Рішення від 09.05.2025 по справі 320/55824/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 травня 2025 року Чернігів Справа № 320/55824/24

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до голови Київського окружного адміністративного суду Басая Олега Вікторовича про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до голови Київського окружного адміністративного суду Басая Олега Вікторовича, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність голови Київського окружного адміністративного суду щодо ненадання ОСОБА_1 , відповідно до вимог статті 40 Конституції України, обґрунтованої відповіді на його скаргу від 22.10.2024 на неправомірну бездіяльність канцелярії суду, яку було надіслано ОСОБА_1 з адреси електронної пошти на адресу електронної пошти 22.10.2024 о 17 год. 31 хв.;

- зобов'язати голову Київського окружного адміністративного суду міста Києва на підставі статті 40 Конституції України надати обґрунтовану відповідь ОСОБА_1 на його скаргу від 22.10.2024 на неправомірну бездіяльність канцелярії суду, яку було надіслано ОСОБА_1 з адреси електронної пошти на адресу електронної пошти 22.10.2024 о 17 год. 31 хв.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідач не надав позивачу обґрунтованої відповіді на його скаргу від 22.10.2024 на неправомірну бездіяльність канцелярії суду у строк, встановлений статтею 20 Закону України «Про звернення громадян», чим порушив конституційне право позивача.

Відповідачем подано до суду відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що листом від 20.11.2024 за вих. № 02-48/12465/24 позивачу надано відповідь про те, що заява, яка надійшла через підсистему Електронний суд 13.11.2024 була зареєстрована в комп'ютерній програмі «Діловодство спеціалізованого суду», за результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючу суддю Панову Г.В. Зазначає, що накладення на керівника апарату суду дисциплінарного стягнення є виключно дискреційним правом голови суду.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 звернувся зі скаргою на неправомірну бездіяльність канцелярії суду до голови Київського окружного адміністративного суду Басая Олега Вікторовича, в якій просив вжити заходи щодо реєстрації документа, сформованого в підсистемі «Електронний суд» 20.10.2024 з назвою «Заява про виправлення описки у судовому рішенні» (справа № 640/16323/19), який доставлено до суду 20.10.2024 о 15:30 год. та станом на 22.10.2024 17:14 год. очікує на реєстрацію. Внести подання про застосування до керівника апарату Київського окружного адміністративного суду накладення дисциплінарного стягнення за нездійснення нею контролю за дотриманням вимог законодавства щодо строків реєстрації документів, які надходять до Київського окружного адміністративного суду в електронній формі в порядку, визначеному процесуальним законодавством, Положенням про порядок функціонування окремих підсистем ЄСІТС.

Листом від 20.11.2024 за вих. № 02-48/12465/24 позивача було повідомлено, що заява, яка надійшла через підсистему Електронний суд 13.11.2024 була зареєстрована в комп'ютерній програмі «Діловодство спеціалізованого суду» та за результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючу суддю Панову Г.В.

Також в листі, зокрема, заначено, що судді та працівники апарату Київського окружного адміністративного суду працюють в умовах надмірного навантаження, понаднормово, у позаробочий час та вихідні дні. Судом вживаються всі необхідні заходи для забезпечення реалізації права на захист осіб, які звертаються до суду, та належного рівня роботи суду. Реєстрація кореспонденції здійснюється відповідно до розпорядження керівника апарату суду від 30.12.2022 № 161-р/ка.

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Конституційний Суд у рішенні від 25.11.1997 зазначив, що стаття 55 Конституції України не визначає, які саме рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади і місцевого самоврядування чи посадових і службових осіб можуть бути оскаржені, і встановлюють принцип, відповідно до якого в суді можуть оскаржуватися будь-які рішення, дії та бездіяльність. Тим самим створено механізм реалізації конституційного права особи на судовий захист прав і свобод людини і громадянина. Конституцією України гарантовано і забезпечено кожній людині і громадянину право на звернення до суду за захистом своїх прав чи свобод (частина дев'ята пункту 2 Рішення Конституційного Суду України від 25.11.1997).

Відповідно до статті 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Закон України «Про звернення громадян» регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб (стаття 3 Закону України «Про звернення громадян»).

За приписами статті 15 Закону України «Про звернення громадян», зокрема, органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Статтею 19 Закону України «Про звернення громадян» передбачено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; відміняти або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

В силу вимог статті 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Аналіз наведених норм законодавства свідчить про те, що орган, до якого направлено звернення громадянина, зобов'язаний об'єктивно і вчасно його розглянути, перевірити викладені в ньому факти, прийняти рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечити його виконання, а також повідомити громадянина про наслідки розгляду такого звернення.

За встановленими обставинами, скарга позивача належним чином зареєстрована 24.10.2024 шляхом присвоєння відповідного номера № Е1510 та згідно резолюції передана на опрацювання. По сутні порушених позивачем питань було надано відповідь листом від 20.11.2024 за вих. № 02-48/12465/24, зокрема, щодо реєстрації заяви про виправлення описки у судовому рішенні № 640/16323/19. Додатково звернуто увагу на умови роботи суддів та працівників апарату суду та роз'яснено, що реєстрація кореспонденції здійснюється відповідно до розпорядження керівника апарату суду від 30.12.2022 № 161-р/ка.

Тобто, відповідач, за наслідками опрацювання скарги позивача, дотримався приписів законодавства України, вчасно надав повну, всебічну та обґрунтовану відповідь листом, у відповідності до вимог Закону України «Про звернення громадян», що вказує на відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що у задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.

У зв'язку з відмовою в задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до голови Київського окружного адміністративного суду Басая Олега Вікторовича (бульв. Лесі Українки, 26, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ 35919304) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 09.05.2025.

Суддя Василь НЕПОЧАТИХ