Україна
Донецький окружний адміністративний суд
09 травня 2025 року Справа№200/876/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кошкош О.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія Будмонтажпроект» до Головного управління ДПС у Донецькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
Адвокат Коломієць Юлія Володимирівна (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія Будмонтажпроект» (код ЄДРПОУ 43419305, 84313, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 6) звернувся через систему “Електронний Суд» до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 44070187, 87515, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59), Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, 04053, м. Київ, пл. Львівська, б. 8) про визнання протиправними та скасування рішень комісії Головного управління ДПС у Донецькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.08.2024 № 11592372/43419305; від 07.08.2024 № 11592373/43419305; від 07.08.2024 № 11592374/43419305; від 26.08.2024 № 11683730/43419305; від 26.08.2024 № 11683731/43419305; від 26.08.2024 № 11683732/43419305; від 26.08.2024 № 11683733/43419305; зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТОВ “БК Будмонтажпроект» від 31.07.2023 № 56; від 03.07.2023 № 17; від 04.07.2023 № 18; від 01.09.2023 № 3; від 01.09.2023 № 2; від 21.08.2023 № 22; від 21.08.2023 № 21 датою їх фактичного подання.
В обґрунтування позову представник Товариства з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія Будмонтажпроект» зазначив, що на підставі договору № 0205/23-П від 02.05.2023 укладеного між ТОВ «БК «Будмонтажпроект» та Товариству з обмеженою відповідальністю «БІЛДГРУП» позивачем були надані послуги: Послуги спецтехніки - Машина маркувальна BORUM BM 2000CP на підтвердження чого було складено і підписано з двох сторін акти про надання послуг. Позивачем за правилом першої події було складені та направлені до Головного управління ДПС у Донецькій області для їх реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: № 17 від 03.07.2023 на суму 40129,20 грн., № 18 від 04.07.2023 на суму 23173,20 грн., № 56 від 31.07.2023 р. на суму 205280,64 грн, № 21 від 21.08.2023 на суму 32725,08 грн., № 22 від 21.08.2023 на суму 35551,08 грн., № 2 від 01.09.2023 на суму 61606,80 грн., № 3 від 01.09.2023 на суму 37303,20 грн. Проте, реєстрація вказаних податкових накладних була зупинена, адже вони складені та подані платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивач звертає увагу, що у квитанціях про зупинення податкової накладної не міститься інформації (конкретного переліку), які документи необхідні контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Крім того,у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних не зазначено належної мотивації підстав та причин віднесення Позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.
Водночас, ТОВ «БК «БУДМОНТАЖПРОЕКТ» надано пояснення, які направлені до ГУ ДПС у Донецькій області та додані копії документів, яких достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних у ЄРПН.
Проте, незважаючи на подані пояснення Головним управлінням ДПС у Донецькій області прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН (додаються), якими відмовлено позивачу у реєстрації податкових накладних у зв'язку з надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства (первинні документи), крім того ТОВ «БК «Будмонтажпроект» встановлено п. 8 критеріїв ризиковості платника податку.
Позивач зазначає, що документи надані до контролюючого органу складені відповідно до вимог чинного законодавства та їх достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних у ЄРПН. Крім того, представник ТОВ «БК «Будмонтажпроект» зазначає, що у рішеннях контролюючого органу не зазначено копії яких саме документів складені із порушенням законодавства, що свідчить про поверхневий та не об'єктивний розгляд пояснень наданих позивачем та доданих документів, а також необґрунтованість оскаржуваних рішень Головного управління ДПС у Донецькій області. З огляду на зазначене, позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представниками Головного управління ДПС у Донецькій області та Державної податкової служби України надано відзив на позов. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначили, що згідно з відомостями інформаційних баз даних ДПС, ТОВ «Будівельна компанія «Будмонтажпроект» на момент реєстрації податкових накладних від 31.07.2023 № 56, від 03.07.2023 №17, від 04.07.2023 № 18, від 01.09.2023 № 3, від 01.07.2023 № 2, від 21.08.2023 № 22, від 21.08.2023 № 21 включено до переліку ризикових платників ПДВ по п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, згідно Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 23.03.2023 № 1765, від 08.09.2023 № 6512. Відповідач наголошує, що позивачем не подано контролюючому органу належні та достатні копії первинних документів, для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, а тому рішення Головного управління ДПС у Донецькій області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняті правомірно і не підлягає скасуванню. Щодо вимоги зобов'язати ДПС України зареєструвати податкові накладні то представник податкового органу звертає увагу, що вказані повноваження є дискреційними. З огляду на зазначене, просив відмовити у задоволенні позову.
12 лютого 2025 року ухвалою суду позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 03 березня 2025 року суд прийняв до розгляду позовну заяву. Відкрив провадження в адміністративній справі та призначив розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 09 травня 2025 року у задоволенні клопотання представників відповідачів про розгляд справи у порядку загального позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін відмовлено.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Разом з тим, суд зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому дію воєнного стану продовжено та станом на день винесення рішення суду він діє.
З огляду на введення на території України воєнного стану, справа розглянута судом протягом розумного строку.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія Будмонтажпроект», зареєстровано в якості юридичної особи (код ЄДРПОУ 43419305) за адресою: 84313, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 6.
Основний вид діяльності код КВЕД 42.13 будівництво мостів та тунелів.
02.05.2023 між ТОВ «БІЛДГРУП» (замовник) та ТОВ «БК Будмонтажпроект» (виконавець) укладено договір №0205/23-П про надання послуг, відповідно до умов якого виконавець зобов'язується протягом строку, вказаного у договорі, на підставі письмової або усної заявки за плату надавати послуги вантажного транспорту, спецтехніки (надалі -техніка) згідно з додатком № 1, який є невід'ємною частиною договору, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити надані послуги (п.1.1 договору).
Приймання наданих послуг здійснюється на підставі відповідного акту надання послуг (п. 1.3).
Загальна вартість послуг за цим договором складається із вартості послуг, наданих в межах строку дії цього договору (п. 2.2).
Розмір плати за надані послуги за цим договором визначається з урахуванням маш/годин фактично наданих послуг на підставі актів надання послуг (п.2.3).
Згідно з додатком №1 до договору про надання послуг №0205/23-П від 02.05.2023 ТОВ «БК Будмонтажпроект» були надані ТОВ «БІЛДГРУП» послуги спецтехніки - Машина маркувальна BORUM BM 2000CP.
ТОВ «БК «Будмонтажпроект» надані послуги спецтехніки «Машина маркувальна BORUM BM 2000CP» на підтвердження чого складено і підписано з двох сторін акти про надання послуг:
- акт № 180 від 03.07.2023 на суму 40129,20 грн;
- акт № 181 від 04.07.2023 на суму 23173,20 грн;
- акт № 197 від 31.07.2023 на суму 205 280,64 грн;
- акт № 200 від 21.08.2023 на суму 35 551,08 грн;
- акт № 201 від 21.08.2023 на суму 32 725,08 грн;
- акт № 268 від 01.09.2023 на суму 37 303,20 грн;
- акт № 280 від 01.09.2023 на суму 61 606,80 грн.
Розрахунки за надані послуги згідно Договору №0205/23-П від 02.05.2023 здійснювалось через поточний банківський рахунок Товариства, що підтверджується платіжними інструкціями та карткою рахунку 361 за період з 03.07.2023 по 07.02.2025.
Позивачем за правилом першої події складені та направлені до Головного управління ДПС у Донецькій області для їх реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: № 17 від 03.07.2023 на суму 40129,20 грн., № 18 від 04.07.2023 на суму 23 173,20 грн., № 56 від 31.07.2023 р. на суму 205 280,64 грн, № 21 від 21.08.2023 на суму 32 725,08 грн., № 22 від 21.08.2023 на суму 35 551,08 грн., № 2 від 01.09.2023 на суму 61 606,80 грн., № 3 від 01.09.2023 на суму 37 303,20 грн.
Відповідно до квитанцій про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних реєстрацію податкових накладних № 17 від 03.07.2023 на суму 40129,20 грн., № 18 від 04.07.2023 на суму 23 173,20 грн., № 56 від 31.07.2023 р. на суму 205 280,64 грн, № 21 від 21.08.2023 на суму 32 725,08 грн., № 22 від 21.08.2023 на суму 35 551,08 грн., № 2 від 01.09.2023 на суму 61 606,80 грн., № 3 від 01.09.2023 на суму 37 303,20 грн - зупинено. Підстава для зупинення: податкові накладні складені та подані платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомлено: показник "D"=1.9617%, "P"=0. Запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем надано до Головного управління ДПС у Донецькій області пояснення № 20/08-1 від 20.08.2024 та № 31/07-1 від 31.07.2024 щодо обставин проведення господарської операції за результатами якої складено податкові накладні з додатками.
Проте, згідно з прийнятими комісією рішеннями: від 07.08.2024 № 11592372/43419305 до податкової накладної від 31.07.2023 № 56; від 07.08.2024 № 11592373/43419305 до податкової накладної № 17 від 03.07.2023; від 07.08.2024 № 11592374/43419305 до податкової накладної від 04.07.2023 № 18; від 26.08.2024 № 11683730/43419305 до податкової накладної від 01.09.2023 № 3; від 26.08.2024 № 11683731/43419305 до податкової накладної від 01.09.2023 № 2; від 26.08.2024 № 11683732/43419305 до податкової накладної від 21.08.2023 № 22; від 26.08.2024 № 11683733/43419305 до податкової накладної від 21.08.2023 № 21 у реєстрації податкових накладних відмовлено. Причина відмови у реєстрації ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних, зазначена у полі «Прийнято рішення про»: «відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» “надання платником податку копій первинних документів, складених із порушенням законодавства». Крім того, у рішеннях вкахано, що ТОВ «Будівельна компанія «Будмонтажпроект» встановлено п.8 критеріїв ризиковості платника податку».
Вважаючи протиправними рішення про відмову у реєстрації податкових накладних, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим Кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з абзацами 1, 10 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок № 1246) відповідно до пункту 2 якого податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Пунктом 12 Порядку № 1246 визначено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (пункт 14 Порядку № 1246).
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття (пункт 15 Порядку №1246).
Згідно з п.17 Порядку №1246, у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520).
Пунктами 2-7 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Також, постановою Кабінету Міністрів України 11.02.2019 №1165 Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Реєстр, ЄРПН), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п. 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг», “Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Законодавцем не визначено чіткого переліку документів, які платник податку може подати до контролюючого органу, такий перелік визначається платником податку на власний розсуд у кожному випадку окремо, в залежності від підстав зупинення реєстрації податкової накладної.
Таким чином, при зупиненні реєстрації податкової накладної з посиланням на ненадання або часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів, контролюючий орган має чітко зазначити конкретний вид критерію ризиковості платника податку та навести у розрізі визначеного критерію перелік документів, надання яких дасть можливість прийняти податкову накладну до реєстрації.
Суд також зазначає, що вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки закріплює диференціацію документів, які є достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, залежно від встановленої відповідності податкової накладної тому чи іншому критерію.
Із долученої до матеріалів справи квитанцій про зупинення податкових накладних судом встановлено, що контролюючим органом сформовано висновок про те, що податкові накладні складені та подані платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Зміст цієї квитанції зумовлює висновок про те, що фіскальним органом в порушення пункту 201.16 статті 201 ПК України не вказано конкретного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних у такому виді, який би унеможливив неоднозначне розуміння цієї пропозиції платником податків, що призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Також суд звертає увагу, що у п.8 Критеріїв ризиковості платника податку зазначено, що одним з таких критеріїв є наявність у контролюючих органів податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Проте, у спірних правовідносинах зупинення реєстрації податкової накладної на підставі критеріїв ризиковості, встановлених постановою Кабінету Міністрів України, порушує принцип правової визначеності та передбачуваності, що вказує на неправомірність такого зупинення.
Водночас, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520).
Пунктом 2 Порядку № 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Разом із тим, пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку № 520).
Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісією рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: надання платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства; ненадання/часткове надання платником податку додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних
Як встановлено судом, спірними рішенням комісії регіонального рівня від в07.08.2024 № 11592372/43419305; від 07.08.2024 № 11592373/43419305; від 07.08.2024 № 11592374/43419305; від 26.08.2024 № 11683730/43419305; від 26.08.2024 № 11683731/43419305; від 26.08.2024 № 11683732/43419305; від 26.08.2024 № 11683733/43419305 у реєстрації податкових накладних в ЄРПН відмовлено, оскільки надані платником податку копій первинних документів, складені із порушенням законодавства. Крім того зазначено, що платник відповідає п. 8 «Критеріїв ризиковості платника».
Алгоритм дій податкового органу у такому випадку врегульований п. 6 Порядку зупинення ПН/РК.
Так відповідно вказаного пункту у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено ПН/РК, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється та питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
Надалі, п. 6 Порядку зупинення ПН/РК чітко встановлює обов'язок податкового органу, що у разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення вказувати наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.
Суд констатує, що у спірному рішенні відсутні будь-які посилання на наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій.
Натомість вказано, що надані позивачем первинні документи складені з порушенням вимог законодавства.
У постановах Верховного Суду від 16.12.2020 у справі №340/474/20 та від 15.03.2023 справа № 620/4227/20 підкреслено, що комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що товариство ймовірно є учасником формування схемного податкового кредиту згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах, має обґрунтувати суду на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.
Враховуючи викладене суд вважає, що спірні рішення є необґрунтованим, прийнятим з порушенням вимог Порядку зупинення ПН/РК, а тому підлягають скасуванню.
Доводи позивача у цій частині спору є цілком обґрунтованими, відповідачами не наведено арґументів, які б дали підстави суду вважати інакше.
Суд відхиляє посилання відповідачів на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 13.02.2024 у справі № 240/5563/23, через відмінність фактичних правовідносин. Так, підставою для відмови у реєстрації податкових накладних рішеннями, які були спірними у справі № 240/5563/23, є те, що на момент прийняття оскаржуваних рішень позивач як платник податку на додану вартість подав до податкового органу первинні документи, які містили суперечності та не підтверджували інформацію, яка була зазначена у податкових накладних, тоді як в цій справі позивачем надано первинні документи на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, а контролюючий орган не обґрунтував підстав, за якими подані платником податку документи не враховані при прийнятті рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
При цьому суд не враховує посилання відповідачів на постанови Верховного Суду від 28.02.2018 у справі № 813/1766/17, від 17.03.2020 у справі № 820/5934/15, від 14.05.2019 за № 825/3990/14 та вважає їх помилковими, оскільки такі постанови прийняті у правовідносинах, які не є подібними. За обставинами вказаних справ предметом спору було оскарження податкових повідомлень-рішень за результатами проведених перевірок.
Разом з тим, предметом спору в цій справі є рішення відповідачів про відмову в реєстрації податкової накладної.
Щодо вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних спірну податкову накладну датою її первинного подання на реєстрацію, суд зазначає таке.
Відповідно до вимог пп. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, оскільки у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.
Згідно з нормами п.п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства та були достатніми для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Суд вважає помилковим твердження відповідачів про наявність у ДПС дискреційних повноважень щодо реєстрації зазначеної ПН та передчасність вимоги про зобов'язання її реєстрації, оскільки зміст дискреційних повноважень передбачає законність будь-якого із можливих рішень суб'єкта владних повноважень, прийнятого ним у певній ситуації, а судом встановлено протиправність рішень Комісії Головного управління ДПС у Донецькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відтак, беручи до уваги вимоги ст. 245 КАС України щодо ефективності способу захисту порушеного права, суд вважає, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №26 від 04.07.2023 ТОВ «БК Будмонтажпроект» датою її фактичного подання.
Висновки суду у цій справі узгоджуються із висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 02.04.2019 у справі № 822/1878/18 та від 18.07.2019 у справі №1740/2004/18.
Відтак, покладання на Державну податкову службу України обов'язку зареєструвати податкову накладну не вважатиметься втручанням у його дискреційні повноваження.
Крім того, задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН спірну ПН датою її фактичного надходження, є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, тобто дотримано принципи ефективності й процесуальної економії.
Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд висновує, що позов необхідно задовольнити.
Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки діям та рішенням Державної податкової служби України оцінка судом не надавалася, сплачений судовий збір належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Донецькій області, бо саме рішення цього суб'єкта владних повноважень визнано судом протиправним.
Керуючись статями 9, 19, 72-79, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія Будмонтажпроект» (84313, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 6, код ЄДРПОУ 43419305) до Головного управління ДПС у Донецькій області (87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, код ЄДРПОУ 44070187), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Донецькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.08.2024 № 11592372/43419305; від 07.08.2024 № 11592373/43419305; від 07.08.2024 № 11592374/43419305; від 26.08.2024 № 11683730/43419305; від 26.08.2024 № 11683731/43419305; від 26.08.2024 № 11683732/43419305; від 26.08.2024 № 11683733/43419305.
Зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія Будмонтажпроект» від 31.07.2023 № 56; від 03.07.2023 № 17; від 04.07.2023 № 18; від 01.09.2023 № 3; від 01.09.2023 № 2; від 21.08.2023 № 22; від 21.08.2023 № 21 датою їх фактичного подання.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "“Будівельна компанія Будмонтажпроект» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 16956,80 грн. (шістнадцять тисяч дев'ятсот п'ятдесят шість гривень вісімдесят копійок).
Повне судове рішення складено 09 травня 2025 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Кошкош