Рішення від 07.05.2025 по справі 200/1553/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2025 року Справа№200/1553/25

Донецький окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши у письмовому порядку в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу

за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції

про визнання протиправною та скасування постанови про стягнення виконавчого збору, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до (з врахуванням уточненої позовної заяви) Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в якому просить суд:

- скасувати постанову, винесену головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Ігнатьєвим Юрієм Петровичем від 13 лютого 2025 року, прийняту в межах виконавчого провадження № 77186519, про стягнення виконавчого збору в розмірі 32 000,00 грн (а.с. 74-88).

Ухвалою суду від 7 березня 2025 року первинну позовну заяву залишено без руху для усунення позивачем недоліків позовної заяви шляхом надання суду доказів на підтвердження сплати судового збору (а.с. 23-24).

11 березня 2025 року судом отримано від позивача заяву про усунення недоліків позовної заяви, до якої додано доказ на підтвердження сплати судового збору (а.с. 28-38).

Ухвалою суду від 17 березня 2025 року відкрито провадження у справі; вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, встановлених ст.ст. 268-272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України; призначено судове засідання на 4 квітня 2025 року (а.с. 40-41).

26 березня 2025 року до суду від Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшов відзив на позовну заяву, в якому наведені клопотання про залучення до справи в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні стягувача ОСОБА_1 та про витребування від позивача доказів нарахування та виплати ОСОБА_1 доплати за період з 7 лютого 2022 року по 31 грудня 2024 року в розмірі 10102,92 грн; також до відзиву додані додаткові докази по справі (а.с. 49-65).

Ухвалою суду від 28 березня 2025 року залишено без розгляду клопотання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, та про витребування додаткових доказів від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (а.с. 68).

2 квітня 2025 року судом отримано від позивача заяву про уточнення позовних вимог (а.с. 74-75).

4 квітня 2025 року судом отримано від позивача уточнений адміністративний позов та додаткові докази по справі (а.с. 84-103).

Ухвалою суду від 4 квітня 2025 року прийнято до розгляду уточнений адміністративний позов позивача; замінено відповідача у справі - Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ: 43316700); призначено судове засідання з розгляду справи на 12-30 год 2 травня 2025 року у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду; запропоновано відповідачу надати суду відзив на позов (або надати заяву про підтримання поданого раніше відзиву на позов) (а.с. 105-106).

Ухвалою суду від 2 травня 2025 року встановлено перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження (а.с. 114).

Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

В обґрунтування позовних вимог у позовній заяві зазначено наступне.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2024 по справі № 200/5549/24 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, яким було визнано протиправними дії Головного управління щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 7 лютого 2022 року із застосуванням (урахуванням) положень абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, з урахуванням виплачених сум.

27 грудня 2024 року Донецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі № 200/5549/24, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 7 лютого 2022 року з застосуванням (урахуванням) положень абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, з урахуванням виплачених сум.

13 лютого 2025 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Ігнатьєвим Ю.П. відкрито виконавче провадження № 77186519 про виконання виконавчого листа № 200/5549/24 виданого 27 грудня 2024 року Донецьким окружним адміністративним судом, в якій також зазначено, що боржнику необхідно повідомити про виконання рішення суду протягом 10 робочих днів.

13 лютого 2025 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Ігнатьєвим Ю.П. в межах виконавчого провадження ВП № 77186519 також винесено постанову про стягнення з Головного управління виконавчого збору у розмірі 32000,00 грн.

Листом від 18 лютого 2025 року № 0500-0405-5/13889 Головне управління повідомило Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про виконання рішення суду, в якому також зазначило про факт самостійного та добровільного виконання судового рішення ще до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження № 77186519, що підтверджується протоколом ППВП ПФУ «Призначення пенсії. Версія: 1.6.78.1. Дата-час розрахунку: 11 грудня 2024 року 09:48».

Позивач наполягає, що рішення Донецького окружного суду по справі № 200/5549/24 було виконано Головним управлінням до прийняття постанови про відкриття виконавчого провадження, а тому підстави для стягнення виконавчого збору відсутні.

Посилається на постанову Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року у справі № 2540/3203/18.

Просить задовольнити позов (а.с. 1-5, 84-88).

У відзиві на позов відповідач заперечує проти позовних вимог позивача, обґрунтовуючи заперечення таким.

На примусовому виконанні Відділу перебуває виконавчий лист № 200/5549/24, виданий Донецьким окружним адміністративним судом 2 грудня 2024 року, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 7 лютого 2022 року із застосуванням (урахуванням) абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, з урахуванням виплачених сум.

13 лютого 2025 року, керуючись ст.ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження», державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, копії якої, в порядку, передбаченому ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження», скеровано сторонам виконавчого провадження (АСВП 77186519).

Також 13 лютого 2025 року в межах виконавчого провадження ВП № 77186519 державним виконавцем винесено оскаржувану постанову про стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 32 000,00 грн.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується виконавцем з боржника до Державного бюджету України у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів. За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи. Постанову про стягнення виконавчого збору державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження.

Згідно з листом (вих. № 0500-0405-5/13889) від 18 лютого 2025 року «Про надання інформації на ОСОБА_1 » боржник повідомив про проведення з 7 лютого 2022 року перерахунку пенсії із застосуванням наведених у судовому рішенні норм права. Також у листі зазначено, що починаючи з січня 2025 року виплата пенсії в новому розмірі ОСОБА_1 проводиться шляхом нарахування місячного розміру пенсії та включення до сформованої відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ «Ощадбанк» і що нарахована згідно з Рішенням суду доплата за період з 7 лютого 2022 року по 31 грудня 2024 року у розмірі 10102,92 грн, яка підлягає виплаті коштами Державного бюджету України, потребує додаткового фінансування та буде фактично виплачена після отримання відповідного фінансового ресурсу.

Відповідно до ч. 9 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 цього Закону, якщо рішення було виконане до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження; згідно з п. 9 ч. 1 ст. 39 зазначеного Закону виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Надана боржником інформація свідчить про те, що рішення суду згідно з виконавчим документом залишається не виконаним в частини виплати ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 7 лютого 2022 року по 31 грудня 2024 року в розмірі 10 102,92 грн.

У зв'язку із тим, що до моменту відкриття виконавчого провадження рішення суду в повному обсязі боржником не виконано, положення ч. 9 ст. 27 та п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

Відповідач наголошує, що стягнення виконавчого збору є безумовною дією, яку здійснює державний виконавець у межах виконавчого провадження незалежно від здійснених дій, і є встановленою державою складовою процедури виконавчого провадження, що гарантує ефективне здійснення виконання рішення суду боржником за допомогою стимулювання боржника до намагання виконати виконавчий документ самостійно до відкриття виконавчого провадження у зв'язку з імовірністю стягнення відповідної суми у випадку примусового виконання.

Тобто, стягнення виконавчого збору (крім визначених законом випадків, коли виконавчий збір не стягується) пов'язується з початком примусового виконання, яке розпочинається з моменту прийняття державним виконавцем постанови про відкриття виконавчого провадження, тому одночасно з відкриттям виконавчого провадження державний виконавець повинен вирішити питання про стягнення виконавчого збору.

Також відповідач зауважив, що наявність об'єктивних обставин, що перешкоджають виконанню рішення суду боржником у повному обсязі (відсутності відповідного фінансування) врахована відділом, у зв'язку із чим на боржника (позивача у справі) не накладався штраф згідно зі ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження».

Посилаючись на правову позицією Верховного Суду, наведеною в постанові від 28 квітня 2020 року у справі № 480/3452/19, просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі (а.с. 49-51).

Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.

Позивач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3 (а.с. 6).

Відповідач, Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ 43316700, зареєстроване місцезнаходження: 4003, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 28; є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 105).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2024 року по справі № 200/5549/24, яке набрало законної сили 5 грудня 2024 року, задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 7 лютого 2022 року з застосуванням (урахуванням) положень абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, з урахуванням виплачених сум (https://reyestr.court.gov.ua/Review/121754900).

27 грудня 2024 року Донецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 200/5549/24 щодо зобов'язанння Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 7 лютого 2022 року з застосуванням (урахуванням) положень абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, з урахуванням виплачених сум (а.с. 55).

Зазначений виконавчий лист 9 лютого 2025 року був направлений ОСОБА_1 засобами «Укрпошти» для примусового виконання до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - ВПВР УЗПВР у Донецькій області Східного МРУ Міністерства юстиції) (а.с. 54-57).

13 лютого 2025 року головним державним виконавцем ВПВР УЗПВР у Донецькій області Східного МРУ Міністерства юстиції Ігнатьєвим Ю.П. відкрито виконавче провадження № 77186519 з виконання виконавчого листа № 200/5549/24, виданого 27 грудня 2024 року Донецьким окружним адміністративним судом. Також цією постановою встановлено боржнику повідомити про виконання рішення суду протягом 10 робочих днів, а також постановлено стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 32000,00 грн (а.с. 17, 58).

13 лютого 2025 року головним державним виконавцем ВПВР УЗПВР у Донецькій області Східного МРУ Міністерства юстиції Ігнатьєвим Ю.П. в межах виконавчого провадження № 77186519 прийнято постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження, якою встановлено, що розмір мінімальних витрат виконавчого провадження склала 82,00 грн (а.с. 59).

13 лютого 2025 року головним державним виконавцем ВПВР УЗПВР у Донецькій області Східного МРУ Міністерства юстиції Ігнатьєвим Ю.П. в межах виконавчого провадження № 77186519 прийнято постанову про стягнення виконавчого збору з боржника, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, виконавчий у розмірі 32 000,00 грн (а.с. 18, 60).

Відповідачем суду надано копії листів від 13 лютого 2025 року, відповідно до яких постанова про відкриття виконавчого провадження від 13 лютого 2025 року з виконання виконавчого листа № 200/5549/24 від 27 грудня 2024 року (вих. № 3929/3930) та постанова від 13 лютого 2025 року, «прийнята при примусовому виконанні виконавчого листа № 200/5549/24 від 27 грудня 2024 року» (вих. № 3932), були направлені сторонам виконавчого провадження - ОСОБА_1 та Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області на електронною поштою (а.с. 61-62).

При цьому докази на підтвердження того, що супровідний лист із вих. № 3932 складався саме щодо постанови про стягнення виконавчого збору за ВП № 77186519 - матеріали справи не містять.

Згідно із електронним листом-підтвердженням про отримання електронної пошти, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області підтверджено отримання електронної кореспонденції від відповідача (від: vpvrdon@ukr.net) 13 лютого 2025 року о 14:24 год, вх. реєстраційний номер 1284/14 (а.с. 63).

За поясненням позивача, 13 лютого 2025 року Головним управлінням було отримано від відповідача постанову про відкриття виконавчого провадження.

Листом від 18 лютого 2025 року (вих. № 0500-0405-5/13889) Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у відповідь «на постанову від головного державного виконавця від 13.02.2025 № 392913930 (ВП 77186519)» повідомило головному державному виконавцю ВПВР УЗПВР у Донецькій області Східного МРУ Міністерства юстиції Ю.Ігнатьєву ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), що про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від19 вересня 2024 року та проведення з 7 лютого 2022 року ОСОБА_1 перерахунку пенсії із застосуванням (урахуванням) положень абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, з урахуванням виплачених сум. В листі також зазначено, що починаючи з січня 2025 року виплата пенсії в новому розмірі ОСОБА_1 проводиться шляхом нарахування місячного розміру пенсії та включення до сформованої відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ «Ощадбанк». Нарахована доплата згідно Рішення суду за період з 7 лютого 2022 року по 31 грудня 2024 року у сумі 10 102,92 грн як така, що не передбачена бюджетом Пенсійного фонду України та потребує додаткового фінансування, буде фактично виплачена після отримання відповідного фінансового ресурсу (а.с. 64-65).

Як вбачається з наданих позивачем матеріалів, рішення про перерахунок ОСОБА_1 пенсі за віком на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2024 року було прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Мирноград) 11 грудня 2024 року (а.с. 14-15).

За поясненням позивача спірна постанова про стягнення виконавчого збору була отримана Головним управлінням 25 лютого 2025 року (зв.бік а.с. 2).

Відповідно до скріншоту з програми документообігу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, постанова ВПВР УЗПВР у Донецькій області Східного МРУ Міністерства юстиції Ігнатьєва Ю.П. від 13 лютого 2025 року про стягнення виконавчого збору ВП № 77186519 зареєстрована позивачем 25 лютого 2025 року (вх. № 1994/14) (а.с. 16, 103).

За поясненням позивача нарахована на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2024 року по справі № 200/5549/24 сума доплати до пенсії облікована Головним управлінням та включена до переліку отримувачів станом на 1 січня 2025 року; виплата коштів буде проводитись після прийняття бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення таких виплат згідно з Порядком виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам […] та отримання відповідного фінансування (а.с. 19-20).

Будучі не згодним із прийнятою 13 лютого 2025 року головним державним виконавцем ВПВР УЗПВР у Донецькій області Східного МРУ Міністерства юстиції Ігнатьєвим Ю.П. в межах виконавчого провадження № 77186519 постановою про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виконавчого збору в розмірі 32000,00 грн, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII) (тут і надалі в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1404-VIII примусовому виконанню підлягають рішення на підставі виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Статтею 2 цього Закону встановлено, що виконавче провадження здійснюється з дотриманням принципів (засад) верховенства права, законності та інших.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону № 1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, […].

Статтею 1 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» від 2 червня 2016 року № 1403-VIII також передбачено, примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України "Про виконавче провадження" випадках - на приватних виконавців.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону № 1403-VIII державний виконавець, приватний виконавець під час здійснення професійної діяльності є незалежними, керуються принципом верховенства права та діють виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону № 1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому ст. 27 цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону № 1404-VIII виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

Частиною 3 цієї ж статті передбачено, що за примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується […] в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Відповідно до ч. 4 наведеної статті державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).

Частиною 5 ст. 27 Закону № 1404-VIII передбачені випадки, коли виконавчий збір не стягується, і виконання рішення суду про зобов'язання пенсійного органу нарахувати та сплатити особі суму пенсії (доплату до пенсії) не включено до переліку таких випадків.

Згідно з ч. 9 ст. 27 Закону № 1404-VIII виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, […].

Пунктом 9 ч. 1 ст. 39 Закону № 1404-VIII встановлено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

З аналізу наведених нормативно-правових приписів слідує, що стягнення виконавчого збору є безумовною дією, яку здійснює державний виконавець у межах виконавчого провадження незалежно від здійснених дій, і є встановленою державою складовою процедури виконавчого провадження, що гарантує ефективне здійснення виконання рішення суду боржником за допомогою стимулювання боржника до намагання виконати виконавчий документ самостійно до відкриття виконавчого провадження у зв'язку із ймовірністю стягнення відповідної суми у випадку примусового виконання. Стягнення виконавчого збору (крім визначених законом випадків, коли виконавчий збір не стягується) пов'язується з початком примусового виконання. Примусове виконання рішення розпочинається з моменту прийняття державним виконавцем постанови про відкриття виконавчого провадження, тому одночасно з відкриттям виконавчого провадження повинен вирішити питання про стягнення виконавчого збору. При цьому, стягнення з боржника виконавчого збору в постанові про відкриття виконавчого провадження є обов'язком державного виконавця.

Зазначений висновок суду узгоджується із висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 28 квітня 2020 року у справі № 480/3452/19.

Як наслідок, постанова від 13 лютого 2025 року № 77186519, прийнята головним державним виконавцем ВПВР УЗПВР у Донецькій області Східного МРУ Міністерства юстиції Ігнатьєвим Ю.П., про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виконавчого збору в розмірі 32 000,00 грн - є правомірною.

Щодо посилань позивача на те, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2024 року виконано управлінням до відкриття виконавчого провадження, суд зазначає наступне.

Як вбачається з резолютивної частини зазначеного рішення, Донецьким окружним адміністративним судом було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області: здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 7 лютого 2022 року із застосуванням (урахуванням) положень абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія (1) та здійснити виплату нарахованої суми пенсії - з урахуванням виплачених сум (2).

Як встановлено судом, судове рішення в частині здійснення перерахунку пенсії - Головним управлінням виконано до відкриття виконавчого провадження (11 грудня 2024 року) (а.с. 14-15).

Разом із цим судове рішення в частині виплати ОСОБА_1 нарахованої на виконання судового рішення доплати до пенсії за період з 7 лютого 2022 року по 31 грудня 2024 року у сумі 10 102,92 грн - Головним управлінням не виконано.

Суд вважає за необхідне наголосити, що відсутність відповідного бюджетного фінансування з боку Пенсійного фонду України не свідчить про виконання рішення суду в повному обсязі - зазначена обставина свідчить про те, що таке невиконання обумовлено об'єктивними обставинами, незалежними від волі посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Щодо посилань позивача на п. 3 ч. 5 ст. 27 Закону № 1404-VIII, відповідно до якої виконавчий збір не стягується, якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», суд зазначає, що відповідно до ст. 2 зазначеного закону в порядку, встановленому цим Законом, виконуються рішення суду про с т я г н е н н я коштів та про зобов'язання вчинити певні дії щодо м а й н а, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація; юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.

Разом із цим рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 вересня 2024 року має зобов'язальний характер і його виконання не здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".

Щодо посилань Головного управління на постанову Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року у справі № 2540/3203/18, суд зазначає, що, по-перше, виконавче провадження (у правовідносинах, що були спірними у справі № 2540/3203/18) було відкрито на виконання рішення суду про стягнення коштів (тобто, рішення не зобов'язального характеру); по-друге, спір у вказаній праві виник у зв'язку із невизначеністю [п. 36 постанови] правового режиму застосування ч. 2 ст. 27 та ч. 3 ст. 40 Закону № 1404-VIII при винесенні державним виконавцем постанови про стягнення виконавчого збору у виконавчому провадженні у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 37 цього Закону (стягувач подав письмову заяву про повернення виконавчого документа).

Отже, постанова Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року у справі № 2540/3203/18 не є релевантною до даної справи.

На підставі наведених вище нормативно-правових приписів, беручи до уваги встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про доведення відповідачем правомірності спірної постанови.

Як наслідок, адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області задоволенню не підлягає.

В силу вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 12, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 255, 287, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 43316700, зареєстроване місцезнаходження: 4003, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 28) про визнання протиправною та скасування постанови про стягнення виконавчого збору - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна