про передачу справи до іншого адміністративного суду
06 травня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/2853/25
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Казанчук Г.П., розглянувши матеріали позовної заяви Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області (вул. Віктора Чміленка, 41, м. Кропивницький, 25006; код ЄДРПОУ 40108709) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості за предмети однострою особистого користування, строк експлуатації яких закінчився,
Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області звернулось до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився у розмірі 4786,35 грн. на спеціальний рахунок ГУНП в Кіровоградській області (ЄРДПОУ 40108709, р/р UА258201720313261001302092658 в ДКСУ, м. Київ, МФО 820172).
Пунктом 4 частини 1 статті 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до частини 6 статті 171 КАС України суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.
Перевіряючи відповідність позовної заяви вказаній вимозі, суддя на виконання вимог частини 3 статті 171 КАС України судом направлено запит до Єдиного державного демографічного реєстру та отримано відповідь, про те, що за вказаними параметрами особу ОСОБА_1 не знайдено.
В самій позовній заяві зазначено, що місцем реєстрації ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 .
Однак фактичним місцем проживання ОСОБА_1 позивач зазначає АДРЕСА_2 та на підтвердження чого позивач надав суду довідку начальника УКЗ ГУНП в Кіровоградській області від 22.04.2025. Однак вказана довідка, як на переконання судді, є неналежним доказом зареєстрованого у встановленому законом порядку місця перебування ОСОБА_1 .
Разом з тим, доказів того, що ОСОБА_1 зареєстрований в Кіровоградській області як внутрішньо переміщена особа матеріали позовної заяви не містять.
Отже, враховуючи викладені вище обставини, суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до частини 1 статті 125 Конституції України, частини 1 статті 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судоустрій в Україні будується, зокрема, за принципом територіальності.
Згідно пункту 3 частини 1 статі 4 КАС України адміністративний суд це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Розмежування компетенції між адміністративними судами щодо розгляду та вирішення справ здійснюється із урахуванням, у тому числі, правил територіальної юрисдикції (підсудності).
Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 (далі - Правила).
Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції (пункт 7 Правил).
В абзаці 1 пункту 9 Правил встановлено, що відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.
Аналогічні положення визначені і Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265, який набрав чинності 14.03.2022.
Згідно частини 1 статті 26 КАС України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Зазначена вимога процесуального закону унеможливлює зловживання процесуальними правами при визначенні підсудності.
Отже в нормах КАС України передбачено використання лише зареєстрованого місця проживання або перебування, фактичне місце проживання фізичної особи не має правового значення.
Таким чином, дана справа за правилами частини першої статті 26 КАС України територіально не підсудна та не підлягає вирішенню Кіровоградським окружним адміністративним судом.
Відповідно до частини п'ятої статті 171 КАС України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу.
Пунктом другим частини першої статті 29 КАС України визначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до частин шостої та восьмої статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Згідно із статтею 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 КАС України, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Враховуючи, що адміністративна справа не належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Кіровоградського окружного адміністративного суду, тому її належить передати за підсудністю на розгляд іншого адміністративного суду за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання відповідача, а саме до Херсонського окружного адміністративного суду.
При цьому, суд зауважує, що у зв'язку з введенням на території України воєнного стану та неможливістю здійснення правосуддя, наказом Херсонського окружного адміністративного суду від 24.02.2022 № 05-04/09 призупинено роботу Херсонського окружного адміністративного суду.
Станом на сьогодні підсудність Херсонського окружного адміністративного суду змінено на Одеський окружний адміністративний суд.
Таким чином суд вважає за необхідне передати адміністративну справу за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 26, 29, 171, 248, 256, 294, 295 КАС України, суд,
Передати адміністративну справу №340/2853/25 за позовом Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області (вул. Віктора Чміленка, 41, м. Кропивницький, 25006; код ЄДРПОУ 40108709) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості за предмети однострою особистого користування, строк експлуатації яких закінчився на розгляд Одеському окружному адміністративному суду (вул. Фонтанська дорога, 14, м. Одеса, Одеська область, 65062; код ЄДРПОУ 35118626).
Копію ухвали судді невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала судді набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК