09 травня 2025 року м. Київ Справа №320/57794/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Сас Є.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Національної поліції України, в якому просить суд:
Визнати протиправними дії Національної поліції України, що виразились у незарахуванні до поточної календарної вислуги років та наявного стажу служби в поліції періодів проходження служби в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки, а саме з 26.01.2019 по 06.08.2020 та з 05.12.2021 по 20.04.2022 у розрахунку один місяць за три місяці відповідно до положень ч. 3 ст. 8 Закону № 613-XIV.
Зобов'язати Національну поліцію України здійснити перерахунок та донарахувати до поточної календарної вислуги років ОСОБА_1 , а також до наявного стажу служби в поліції 46 повних календарних місяців (3 календарних роки та 10 календарних місяців) за час проходження служби в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки, а саме з 26.01.2019 по 06.08.2020 та з 05.12.2021 по 20.04.2022 у розрахунку один місяць за три місяці відповідно до положень ч. 3 ст. 8 Закону № 613-XIV, шляхом видання наказу по особовому складу згідно Порядку № 1235 та встановити відповідний розмір надбавки, передбачений Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015.
Позовні вимоги мотивовані тим, що незарахування відповідачем до поточної календарної вислуги років та стажу служби в поліції часу виконання обов'язків в міжнародних операціях з підтримання миру з розрахунку один місяць за три є протиправним, оскільки позбавляє позивача права на встановлення, як поліцейському, відповідної надбавки за стаж служби згідно ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію" та пп. 1 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", а відтак порушує його право на соціальний захист, гарантоване Конституцією України та Законом України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки".
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду (суддя ОСОБА_2 ) від 10.01.2025 прийнято справу до провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У зв'язку з звільненням з посади судді ОСОБА_2 проведено повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями та визначено головуючим Саса Є.В.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду (суддя Сас Є.В.) від 20.03.2025 прийнято справу до провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У наданому суду відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що звернення позивача до суду обґрунтоване обставинами, які не підтверджуються наданими доказами. А також вказує, що НПУ, як суб'єктом владних повноважень по відношенню до позивача жодних протиправних дій не вчинено, рапорт позивача із заявлених ним питань розглянуто та надано відповідь по суті запитаного. А тому спір відсутній.
Крім того відповідач повідомляє, що періоди служби позивача в ООН та ЄС з 26.01.2019 до 06.08.2020 та з 05.12.2021 по 20.04.2022 (1 рік 11 місяців) під час проходження ним служби в органах внутрішніх справ, відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію" зараховано до стажу служби в поліції, а таке зарахування до стажу служби в поліції повністю відповідає нормам Закону України «Про Національну поліцію".
У відповіді на відзив позивач наголошує, що просив свого роботодавця у рапорті зарахувати вислугу років як для права на призначення пенсії, так і для поточного стажу роботи в поліції, який дає право на доплати та додаткові дні відпустки із посиланням на відповідні норми законодавства. Натомість відповідач надав відповідь лише щодо одного із прохань, проігнорувавши питання щодо зарахування вислуги років до поточного стажу в поліції. Крім того, наголошує, що про обов'язок відповідача обраховувати стаж незалежно від наявності рапортів та їх змісту.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Позивач, як поліцейський Національної поліції України, який проходить службу на посаді заступника начальника управління - начальника відділу супроводження розшуку осіб управління взаємодії з Інтерполом та Європолом Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України, 18.09.2024 звернувся з письмовим рапортом на ім'я Голови Національної поліції України про зарахування до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції з урахуванням вимог ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII), ч. 3 ст. 8 Закону України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки" (далі - Закон № 613-XIV) часу виконання обов'язків в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки в Республіці Південний Судан у складі національного персоналу за періоди з 26.01.2019 до 06.08.2020 та у в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки в Косово за період з 05.12.2021 до 20.04.2022 з розрахунку один місяць за три місяці, а також просив здійснити перерахунок стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, відповідно до ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VIII).
15.10.2024 Департамент кадрового забезпечення Національної поліції України надав позивачу відповідь про те, що зазначена у рапорті вислуга років у пільговому обчисленні, буде обрахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" (далі - Постанова № 393) при його звільненні зі служби в поліції.
Вважаючи відмову в зарахуванні до існуючої календарної вислуги років, періодів неврахованої пільгової вислуги років часу виконання обов'язків в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки в Республіці Південний Судан у складі національного персоналу за періоди з 26.01.2019 до 06.08.2020 та у в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки в Косово за період з 05.12.2021 до 20.04.2022, які загалом складають 69 календарних місяців (або 5 років 9 місяців) та у здійсненні перерахунку протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
За приписами ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України «Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон № 580-VIII) служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Положенням ч. 1 ст. 4 Закону № 580-VIII визначено, що взаємовідносини у сферах діяльності поліції з відповідними органами інших держав та міжнародними організаціями базуються на міжнародних договорах, а також на установчих актах та правилах міжнародних організацій, членом яких є Україна. Поліцейські можуть направлятися до міжнародних організацій, іноземних держав як представники поліції з метою забезпечення координації співробітництва з питань, що належать до повноважень поліції. Поліцейські можуть залучатися до участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.
Згідно з ч. 2 ст. 78 Закону № 580-VIII до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону № 580-VIII відносини, що виникають у зв'язку зі вступом, проходженням та припиненням служби в поліції, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань проходження служби в поліції.
Правові, організаційні та фінансові засади щодо участі України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, а також порядок направлення Україною військового та цивільного персоналу, організації його підготовки та забезпечення визначає Закон № 613-ХІV.
У преамбулі Закону України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки" від 23.04.1999 № 613-XIV (далі - Закон № 613-XIV) зазначено, що усвідомлюючи свою відповідальність у справі підтримання міжнародного миру і безпеки, враховуючи зобов'язання України як держави-члена Організації Об'єднаних Націй (далі - ООН) подавати допомогу ООН в діях, що провадяться відповідно до Статуту ООН, а також зобов'язання як держави-члена Організації з безпеки і співробітництва в Європі (далі - ОБСЄ) конструктивно співробітничати у використанні всього діапазону можливостей ОБСЄ для запобігання конфліктам та для їх розв'язання, дотримуючись основних напрямів державної політики щодо участі України в удосконаленні та розвитку загальноєвропейської та міжнародних систем колективної безпеки, а також у рамках конструктивного партнерства з Організацією Північноатлантичного договору та іншими міжнародними організаціями у сфері безпеки, Україна розглядає участь у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки як важливу складову своєї зовнішньої політики.
В абзаці 2 преамбули Закону № 613-XIV вказано, що цей закон визначає правові, організаційні та фінансові засади щодо участі України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, а також порядок направлення Україною військового та цивільного персоналу, організації його підготовки та забезпечення.
Положеннями ст. 1 Закону № 613-XIV визначено, що національний персонал - окремі військовослужбовці Збройних Сил України, інших військових формувань, поліцейські, особи начальницького і рядового складу державних органів, які можуть оснащуватися вогнепальною (стрілецькою) зброєю та боєприпасами до неї відповідно до пропозицій міжнародних організацій у сфері безпеки, а також працівники Збройних Сил України, інших військових формувань, державних органів і установ України, які направляються Україною для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки і не входять до складу національного контингенту.
Згідно зі статтею 2 Закону № 613-XIV Україна виключно на умовах, зазначених у рішенні Президента України, що схвалюється Верховною Радою України у випадках, передбачених Конституцією та законами України, та у порядку, встановленому цим Законом, бере участь у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки:
Організації Об'єднаних Націй, рішення на проведення яких прийнято Радою Безпеки ООН;
Організації з безпеки і співробітництва в Європі чи інших міжнародних організацій, які несуть відповідальність у сфері підтримання міжнародного миру і безпеки згідно з положеннями глави VIII Статуту ООН;
багатонаціональних сил, що створюються за згодою Ради Безпеки ООН, дії та заходи яких здійснюються під загальним контролем Ради Безпеки ООН;
багатонаціональних військових формувань високої готовності.
Підставою участі позивача у миротворчих операціях є: Указ Президента України від 13.07.2012 № 446 «Про направлення миротворчого персоналу для участі України в Місії ООН в Республіці Південний Судан та у Тимчасових силах ООН із забезпечення безпеки в Аб'єй (зі змінами і доповненнями) та Указу Президента України «Про направлення миротворчого персоналу України до місії ООН у справах тимчасової адміністрації в Косово Союзна Республіка Югославія» № 1261/99 від 02.10.1999 (зі змінами і доповненнями).
Відповідно до ст. 5 Закону № 613-XIV Національний контингент і національний персонал комплектуються громадянами України - військовослужбовцями та працівниками Збройних Сил України, поліцейськими, особами начальницького і рядового складу, інших військових формувань та інших державних органів і цивільних установ України, які мають необхідну професійну і психологічну підготовку.
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 8 Закону № 613-XIV соціальний захист учасників міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки і членів їх сімей забезпечується згідно з законами України.
Якщо міжнародними договорами або угодами, в яких бере участь Україна, встановлені більш високі гарантії захисту учасників міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки, ніж ті, що передбачені законодавством України, то застосовуються норми відповідного міжнародного договору або міжнародної угоди.
За приписами ч. 3 ст. 8 Закону № 613-XIV вислуга років і трудовий стаж громадян України за час виконання обов'язків у складі національного контингенту і національного персоналу обчислюється з розрахунку один місяць за три місяці.
Відповідно до підпункту 27 п. 4 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 878 (далі - Положення № 878), МВС відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює відбір, підготовку і навчання кандидатів для направлення до складу національного контингенту та національного персоналу з числа поліцейських Національної поліції, військовослужбовців Національної гвардії та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту ДСНС, а також забезпечує їх участь у складі національного контингенту та національного персоналу в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.
Як вбачається з наказів МВС України «По особовому складу":
- від 08.02.2019 № 105 о/с позивача направлено з 26.01.2019 терміном на один рік для проходження служби в складі національного персоналу для міжнародної операції ООН з підтримання миру і безпеки в Республіці Південний Судан;
- від 01.11.2019 № 1069 о/с позивачу продовжено з 26.01.2020 до 26.07.2020 термін проходження служби в складі національного персоналу для міжнародної операції ООН з підтримання миру і безпеки в Республіці Південний Судан;
від 12.08.2020 № 598 о/с позивачу продовжено з 26.07.2020 до 30.07.2020 термін проходження служби в складі національного персоналу для міжнародної операції ООН з підтримання миру і безпеки в Республіці Південний Судан;
від 13.08.2020 № 601 о/с позивачу продовжено з 30.07.2020 до 06.08.2020 термін проходження служби в складі національного персоналу для міжнародної операції ООН з підтримання миру і безпеки в Республіці Південний Судан;
від 02.12.2021 № 740 о/с позивача направлено з 05.12.2021 терміном на один рік для проходження служби в складі національного персоналу для міжнародної операції ООН з підтримання миру і безпеки в Косово.
від 29.03.2022 № 182 о/с позивача відкликано із проходження служби в складі національного персоналу для міжнародної операції ООН з підтримання миру і безпеки в Косово, з метою виконання Указу Президента України від 07.03.2022 № 114/2022 та відповідно до підпункту 27 пункту 4 Положення про МВС України, затвердженого постановою КМУ від 28.10.2015 № 878.
від 02.05.2022 № 253 о/с уважати відповідно до підпункту 27 пункту 4 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою КМУ від 28.10.2015 № 878 - 20.04.2022 датою закінчення проходження служби у складі національного персоналу в міжнародній операції ООН з підтримки миру і безпеки в Косово підполковника поліції Борисенка Дмитра Олександровича.
Суд відхиляє доводи відповідача про те, що частина 2 статті 78 Закону України «Про Національну поліцію" містить вичерпний перелік видів служби та періодів роботи у відповідних органах, який зараховується поліцейським до стажу служби в поліції, та не включає час проходження служби в міжнародній місії Організації Об'єднаних Націй, оскільки такий вид служби зараховується до стажу у поліції в силу частини 3 статті 8 Закону № 613-XIV, який є спеціальним у спірних правовідносинах та підлягає застосуванню.
З урахуванням викладеного, період участі позивача в міжнародній операції ООН з підтримання миру і безпеки в Республіці Південний Судан за періоди з 26.01.2019 до 06.08.2020 та у в Косово за період з 05.12.2021 до 20.04.2022 повинен зараховуватись до стажу служби в поліції з розрахунку один місяць за три місяці.
Поряд з цим, з метою визначення порядку підготовки та видання наказів з питань проходження служби поліцейськими наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.11.2016 № 1235 затверджено Порядок підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції, затвердженим (далі Порядок № 1235).
Так, відповідно до Розділу ІІ Порядку № 1235 підставою для видання наказів по особовому складу є такі зміни в службовій діяльності, як зокрема - обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейським надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Згідно з пунктом 1 Розділу ІІІ Порядку № 1235 видавати накази по особовому складу можуть керівники органів та підрозділів поліції, а також закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - органи поліції), відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, а також номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України.
Приписами пункту 2 Розділу ІІІ Порядку № 1235 встановлено, що підставою для підготовки та видання наказів по особовому складу є документи з питань проходження служби, подані до підрозділу кадрового забезпечення поліцейським, його керівником або працівником, який здійснює кадрове забезпечення підрозділу.
Водночас, за результатами розгляду рапорту позивача від 18.09.2024, відповідач протиправно проігнорував законні вимоги позивача щодо зарахування до стажу служби в поліції періоду виконання позивачем обов'язків у складі міжнародної операції ООН з підтримання миру і безпеки в Республіці Південний Судан у зазначеному збільшеному розмірі.
Покликання відповідача на те, що вказане питання не було предметом рапорту позивача є надуманим та спостовується змістом вказаного рапорту.
Таким чином, бездіяльність Національної поліції України, яка виразилась у не зарахуванні періоду проходження служби в миротворчих операціях ООН з підтримання миру та безпеки з розрахунку один місяць за три до його стажу служби в поліції, шляхом видачі наказу по особовому складу є протиправною, оскільки вона порушує право позивача гарантоване Законом № 613-XIV.
Отже, враховуючи наявні у розпорядження відповідача документи, що підтверджують періоди участі позивача в миротворчих операціях ООН з підтримання миру та безпеки та встановлені у справі обставини, суд приходить до висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання зарахувати ОСОБА_1 до поточної календарної вислуги років та наявного стажу служби в поліції періодів проходження служби в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, а саме з 26.01.2019 по 06.08.2020 та з 05.12.2021 по 20.04.2022 у розрахунку один місяць за три місяці відповідно до положень ч. 3 ст. 8 Закону № 613-XIV.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача встановити відповідний розмір надбавки, передбачений Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 за стаж служби в поліції, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 78 Закону №580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" визначено виплачувати надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11.
Суд звертає увагу, що відповідач листом від 15.10.2024 відмовив позивачу у зарахуванні до стажу служби в поліції часу виконання ним обов'язків у складі міжнародної операції ООН в Республіці Південний Судан за періоди з 26.01.2019 до 06.08.2020 та у в Косово за період з 05.12.2021 до 20.04.2022 з розрахунку один місяць за три місяці, взагалі заперечуючи право позивача на таке зарахування.
Відтак вимога про зобов'язання встановити позивачу надбавку за стаж служби в поліції є передчасною, оскільки в цій частині права позивача ще не порушені, а наказ про зарахування відповідних періодів до стажу служби в поліції ще не видавався.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень на якого покладено обов'язок щодо доказування правомірності власних дій, ані під час розгляду справи у суді першої інстанції, ані під час її апеляційного перегляду не довів належними та допустимими доказами правомірність власних дій (бездіяльності), які є предметом оскарження позивачем.
На підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат у відповідності до ст.139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Адміністративний позов - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Національної поліції України, що виразились у незарахуванні до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, періодів проходження служби ОСОБА_1 в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки, а саме з 26.01.2019 по 06.08.2020 та з 05.12.2021 по 20.04.2022 у розрахунку один місяць за три місяці відповідно до положень ч. 3 ст. 8 Закону № 613-XIV.
3. Зобов'язати Національну поліцію України зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, періодів проходження служби в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, а саме з 26.01.2019 по 06.08.2020 та з 05.12.2021 по 20.04.2022 у розрахунку один місяць за три місяці відповідно до положень ч. 3 ст. 8 Закону № 613-XIV, шляхом видання наказу по особовому складу.
4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Сас Є.В.