Рішення від 09.05.2025 по справі 420/4370/25

Справа № 420/4370/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 травня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А. розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщені суду в м.Одесі справу за адміністративним позовом Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) до Кримського культурно-просвітницького товариства чехів «ВЛТАВА» , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Служба безпеки України про заборону (примусовий розпуск) громадської організації ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з вищевказаним позовом до суду у якому просить заборонити (примусово розпустити) Кримське культурно-просвітницьке товариство чехів «ВЛТАВА»(далі відповідач), спрямувати майно, кошти та інші активи Кримського культурно-просвітницького товариства чехів «ВЛТАВА» до державного бюджету, мотивуючи це тим, що за отриманою від СБУ інформацією виконуюча обов'язки керівника відповідача ОСОБА_1 після окупації півострова Крим отримала російське громадянство та очолила зареєстровану згідно російського законодавства юридичну особу з аналогічною українському Товариству «ВЛТАВА» назвою «Общественная организация «Крымское культурно просветительское общество чехов «Влтава» (ІПН рф 9102060767, м. Сімферополь). В подальшому ОСОБА_1 та ряд членів КРИМСЬКОГО КУЛЬТУРНО- ПРОСВІТНИЦЬКОГО ТОВАРИСТВА ЧЕХІВ «ВЛТАВА» брали активну участь в підтримці та утвердженні російської влади на півострові. Зокрема, спільно з окупаційними органами влади проводили спільні конференції, заходи, публічно підтримували окупацію півострова та військову агресію рф проти України, члени Товариства «ВЛТАВА» щороку залучаються до заходів, організованих т.зв. «Государственным комитетом по делам межнациональных отношений Республики Крым», що присвячені дням чеської культури в Криму, чим сприяють діяльності країни агресора. Таким чином, дії ОСОБА_1 та контрольованого нею Товариства, а також членів містять порушення встановлених законодавством обмежень щодо діяльності громадських організацій, а саме вчинення дій, спрямованих на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, пропаганду війни, проведення активної антиукраїнської діяльності, співпрацю з окупаційними органами влади.

Ухвалою суду від 17.02.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі, без повідомлення учасників справи (письмове провадження), встановлено відповідачу строк для надання відзиву.

Відповідач не скористався наданим йому правом на подання до суду відзиву.

Дослідивши позовну заяву, інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом під час розгляду справи встановлено наступне.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 23.02.2010року зареєстрована Громадська організація «КРИМСЬКЕ КУЛЬТУРНО- ПРОСВІТНИЦЬКЕ ТОВАРИСТВО ЧЕХІВ «ВЛТАВА» зі статутом юридичної особи, з місцезнаходженням: Автономна республіка Крим м.Сімферополь пр.Победи б.82 кв.272 код ЄДРПОУ 22307472.

Керівником Громадської організації згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань є Савіна Людмила Ярославівна.

До Міністерства юстиції України надійшов лист Служби безпеки України від 10.01.2025 №5/3/2-511 щодо протиправної діяльності ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «КРИМСЬКЕ КУЛЬТУРНО- ПРОСВІТНИЦЬКЕ ТОВАРИСТВО ЧЕХІВ «ВЛТАВА» та проханням ініціювати процедуру заборони діяльності шляхом її примусового розпуску (ліквідації).

Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Одеса) отримало лист Міністерства юстиції України від 17.01.2025 року №6999/6416-8-25/19.2 щодо ініціювання процедури заборони діяльності ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «КРИМСЬКЕ КУЛЬТУРНО- ПРОСВІТНИЦЬКЕ ТОВАРИСТВО ЧЕХІВ «ВЛТАВА» шляхом її примусового розпуску, оскільки відповідно до п.14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» виконання функцій державної реєстрації, зокрема громадських об'єднань, їх відокремлених підрозділів, громадських об єднань, що не мають статусу юридичної особи, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об'єднання покладено на територіальні управління юстиції.

Зважаючи на встановлені відомості про діяльність ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «КРИМСЬКЕ КУЛЬТУРНО- ПРОСВІТНИЦЬКЕ ТОВАРИСТВО ЧЕХІВ «ВЛТАВА», що суперечить чинному законодавству України, зокрема, статтям 36, 37 Конституції України, ст. 4 Закону України «Про громадські об'єднання», та ураховуючи лист Служби безпеки України від 10.01.2025 №5/3/2-511, позивач у встановлений законом порядок звернувся до суду з позовом про заборону та примусовий розпуск (ліквідацію) громадської організації.

Джерела прав та висновки суду.

Відповідно до ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на свободу вираження поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів. Ця стаття не перешкоджає державам вимагати ліцензування діяльності радіомовних, телевізійних або кінематографічних підприємств.

Здійснення цих свобод, оскільки вони пов'язані з обов'язками і відповідальністю, можуть підлягати таким формальностям, умовам, обмеженням або санкціям, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі, для захисту репутації чи прав інших осіб, для запобігання розголошенню конфіденційної інформації або для підтримання авторитету і безсторонності суду.

Положеннями ст. 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.

Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Відповідно до ст. 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Статтею 37 Конституції України передбачено, що утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, забороняються. Політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань. Не допускається створення і діяльність організаційних структур політичних партій в органах виконавчої та судової влади і виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також на державних підприємствах, у навчальних закладах та інших державних установах і організаціях. Заборона діяльності об'єднань громадян здійснюється лише в судовому порядку.

Приписами п. 1 ч. 2 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 № 228 визначено, що Міністерство юстиції України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Міністерство юстиції України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, зокрема, що реалізує державну правову політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи.

Так, згідно п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» суб'єктом державної реєстрації є територіальні органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - у разі державної реєстрації первинних, місцевих, обласних, регіональних та республіканських професійних спілок, їх організацій та об'єднань, структурних утворень політичних партій, регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок, місцевих, обласних, республіканських Автономної Республіки Крим, Київської та Севастопольської міських організацій роботодавців та їх об'єднань, постійно діючих третейських судів, громадських об'єднань, їх відокремлених підрозділів, громадських об'єднань, що не мають статусу юридичної особи, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об'єднання.

До завдань Служби безпеки України також входить попередження, виявлення, припинення та розкриття кримінальних правопорушень проти миру і безпеки людства, тероризму та інших протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України.

Статтею 24 Закону України Про Службу безпеки України визначені обов'язки Служби безпеки України.

Відповідно до ст.2 Закону України Про Службу безпеки України, на Службу безпеки України покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці.

Так, Служба безпеки України відповідно до своїх основних завдань зобов'язана, окрім іншого, здійснювати контррозвідувальні заходи з метою попередження, виявлення, припинення і розкриття будь-яких форм розвідувально-підривної діяльності проти України; забезпечувати захист державного суверенітету, конституційного ладу і територіальної цілісності України від протиправних посягань з боку окремих осіб та їх об'єднань; здійснювати відповідно до законодавства профілактику правопорушень у сфері державної безпеки.

Законом України «Про громадські об'єднання» визначено правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань.

Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 4 Закону України «Про громадські об'єднання» утворення і діяльність громадських об'єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, забороняються. Громадські об'єднання не можуть мати воєнізованих формувань. Інші обмеження права на свободу об'єднання, у тому числі на утворення і діяльність громадських об'єднань, можуть бути встановлені виключно законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Як встановлено судом вище, до Міністерства юстиції України надійшов лист Служби безпеки України від 10.01.2025 №5/3/2-511 щодо протиправної діяльності ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «КРИМСЬКЕ КУЛЬТУРНО- ПРОСВІТНИЦЬКЕ ТОВАРИСТВО ЧЕХІВ «ВЛТАВА» та проханням ініціювати процедуру заборони діяльності шляхом її примусового розпуску (ліквідації).

З даного листа вбачається, що виконуюча обов'язки керівника вищевказаного Товариства ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Сімферополя, зареєстрована: АДРЕСА_1 ), після окупації півострова отримала російське громадянство та очолила зареєстровану згідно російського законодавства юридичну особу з аналогічною українському Товариству «ВЛТАВА» назвою «Общественная организация «Крымское культурно просветительское общество чехов «Влтава» (ІПН рф 9102060767, м. Сімферополь).

В подальшому ОСОБА_1 та ряд членів ГО КРИМСЬКОГО КУЛЬТУРНО- ПРОСВІТНИЦЬКОГО ТОВАРИСТВА ЧЕХІВ «ВЛТАВА» брали участь в підтримці та утвердженні російської влади на півострові. Зокрема, спільно з окупаційними органами влади проводили спільні конференції, заходи, публічно підтримували окупацію півострова та військову агресію рф проти України, члени Товариства «ВЛТАВА» щороку залучаються до заходів, організованих т.зв. «Государственным комитетом по делам межнациональных отношений Республики Крым», що присвячені дням чеської культури в Криму, чим сприяють діяльності країни агресора. Так, ОСОБА_1 регулярно на власних сторінках у

Таким чином, дії ОСОБА_1 та контрольованого нею Товариства, а також її членів містять порушення встановлених законодавством обмежень щодо діяльності громадських організацій, а саме вчинення дій, спрямованих на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, пропаганду війни, проведення активної антиукраїнської діяльності, співпрацю з окупаційними органами влади.

Надані разом з листом СБУ матеріали з інтернет ресурсів підтверджують проросійську налаштованість в.о. керівника та членів ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «КРИМСЬКОГО КУЛЬТУРНО- ПРОСВІТНИЦЬКОГО ТОВАРИСТВА ЧЕХІВ «ВЛТАВА» та залучення членів чеської громади Криму у спільних з окупаційними органами влади заходах : спільних нарадах, конференціях, в т.ч організованих т.зв «Государственым комитетом по делам межнациональных отношений Республики Крым».

Відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Суд акцентує увагу на тому, що при вирішенні спірних відносин береться до уваги дія військового стану в Україні та пряма військова агресія з боку рф.

Тому в час збройної агресії російської федерації проти України,, дії ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «КРИМСЬКОГО КУЛЬТУРНО- ПРОСВІТНИЦЬКОГО ТОВАРИСТВА ЧЕХІВ «ВЛТАВА»» розцінюються як такі, що спрямовані на порушення суверенітету та територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, носять виключно деструктивний характер, підсилюють інформаційний простір, спрямований проти інтересів України, створюють підґрунтя для вчинення дій щодо порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки.

На переконання суду, заборона діяльності вказаного громадської організації є об'єктивно необхідною з метою захисту демократичного суспільства та прав і свобод громадян. Вказане обмеження наявних свобод, спрямоване на забезпечення стабільності держави в цілому, тому, на думку суду, застосований крайній захід впливу щодо відповідача є виправданим.

Статтею 25 Закону України «Про громадські об'єднання» визначені способи припинення діяльності громадського об'єднання. Припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється: 1) за рішенням громадського об'єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об'єднання, у визначеному статутом порядку, шляхом саморозпуску або реорганізації; 2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.

Припинення діяльності громадського об'єднання відбувається в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Якщо вартості майна громадського об'єднання зі статусом юридичної особи, яке безпосередньо здійснює підприємницьку діяльність і щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такого громадського об'єднання відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до статті 28 Закону України Про громадські об'єднання, громадське об'єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації у разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону, а також у разі засудження його уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України. Заборона громадського об'єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Справа про заборону громадського об'єднання розглядається у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

У разі прийняття рішення про заборону громадського об'єднання майно, кошти та інші активи громадського об'єднання за рішенням суду спрямовуються до державного бюджету.

Інші підстави для заборони діяльності громадського об'єднання, крім зазначених у частині першій цієї статті, не допускаються.

Виходячи із основних позицій практики Європейського Суду з прав людини за результатами розгляду справ щодо обмеження свободи об'єднань, основними критеріями обґрунтованості таких обмежень є встановлення таких обмежень законом, зазначені обмеження повинні переслідувати законні цілі та бути необхідними у демократичному суспільстві.

Враховуючи, що в діях громадської організації Управлінням Служби безпеки України виявлено ознаки порушення статей 36, 37 Конституції України, ст. 4 Закону України «Про громадські об'єднання», діяльність відповідача суперечить основним засадам діяльності громадської організації, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про заборону (примусовий розпуск) громадської організації підлягають задоволенню.

Суд вважає, що також слід задовольнити і вимогу позивача спрямувати майно, кошти та інші активи Громадської організації «КРИМСЬКОГО КУЛЬТУРНО- ПРОСВІТНИЦЬКОГО ТОВАРИСТВА ЧЕХІВ «ВЛТАВА» до державного бюджету, у відповідності до статті 28 Закону України Про громадські об'єднання.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до приписів ст.139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст.7, 9, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) до Громадської організації КРИМСЬКЕ КУЛЬТУРНО- ПРОСВІТНИЦЬКЕ ТОВАРИСТВО ЧЕХІВ «ВЛТАВА» задовольнити.

Заборонити (примусово розпустити) Громадську організацію КРИМСЬКЕ КУЛЬТУРНО- ПРОСВІТНИЦЬКЕ ТОВАРИСТВО ЧЕХІВ «ВЛТАВА» код ЄДРПОУ 22307472.

Спрямувати майно, кошти та інші активи Громадської організації «КРИМСЬКЕ КУЛЬТУРНО- ПРОСВІТНИЦЬКЕ ТОВАРИСТВО ЧЕХІВ «ВЛТАВА» до державного бюджету.

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку та строки, встановлені ст.ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (пр. Дмитра Яворницького, 21-а, м. Дніпро, 49005) код ЄДРПОУ 22307472

Відповідач: Кримське культурно-просвітницьке товариство чехів «ВЛТАВА» (просп. Перемоги, 82, кв. 272, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95004) код ЄДРПОУ 43315529.

Третя особа - Служба безпеки України (вул. Володимирська, 33, м. Київ, 01601) код ЄДРПОУ 00034074.

Суддя Е.А.Іванов