як внутрішньо переміщені особи з смт. Мирне, Волноваського району Донецької області, що підтверджується копією довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 06.02.2024 № 1307-7001959508. Відповідно до листа Личаківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 07.10.2024 №4-260307-12953, ОСОБА_1 з 25.07.2024 перебуває на обліку в Личаківському відділі соціального захисту як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_3 . В результаті проведеної спеціалістами Галицького відділу соціального захисту перевірки даних, наданих Міністерством фінансів України, встановлено, що відповідач неправомірно отримала допомогу за період з 01.02.2024 до 30.06.2024. Зокрема, верифікацією Міністерства фінансів України припинено виплату допомоги, оскільки з 01.02.2024, у зв'язку з тим, що на 1 число місяця, з якого призначається допомога відповідач мала на депозитному банківському рахунку, розміщеному у A-Банк, кошти в загальній сумі, що перевищує 100 тисяч гривень. Відповідно до інформації Міністерства фінансів України від 20.05,2024 станом на 01.02.2024 ОСОБА_1 має на банківському депозитному рахунку, розміщеному в AT «A-Банк» кошти, що перевищуються 100 тис. гривень. Виходячи з вищевикладеного, ОСОБА_1 не мала права на отримання допомоги, починаючи з 01.02.2024 та була зобов'язана повідомити Галицький відділ соціального захисту про наявність на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти в загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень на момент призначення допомоги або скасувати призначення допомоги за допомогою мобільного додатку Порталу Дія (Дія). Таким чином, позивач стверджує, що допомога за період з 01.02.2024 до 30.06.2024 виплачена неправомірно по вині заявниці, що вплинуло на її право на виплату допомоги. Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів на суму 22 000,00 грн з вини відповідача. З метою досудового вирішення справи та врегулювання даного спору 21.08.2024, 09.10.2024 Галицьким відділом соціального захисту скеровані повідомлення про переплату коштів виплачених надміру та запропоновано повернути борг добровільно. На даний час належна до повернення сума заборгованості становить 22 000,00 грн. Враховуючи наведене, просить позов задовольнити.
Ухвалою Личаківського районного суду м. Львова від 12.02.2025 дану справу передано на розгляд Галицького районного суду м. Львова.
Матеріали справи надійшли до Галицького районного суду м. Львова 19.03.2025.
Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 24.03.2025 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
31 березня 2025 року від представника відповідачки ОСОБА_1 - адвоката Репецького В.В. до суду надійшла заява про визнання позову. Відповідно до даної заяви ОСОБА_1 визнає в повному обсязі позов Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про стягнення коштів державної допомоги, виплаченої надміру в розмірі 22000 грн., пред'явлений у даній справі. Процесуальні наслідки визнання позову відповідачці відомі та зрозумілі.
Представниця позивача Кіт М.Д. у судове засідання не з'явилася, подала до суду клопотання про розгляд справи у її відсутності.
Представник відповідачки ОСОБА_1 - адвокат Репецький В.В. у поданій до суду заяві про визнання позову просив проводити розгляд справи за відсутності відповідачки та її представника.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Допомога призначається відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 (надалі - Порядок № 332).
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Порядку № 332 допомога призначається для забезпечення соціальної підтримки внутрішньо переміщеним осіб із числа незахищених верств населення та стимулювання до працевлаштування внутрішньо переміщених осіб працездатного віку.
Судом встановлено, що відповідно до заяв ОСОБА_1 від 06.02.2024, 12.04.2024 Галицьким відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (надалі - Галицький відділ соціального захисту) надавалась допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам (надалі - допомога) у періоди з 01.02.2024 по 29.02.2024 у розмірі 2000 щомісячно, та з 01.03.2024 по 30.06.2024 у розмірі 5000 гривень щомісячно (допомога призначена на відповідача та її сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
ОСОБА_1 перебувала на обліку в Галицькому відділі соціального захисту з 06.02.2024 по 25.07.2024, як внутрішньо переміщена особа з смт. Мирне, Волноваського району Донецької області, що підтверджується копією довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 06.02.2024 № 1307-7001959508.
Відповідно до листа Личаківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 07.10.2024 №4-260307-12953, ОСОБА_1 з 25.07.2024 перебуває на обліку в Личаківському відділі соціального захисту як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_3 .
В результаті проведеної спеціалістами Галицького відділу соціального захисту перевірки даних, наданих Міністерством фінансів України, встановлено, що відповідач неправомірно отримала допомогу за період з 01.02.2024 до 30.06.2024.
Зокрема, верифікацією Міністерства фінансів України припинено виплату допомоги, оскільки з 01.02.2024, у зв'язку з тим, що на 1 число місяця, з якого призначається допомога відповідач мала на депозитному банківському рахунку, розміщеному у АТ «A-Банк», кошти в загальній сумі, що перевищує 100 тисяч гривень.
Відповідно до інформації Міністерства фінансів України від 20.05,2024 станом на 01.02.2024 ОСОБА_1 має на банківському депозитному рахунку, розміщеному в AT «A-Банк» кошти, що перевищуються 100 тис. гривень.
Відповідно до підпункту 2 п. 7-1 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 із 1 грудня 2023 р. допомога не призначається/не виплачується на сім'ю, яка вперше звертається за її призначенням, якщо протягом трьох місяців перед зверненням або під час її отримання особою з числа членів сім'ї здійснено на суму, що перевищує 100 тис. гривень, купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, розташованого на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, зазначених у переліку територій, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, якщо купівля була здійснена до дати включення до переліку територій активних бойових дій, можливих бойових дій або тимчасової окупації, або житла, яке зруйновано), іншого нерухомого майна, цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному в Законі України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення"), оплачено (одноразово) інші товари довгострокового вжитку (крім автомобілів, будівельних матеріалів, якщо в особи пошкоджено/знищено житло) або оплачено (одноразово) будь-які роботи або послуги (крім будівельних, якщо в особи пошкоджено/знищено житло, медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла).
Відповідно до пункту 18 Порядку № 332 уповноважена особа несе відповідальність за достовірність інформації, зазначеної у заяві.
Отже, враховуючи вищезазначене ОСОБА_1 не мала права на отримання допомоги, починаючи з 01.02.2024 та була зобов'язана повідомити Галицький відділ соціального захисту про те, що вона має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти в загальній сумі, що перевищує 100 тис. на 1 число місяця, з якого призначається допомога з 01.02.2024 або скасувати призначення допомоги за допомогою мобільного додатку Порталу Дія (Дія).
Таким чином, допомога за період з 01.02.2024 до 30.06.2024 виплачена неправомірно по вині заявниці, що вплинуло на її право на виплату допомоги.
Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів на суму 22 000,00 грн з вини відповідача, що підтверджується довідкою про отримання (неотримання) допомоги ОСОБА_1 від 28.01.2025, виданою Галицьким ВСЗ УСЗ ДГП ЛМР м. Львів.
Пунктом 29 Порядку № 322 визначено, що у разі неправомірного або повторного отримання внутрішньо переміщеною особою допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.
Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надмірне перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/ засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.
У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.
Кошти надміру перерахованої (виплаченої) допомоги повертаються отримувачами та банками на не бюджетні рахунки органів соціального захисту населення відкриті в Казначействі.
З метою досудового вирішення справи та врегулювання даного спору 21.08.2024 та 09.10.2024 Галицьким відділом соціального захисту ОСОБА_1 скеровані повідомлення про переплату коштів виплачених надміру та запропоновано повернути борг добровільно. Однак дані кошти відповідачкою не повернуто.
Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За вимогою ч.1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Враховуючи вищевикладене, оскільки, відповідачка ОСОБА_1 не мала права на отримання допомоги, така була виплачена останній безпідставно, відповідачка добровільно не повернула отримані кошти, відтак суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню та з відповідачки слід стягнути в користь позивача 22000 грн. надмірно виплачених коштів.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд враховує положення ч. 1 ст. 142 ЦПК України, згідно з якими у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Оскільки позивачем при поданні позову понесено витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 3028 грн., останньому необхідно повернути з державного бюджету 50 відсотків судового збору, що становить 1 514 грн., а решту судових витрат у розмірі 1514 грн. стягнути з відповідачки на його користь.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд -
ухвалив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради кошти, надміру виплачені за призначеною допомогою на проживання внутрішньо переміщеним особам у сумі 22 000 (двадцять дві тисячі) гривень 00 копійок.
Повернути Галицькому відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, в розмірі 1514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 1514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) гривень 00 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - Галицький відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (79000, м. Львів, вул. Ф. Ліста, 5; e-mail: g_soczzah@ukr.net; ЄДРПОУ: 26181358);
відповідачка - ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного місця проживання/перебування: АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_1 );
представник відповідачки - адвокат Репецький Віталій Васильович (адреса: 79020, м. Львів, а/с 8782; РНОКПП: НОМЕР_2 ).
Повний текст судового рішення складено та підписано 07 травня 2025 року.
Головуючий суддя Олександр КІТОВ