Рішення від 06.05.2025 по справі 524/15585/24

Справа № 524/15585/24

Провадження №2/524/2942/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.05.2025 року м.Кременчук

Автозаводський районний суд міста Кременчука в складі:

головуючого судді - Алексашиної Н.С.,

за участю: секретаря судового засідання - Антибури І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач КП «Кременчукводоканал» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Позов обґрунтовує тим, що КП «Кременчукводоканал» надає послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення споживачу ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач приєдналася до індивідуального договору про надання комунальних послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, що є публічним договором приєднання.

В результаті невиконання відповідачем зобов'язань щодо оплати наданих послуг за період з 01 жовтня 2021 року по 30 листопада 2024 року виникла заборгованість, яка станом на 16 грудня 2024 року становить 20032 грн. 18 коп., в тому числі плата за абонентське обслуговування в сумі 1063 грн. 92 коп.

Крім того, позивачем нараховані на суму заборгованості 3% річних в сумі 63 грн. 29 коп., інфляційні витрати в сумі 211 грн. 51 коп. та пеню в сумі 41 грн. 19 коп.

Позивач прохає стягнути з ОСОБА_1 заборгованість за надані послуги в сумі 20032 грн. 18 коп., вказану суму 3% річних, інфляційних витрат та пені, а також стягнути в рівних частках сплачений судовий збір в розмірі 3028 грн.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, направивши до суду заяву про розгляд справи без його участі, проти заочного розгляду не заперечує.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про розгляд справи повідомлена належним чином. Направила до суду відзив на позовну заяву, в якому вимагає справу розглянути «в порядку листування», фактично заперечує укладення з нею індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення. Відповідачка зазначає, що не ознайомлена з умовами договору, а позивач є природною монополією, який в односторонньому порядку встановлює умови надання послуг. Також, відповідачка вказує на відсутність актів приймання-передачі води та об'єму наданих послуг, вважає, факт отримання нею таких послуг не доведено. Крім того, відповідачка висловила незгоду з наданим позивачем розрахунком заборгованості, пославшись на його незрозумілість. Відповідачка ставить під сумнів правосуб'єктність КП «Кременчукводоканал». Також, зазначила, що тривалий час не користується послугами вказаного підприємства, оскільки проживає в іншому місці.

10.02.2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив. У відповіді на відзив зазначили, що договір зі співвласником багатоквартирного будинку вважається укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному сайті органу місцевого самоврядування або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. Твердження відповідачки про те, що вона не проживає за адресою надання послуг, нічим не доведено, будь-яких повідомлень від неї про зміну кількості осіб, які фактично проживають по АДРЕСА_1 від неї не надходило. Щодо розрахунку заборгованості позивач зазначив, що оскільки строк повірки лічильника закінчився у вересні 2021 року, а з липня 2021 року відповідачка не передавала показники лічильника, то нарахування плати за надані послуги здійснено з урахуванням кількості зареєстрованих осіб.

Відповідачка 03.03.2025 надіслала заперечення, у яких зазначила, що позивач не надав наявні акти повірки лічильників води. При цьому додала до заперечень акти, у яких зазначені показання води:

-Акт від 11.08.2011 року: холодна вода - 79, гаряча вода - 45;

-Акт від 01.11.2011 року: холодна вода - 86, гаряча вода - 48;

-Акт від 03.07.2018 року: холодна вода - 221, гаряча вода - 155;

-Акт від 31.01.2025 року: холодна вода - 256, гаряча вода - 181.

03.04.2025 року позивач направив до суду пояснення, у яких зазначив, що ним подано документи, які стосуються дат повірки лічильника. Дата повірки квартирного лічильника обліку холодної води відповідача закінчилась у вересні 2021 року. У період з вересня 2021 року до січня 2025 року у квартирі по АДРЕСА_1 були відсутні повірені засоби обліку води. Відповідачем останні показники передавались у липні 2021 року. Після липня 2021 року передача показань абонентом не здійснювалась. Наступна передача показань абонентом здійснена лише після наступної повірки лічильника у лютому 2025 року.

Нарахування за наданні послуги здійснювались КП «Кременчукводоканал» без урахування показів не повірених квартирних лічильників, однак з урахуванням кількості зареєстрованих осіб. При цьому на той час позивачу було відомо про реєстрацію за спірною адресою лише 1-й особи, тому нарахування за послуги здійснювалось з урахуванням 1 зареєстрованої особи. У листопаді 2024 року позивачем було проведено звірку з реєстром громад та виявлено, що за адресою: АДРЕСА_1 з 29.10.2020 року зареєстровано 2 особи. Нарахування за послуги з водопостачання та водовідведення до листопада 2024 року проводились з урахуванням місця реєстрації 1 особи, оскільки відповідач всупереч положенням п. 47 Правил №690 не повідомила позивача про зміну кількості зареєстрованих осіб. Після звірки у листопаді 2024 року позивачем було здійснено донарахування плати за послуги з урахуванням реєстрації ще однієї особи , про що було складено лист-повідомлення та направлено відповідачу з пропозицією добровільно сплатити заборгованість.

05.05.2025 року позивачем подані чергові пояснення, у яких повторюються раніше наведені аргументи, а також зазначено, що згідно п.5 Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 № 315, приміщення, оснащене вузлом розподільного обліку відповідної комунальної послуги, засіб вимірювальної техніки якого перебуває на повірці, що передбачає його розпломбування та демонтаж, не вважається приміщенням, не оснащеним вузлом розподільного обліку відповідної комунальної послуги, протягом строку такої повірки, але не більше 30 діб.

На цій підставі позивач робить висновок, що квартира відповідачки після закінчення строку повірки квартирного лічильника (після сплину 30 днів після закінчення строку повірки), є приміщенням, не оснащеним вузлом розподільного обліку, а тому обсяг споживання питної води визначено за нормами споживання, встановленими органом місцевого самоврядування.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Згідно ст.5 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» до комунальних послуг, зокрема, належать послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення.

Комунальне підприємство «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області є виконавцем послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в розумінні пунктів 5, 6 ч.1 ст.6 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги».

Згідно п.14 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою КМУ №690 від 5 липня 2019 року (далі - Правила), надання послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги відповідно до статей 13 і 14 Закону України “Про житлово-комунальні послуги».

Індивідуальний договір вважається укладеним із споживачем, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем.

Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуг.

Відповідач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , є споживачем послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і вважаються такою, що приєдналася до умов індивідуального договору, який опублікований на офіційному веб-сайті КП «Кременчукводоканал». /а.с.9-10, 15/

Враховуючи наведене, суд відхиляє заперечення відповідачки щодо укладення з нею індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Разом з тим, щодо посилань позивача на порушення відповідачкою встановлених вимог проведення періодичної повірки лічильника води, суд враховує наступне.

Згідно наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями» від 13.10.2016 № 1747 міжповірочний інтервал для лічильників води встановлено тривалістю 4 роки.

Згідно ч.4 ст.17 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність» відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) покладається на суб'єктів господарювання, що здійснюють обслуговування відповідних засобів вимірювальної техніки.

Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором.

Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно пунктів 7, 8 Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт , затвердженого постановою КМУ від 8 липня 2015 р. № 474 виконавець не пізніше ніж за місяць до настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки або протягом трьох робочих днів з дня отримання відомостей про необхідність його ремонту інформує про це споживача шляхом надсилання повідомлення за формою згідно з додатком 1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення або через цифрову інтегровану інформаційно-аналітичну систему “Єдина платформа житлово-комунальних послуг» (далі - Єдина платформа) (за наявності електронних кабінетів у споживача та виконавця) з автоматичним підтвердженням факту доставки та отримання повідомлення, або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання його споживачем.

Споживач забезпечує у зазначений в повідомленні строк доступ представника виконавця до засобу вимірювальної техніки.

У разі неможливості споживача у зазначений строк забезпечити доступ представника виконавця до засобу вимірювальної техніки для проведення його періодичної повірки споживач не пізніше ніж за 10 календарних днів до настання такого строку інформує про це виконавця шляхом надсилання рекомендованого листа з повідомленням про вручення або через Єдину платформу (за наявності електронних кабінетів у споживача та виконавця), або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання виконавцем відповідної інформації.

Інший строк доступу до засобу вимірювальної техніки споживач та виконавець узгоджують, зокрема шляхом обміну листами, які можуть формуватись та надсилатись в автоматизованому режимі з використанням Єдиної платформи (за наявності електронних кабінетів у споживача та виконавця).

Отже, з аналізу наведених норм убачається, що відповідальним за вчасне проведення повірки лічильників води з дотриманням міжповірочного інтервалу є саме відповідний суб'єкт господарювання, а не споживач послуг - фізична особа.

При цьому, Порядок подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, передбачає спеціальну процедуру завчасного інформування споживача про настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки, шляхом направлення відповідного повідомлення, у якому зазначається строк доступу до засобу вимірювальної техніки (із зазначенням дати та інтервалу годин).

Втім, позивач, посилаючись на порушення відповідачкою строку здійснення повірки лічильника води, не надав жодних доказів, що суб'єктом господарювання було вжито заходів для здійснення такої повірки з дотриманням встановленого Порядку, та що відповідачка була завчасно повідомлена про дату та час, коли їй необхідно забезпечити доступ представника суб'єкта господарювання до засобу вимірювальної техніки.

З наданих відповідачкою актів прийняття вузлів обліку води на абонентський облік убачається, що лічильник пройшов повірку 03.07.2018 року. Показник споживання холодної води в акті зафіксовано - 221. При цьому, припис у акті про те, що абонент зобов'язаний виконати повірку приладу обліку води в термін 12.09.2021 року (для холодної води), не можна вважати дотриманням встановленого Порядку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки, оскільки організація та виконання такої повірки першочергово є обов'язком саме суб'єкта господарювання, який має завчасно повідомити про дату та час повірки споживача. /а.с.77/

Наступна повірка лічильника води відповідачки проведена 31.02.2025 року, під час якої зафіксовано показник споживання холодної води - 256. /а.с.78/

При цьому, слід відзначити, що відомості про розпломбування лічильника води у квартирі відповідачки між повірками в період з 03.07.2018 року по 31.02.2025 року відсутні. Будь-які відомості про втручання у роботу такого лічильника позивачем також не надані.

За таких обставин, посилання позивача на непроведення відповідачкою періодичної повірки лічильника води, по суті є перекладанням на споживача відповідальності за організацію та проведення такої повірки.

Враховуючи викладене, суд вважає безпідставним здійснення позивачем нарахування обсягів споживання питної води відповідачці за правилами встановленими для випадків відсутності вузлів розподільного обліку - за нормами споживання.

Щодо посилань позивача на те, що відповідачка не передавала показання лічильника, суд враховує наступне. Позивач стверджує, що після липня 2021 року передача показань абонентом не здійснювалась. Наступна передача показань абонентом здійснена лише після наступної повірки лічильника у лютому 2025 року.

Разом з тим, згідно п.29 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою КМУ від 5 липня 2019 р. № 690, виконавець у разі здійснення ним розподілу обсягів спожитих у будівлі послуг періодично, але не менше одного разу на рік проводить контрольне зняття показань вузлів розподільного обліку у присутності споживача або його представника. Результати контрольного зняття показань вузлів розподільного обліку є підставою для здійснення перерозподілу обсягу спожитих послуг та проведення перерахунку із споживачем.

Перерозподіл обсягу спожитих послуг у будинку та перерахунок із споживачем проводиться у тому розрахунковому періоді, в якому отримано у встановленому порядку інформацію про невідповідність обсягу розподіленої питної води окремим споживачам обсягу, необхідному для розподілу, але не більше ніж за 12 розрахункових періодів.

Відповідно до пункту 31 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою КМУ від 5 липня 2019 р. № 690, у разі недопущення споживачем (його представником) виконавця або іншої особи, яка здійснює розподіл обсягів послуг, до відповідного вузла обліку для зняття показань або в разі ненадання у визначений договором строк споживачем виконавцю або іншій особі, яка здійснює розподіл обсягів послуг, показань відповідного вузла обліку, якщо такі показання згідно із законом або договором зобов'язаний знімати споживач, для цілей комерційного або розподільного обліку виконавцем протягом трьох місяців приймається середньодобове споживання таким споживачем послуг за попередні 12 місяців, а у разі відсутності такої інформації - за фактичний час споживання послуг, але не менше 15 діб.

У разі відсутності інформації про показання вузлів обліку та/або недопущення споживачем виконавця або іншої особи, яка здійснює розподіл обсягів послуг, до відповідного вузла обліку для зняття показань після закінчення тримісячного строку з дня недопуску виконавець зобов'язаний здійснювати розрахунки з такими споживачами як із споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку.

Факт недопущення споживачем (його представником) виконавця або іншої особи, яка здійснює розподіл обсягів послуг, до вузла обліку послуги для зняття показань фіксується шляхом складення акта у довільній формі.

Після відновлення надання показань вузлів обліку таким споживачем виконавець або інша особа, яка здійснює розподіл обсягів послуг, зобов'язані провести перерозподіл обсягу спожитої послуги у будинку та перерахунок з ним, а також з усіма споживачами будинку відповідно до Методики розподілу.

Таким чином, контроль розподілу обсягів послуг не залежить виключно від відповідача. Відповідний обов'язок також має виконавець послуг (в даному випадку КП «Кременчукводоканал»), який повинен не менше одного разу на рік проводити контрольне зняття показань вузлів розподільного обліку.

Проте, позивач не надав жодних доказів здійснення такого контрольного зняття показань лічильника у квартирі відповідачки. Так само, позивачем не надано жодних актів недопуску споживачем виконавця послуг для зняття показань лічильника.

Крім того, після відновлення надання показань вузлів обліку споживачем (у лютому 2025 року), позивач всупереч пункту 31 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою КМУ від 5 липня 2019 р. № 690, не провів перерозподіл обсягу спожитої послуги та перерахунок зі споживачем.

Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи викладене, за тих обставин, коли відсутні відомості щодо вжиття заходів суб'єктом господарювання для вчасного проведення періодичної повірки лічильника відповідачки, такий лічильник не був розпломбований між повірками в період з 03.07.2018 року по 31.02.2025 року, втручання у його роботу не зафіксовані, позивач не надав відомостей щодо здійснення ним періодичного (не менше одного разу на рік) контрольного зняття показань лічильника або про недопуск споживачем представника позивача для контрольного зняття показань лічильника, а після відновлення надання споживачем показань лічильника, позивач не провів перерозподіл обсягу спожитої послуги та перерахунок зі споживачем, суд не знаходить законних підстав для задоволення заявлених позовних вимог про стягнення заборгованості, оскільки така заборгованість нарахована не відповідно до фактичних показань лічильника, а за нормами споживання, як для приміщення не оснащеного вузлом обліку відповідної комунальної послуги.

Враховуючи вищевикладене, у задоволенні заявлених позовних вимог про стягнення заборгованості слід відмовити.

Судовий збір у відповідності до положення ст.141 ЦПК України слід покласти на позивача.

Керуючись ст.ст.4-13, 141, 174-181, 209-250, 258, 259, 263, 264, 265, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову Комунального підприємства «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

позивач - Комунальне підприємство «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, місцезнаходження - місто Кременчук, вул.Героїв Маріуполя, 35-А, ЄДРПОУ 03361655;

відповідач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Суддя Алексашина Н.С.