Ухвала від 08.05.2025 по справі 140/35760/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення без задоволення заяви про визнання протиправними дій,

вчинених на виконання рішення суду

08 травня 2025 року ЛуцькСправа № 140/35760/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Димарчук Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 05.03.2024, яке набрало законної сили, у цій справі позов задоволено повністю, визнано протиправною відмову Комісії з реорганізації Державної фіскальної служби у Волинській області щодо неоформлення та неподання до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 25.11.2021 за відповідною прирівняною посадою поліцейського на день звільнення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премій для проведення з 01 грудня 2021 року перерахунку основного розміру пенсії; зобов'язано Комісію з реорганізації Державної фіскальної служби у Волинській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 25.11.2021 за відповідною прирівняною посадою поліцейського на день звільнення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-Х1І “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премій для проведення з 01 грудня 2021 року перерахунку основного розміру пенсії.

08.04.2025 від позивача до суду надійшла заява, подана в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), про визнання протиправними дій, вчинених відповідачем на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.03.2024 у цій справі щодо не оформлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 25.11.2021 за відповідною прирівняною посадою поліцейського на день звільнення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-Х1І «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень Постанови КМУ від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премій для проведення з 01 грудня 2021 року перерахунку основного розміру пенсії.

В обґрунтування заяви зазначає, що боржник, виконуючи рішення суду від 05.03.2024 у справі №140/35760/23, не оформив та не направив до ГУПФУ у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 25.11.2021, і таким чином, ухиляючись від зобов'язання, не виконав судового рішення. З метою виконання судового рішення Волинським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №13393/2024 від 16.04.2024, який в подальшому подано до виконавчої служби для його примусового виконання. Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 17.10.2024 відкрито виконавче провадження №76313246 та двічі накладено штраф на боржника за невиконання рішення суду. Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 24.03.2025 закінчено виконавче провадження та направлено подання державного виконавця до Національної поліції для вирішення питання кримінальної відповідальності за не виконання рішення суду.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 11.04.2025 призначено розгляд заяви у порядку письмового провадження та встановлено Комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Волинській строк для подання до суду письмових пояснень щодо поданої заяви та їх документальне підтвердження.

У поданих до суду 07.05.2025 запереченнях щодо заяви в порядку статті 383 КАС України Комісія з реорганізації Головного управління ДФС у Волинській області зазначила, що з метою виконання рішення суду від 05.03.2024 у справі №140/35760/23 ГУ ДФС у Волинській області звернулось до Міністерства внутрішніх справ України з листом від 03.04.2024 №142, у якому просило надати інформацію про розмір грошового забезпечення позивача станом на 25.11.2021 за відповідною посадою поліцейського. Однак, листом Національної поліції України від 03.04.2024 №142 «Про надання інформації» повідомлено про відсутність аналогічної та прирівняної посади до посади позивача, а також відсутність будь-якого нормативного акту щодо прирівнювання посад працівників національної поліції до колишніх посад працівників податкової міліції. Відсутність такої інформації не дає можливості виконати рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.03.2024 у справі №140/35760/23. Головне управління ДФС у Волинській області на даний час позбавлене можливості повного виконання судового рішення враховуючи відсутність відповідної інформації від Міністерства внутрішніх справ України (а.с.110-111).

Розглянувши вказану заяву, дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Згідно із частиною шостою статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

У цій справі рішенням суду від 05.03.2024, яке набрало законної сили, зобов'язано Комісію з реорганізації Державної фіскальної служби у Волинській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 25.11.2021 за відповідною прирівняною посадою поліцейського на день звільнення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-Х1І “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, підвищення, доплати) та премій для проведення з 01 грудня 2021 року перерахунку основного розміру пенсії.

На виконання рішення суду Волинським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист №13393/2024 від 16.04.2024, який стягувачем був поданий для примусового виконання до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

17.10.2024 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Гриценко Г.Г. було відкрите виконавче провадження №76313246 щодо виконання виконавчого листа №13393/2024 від 16.04.2024, виданого на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.03.2024 у справі №140/35760/23 (а.с.101).

Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Гриценко Г.Г. від 24.03.2025 закінчено виконавче провадження №76313246 щодо виконання виконавчого листа №13393/2024 від 16.04.2024, та направлено подання державного виконавця до Національної поліції для вирішення питання кримінальної відповідальності боржника за не виконання рішення суду, передбаченого статтею 382 КК України (а.с.102).

Крім того, в ході виконавчого провадження за невиконання без поважних причин у встановлений спосіб рішення суду державним виконавцем 29.01.2025 та 20.03.2025 винесено постанови про накладення на боржника штрафу 5100,00 грн та 10200,00 грн відповідно.

Відповідно до частин другої та третьої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Обов'язковість судових рішення, що набрали законної сили, для їх виконання на всій території України передбачена також приписами Закону України від 02.06.2016 №1402-VІІІ «Про судоустрій і статус суддів».

З системного аналізу вищезазначених норм права можна зробити висновок, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами статті 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.

Отже, застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів статті 383 КАС України можливе у разі встановлення факту умисного, протиправного невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами, поданими позивачем.

ОСОБА_1 у своїй заяві від 08.04.2025 вказує на те, що для складання довідки та визначення розмірів складових грошового забезпечення на підставі Постанови №988, боржник не звертався до відповідних органів МВС України та Національної поліції, які володіють інформацією про види та розміри грошового забезпечення поліцейського станом на 25.11.2021 за відповідною (прирівняною) посадою, яку ОСОБА_1 займав на момент звільнення зі служби.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, з метою виконання рішення суду від 05.03.2024 у справі №140/35760/23 щодо надання ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення станом на 25.11.2021, ГУ ДФС у Волинській області листом від 03.04.2024 №142 звернулось до Міністерства внутрішніх справ України у якому просило надати інформацію про розмір грошового забезпечення станом на 25.11.2021 за відповідною посадою поліцейського, зазначивши, що посада ОСОБА_1 на день звільнення: старший інспектор господарсько-транспортної групи відділу тилового забезпечення управління податкової міліції ДПА у Волинській області (а.с.114).

Департамент фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України листом від 03.04.2024 №142 «Про надання інформації» повідомив ГУ ДФС у Волинській області про те що наказом МВС України від 17.02.2017 №138 затверджено Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських. За інформацією наданою Міністерством внутрішніх справ України (лист від 14.05.2024 №13924/51-2024) зазначена посада (старший інспектор господарсько-транспортної групи відділу тилового забезпечення управління податкової міліції ДПА у Волинській області), з якої ОСОБА_1 звільнений зі служби, не належить до посад органів внутрішніх справ (міліції), тому питання її прирівнювання до іншої посади з метою подальшого перерахунку пенсії не регулюється Наказом №138. Прирівнювання посад колишніх працівників податкової міліції, до посад поліцейських жодним нормативно-правовим актом не передбачено (а.с.113).

З вищенаведеного слідує, що Комісією з реорганізації Головного управління ДФС у Волинській області вчинялися необхідні дії, спрямовані на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05.03.2024 у справі №140/35760/23. Невиконання станом на час розгляду заяви судового рішення, з підстав незалежних від боржника, не є достатньою підставою для визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду та, як наслідок, для винесення окремої ухвали суду.

Суд враховує, що Головне управління ДФС у Волинській області на даний час позбавлене можливості повного виконання судового рішення враховуючи відсутність відповідної інформації від Міністерства внутрішніх справ України.

Відповідно до частини шостої статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про відсутність достатніх правових підстав для задоволення заяви позивача про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.

Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 293, 294, 295, 383 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Комісії з реорганізації Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії, залишити без задоволення.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Т.М. Димарчук