Ухвала від 07.05.2025 по справі 340/325/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про закриття провадження у справі

в частині позовних вимог

07 травня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/325/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до суду, у якому просить:

1) визнати протиправними дії відповідача, а саме:

- насильницьке викрадення його 20.11.2024 р., коли він знаходився на стаціонарному лікуванні в КНП «Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги» в місті Кропивницькому і стояв біля воріт цієї лікарні на вулиці Короленко;

- насильницьку доставку його 20.11.2024 р. на територію ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- насильницьке утриманні його в закритому підвальному приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 в умовах ув'язнення, які погіршили його стан здоров'я;

- насильницьке відібрання 20.11.2024 р. у нього смартфону, особистих документів, грошей та особистих речей;

- погрози йому фізичною розправою 20.11.2024 р. якщо він відмовиться записатися до ВСУ добровольцем;

2) зобов'язати відповідача утримуватися від вчинення наступних насильницьких дій щодо нього: викрадення його або вчинення щодо нього інших насильницьких дій з метою незаконного позбавлення його волі, примусового ув'язнення його в закритих приміщеннях відповідача в умовах позбавлення волі, погроз йому фізичною розправою, відібрання у нього смартфону, особистих речей, грошей, особистих документів;

3) зобов'язати відповідача, на протязі 10 днів після набрання законної сили рішення суду по його позову, направити його на медичне обстеження на придатність до військової служби у сертифікований медичний заклад КНП «Кіровоградська обласна лікарня Кіровоградської обласної ради» де є своя кваліфікована ВЛК, відповідальні високопрофесійні фахівці, а висновок ВЛК КНП «Кіровоградська обласна лікарня Кіровоградської обласної ради» є законною підставою для зняття його з військового обліку як непридатного до військової служби.

Ухвалою судді від 27.01.2025 р. позовну заяву залишено без руху та позивачу надано строк для усунення її недоліків.

Ухвалою судді від 03.03.2025 р. продовжувався процесуальний строк, встановлений пунктом 2 ухвали Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 р. та вказано позивачеві про необхідність конкретизації того, які саме дії він просить суд визнати протиправними: які посягають на його свободу та особисту недоторканість і охоплюються кримінальним законодавством, або які виходять за межі компетенції ІНФОРМАЦІЯ_1 в рамках проведення мобілізації та можуть бути предметом спору в адміністративному суді.

Позивач послався на застосування до нього надмірного формалізму, а також на те, що "поліція працює в спілці з "працівниками" ТЦК, а тому звернення до поліції з заявами на протизаконні дії працівників ТЦК є не тільки безглуздими, але й небезпечними для простого українця" (а.с.23).

За таких обставин суд розглядає позовні вимоги за наявними матеріалами у справі.

Правила адміністративного судочинства (юрисдикції адміністративних судів) визначені ст.19 КАС України; правила підсудності, а саме - предметної, інстанційної і територіальної, встановлені ст.ст.20, 22-24, 25-28 КАС України. Кодексом адміністративного судочинства України передбачені різні правові наслідки порушення правил адміністративного судочинства і правил підсудності.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

За змістом ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, у якому:

- хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або

- хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або

- хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

Пунктом 7 частини 1 статті 4 КАС України передбачено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб) відповідно до прийнятих або вчинених при здійсненні ними владних управлінських функцій.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Відтак, під час визначення предметної юрисдикції справ необхідно виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі, наслідки цих обставин та відносин, що кореспондується із висновками викладеними в постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.01.2019 у справі 815/1121/17.

Позивач просить суд, зокрема, визнати протиправними дії відповідача щодо насильницького викрадення його 20.11.2024 р., коли він знаходився на стаціонарному лікуванні в КНП «Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги» в місті Кропивницькому і стояв біля воріт цієї лікарні на вулиці Короленко; насильницької доставки його 20.11.2024 р. на територію ІНФОРМАЦІЯ_2 і насильницькому утриманні його в закритому підвальному приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 в умовах ув'язнення, які погіршили його стан здоров'я; насильницького відібрання 20.11.2024 р. у нього смартфону, особистих документів, грошей та особистих речей; погрози йому фізичною розправою 20.11.2024 р. якщо він відмовиться записатися до ВСУ добровольцем.

Однак, такі вимоги не можуть розглядатися в порядку адміністративного судочинства, оскільки порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України (ч.1 ст. 1 КПК України).

Відповідно до Закону України «Про Національну поліцію України» Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку (територіальні органи Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області). Згідно зі статтею 22 цього Закону керівник, який очолює поліцію, здійснює керівництво її діяльністю, забезпечує виконання покладених на неї завдань, а також у межах компетенції організовує та контролює виконання поліцією Конституції України та законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, актів Кабінету Міністрів України, наказів міністерств, а також наказів і доручень Міністра внутрішніх справ України з питань, що належать до сфери діяльності поліції.

Слідчі органів Національної поліції здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, крім тих, які віднесені до підслідності інших органів досудового розслідування (стаття 216 КПК України).

Так, згідно ст.214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.

Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Здійснення досудового розслідування, крім випадків, передбачених цією частиною, до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність, встановлену законом. У невідкладних випадках до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань може бути проведений огляд місця події (відомості вносяться невідкладно після завершення огляду або отримання довідки, висновку спеціаліста). Для з'ясування обставин вчинення кримінального проступку до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань може бути:

1) відібрано пояснення;

2) проведено медичне освідування;

3) отримано висновок спеціаліста і знято показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису;

4) вилучено знаряддя і засоби вчинення кримінального проступку, речі і документи, що є безпосереднім предметом кримінального проступку, або які виявлені під час затримання особи, особистого огляду або огляду речей.

Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Відповідно до вимог ст.ст. 303-307 Кримінального процесуального кодексу рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора під час досудового розслідування оскаржуються відповідною особою до слідчого судді та розглядаються згідно з правилами судового розгляду.

За викладених обставин, суд доходить висновку, що даний спір має вирішуватися в порядку кримінального судочинства, і тому юрисдикція адміністративних судів на цей спір не поширюється, що чітко передбачено пунктом 2 частини другої статті 19 КАС України.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.238 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі в частині позовних вимог на підставі п.1 ч.1 ст.238 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 238, 239, 248, 256 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Закрити провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 про визнати протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 , в частині позовних вимог, а саме - насильницького викрадення його 20.11.2024 р., коли він знаходився на стаціонарному лікуванні в КНП «Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги» в місті Кропивницькому і стояв біля воріт цієї лікарні на вулиці Короленко; насильницької доставки його 20.11.2024 р. на територію ІНФОРМАЦІЯ_2 ; насильницького утриманні його в закритому підвальному приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 в умовах ув'язнення, які погіршили його стан здоров'я; насильницького відібрання 20.11.2024 р. у нього смартфону, особистих документів, грошей та особистих речей; погрози йому фізичною розправою 20.11.2024 р. якщо він відмовиться записатися до ВСУ добровольцем, а також зобов'язання відповідача утримуватися від вчинення наступних насильницьких дій щодо нього: викрадення його або вчинення щодо нього інших насильницьких дій з метою незаконного позбавлення його волі, примусового ув'язнення його в закритих приміщеннях відповідача в умовах позбавлення волі, погроз йому фізичною розправою, відібрання у нього смартфону, особистих речей, грошей, особистих документів.

Роз'яснити позивачу право направлення вказаної заяви до відділення поліції для організації розгляду по суті в порядку, передбаченому КПК України.

Ухвала може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА