справа №380/19822/24
08 травня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування позивачеві до вислуги років періоду роботи у Львівському державному університеті внутрішніх справ з 06.11.2015 року по 15.04.2021 року;
- зобов'язати відповідача зарахувати позивачеві до вислуги років період роботи у Львівському державному університеті внутрішніх справ з 06.11.2015 року по 15.04.2021 року.
Посилається на те, що проходить службу в Національної поліції України, зокрема - з 16.04.2021 року на посаді старшого спеціаліста-криміналіста слідчого відділення поліції №2 Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області. Вказав, що 25.07.2024 року звернувся до відповідача із заявою, в якій просив зарахувати йому до стажу служби в поліції період роботи у Львівському державному університеті внутрішніх справ з 07.11.2015 року по 15.04.2021 року, що враховується в т.ч. і для призначення пенсії, з огляду на те, що у вказаний період, він відносився до категорії осіб, визначених в абз.3 ч.3 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію». Однак листом від 12.08.2024 року відповідач відмовив у задоволені заяви позивача та зарахуванні такої вислуги років до стажу служби в поліції. Вважаючи у зв'язку із цим свої конституційні права та гарантії на належний соціальний захист порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернулася до суду з даним позовом. Просить позов задовольнити повністю.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що період роботи позивача з 07.11.2015 року по 15.04.2021 року у навчальному закладі - Львівському державному університеті внутрішніх справ на посаді старшого викладача кафедри тактико-спеціальної підготовки факультету №3 Інституту з підготовки фахівців для підрозділів Національної поліції не може бути зарахований до стажу служби в поліції, в т.ч. для призначення пенсії, так як не відповідає видам служби, визначеним у ч.2 ст.78 Закону України «Про Національну поліцію». З огляду на викладене, вважає, що у відповідача відсутні правові підстави для перерахунку вислуги років позивача. Просить відмовити в задоволенні позову повністю.
Ухвалою судді від 30.09.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Позивач, ОСОБА_1 , проходив службу в органах внутрішніх справ МВС України та Національній поліції України. Зокрема, у період з 01.08.2013 року по 06.11.2015 року перебував на посаді начальника циклу тактико-спеціальної підготовки курсів спеціалізації та підвищення кваліфікації інституту післядипломної освіти та заочного навчання Львівського державного університету внутрішніх справ (далі - ЛьДУВС). Після ліквідації міліції виявив бажання продовжувати службу у рядах Національної поліції.
У період з 07.11.2016 року по 15.04.2021 року працював на посаді старшого викладача кафедри тактико-спеціальної підготовки факультету №3 Інституту з підготовки фахівців для підрозділів Національної поліції ЛьДУВС.
Наказом Львівського державного університету внутрішніх справ від 15.04.2021 року №323 о/с, відповідно до ст.38 КЗпП України (за власним бажанням), у зв?язку з прийняттям на роботу за конкурсом (Головне управління Національної Поліції у Львівській області), з урахуванням п.15 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію», п.«ж» ст.12 та ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ОСОБА_1 звільнено з 15.04.2021 року. Вислуга років станом на 15.04.2021 року складає: час служби в календарному обчисленні - 16 років 00 місяців 05 днів; час служби у пільговому обчисленні - 00 років 01 місяць 21 день.
Згідно витягу з наказу Головного управління Національної поліції у Львівській області від 16.04.2021 року №146 о/с позивач прийнятий на службу до поліції на посаду старшого спеціаліста-криміналіста слідчого відділення поліції №2 Стрийського районного управління поліції ГУНП.
Як стало відомо позивачу, йому не зараховано до стажу служби в поліції період роботи на посаді старшого викладача кафедри тактико-спеціальної підготовки факультету №3 Інституту з підготовки фахівців для підрозділів Національної поліції ЛьДУВС.
У зв'язку із цим, позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив зарахувати до стажу служби в поліції період роботи у ЛьДУВС, а саме - з 07.11.2015 року по 15.04.2021 року.
Листом відповідача від 12.08.2024 року №Ш-239/ез/04/13-2024 року відмовлено позивачу у такому зарахуванні, мотивуючи тим, що у період з 07.11.2015 року по 15.04.2021 року останній працював на посадах цивільного персоналу Львівського державного університету внутрішніх справ. Таким чином, відповідно до ст.78 Закону України «Про Національну поліцію», період роботи ОСОБА_2 не підлягає зарахуванню до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, а також для призначення пенсії.
Зміст спірних правовідносин полягає у відмові відповідача зарахувати до стажу служби в поліції наявну на момент переходу на службу в Головне управління Національної поліції України у Львівській області вислугу років з 07.11.2015 року по 15.04.2021 року у ЛьДУВС.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII (далі - Закон №580-VIII).
Відповідно до ст.59 Закону №580-VIII, служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з ч.ч.1-3 ст.78 Закону №580-VIII, стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Відповідно до п.1 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №580-VIІI, він набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування.
Пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №580-VIІI встановлено, що з дня опублікування цього Закону всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.
Порядок призначення на посади поліцейських працівників міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, визначений у п.9 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №580-VIІI.
Так, працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Згідно з п.10 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону №580-VIІI, працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів. Указані в цьому пункті особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Відповідно до п.64 Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 року №114 (далі - Положення №114), особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік): через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі (підпункт «г»); у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади, установи, організації (підпункт «з»).
28.12.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію» від 23.12.2015 року №901-VIII (далі - Закон №901-VIII).
Згідно абз.3 ч.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону №901-VIII, працівники міліції, які станом на 6 листопада 2015 року працювали у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, і виявили бажання проходити службу в Національній поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими у таких навчальних закладах, можуть бути прийняті на службу до Національної поліції за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним Законом України «Про Національну поліцію», шляхом видання керівниками цих навчальних закладів (а стосовно керівників таких закладів - Міністром внутрішніх справ України) наказів про призначення на відповідні посади, що заміщуються поліцейськими. Зазначені особи набувають статусу поліцейських, відряджених до таких навчальних закладів із залишенням на службі в Національній поліції, і проходять службу в Національній поліції відповідно до Закону України «Про Національну поліцію».
Особам, зазначеним в абзацах другому і третьому цього пункту, присвоюються первинні спеціальні звання поліції відповідно до схеми співвідношення спеціальних звань, зазначеної у пункті 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію». При цьому первинні спеціальні звання молодшого і середнього складу поліції керівникам відповідних навчальних закладів присвоюються Міністром внутрішніх справ України, іншим особам - керівником відповідного навчального закладу, а вищі спеціальні звання поліції присвоюються Президентом України.
З правового аналізу викладених законодавчих норм вбачається, що працівник набуває статусу поліцейського, відрядженого до відповідного навчального закладу та залишається на службі в Національній поліції за умови, що станом на 06.11.2015 року така особа працювала у вищому навчальному закладі, що належить до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України та виявила бажання проходити службу в Національній поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими у таких навчальних закладах, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним Законом України Про Національну поліцію.
Указом Президента України №691/2015 від 09.12.2015 року визначено перелік посад, які можуть бути заміщені поліцейськими в органах, установах та організаціях. У цьому переліку наявні, зокрема, вищі учбові заклади, що належать до сфери управління МВС України.
Так, засновником та органом управління Львівського державного університету внутрішніх справ є МВС України, університет перебуває у сфері управління МВС України (https://www.lvduvs.edu.ua/uk/lvsuia/legal-framework/constitutive-documents.html). Доказів на спростування вказаних обставин відповідачем до суду не надано.
Відповідно до записів у послужному списку, позивач з 06.11.2015 року згідно з п.9 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнений у запас Збройних Сил за ст.64 «з», у зв'язку з переходом у встановленому законом порядку на роботу (службу) в інші міністерства, центральні органи виконавчої влади (установи, організації).
При цьому, 07.11.2015 року, у зв'язку з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію» та з метою залишення на службі в Національній поліції, позивач реалізував своє право та звернувся до Львівського державного університету внутрішніх справ із заявою про призначення на посаду старшого викладача кафедри тактико-спеціальної підготовки факультету №3 Інституту з підготовки фахівців для підрозділів Національної поліції ЛьДУВС.
Відповідно до запису у біографічній довідці, позивач у період з листопада 2015 року по квітень 2021 року працював на посадах старшого викладача та в.о. старшого викладача кафедри тактико-спеціальної підготовки факультету №3 Інституту з підготовки фахівців для підрозділів Національної поліції ЛьДУВС. Вказане підтверджується також відомостями про трудову діяльність з реєстру застраханих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, підсумовуючи вищезазначене та враховуючи те, що позивач станом на 06.11.2015 року працював у вищому навчальному закладі, що належить до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України та, виявивши бажання проходити в подальшому службу в Національній поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими у таких навчальних закладах, у законодавчо встановлений строк реалізував своє право та подав заяву про перехід у встановленому законом порядку на роботу до навчального закладу, який належить до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, в результаті чого його було призначено на посаду старшого викладача кафедри тактико-спеціальної підготовки факультету №3 Інституту з підготовки фахівців для підрозділів Національної поліції ЛьДУВС за переведенням. На підставі викладеного, слідує висновок, що позивач набув статусу поліцейського, відрядженого до відповідного навчального закладу та залишився на службі в Національній поліції, а тому до вислуги років, у тому числі для призначення пенсії, слід також зарахувати період роботи у ЛьДУВС з 07.11.2015 року по 2021 року.
З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм, суд приходить висновку про протиправність відмови відповідача зарахувати позивачу до стажу служби в поліції наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України вислугу років з 07.11.2015 року по 15.04.2021 року ЛьДУВС. А тому, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Як наслідок, обґрунтованими є і похідні вимоги про спонукання до вчинення дій.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.
Щодо судових витрат, то згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 52, 72-77, 134, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до вислуги років період роботи у Львівському державному університеті внутрішніх справ, а саме - з 07.11.2015 року по 15.04.2021 року.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області (місцезнаходження: пл.Ген.Григоренка, 3, м.Львів, 79000; код ЄДРПОУ: 40108833) зарахувати ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до вислуги років період роботи у Львівському державному університеті внутрішніх справ, а саме - з 07.11.2015 року по 15.04.2021 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції у Львівській області (місцезнаходження: пл.Ген.Григоренка, 3, м.Львів, 79000; код ЄДРПОУ: 40108833) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір, сплачений за подання цього позову, в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ланкевич А.З.