Рішення від 09.05.2025 по справі 420/36523/24

Справа № 420/36523/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 травня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

I. Зміст позовних вимог

До суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру базового ОСНП за 2022 та 2024 роки;

- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату індексації базового ОСНІ за 2022 та 2024 роки у розмірі, що передував зменшенню, а саме у розмірі - 1929 (одна тисяча дев?ятсот двадцять дев?ять) гривень 53 копійки за 2022 рік та 1 370 (одна тисяча триста сімдесят) гривень 06 копійок за 2024 рік.

II. Позиція позивача та заперечення відповідача

На обґрунтування вказаних вимог позивач зазначає, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р. Позивач зазначає, з наданих ГУ ПФУ в Одеській області листами від 09.05.2024 року № 1500-0308-8/70733 та від 20.07.2024 № 1500/0310/8/112539 перерахунків його пенсії з 01.03.2024 року вбачається зменшення розмірів індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 р., у порівняні з попереднім. На звернення позивача до ГУ ПФУ в Одеській області про нарахування та виплату індексації за 2022 та 2024 року у розмірів що передував зменшенню, останній листом № 28113-25711/А-02/8-1500/24 від 12.10.2024 року відмовив, вказуючи на обчислення пенсії відповідно до чинного пенсійного законодавства. Вважаючи вказані дії протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

17.12.2024 року до суду надійшов відзив на позов, яким заперечує проти його задоволення, вказуючи, що Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача в частині нарахування та виплати індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки в порядку та розмірі встановленому постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022р. №118 та від 23.02.2024 р. №185. Окремо звертає увагу на пропуском позивачем строку звернення до суду, передбаченого ст. 122 КАС України, оскільки з позовом Позивач звернувся в 2024 році, при цьому позовні вимоги стосуються перерахунку починаючи з 2022 року, а тому такі позовні вимоги підлягають залишенню без розгляду відповідно до ст. 240 КАС України.

ІІІ. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 29 листопада 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. Цією ухвалою зобов'язано ГУ ПФУ разом з відзивом на позов надати суду належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача, які охоплюють спірні періоди.

Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, що підтверджується перерахунками пенсії за пенсійною справою № 1503002279 - МВС (а.с. 9 зв.с., 10 зв.с.).

09.05.2024 р. та 20.07.2024 р. ГУ ПФУ в Одеській області на адвокатськіі запити надало адвокату позивачу перерахунки пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 р, з яких вбачається, зокрема

1) перерарахунком пенсії, сформованим пенсійним органом 08 травня 2024 року,

сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 13 782,30 грн.,

основний розмір пенсії від 80% грошового забезпечення складає 11 025,84 грн.,

основний розмір пенсії з урахуванням індексації - 15 825,43 грн., у т.ч.

індексація базового ОСНП 2022 (13 782,30*0,140) - 1929,53 грн.

індексація базового ОСНП 2023 (15711,83*0,1970) - 1500, 00 грн.,

індексація базового ОСНП 2024 (17 211,83*0,0796) - 1370,06 грн.,

збільшення основного розміру пенсії ( 25 %) від суми 11 025,84 - 2 756,46 грн.,

підсумок пенсії (з надбавками) - 21 576,29 грн. ( а.с. 9)

(а.с. 9.)2) перерарахунком пенсії, сформованим пенсійним органом 20 липня 2024 року

сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 13 782,30 грн.,

основний розмір пенсії від 80% грошового забезпечення складає 11 025,84 грн.,

основний розмір пенсії з урахування індексації - 15 189,39 грн., у т.ч.

індексація базового ОСНП 2022 (11025,84*0,140) - 1543,62 грн.

індексація базового ОСНП 2023 (12569,46*0,1970) - 1500, 00 грн.,

індексація базового ОСНП 2024 (14069,46 * 0,0796) - 1119,33 грн.,

збільшення основного розміру пенсії ( 25 %) від суми 15 189,39 - 3 797,35 грн.

підсумок пенсії (з надбавками) - 21 981,14 грн. ( а.с. 10)

16.09.2024 року представник позивача звернувся до ГУ ПФУ із заявою, в якій просила здійснити нарахування та виплату індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки у розмірі, що передував зменшенню, а саме у розмірі - 1929 грн. 53 коп. за 2022 рік та 1 370 грн. 06 коп. за 2024 рік. (а.с.11)

12.10.2024 року ГУ ПФУ листом № 28096-25677/С-02/8-1500/24 повідомило представника позивача, що пенсія обчислена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, зокрема:

- відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» до розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 нарахована індексація пенсії в сумі 1 543,62 грн (11 025,84 грн х 0,14) з урахуванням індексації підвищення пенсії на 25 процентів 385,91 (11025,84 грн х 25% х 0,14) розмір індексації в перерахунках за 2022 рік вказувався загальною сумою 1929,583 грн.

- відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01.03.2023 ОСОБА_1 нарахована індексація пенсії в сумі 1500,00 грн;

- відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з 01.03.2024 ОСОБА_1 нарахована індексація пенсії в сумі 1119,93 грн (11025,84 грн + 1543,62 грн + 1500,00 грн) х 0,0796) (а.с.12)

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення базового ОСНП за 2022 та 2024 роки, позивач звернувся до суду з даним позовом.

V. Норми права, які застосував суд.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовано Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 01.01.1992 № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ), чинний на момент виникнення спірних правовідносин, яким передбачено,

- призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (стаття 10 Закону № 2262-ХІІ)

- пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 3 статті 43 Закону № 2262-XII).

- при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". ( частина перша статті 51 Закону № 2262-ХІІ)

- перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. ( абзац перший статті 63 Закону № 2262-ХІІ)

- усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. ( абзац четвертий статті 63 Закону № 2262-ХІІ)

Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII (далі також - «Закон № 1282-ХІІ») передбачено, зокрема

- індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг ( частина перша другий статті 1 Закону № 1282-ХІІ;

- індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у т.ч. пенсії. ( частина друга статті 2 Закону № 1282-ХІІ).

- індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". ( частина п'ята статті 2 Закону № 1282-ХІІ).

Законом України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. ( абзац перший частини другої статті 42 цього Закону).

Механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії визначено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 р. № 124 якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування » (далі - Порядок № 124), яким передбачено,

- перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». ( пункт 2 Порядку № 124)

- коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:

К= (ЗСЦ + ЗСЗ) х 50% + 1/ 100%

де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою: ЗСЗ = Псзп (1) : Псзп (2) х 100 % - 100 %,

Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку. Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня. (пункт 4 Порядку № 124)

- кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. ( абзац другий пункту 5 Порядку № 124)

16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова №118) , пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2022 року:перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

24.02.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168), пунктом 2 якої установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №185 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №185) пунктом 1 якої встановлено,що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

VI. Оцінка суду.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що повноваження щодо визначення розміру та порядку проведення індексації пенсії шляхом її перерахунку через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у межах бюджету Пенсійного фонду надано Кабінету Міністрів України на виконання вимог частини другої статті 42 Закону №1058-IV, у зв'язку із чим з 2019 року Порядком №124, з метою визначення механізму проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески впроваджено, зокрема, формулу обчислення коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.

Тобто, запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема, особам, пенсія яким призначена за Законом №2262-ХІІ, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим.

Так, з метою забезпечення у 2022-2024 роках проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України щороку у межах бюджету Пенсійного фонду України визначав розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, зокрема у 2022 році цей показник становив 1,14 згідно із Постановою №118, у 2023 році становив 1,197 ( але не більше 1500,00 грн.) згідно з Постановою №168, у 2024 році становив 1,0796 згідно з Постановою №185).

Спірність питання у даній справі полягає за позицією позивача щодо зменшення суми базового ОСНП за 2022 та 2024 роки в перерахунку пенсії, сформованому 20.07.2024р., у порівняні з розрахунком, сформованим 08.05.2024 р.

З наявних в матеріалах справи розрахунків вбачається, що під час індексації базового ОСНП 2022 відповідачем застосований коефіцієнт збільшення 1,14, що відповідає пунктам 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022р. №118.

Під час індексації базового ОСНП 2023 відповідачем застосований коефіцієнт збільшення 1,197, що відповідає пунктам 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024р. №168.

Під час індексації базового ОСНП 2024 відповідачем застосований коефіцієнт збільшення 1,0796, що відповідає пунктам 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024р. №185.

Разом з тим, суд зауважує, що індексації підлягають основний розмір пенсії, а не сума грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Як вбачається з перерахунків пенсії позивача з 01.03.2024 року, то

- у перерахунку, сформованому від 08.05.2024 р., сума індексації обчислена з суми грошового забезпечення для обчислення пенсії - 13 782,30 грн.

- у перерахунку, сформованому від 20.07.2024 р., сума індексації обчислена з основного розміру пенсії з урахуванням 80 % грошового забезпечення - 11 025,84 грн.

Тобто, відмінність у розрахунках полягає у застосованому для обчислення індексації основному розмірі пенсії.

При цьому, питання щодо визначення основного розміру пенсії позивача не є спірним.

Таким чином, з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,14, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118, індексація базового ОСНП 2022 складає 1543,62 грн. (11025,84 *0,140). А з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,0796, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024р. №185, індексація базового ОСНП 2024 складає 1 119,93 грн. ( 15189,39 *0,0796), де 15189,39 грн. це добуток основного розміру пенсії 11025,84 + ОСНП 2022 1543,62 грн. та ОСНП 2023 1500,00 грн.).

Суд звертає увагу, що індексації, відповідно до умов, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 та від 23.02.2024р. № 185, підлягають розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством).

Водночас, з умовами постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185, з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

Таким чином, відповідачем правомірно здійснено перерахунок пенсії позивача, згідно перерахунку його пенсії, сформованого від 20.07.2024 р., в частині нарахування та виплати індексації з розрахунку основного розміру пенсії 11 025,84 грн. та базового ОСНП за 2022 з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,14, а також базового ОСНП за 2024 з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,0796.

Крім того, з перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024 року, сформованого 20.07.2024 р., вбачається що підставою такого перерахунку є постанова КМУ № 1381.

Так, 28.12.2011 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», пунктом 1 якого установлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, статей 13 і 21 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків. Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.

Тобто, відповідачем даним перерахунком здійснено розрахунок збільшення основного розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України № 1381, за формулою: основний розмір пенсії + ОСНП 2022 - 2024 х 25% = (загальна сума індексації 15189,39 ( 11025,84 + 1543,62 + 1500 + 1119,93) х 25 % = 3797,35 грн.

На підставі викладеного, суд доходить висновку, що Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача в частині нарахування та виплати індексації базового ОСНП за 2022 та 2024 роки в порядку та розмірі, встановленому постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022р. №118 та від 23.02.2024 р. №185.

Оскільки доводи позивача про те, що внаслідок здійсненого перерахунку зменшено розмір індексації за 2022 та 2024 роки не знайшли свого підтвердження матеріалами справи, то суд дійшов висновку про відмову у задоволені позову.

У контексті оцінки інших доводів сторін звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

VII. Висновок суду.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки в межах розгляду даної справи судом не встановлено, а позивачем не надано доказів на підтвердження порушення прав в межах заявлених вимог, тому суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

VIII. Розподіл судових витрат.

Оскільки судом відмовлено у задоволені позовних вимог, при цьому позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 8 частини першої статті 5 Закону України « Про судовий збір», тому розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

вирішив:

У задоволені позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65012, ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна