Справа № 560/3732/25
іменем України
09 травня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "INTER CARS UKRAINE" до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування рішення,
Позивач звернувся до суду з позовом до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ відповідача №34 від 27 лютого 2025 року "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "INTER CARS UKRAINE" (код ЄДРПОУ 30865632)".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що чинне законодавство України не надає повноважень посадовим особам ДПС призначати та проводити планові повторні перевірки за період, що вже був перевірений.
Отже, включення в оскаржуваний наказ періодів, які були охоплені попередньою документальною плановою виїзною перевіркою, яку проводило Західне міжрегіональне управління про роботі з великими платниками податків є протиправним.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін згідно з ст. 262 КАС України.
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому проти задоволення позову заперечує та просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Крім того вказує, що належним способом захисту у даному випадку є оскарження рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки, а не самого наказу.
Позивач надав до суду відповідь на відзив та додаткові пояснення, де зазначив, що доводи відповідача, жодним чином не спростовують позовні вимоги.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
04 березня 2025 року позивач отримав засобами поштового зв'язку повідомлення №8/33-00-07-04 від 27.02.2025 про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «INTER CARS UKRAINE» з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства.
Зазначеним повідомленням на позивача було покладено обов'язок: забезпечити надання всіх необхідних документів, що підтверджують дані податкових декларацій (розрахунків), зокрема фінансову, статистичну та іншу звітність, регістри податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, а також первинні та інші документи, які використовувались в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС.
Разом з повідомленням позивач отримав копію наказу відповідача від 27 лютого 2025 року № 34 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «INTER CARS UKRAINE» (код ЄДРПОУ 30865632)».
Цим наказом вирішено провести документальну планову виїзну перевірку позивача з 26 березня 2025 року тривалістю 30 робочих днів, за період діяльності з 01 липня 2018 року по 31 грудня 2024 року, а щодо єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01 січня 2014 по 31 грудня 2024 року.
Не погоджуючись із вказаним наказом, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд звертає увагу на таке.
ПК України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1 статті 1 ПК України).
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 ст. 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
За приписами пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) перевірки, які проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Так, підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України встановлено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Порядок проведення документальних планових перевірок визначений статтею 77 Податкового кодексу України.
Документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
Згідно із пп. 14.1.164 п. 14.1 ст. 14 ПК України план - графік документальних виїзних перевірок - перелік платників податків, що підлягають плановій перевірці контролюючими органами у відповідний період календарного року.
Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків у 2021 році вже була проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «INTER CARS UKRAINE» з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.10.2017 по 30.06.2021, законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2014 по 30.06.2021.
За результатами перевірки, винесено наступні податкові повідомлення-рішення:
- форми "Р" від 15 липня 2022 року №159/33000701 на суму 1565148,75 грн, за яким ТОВ "INTER CARS UKRAINE" сума грошового зобов'язання збільшена з податку на прибуток на суму 1360513,00 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 204635,75 грн;
- форми "Р" від 26 січня 2022 року № 15/33000701 на суму 8682367,89 грн, за яким TOB "INTER CARS UKRAINE" сума грошового зобов'язання збільшена з податку на додану вартість на суму 6945894,31 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 1736473,58 грн;
- форми "В4" від 26 січня 2022 року № 16/33000701 на суму 252588,42 грн, за яким TOB "INTER CARS UKRAINE" зменшено від'ємне значення суми податку на додану вартість на 252588,42 грн;
- форми "ПН" від 26 січня 2022 року № 17/33000701 на суму 51000 грн, за яким до TOB "INTER CARS UKRAINE" застосовано штраф на загальну суму 51000 грн за платежем податок на додану вартість;
- форми "Д" від 26 січня 2022 року №18/33-00-07-02 на суму 1425994,27 грн, за яким ТОВ "INTER CARS UKRAINE" сума грошового зобов'язання збільшена з податку на доходи з фізичних осіб на суму 1146511,67 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 114 651,17 грн та нараховано пені в розмірі 164831,43 грн;
- форми "Д" від 26 січня 2022 року № 22/33-00-07-02 на суму 97443,25 грн, за яким TOB "INTER CARS UKRAINE" сума грошового зобов'язання збільшена за платежем військовий збір на суму 78345,23 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 7834,52 грн та нараховано пені в розмірі 11263,50 грн.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 листопада 2022 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28 лютого 2023 року у справі №560/8337/22 - позов задоволено.
Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення - рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 26.01.2022 року №15/33000701, №16/33000701, №17/33000701, №18/33-00-07-02, №22/33-00-07-02, від 15.07.2022 №159/33000701.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений, як Конституцією, так і Законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Оскільки перевірка вже відбулась, за її наслідком були винесені податкові повідомлення - рішення (які подальшому скасовані в судовому порядку), то повторна перевірка за ці ж періоди із тих самих питань та обставин є протиправною.
Суд зауважує, що Податковим кодексом України не передбачено проведення повторних саме планових документальних перевірок за періоди, які вже були перевірені.
ПК України передбачена можливість проведення лише позапланової повторної перевірки суб'єкта господарювання з тих самих питань, однак лише у чітко визначених випадках.
Щодо доводів відповідача стосовно того, що оскаржуваний наказ вичерпав свою дію, з посиланням на постанову Великої Палати Верховного Суду від 08 вересня 2021 року у справі №816/228/17, суд зазначає таке.
У справі №816/228/17 позивачем було допущено контролюючий орган до проведення перевірки та відповідний наказ реалізовано його застосуванням, винесено податкові повідомлення-рішення, а тому його оскарження не є належним та ефективним способом захисту права платника податків, оскільки скасування наказу не може призвести до відновлення порушеного права.
У цій справі наказ було оскаржено позивачем до суду до початку перевірки. Адміністративний позов зареєстровано в суді 07 березня 2025 року, тобто ще до початку перевірки, яка мала розпочатись лише 26.03.2025
За таких обставин, оскаржуваний наказ в цій справі є нереалізованим та може бути предметом оскарження.
Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За сукупності викладених обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Отже, враховуючи задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №34 від 27 лютого 2025 року "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "INTER CARS UKRAINE" (код ЄДРПОУ 30865632)".
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "INTER CARS UKRAINE" судовий збір у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "INTER CARS UKRAINE" (вул.Романа Шухевича, 8/9, м. Хмельницький, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 29025 , код ЄДРПОУ - 30865632)
Відповідач:Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Стрийська, 35, м. Львів, Львівська обл., Львівський р-н, 79026 , код ЄДРПОУ - 44045187)
Головуючий суддя Я.В. Драновський