Ухвала від 09.05.2025 по справі 400/4606/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

09 травня 2025 р. № 400/4606/25

м. Миколаїв

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Величко А.В., ознайомившись з позовною заявою

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

доВійськової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3

провизнання дій протиправними та незаконними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_1 про:

- не визнання та не виконання відповідачем (військовою частиною НОМЕР_1 ) вимоги вказівку зазначених в Постанові штатної ВЛК, військово-лікарської комісій військової частини НОМЕР_2 викладених ВЛК- у Свідоцтва про хворобу № 26 від 27 грудня 2022 року, Затверджений Постановою ГВЛК 18 Регіональна військово-лікарської комісії - 02.01.2023 року за №4, де вказано, що ОСОБА_1 - визнана непридатний до військової служби з переглядом через 6 місяців, та не звільнення мене з військової служби у відставку за станом здоров'я в запас , визнати ці дії відповідача яким е військової частина НОМЕР_1 противоправними та незаконними;

- не визнання і не виконання відповідачем військовою частиною НОМЕР_1 вимоги та вказівку зазначених в Постанови МСЕК і Довідка до Акту огляду Миколаївської обласної спеціалізована фтизіопульмонологічна медико-соціальною експертною комісією (скорочено МСЕК) Серії 12 ААВ № 655314 з датою огляду від з 12.04- 26.04.2023 року де вказано що ОСОБА_1 - первинний огляд - група інвалідності третя - захворювання пов'язане з проходженням військової служби, інвалідність встановлена на строк до 01.05.2024 року, дата чергового перегляду квітень 2024 року, а також не визнання та не виконання з цього приводу військовою частиною НОМЕР_1 вимоги абзаців «а» і «б» частини 1, абзацу « 1» часті 3, параграфа 2 абзаці «б» часті 4 стати 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», не визнання та не виконання вимоги пунктів 1,6-8,11, 240 -242;2б0 пункту 7 - «Положення про проходження громадянами України військової служби у ЗСУ» Затвердженій Указом Президента України від 10.12.2008 р., №1153/2008 (Із змінами внесеними згідно з Указами Президента України, останній за № 894/2024 від 31.12.2024 року), і не звільнення мене військовослужбовця з військової служби у відставку за станом здоров'я в запас, визнати ці дії відповідача яким є військової частина НОМЕР_1 противоправними та незаконними;

- не визнання і не виконання відповідачем військовою частиною НОМЕР_1 вимоги та вказівку зазначених Постанови МСЕК і Довідка до Акту огляду Миколаївської обласної спеціалізована фтизіопульмонологічна медико-соціальною експертною комісією (скорочено МСЕК) Серія 12 ААГ № 514113 з датою огляду з 04.04. по 24.04.2024 року де вказано що ОСОБА_1 - повторний огляд - група інвалідності третя - захворювання пов'язане з проходженням військової служби, інвалідність встановлена на строк до 01.05.2025 року, дата чергового перегляду квітень 2025 року, а також не визнання та не виконання з цього приводу військової частинною НОМЕР_1 вимоги абзаців «а» і «б» частини 1, абзацу « 1» часті 3, параграфа 2 абзаці «б» часті 4 стати 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» , не визнання та не виконання вимоги пунктів 1,6-8,11, 240 -242;260 пункту 7 - «Положення про проходження громадянами України військової служби у ЗСУ» Затвердженій Указом Президента України від 10.12.2008 р., №1153/2008 (Із змінами внесеними згідно з Указами Президента України, останній за N5 894/2024 від 31.12.2024 року), і не звільнення мене військовослужбовця з військової служби у відставку за станом здоров'я в запас, визнати ці дії відповідача яким є військової частина НОМЕР_1 противоправними та незаконними;

- зобов'язання відповідача яким є військова частина НОМЕР_1 вчинити певні дії та включити мене до списків особливого складу та відновити мене на штатній посаді військової частини НОМЕР_1 , саме з дати виключення мене зі списку особливого складу та штатної посади;

- зобов'язання відповідача яким є військова частина НОМЕР_1 вчинити певні дії, згідно з вимогою та вказівкою зазначених в Постанови штатної ВЛК, військово-лікарської комісій військової частини НОМЕР_2 викладених ВЛК- у Свідоцтва про хворобу № 26 від 27 грудня 2022 року, Затверджений Постановою ГВЛК 18 Регіональна військово-лікарської комісії - 02.01.2023 року за №4, де вказано, що ОСОБА_1 - визнана непридатний до військової служби з переглядом через 6 місяців, а також згідно з вимогою і вказівкою зазначених в Постанови МСЕК і Довідка до Акту огляду Миколаївської обласної спеціалізована фтизіопульмонологічна медико-соціальною експертною комісією (скорочено МСЕК) Серії 12 ААВ № 655314 з датою огляду від з 12.04 - 26.04.2023 року де вказано що ОСОБА_1 - первинний огляд - група інвалідності третя-захворювання пов'язане з проходженням військової служби, інвалідність встановлена на строк до 01.05.2024 року, дата чергового перегляду квітень 2024 року, а також згідно з вимогою і вказівкою зазначених у Постанови МСЕК І Довідка до Акту огляду Миколаївської обласної спеціалізована фтизіопульмонологічна медико- соціальною експертною комісією Серії 12 ААГ № 514113 з датою огляду з 04.04. по 24.04.2024 року де вказано що ОСОБА_1 - повторний огляд - група інвалідності третя-захворювання пов'язане з проходженням військової служби, інвалідність встановлена на строк до 01.05.2025 року, дата чергового перегляду квітень 2025 року, термін дії та термін дійсності яких -Відповідно вимогам «Зміни, що вносяться до деяких постанов Кабінету Міністрів України, щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнного стану» Затверджено постановою КМУ від ЗО березня 2022 р. №390 (Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1338 від 15.11.2024 р.), також-Пункту-3- Постанову Кабінету Міністрів України від 8 березня 2022 р. № 225 "Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України" - Де вказано що - Повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення; - осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико- соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317; - При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд, і тому зазначені два висновки МСЕК є дійсними строком до закінчення військового стану в Україні, а також згідно вимогам - абзаців «а» І «б» частини 1, абзацу « 1» часті 3, параграфа 2 абзаці «б» часті 4 стати 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» , не визнання та не виконання вимоги пунктів 1,6-8,11, 240 -242;260 пункту 7 - «Положення про проходження громадянами України військової служби у ЗСУ» Затвердженій Указом Президента України від 10.12.2008 р., №1153/2008 (Із змінами внесеними згідно з Указами Президента України, останній за № 894/2024 від 31.12.2024 року), термінова відповідачем яким е військова частина НОМЕР_1 , звільнити мене військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 військової служби у відставку за станом здоров'я в запас.

Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником), відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160,161,172 цього Кодексу, належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності, позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними), немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши даний позов, суд вважає, що він не відповідає вимогам ст.ст.160, 161 КАС України.

Так, частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до ч.1 ст.160 КАС України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Під змістом позовних вимог розуміються запропоновані позивачем способи судового захисту свого права, свободи чи інтересу, які повинні бути сформульовані максимально чітко і зрозуміло. Обставинами, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, є конкретні юридичні факти, з настанням яких суб'єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини. Позовні вимоги і обставини в їх обґрунтування мають викладатися лаконічно, чітко, зрозуміло, з використанням прийнятої юридичної термінології. Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, складають підставу позову. Підстава позову перебуває у нерозривному логічному взаємозв'язку із змістом позовних вимог (з предметом позову). Виклад обставин підстави позову необхідний для визначення тотожності позову та визначення предмета доказування в спорі між сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (п.п.3, 4 ч.2 ст.245 КАС України).

Позовні вимоги повинні бути викладений чітко і зрозуміло, сформульовано спосіб захисту права, який, на думку позивача, є належний для відповідної вимоги.

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач має право на подання відзиву на позовну заяву, а отже має бути обізнаним відносно чого він має надавати таку заяву по суті справи.

Тобто, предмет позову має бути чітко визначений та конкретизований в прохальній частині позовної заяви.

Зокрема, відповідно до змісту позовних вимог, позовні вимоги сформовані не чітко і не дають можливості зрозуміти, що саме необхідно вирішити суду та що саме є предметом позову.

Зміст та кількість позовних вимог впливають відповідно на вирішення питання підвідомчості спору конкретному суду та правильному вирішенню питання щодо судового збору, а також на з'ясування, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними) тощо, а отже і з'ясуванню перешкод для відкриття провадження у справі.

Отже, визначитися з предметом спору має саме позивач, оскільки саме він є ініціатором судового процесу, а суд створює умови для реалізації ним процесуальних прав сторони спору.

Дана позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі № 826/16958/17.

Зі змісту позову та доданих до нього документів слідує, що позивачем оскаржуються дії військової частини НОМЕР_1 щодо виключення позивача зі списків військової частини, щодо не звільнення його з військової служби, щодо невиконань положень.

Разом з тим, позивачем не конкретизовано дії/бездіяльність чи рішення військової частини щодо невиконання вимог/вказівок.

Окрім того, у якості відповідача визначено лише військову частину, а мотиви позову містять обґрунтування щодо незаконності дій ще й Міністерства оборони України та ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо щодо припинення виплати грошового забезпечення, щодо не направлення позивача на ВЛК, щодо не проведення службового розслідування, щодо не видачі посвідчення учасника бойових дій, щодо не звільнення його з військової служби, щодо порушення розгляду його скарг у порядку Закону України "Про звернення громадян".

Таким чином, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно привести у відповідність позовну заяву, з урахуванням вказаних суддею зауважень.

Згідно ч. 1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до ч. 1 ст. 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Виявлені недоліки мають бути усунені позивачем шляхом надання до суду:

- уточненої позовної заяви з чітко викладеними позовними вимогами.

За таких обставин, враховуючи, що виявлені недоліки перешкоджають суду вирішити питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суддя доходить висновку, що позов повинен бути залишений без руху, а позивачу наданий термін для усунення недоліків.

У відповідності до приписів статті 169 КАС України у разі не усунення вищевказаного недоліку позовна заява буде повернута позивачеві.

Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.

2. Позивачу у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху подати до Миколаївського окружного адміністративного суду уточнену позовну заяву з чітко викладеними позовними вимогами.

3. У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.

4. Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання суддею, оскарженню не підлягає.

Суддя А.В. Величко