09 травня 2025 року справа № 580/11504/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А. В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
20.11.2024 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДПС у Черкаській області (далі позивач) з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі відповідач), в якій просить стягнути з відповідача податковий борг в сумі 22 396,30 грн.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що відповідач перебуває на обліку як платник податків та має непогашений податковий борг на загальну суму 22 396,30 грн. Позивач направив на адресу відповідача податкову вимогу від 02.11.2020 № 5212-13. У зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості позивач звернувся до суду.
Ухвалою від 25.11.2024 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
Рекомендоване поштове відправлення № 06 102 132 207 24 із копією ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі від 25.11.2024 направлено за адресою відповідача, але було повернуто до суду 23.12.2024 у зв'язку із закінченням терміну зберігання.
Приписами Кодексу адміністративного судочинства України не врегульовано наслідки повернення рекомендованого поштового відправлення із копією ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі.
При цьому, згідно з частиною 6 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
З огляду на зазначені приписи суд застосовує частину 11 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Беручи до уваги, що відповідач не отримав копію ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі від 25.11.2024 з незалежних від суду причин, вважається що копія ухвали отримана відповідачем належним чином.
З'ясувавши доводи позивача, викладені у позовній заяві, дослідивши подані письмові докази, суд встановив таке.
Відповідач ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрований як фізична особа-підприємець, перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Черкаській області як платник податків і має непогашений податковий борг на загальну суму 22 396,30 грн.
Так, з інтегрованої картки з податку «Адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну» вбачається, що на підставі рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С» № 0004500507 від 27.04.2020 відповідачу нараховано штраф 17 000 грн;
на підставі рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С» № 0004510507 від 27.04.2020 нараховано штраф 17 000 грн;
на підставі рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С» № 0003710507 від 02.04.2020 нараховано штраф 10 000 грн.
Загальна сума штрафу склала 44 000 грн.
24.10.2024 відповідач сплатив до бюджету 44 000 грн.
У зв'язку із несвоєчасною сплатою відповідачем зазначених штрафів контролюючий орган відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України, з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), нарахував пеню на загальну суму 11 182,40 грн, а саме:
за рішенням про застосування штрафних санкцій від 27.04.2020 № 0004500507, за період з 02.09.2020 по 24.10.2024 у сумі 4 320,47 грн;
за рішенням від 27.04.2020 № 0004510507 за період з 02.09.2020 по 24.10.2024 у сумі 4 320,47 грн;
за рішенням про застосування штрафних санкцій від 02.04.2020 № 0003710507 за період з 11.08.2022 по 24.10.2024 у сумі 2 541,46 грн.
З інтегрованої картки з податку «Штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій» вбачається, що
рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С» № 0003700507 від 02.04.2020 відповідачу нараховано штраф 50142,00 грн;
рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С» № 0003720507 від 02.04.2020 відповідачу нараховано штраф 510,00 грн, всього 50652,00 грн.
Позивач сплатив нараховані штрафи 19.12.2023, 10.04.2024, 07.05.2024, 10.05.2024, 13.07.2024, 12.08.2024, 17.09.2024 та 24.10.2024 штрафи у сумі 50652,00 грн.
У зв'язку із несвоєчасною сплатою відповідачем зазначених штрафів контролюючий орган відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України, з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) нарахував пеню на загальну суму 11 213,90 грн, а саме:
за рішенням про застосування штрафних санкцій № 0003700507 від 02.04.2020 по таким періодам:
за період з 11.08.2022 по 18.12.2023 у сумі 418,03 грн;
за період з 11.08.2022 по 10.04.2024 у сумі 624,36 грн;
за період з 11.08.2022 по 07.05.2024 у сумі 670,44 грн;
за період з 11.08.2022 по 10.06.2024 у сумі 726,15 грн;
за період з 11.08.2022 по 13.07.2024 у сумі 778,41 грн;
за період з 11.08.2022 по 12.08.2024 у сумі 825,75 грн;
за період з 11.08.2022 по 17.09.2024 у сумі 882,48 грн;
за період з 11.08.2022 по 24.10.2024 у сумі 6 158,67 грн,
за рішенням про застосування штрафних санкцій № 0003720507 від 02.04.2020 за період з 11.08.2022 по 24.10.2024 у сумі 129,61 грн.
02.11.2020 позивачем була сформована податкова вимога форми “Ф» № 5212-13 на суму 34 000,00 грн, яку відповідач отримав 11.11.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 6).
Таким чином, згідно із інтегрованими картками загальна сума заборгованості відповідача становить 22 396,30 грн (11 182,40 грн + 11 213,90 грн).
У зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості по нарахованій пені позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає таке.
Згідно з частиною першою статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Спірні правовідносини врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Згідно підпункту 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Порядок нарахування пені платникам податку визначено статтею 129 ПК України.
Так, відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Підпунктом 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 ПК України передбачено, що нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті) у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів на відповідний рахунок платника податків та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Відповідно до абзацу першого пункту 129.4. статті 129 ПК України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Відповідно до пункту 129.5. статті 129 ПК України зазначений розмір пені застосовується щодо всіх платників та всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України 12.01.2021 № 5 (далі Порядок № 5), визначає правила ведення в податкових органах оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до п. 6 Підрозділу 2 Розділу III Порядку № 5 у разі погашення податкового боргу автоматично проводиться розрахунок пені відповідно до пункту 129.1 та підпункту 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 розділу II Кодексу та відображається відповідними операціями щодо нарахування пені в ІКП.
Суми пені зараховуються до бюджетів або фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування, до яких згідно із законодавством зараховуються відповідні платежі та єдиний внесок.
Моніторинг повноти та своєчасності відображення в інформаційній системі сум пені, нарахованих на податкові зобов'язання, визначені платником податків, у разі їх несвоєчасної сплати (крім пені у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 розділу І Кодексу), забезпечується керівником структурного підрозділу територіального органу ДПС, який здійснює облік платежів.
Так, згідно даних інтегрованої картки відповідача за платежем «Адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну» було сплачено кошти 24.10.2024 у сумі 44 000 грн. На підставі наведених положень статті 129 ПК України та у зв'язку з несвоєчасною сплатою податкового боргу відповідачу було проведено нарахування пені на борг (з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) у загальній сумі 11 182,40 грн.
Відповідно до даних інтегрованої картки «Штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» було сплачено кошти у загальній сумі 50652,00 грн грн. На підставі наведених положень статті 129 ПК України та у зв'язку з несвоєчасною сплатою податкового боргу відповідачу було проведено нарахування пені (з урахуванням вимог Закону України щодо періоду поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) у загальній сумі 11 213,90 грн.
Нараховані суми пені відповідачем добровільно не сплачено.
Таким чином, податковий зазначений борг є узгодженими.
Ст. 16 ПК України передбачено, що одним із обов'язків платника податків є обов'язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У силу пп. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
У зв'язку з несплатою узгоджених сум відповідачу на підставі п. 59.1 ст. 59 ПК України надіслано податкову вимогу від 02.11.2020 № 5212-13 про наявність податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та вручено відповідачу 11.11.2020.
Відповідно до абз. 2 п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно із п. 95.4 ст. 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно вимог частини 2 статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Отже, у цій справі судові витрати не стягуються з відповідача.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про наявність всіх підстав для задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 205, 241 - 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь бюджету через Головне управління ДПС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 44131663) податковий борг у сумі 22 396 (двадцять дві тисячі триста дев'яносто шість) гривень 30 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Суддя Алла РУДЕНКО