08 травня 2025 рокусправа №380/6381/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Сколівського відділу ДВС у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними дій та скасування постанови.
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовом до Сколівського відділу ДВС у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (82600, Львівська область, Стрийський район, м. Сколе, вул. Андрія Чайковського, буд. 6) в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії Сколівського відділу державної виконавчої служби у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції відносно виконання виконавчого листа №380/5493/21 від 17.01.2024, виданого Львівським окружним адміністративним судом про зобов'язання Навчально-спортивної бази зимових видів спорту "Тисовець" нарахувати та виплатити стягувачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 29.12.2018 включно із прийняттям індексу споживчих цін за 1 або 100 відсотків для обчислення індексації грошового забезпечення у березні 2018 року (базовий місяць) з врахуванням абзаці 4 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1078, з врахуванням виплачених сум;
- визнати неправомірною та скасувати постанову, винесену 25.02.2025 року Сколівським відділом державної виконавчої служби у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, якою було закінчено виконавче провадження з примусового виконання вищевказаного виконавчого документу та припинено чинність арешту майна боржника, а також скасовано інші заходи примусового виконання рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постановою державного виконавця від 25.02.2025 року виконавче провадження було закінчено. Вважає, що рішення суду виконано частково, оскільки боржником неправильно здійснено розрахунки сум, які підлягають стягненню, а державним виконавцем не перевірено чи рішення суду виконане повністю, звернувся до суду з позовом про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця 25.02.2025 року.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого - суддю Кухар Н.А.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2025 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2025 року відкрито провадження у справі №380/6381/24 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Представник відповідача подала відзив на позовну заяву (вх. №19499 від 06.03.2025 року) в якому просила у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Виконавчим документом, а саме виконавчим листом Львівського окружного адміністративного суду № 380/5493/21 від 17.01.2024 року визначено необхідність для виконання рішення суду зобов'язати Навчально-спортивну бази зимових видів спорту "Тисовець" нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 29.12.2018 включно із прийняттям індексу споживчих цін за 1 або 100 відсотків для обчислення індексації грошового забезпечення у березні 2018 року (базовий місяць) з врахуванням абзацу 4 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1078, з врахуванням виплачених сум.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» визначено порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.
24.02.2025 року надійшов лист боржника НС БЗВС «Тисовець» № 155/11 від 12.02.2025 року про виконання рішення суду, а саме нарахування та виплати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 29.12.2018 включно із прийняттям індексу споживчих цін за 1 або 100 відсотків для обчислення індексації грошового забезпечення у березні 2018 року (базовий місяць) з врахуванням абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 індексації грошових доходів населення. затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1078 з долученням довідки № 154/11 від 12.02.2025 року, яка видана ОСОБА_1 про нарахування індексації з березня по грудень 2018 року та виплати стягувачу нарахованих коштів згідно рішення суду. Отже, боржника НС БЗВС «Тисовець» зобов'язано нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення згідно виконавчого листа № № 380/5493/21 від 17.01.2024 року Львівського окружного адміністративного суду.
Відповідно до ч. 3 п. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону, однак відповідно до ч. 3 п. 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання юридичними особами незалежно від форми власності, фізичними особами, фізичними особами - підприємцями рішень стосовно працюючих у них боржників.
Відповідно до ст. 171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є:
а) податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні;
б) платник податку - для іноземних доходів та доходів, джерело виплати яких належить особам, звільненим від обов'язків нарахування, утримання або сплати (перерахування) податку до бюджету.
Отже, відповідальність за нарахування та виплату коштів згідно рішення суду покладено на НС БЗВС «Тисовець».
Довідка № 154/П від 12.02.2025 року видана стягувачу ОСОБА_1 в якій зазначено нарахування індексації згідно рішення суду. У відділ не надходили повідомлення про оскарження та скасування вищевказаної довідки.
Позивачем не надано жодних належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів, які б підтверджували протиправність дій державного виконавця під час здійснення виконавчого провадження по примусовому виконанню виконавчого листа Львівського окружного адміністративного суду № 380/5493/21 від 17.01.2024 року та незаконність під час винесення постанови, яка оскаржується.
Частиною 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
26.06.2024 року Сколівським відділом державної виконавчої служби у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції отримано виконавчий лист Львівського адміністративного суду №380/5493/21 від 17.01.2024 року про зобов'язання Навчально-спортивну базу зимових видів спорту «Тисовець» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 29.12.2018 включно із прийняттям індексу споживчих цін за 1 або 100 відсотків для обчислення індексації грошового забезпечення у березні 2018 року (базовий місяць) з врахуванням абзацу 4 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1078, з врахуванням виплачених сум.
26.06.2024 року головним державним виконавцем Радевич В.Ф. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.
11.07.2024 року у відділ надійшов лист боржника НС БЗВС «Тисовець» № 554 від 09,07.2024 року про виконання рішення суду з долученням довідки про нарахування індексації, копії платіжних інструкцій та листа Міністерства соціальної політики України.
17.07.2024 року у відділ надійшов лист боржника НС БЗВС «Тисовець» № 563 від 15.07,2024 року по виконавчому провадженню АСВП 75401196.
23.07.2024 року у відділ надійшов лист боржника НС БЗВС «Тисовець» № 574 від 22.07.2024 року про скерування заяви про роз'яснення рішення суду до Львівського окружного адміністративного суду.
26.08.2024 року у відділ надійшов лист боржника НС БЗВС «Тисовець» № 660 від 26.08.2024 року про звернення в Департамент фінансів МОУ щодо виділення додаткових призначень для виплати індексації заробітної плати ОСОБА_1
10.01.2025 року та 04.02.2025 року у відділ надійшов пакет документів від стягувача ОСОБА_1
18.02.2025 року у відділ надійшов лист боржника НС БЗВС «Тисовець» № 155 від 12.02.2025 року та 24.02.2025 року надійшов лист боржника НС БЗВС «Тисовець» № 155/11 від 12.02.2025 року про виконання рішення суду, а саме нарахування та виплати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 29.12.2018 включно із прийняттям індексу споживчих цін за 1 або 100 відсотків для обчислення індексації грошового забезпечення у березні 2018 року (базовий місяць) з врахуванням абзацу 4 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1078. До листа долучено довідку № 154/11 від 12.02.2025 року видана ОСОБА_1 про нарахування та виплати індексації згідно рішення суду.
25.02.2025 року державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі п. 9 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження».
Вважаючи вище вказану постанову протиправною, позивач вернувся з даним позовом до суду.
Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України №1404, відповідно до ст.1 якого, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч.1, 3 ст.18 Закону України №1404, виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право вимагати від матеріально відповідальних і посадових осіб боржників - юридичних осіб або боржників - фізичних осіб надання пояснень за фактами невиконання рішень або законних вимог виконавця чи іншого порушення вимог законодавства про виконавче провадження;
Згідно п.1 ч.1 ст.26 Закону України №1404, виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Таким чином, примусове виконання рішення суду згідно положень Закону України №1404, розпочинається прийняттям державним виконавцем постанови про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону України №1404, виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Згідно ч.6 ст.26 Закону України №1404, за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Згідно ч.1-3ст.63 Закону України №1404, за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником. У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом. У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Статтею 39 Закону України №1404 визначені підстави закінчення виконавчого провадження, відповідно до пункту 9 якої, виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Наслідки закінчення виконавчого провадження визначені положеннями ст.40 Закону України №1404, зокрема, у разі закінчення виконавчого провадження (крім закінчення виконавчого провадження за судовим рішенням, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також, крім випадків не стягнення виконавчого збору або витрат виконавчого провадження, не стягнення основної винагороди приватним виконавцем), повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв'язку із закінченням виконавчого провадження.
Виконавче провадження, щодо якого винесено постанову про його закінчення, не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених цим Законом.
Системний аналіз наведених вище правових норм дає підстави для висновку, що виконавче провадження з підстави, визначеної у п.9 ч.1ст.39 Закону України №1404, закінчується у випадку фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом. Про закінчення виконавчого провадження з указаної підстави приймається мотивована постанова, яка має містити обставини, що свідчать про фактичне виконання судового рішення та засоби їхнього встановлення.
Закінчуючи виконавче провадження із зазначеної підстави, державний виконавець зобов'язаний пересвідчитися, що відповідне зобов'язання виконано у чіткій відповідності з резолютивною частиною рішення суду та мотивами, якими керувався суд, постановляючи таке рішення. Джерелом відомостей про фактичне виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом можуть бути будь-які докази, що містять відповідну інформацію, вид і форма яких залежить від суті та змісту покладеного на боржника зобов'язання.
Так, судом встановлено, що згідно платіжних інструкцій №84 від 18.04.2024, №64 від 27.03.2024, №65 від 27.03.2024, №37 від 12.02.2025, №36 від 12.02.2025, №38 від 12.02.2025, №9 від 08.01.2025, №8 від 08.01.2025, №7 від 08.01.2025, №82 від 18.04.2024, №83 від 18.04.2025, №64 від 27.03.2024, №63 від 27.03.2024, №62 від 27.03.2024 позивачу були перераховану грошові кошти на виконання рішення суду від 07.07.2023 №380/5493/21
Як вбачається з постанови про закінчення виконавчого провадження від 25.02.2025, державний виконавець відповідно до інформації наданої Навчально-спортивною базою зимових видів спорту «Тисовець» за №155/ІІ від 12.02.2025 про виконання виконавчого документу із підтверджуючими документами та детальними розрахунками виплачених сум, суд дійшов висновку про виконання судового рішення.
При цьому, суд зазначає, що на підтвердження факту виконання рішення суду в матеріалах справи наявна довідка № 154/ІІ від 12.02.2025 року в якій зазначено нарахування індексації згідно рішення суду.
Таким чином, наведене свідчить, що рішення суду виконано у спосіб та в порядку, які були встановлені виконавчим документом, а тому суд дійшов висновку щодо правомірності винесення державним виконавцем оспорюваної спірної постанови, оскільки рішення суду у справі №380/5493/21 боржником виконана у повному обсязі.
Посилання позивача на те, що боржником невірно нараховано розмір індексації не можуть бути підставою для задоволення позову, так як такі не досліджувались при винесенні судом рішення та позивач має право звернутись до суду за захистом своїх прав.
Враховуючи викладене, за результатом розгляду спору суд вважає, що дії державного виконавця щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження від 25.02.2025 року відповідають нормам законодавства.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, судовий збір на користь позивача стягненню не підлягає.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 132, 139, 246, 297 КАС України, суд,
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Сколівського відділу ДВС у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (82600, Львівська область, Стрийський район, м. Сколе, вул. Андрія Чайковського, буд. 6) про визнання протиправними дій та скасування постанови - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяКухар Наталія Андріївна