Рішення від 09.05.2025 по справі 420/36186/24

Справа № 420/36186/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 травня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

І. Зміст позовних вимог.

До суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії з 01.03.2023, з 01.03.2024, з 01.05.2024 року з урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 року №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022, 2023 та 2024 роки;

- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.03.2023 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у розмірі 25% із загальної суми 41603,85 грн., яка складається з основного розміру пенсії 34130,94 грн., підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в сумі 5972,91 грн., за 2023 рік в сумі 1500 грн.

- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.03.2024 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у розмірі 25% із загальної суми 43103,85 грн., яка складається з основного розміру пенсії 34130,94 грн., підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в сумі 5972,91 грн., за 2023 рік в сумі 1500 грн., за 2024 рік в сумі 1500 грн.

- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.05.2024 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у розмірі 25% із загальної суми 43103,85 грн., яка складається з основного розміру пенсії 34130,94 грн., підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в сумі 5972,91 грн., за 2023 рік в сумі 1500 грн., за 2024 рік в сумі 1500 грн.

ІІ. Позиція сторін.

На обґрунтування вказаних вимог позивач зазначає, що є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 2262-ХІІ, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області. На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2023 року по справі №420/33293/23, залишеним без змін Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду 21.03.2024 року, яке набрало законної сили 21.03.2024 року, ГУ ПФУ в Одеській області 21.04.2024 року було проведено перерахунки пенсії позивача. Проте, під час вказаного перерахунку пенсійним органом підвищення до пенсії в розмірі 25% здійснено лише від основного розміру пенсії, та без врахуванням індексації за 2022, 2023 та 2024 роки відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 року № 1381. Вважаючи вказану бездіяльність відповідача протиправною, позивач з метою захисту своїх прав, звернувся до суду з даним позовом..

16.12.2024 р. відповідач надав відзив на позов, яким заперечує проти його задоволення, вказуючи, що згідно з рішенням суду від 29.12.2023 по справі № 420/33293/23 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022, на 01.01.2023 року, проте у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення, для нарахування сум індексації пенсії відповідно до Постанов № 118 та № 168 правові підстави відсутні. Відповідно до постанови КМУ від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та з урахуванням пункту 10 цієї постанови з 01.03.2024 Позивачу нарахована індексація пенсії в сумі 1500,00 грн. з урахуванням збільшення пенсії на 25 відсотків передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення». Позивачу виплачується пенсія у розмірі 45 533,08 грн., що становить максимальній розмір пенсії для інших категорій пенсіонерів та є більшою за середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії станом на червень 2024 року у розмірі 18 806,63 грн. Також відповідач зауважує, що Позивач звернувся до суду в 2024 році щодо вимог, які стосуються перерахунку починаючи з 01.02.2023 року, а тому строк строк звернення до суду, встановленний ст. 122 КАС України, є пропущеним, а позовні вимоги підлягають залишенню без розгляду відповідно до ст. 240 КАС України.

16.12.2024 р. відповідач листом за № 1500-0902-7/190386 повідомило суд про неможливість надати суду копію пенсійної справи позивача, оскільки на час військового стану вона знаходиться за межами Одеської області.

17.12.2024 р. позивачем надано відповідь на відзив, в якій вказує, що відповідачем не надано жодних належних та допустимих доказів, які б свідчили про правомірність дій Відповідача щодо належного виконання вимог п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 року №1381.

III. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 28.11.2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. Цією ухвалою зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області разом з відзивом на позов надати суду належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача.

Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, що підтверджується перерахунками по пенсійній справі № 1501012055- Міноборони (а.с. 8-9).

27.04.2024 року ГУ ПФУ сформовані перерахунки пенсії по інвалідності ОСОБА_1 за пенсійною справою № 1501012055 Міноборони, на підставі рішення суду, згідно яким

- з 01.03.2023 року основний розмір пенсії 80 % грошового забезпечення складає 34 130,94 грн., з урахуванням індексації 41 603,85 грн., індексація базового ОСНП 2022 (42663,68 грн.*0,140), ОСНП 2023 (48636,59 * 0,1970), в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 34130,94 яка дорівнює 8532,74 грн. Підсумок пенсії з надбавками 51 023,79 грн.

- з 01.03.2024 року основний розмір пенсії: 80 % грошового забезпечення у розмірі 34 130,94 грн., з урахуванням індексації 43 103,85 грн. Індексація базового ОСНП 2022 (42663,68 грн.*0,140), ОСНП 2023 (48636,59 * 0,1970), ОСНП 2024 (50136,59 * 0,0796), в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 34 130,94 яка дорівнює 8532,74 грн. Підсумок пенсії з надбавками 52 630,99 грн.

- з 01.05.2024 року основний розмір пенсії: 80 % грошового забезпечення у розмірі 34 130,94 грн., з урахуванням індексації 43 103,85 грн. Індексація базового ОСНП 2022 (42663,68 грн.*0,140), ОСНП 2023 (48636,59 * 0,1970), ОСНП 2024 (50136,59 * 0,0796), в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 34 130,94 яка дорівнює 8532,74 грн. Підсумок пенсії з надбавками 52 630,99 грн.

Вважаючи, що під час вказаних перерахунків пенсії відповідачем порушені права на належний розмір пенсійних виплат, позивач звернувся до суду з даним позовом.

V. Норми права, які застосував суд.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовано Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 01.01.1992 № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ), чинний на момент виникнення спірних правовідносин, яким передбачено,

- призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (стаття 10 Закону № 2262-ХІІ)

- пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 3 статті 43 Закону № 2262-XII).

- при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". ( частина перша статті 51 Закону № 2262-ХІІ)

- перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. ( абзац перший статті 63 Закону № 2262-ХІІ)

- усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. ( абзац четвертий статті 63 Закону № 2262-ХІІ)

Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII (далі також - «Закон № 1282-ХІІ») передбачено, зокрема

- індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг ( частина перша другий статті 1 Закону № 1282-ХІІ;

- індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у т.ч. пенсії. ( частина друга статті 2 Закону № 1282-ХІІ).

- індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". ( частина п'ята статті 2 Закону № 1282-ХІІ).

Законом України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. ( абзац перший частини другої статті 42 цього Закону).

Механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії визначено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 р. № 124 якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування » (далі - Порядок № 124), яким передбачено,

- перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». ( пункт 2 Порядку № 124)

- кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. ( абзац другий пункту 5 Порядку № 124)

16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова №118) , пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2022 року:перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

24.02.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168), пунктом 2 якої установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №185 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №185) пунктом 1 якої встановлено,що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 установлено, розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

28.12.2011 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», пунктом 1 означеного рішення Уряду установлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, статей 13 і 21 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків. Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.

VI. Оцінка суду.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що органи Пенсійного фонду наділені повноваженнями щодо проведення перерахунку раніше призначених пенсій, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.

При цьому, повноваження щодо визначення розміру та порядку проведення індексації пенсії шляхом її перерахунку через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у межах бюджету Пенсійного фонду надано Кабінету Міністрів України на виконання вимог частини другої статті 42 Закону №1058-IV, у зв'язку із чим з 2019 року Порядком №124, з метою визначення механізму проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески впроваджено, зокрема, формулу обчислення коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.

Тобто, запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема, особам, пенсія яким призначена за Законом №2262-ХІІ, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим.

Так, з метою забезпечення у 2022-2024 роках проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України щороку у межах бюджету Пенсійного фонду України визначав розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, зокрема у 2022 році цей показник становив 1,14 згідно із Постановою №118, у 2023 році становив 1,197 ( але не більше 1500,00 грн.) згідно з Постановою №168, у 2024 році становив 1,0796 ( але не більше 1500,00 грн.) згідно з Постановою №185).

Крім того, основний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків

Спірність питання у даній справі полягає щодо правомірності обчислення пенсійним органом розміру пенсії при її перерахунку, з урахуванням підвищення на 25 відсотків згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 року.

За позицією позивача, під час перерахунку пенсії з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року, з 01.05.2024 року збільшення основного розміру його пенсії на 25 % здійснено лише від основного розміру пенсії, без врахування індексацій, проведених в 2022, 2023, 2024 роках.

Як зазначалось вище, пенсійним органом на виконання судового рішення проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.03.2023, з 01.03.2024 та з 01.05.2024 та під час індексації базового ОСНП 2022 відповідачем застосований коефіцієнт збільшення 1,14, що відповідає пунктам 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022р. №118. Під час індексації базового ОСНП 2023 відповідачем застосований коефіцієнт збільшення 1,197, що відповідає пунктам 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024р. №168. Під час індексації базового ОСНП 2024 відповідачем застосований коефіцієнт 1500,00, що відповідає пунктам 1,3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 р. № 185.

При цьому, збільшення основного розміру пенсії на 25 % відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 року згідно перерахунків пенсії позивача з 01.03.2023 р., з 01.03.2024 р. та з 01.05.2024 р. складає 8 532,74 грн., яка обчислена від основного розміру пенсії 34 130,94 грн. х 25 %.

Як зазначалось вище, пункт 1 Постанови КМУ № 1381 установлює, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Тобто, 25 відсотків збільшення пенсії вираховуються з основного розміру пенсії з врахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення.

З огляду на вказане, та враховуючи, що при збільшенні на 25 % пенсії має враховуватися не лише основний розмір пенсії, а й проведені в 2022, 2023,2024 роках індексації пенсії (наростаючим підсумком) відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 118, № 168, № 185, відповідачем протиправно обчислено розмір пенсії, з урахуванням підвищення 25 %, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 р, з основного розміру пенсії без урахування індексації.

Натомість, суд зазначає, що сума збільшення основного розміру пенсії позивача з 01.03.2023 має розраховуватись наступним чином: (34130,94 грн. (основний розмір пенсії) + 5972,91 грн. (індексація ОСНП 2022) + 1500грн. (індексація ОСНП 2023)) х 25 %.

Сума збільшення основного розміру пенсії позивача з 01.03.2024 та з 01.05.2024 має розраховуватись наступним чином: (34130,94 грн. (основний розмір пенсії) + 5972,91 грн. (індексація ОСНП 2022) + 1500грн. (індексація ОСНП 2023) + 1500 грн. (індексація ОСНП 2024) х 25 %.

Враховуючи, що відповідачем не надано суду доказів вжиття ним заходів, які в межах своїх повноважень був зобов'язаний вжити, але не зробив цього, або що об'єктивно йому завадило, тому дійшов висновку, що в межах даних спірних правовідносин відповідач вчинив протиправну бездіяльність.

Щодо позиції відповідача про необхідність залишення заявленого позову без розгляду у зв'язку пропуском позивачем строку звернення до суду, то суд зазначає наступне.

Згідно ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як зазначалось вище та не заперечувалось відповідачем, спірні перерахунки були здійснені пенсійним органом 27.04.2024 року на виконання судового рішення, яке набрало законної сили.

При цьому, до суду з даним позовом позивач звернувся у листопаді 2024 року, а відтак строк звернення до суду не є пропущеним, як наслідок відсутні підстави для залишення заявленого позову без розгляду.

У контексті оцінки інших доводів сторін звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та " Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

VII. Висновок суду.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

VIII. Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що відповідно до пункту 8 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору, тому відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст.77, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,-

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65012, ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії з 01.03.2023, з 01.03.2024, з 01.05.2024 року з урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 року №1381 у розмірі 25 % від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022, 2023 та 2024 роки;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.03.2023 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у розмірі 25 % із загальної суми 41 603,85 грн., яка складається з основного розміру пенсії 34130,94 грн., підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в сумі 5972,91 грн., за 2023 рік в сумі 1500 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.03.2024 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у розмірі 25% із загальної суми 43103,85 грн., яка складається з основного розміру пенсії 34130,94 грн., підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в сумі 5972,91 грн., за 2023 рік в сумі 1500 грн., за 2024 рік в сумі 1500 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.05.2024 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у розмірі 25% із загальної суми 43103,85 грн., яка складається з основного розміру пенсії 34130,94 грн., підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в сумі 5972,91 грн., за 2023 рік в сумі 1500 грн., за 2024 рік в сумі 1500 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна