09 травня 2025 року Справа № 280/1173/25 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощенного позовного провадження адміністративну справу
за позовом - ОСОБА_1
до - ІНФОРМАЦІЯ_1
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
18 лютого 2025 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - відповідач) Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо обчислення всупереч положенням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, у довідці від 20.01.2025 № 98/с про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 для нарахування пенсії ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавки за особливості проходження служби та премії, виходячи із посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих із прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року в розмірі 1 762,00 грн;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , із обов'язковим зазначенням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження військової служби - 65 %, премії - 140 %, виходячи із розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених згідно рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі № 280/738/24 із прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року в розмірі 2 684,00 грн;
- у визначеному законодавством порядку здійснити розподіл судових витрат. Інших судових витрат, крім сплати судового збору за подачу цього позову, позивачем не понесено.
Позов обгрунтовано тим, що у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, яке повинно відбуватись через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, та скасуванням постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, я звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) із заявою про підготовку та надання до ГУ ПФУ оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із визначенням посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023.
21 лютого 2025 року ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі № 280/1173/25 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
03 березня 2025 року через систему Електронний суд від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить суд - у задоволені позову відмовити у повному обсязі. Відзив обгрунтовано тим, що положеннями Закону чітко регламентовано, що перерахунок проводиться тільки у випадку підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Але, фактичного підвищення грошового забезпечення для діючих військовослужбовців (повязане з підвищенням розмірів посадових окладів, окладів за військові звання) ЗА РІШЕННЯМ Кабінету Міністрів України не відбулось, отже відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсій.
04 березня 2025 р. від третьої особи до суду надійшли письмові пояснення, в яких представник просить суд - у задоволені позовних вимог відмовити у повному обсязі. Пояснення обгруновано тим, що по перше, пенсія є щомісячним періодичним платежем, а позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, по друге - додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та перебуваю на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області (в подальшому - ГУ ПФУ).
У зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, яке повинно відбуватись через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, та скасуванням постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, ОСОБА_2 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) із заявою про підготовку та надання до ГУ ПФУ оновлених довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із визначенням посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023.
У зв'язку з відмовою ІНФОРМАЦІЯ_5 у підготовці оновлених довідок, ОСОБА_2 звернувся із відповідним позовом до Запорізького окружного адміністративного суду.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі № 280/738/24 позов ОСОБА_3 до ІНФОРМАЦІЯ_1 задоволено.
Суд зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до ГУ ПФУ оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення моєї пенсії з урахуванням пункту 4 (в редакції від 30.08.2017), пункту 1 примітки Додатку 1 та примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з зазначенням розміру грошового забезпечення, обчисленого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, а саме: встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, починаючи з 01.02.2023.
На виконання зазначеного судового рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 підготовлено та направлено до ГУ ПФУ оновлену довідку від 20.01.2025 № 98/с про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії із визначенням грошового забезпечення, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт станом на 01.01.2023.
Проте, в довідці від 20.01.2025 № 98/с невірно визначено розміри надбавки за особливості проходження військової служби та премії, а саме згідно зазначеної довідки складові грошового забезпечення обраховано в таких сумах: посадовий оклад - 7940грн., оклад за військовим званням - 2150 грн, надбавка за вислугу років - 5 045 грн, надбавка за класність - 397 грн, надбавка за таємність - 1 191 грн, надбавка за особливості проходження військової служби - 6 464,25 грн, премія - 7 308,00 грн, а усього грошове забезпечення для обчислення пенсії - 30 495,25 грн.
У відповідності до абзацу 4 підпункту 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям обраховується у відсотках, виходячи із посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
У відповідності до підпункту 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 премія обраховується у відсотках, виходячи із посадового окладу.
Таким чином, розмір надбавки позивачу за особливості проходження служби та премії виходячи із посадового оклад та окладу за військовим званням, обчислених згідно рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі № 280/738/24, повинні розраховуватись наступним чином та становити:
надбавка за особливості проходження військової служби 65 % від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років - 65 % х (7 940 + 2 150+5 045) = 9 837,75 грн.
премія 140% від посадового окладу - 140 % х 7940 = 11 116 грн.
З наведеного є наочним, що у довідці від 20.01.2025 № 98/с розмір надбавки за особливості проходження військової служби та розмір премії значно занижено.
За таких обставин я звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 із відповідною заявою, в якій просив Провести перерахунок розміру додаткових видів грошового забезпечення зазначених у довідці про грошове забезпечення для нарахування пенсії, а саме: надбавки за особливості проходження військової служби та премії, виходячи із розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.04.2024 у справі № 280/523/24, та направити уточнену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Листом від 23.01.2025 № 545/с ІНФОРМАЦІЯ_3 у підготовці оновленої довідки відмовив, зазначивши, що посадовий оклад та оклад за військовим званням обчислено відповідачем у відповідності до рішення суду, а оскільки розміри додаткових видів грошового забезпечення судом не установлені, їх розмір при складанні довідки обраховано відповідачем з посадового окладу та окладу за військовим званням, які визначені із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 01.01.2018 - 1 762,00 грн.
Таким чином, відповідачем на виконання вищезазначеного судового рішення у довідці про розмір грошового забезпечення на 01.01.2023 посадовий оклад та оклад за військовим званням визначено із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 01.01.2023 (2 684,00 грн), а надбавку за особливості проходження військової служби та премію - із посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 01.01.2018 (1 762,00 грн).
Вищевикладені обставини підтверджуються наступними доказами:
рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі № 280/738/24;
довідкою ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20.01.2025 № 98/с;
листом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23.01.2025 № 545/с.
У позивача в наявності оригінали вищезазначених доказів, крім:
довідки ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20.01.2025 № 98/с, оригінал якої знаходиться у відповідача;
рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі № 280/738/24, оригінал якого знаходиться в матеріалах справи суду.
Суд обгрунтовує протиправність дій відповідача наступним.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII.
Зокрема, питання підстав, порядку та умов перерахунку раніше призначених пенсій визначені статтею 63 Розділу VIII, строків перерахунку - статтею 51, обчислення пенсій статтею 43 Розділ V Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII.
Так, частинами 1, 2 та 4 статті 63 статті 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції чинній на період спірних правовідносин, в подальшому - Закон України від 09.04.1992 № 2262-XII) визначено:
«Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч. 1 ст. 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII).
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч. 2 ст. 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII).
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII)».
Розглядаючи питання, що розуміється під грошовим забезпеченням військовослужбовців для перерахунку пенсії слід зазначити наступне.
Частиною 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначений перелік складових, які утворюють грошове забезпечення військовослужбовців, а саме це: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Положеннями частиною 3 статті 43 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Наведена норма статті 43 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, а тому визначає вихідні дані відносно визначення грошового забезпечення для встановлення розміру як призначуваних пенсії, так і для перерахунку останніх, що є однорідними правовідносинами, виходячи зі змісту процитованих норм Закону.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.
Крім того, положеннями частини 18 статті 43 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Аналіз вищенаведених та інших положень законодавства щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, дозволяє прийти до наступних висновків:
- право на перерахунок раніше призначеної на умовах Закону від 09.04.1992 № 2262-XII пенсії пов'язане із настанням певної обставини (юридичного факту) - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців;
- під підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців слід розуміти зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплати, підвищень) та премії.
Аналогічний висновок міститься у абзаці 2 пункту 29 рішення Верховного Суду від 06.08.2019 у справі № 160/3586/19.
В розвиток наведених норм Закону від 09.04.1992 № 2262-XII:
- постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 затверджено «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"» (в подальшому - Порядок, затверджений Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45);
- постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 затверджено «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в подальшому - Порядок, затверджений постановою ПФУ від 30.01.2007 № 3-1).
Проте, Кабінетом Міністрів України було видано постанову від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктами 1 та 2 якої проведення перерахунок пенсії було обмежено лише трьома видами грошового забезпечення, а також внесені зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, затвердженого ПКМУ від 13.02.2008 № 45.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 ПКМУ від 21.02.2018 № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, затвердженого ПКМУ від 13.02.2008 № 45.
Відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, вищезазначені зміни внесені ПКМУ від 21.02.2018 № 103 до пункту 5 та додатку 2 до Порядку, затвердженого ПКМУ від 13.02.2008 № 45, якими перерахунок пенсії було обмежено лише трьома видами грошового забезпечення, є нечинними, а чинною є редакція пункту 5 та додатку 2 до Порядку, затвердженого ПКМУ від 13.02.2008 № 45, яка діяла до зазначених змін.
Так, за змістом пункту 5 Порядку, затвердженого ПКМУ від 13.02.2008 № 45 (в редакції, до змін згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103) передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
У Додатку 2 Порядку, затвердженого ПКМУ від 13.02.2008 № 45 (в редакції, до змін згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103) міститься типова Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій зазначений аналогічний вищевказаному перелік видів грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії (тобто як основні, так і додаткових види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія).
Положеннями пункту 3 Порядку, затвердженого ПКМУ від 13.02.2008 № 45, передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
В свою чергу, за змістом положень абзаців 5 та 6 пункту 2.6 розділу II Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 № 937, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2015 за № 73/26518, на обласні ТЦК та СП покладаються питання визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, а також складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком, затвердженого ПКМУ від 13.02.2008 № 45.
За таких обставин на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком, затвердженого ПКМУ від 13.02.2008 № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 01.03.2018 (в подальшому - ПКМУ від 10.08.2017 № 704), якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, пунктом 1 ПКМУ від 30.08.2017 № 704 затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Пунктом 2 ПКМУ від 30.08.2017 № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до ПКМУ від 30.08.2017 року №704 визначено Тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Додатком 14 до ПКМУ від 30.08.2017 № 704 визначено Схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 ПКМУ від 30.08.2017 № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до ПКМУ від 30.08.2017 № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Проте, Кабінетом Міністрів України було видано постанову від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (в подальшому - ПКМУ від 21.02.2018 № 103), пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у постанові КМУ від 30.08.2017 № 704 пункт 4 викладено в такій редакції: «4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Тобто, на момент набрання чинності постановою КМУ від 30.08.2017 № 704 (01.03.2018) її пункт 4 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.
Суд зазначає, що правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначено Законом України від 05.10.2000 № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017-III).
Положеннями статі 1 наведеного Закону № 2017-III визначено поняття «державні соціальні стандарти» - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.
У свою чергу базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (стаття 6 Закону № 2017-III).
Положеннями статті 17 Закону № 2017-III визначено, що основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень. До числа основних державних соціальних гарантій включаються: мінімальний розмір заробітної плати; мінімальний розмір пенсії за віком; неоподатковуваний мінімум доходів громадян; розміри державної соціальної допомоги та інших соціальних виплат. Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Аналіз наведених та інших положень Закону № 2017-III дозволяє прийти до висновку, що основні державні соціальні гарантії, а також прожитковий мінімум, який є базовим державним соціальним стандартом для їх визначення, встановлюються виключно законом.
Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. При цьому, згідно із частиною другою статті 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, Державний бюджет України і бюджетна система України (п.1 ч. 2 ст. 92) та порядок встановлення державних стандартів (п.2 ч.2 ст.92).
Статтею 7 Закону України від 07.12.2017 № 2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2018 року - в розмірі 1 762 гривні.
Статтею 7 Закону України від 23.11.2018 № 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року - в розмірі 1 921 гривня. Разом з цим, пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України від 23.11.2018 № 2629-VIII було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.
Статтею 7 Закону України від 14.11.2019 № 294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року - в розмірі 2 102 гривні.
Статтею 7 Закону України від 15.12.2020 № 1082-IX «Про Державний бюджет України на 2021 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2021 року - в розмірі 2 270 гривень
Статтею 7 Закону України від 02.12.2021 № 1928-IX «Про Державний бюджет України на 2022 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2022 року - в розмірі 2 481 гривня.
Статтею 7 Закону України від 03.11.2022 № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2023 року - в розмірі 2 684 гривні.
Слід зазначити, що вищенаведені закони про Державний бюджет України на 2020, 2021, 2022 та 2023 роки застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення грошового забезпечення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року, - на 2020, 2021, 2022 та 2023 роки, відповідно, не містять.
Отже, положення пункту 4 ПКМУ від 30.08.2017 № 704 (в редакції постанови КМУ від 21.02.2018 № 103) обмежували моє право на перерахунки пенсії, які мали бути проведені у 2020 - 2023 роках із підвищенням посадового окладу та окладу за військовим званням внаслідок збільшення законами про Державний бюджет України розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.
Проте, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Таким чином, з 29.01.2020 (дня набрання законної сили постановою у справі №826/6453/18) пункт 6 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 втратив чинність, та була відновлена дія пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 у первинній редакції, тобто в редакції, що передбачає визначення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Разом з цим, абзацом 1 пункту 3 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2017, установлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат, крім розрахунку щорічного обсягу фінансування статутної діяльності політичних партій.
Суд звертає увагу, що вирішуючи публічно-правовий спір з абсолютно аналогічних правовідносин, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/2, а також у постанові від 12.09.2022 у справі № 500/1813/21 прийшов до наступних висновків:
«з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);
встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням».
З огляду на вищевикладене є очевидним, що із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року» (2 684 гривні), в порівнянні з розміром прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня 2018 року (1 762,00 грн), наявні усі правові підстави (п. 4 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 у первинній редакції) для збільшення розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, який визначається шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт. Відповідно у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення (підвищення посадового окладу та окладу за військовим званням) у мене виникли підстави для перерахунку пенсії на підставах, визначених положеннями статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Проте, до моменту отримання від відповідача довідки про розмір грошового забезпечення у ГУ ПФУ не виникає обов'язку з перерахунку моєї пенсії.
Аналіз вищенаведених норм законодавства вже проведено та правові висновки щодо публічно-правовому спору з приводу підготовки довідки для перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням з 01.01.2023 грошового забезпечення із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, вже надано у рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі № 280/738/24.
Наведеним рішенням встановлено, що відповідачем протиправно відмолено у підготовці та направленні до ГУ ПФУ довідки для перерахунку моєї пенсії із зазначенням розміру грошового забезпечення, обчисленого шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, а саме Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру пенсії.
Тобто, відповідно до вказаного судового рішення розрахунковою величиною для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням є розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 - 2 684,00грн.
При цьому, згідно вищенаведених положень частини 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», частин 3, 18 статті 43, статті 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, пункту 5 Порядку та Додатку 2 до Порядку, затвердженого ПКМУ від 13.02.2008 № 45 (в редакції, до змін згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103) пенсії обчислюються (перераховуються) з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
У відповідності до абзацу 4 підпункту 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, пункту 1 розділу VI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за № 745/32197 (далі - Порядок, затверджений наказом МОУ № 260), надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям обраховується у відсотках, виходячи із посадового окладу, з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
У відповідності до підпункту 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, пункту 2 розділу XVI Порядку, затвердженого наказом МОУ № 260, премія обраховується у відсотках, виходячи із посадового окладу.
Тому, при складанні довідки станом на 01.01.2023 надбавка за особливості проходження служби повинна визначатись у відсотках від посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а премія - у відсотках від посадового окладу, обчислених виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 - 2 684,00 грн.
Проте, у довідці про розмір грошового забезпечення на 01.01.2023 посадовий оклад та оклад за військовим званням відповідачем визначено із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 01.01.2023 (2 684,00 грн), а надбавку за особливості проходження військової служби та премію - із посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 01.01.2018 (1 762,00 грн). Тобто при визначенні зазначених додаткових видів грошового забезпечення відповідачем протиправно застосовувався інший, не зазначений у цієї ж довідці, а альтернативно розрахований посадовий оклад, що не передбачено вищенаведеними положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 та Порядку, затвердженого наказом МОУ № 260.
Також безпідставними є посилання відповідача на положення постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481, яка напрала чинності 20.05.2023, оскільки спірні правовідносини виникли 01.01.2023, тобто до набрання нею чинності.
У відповідності до пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, - суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За наслідком розгляду справи, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1 211,20 грн, що підтверджується квитанцію № 1080-11-006/С від 11.02.2025.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодекса адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 158 - Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо обчислення всупереч положенням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, у довідці від 20.01.2025 № 98/с про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 для нарахування пенсії ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавки за особливості проходження служби та премії, виходячи із посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих із прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року в розмірі 1 762,00 грн.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , із обов'язковим зазначенням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження військової служби - 65 %, премії - 140 %, виходячи із розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених згідно рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі № 280/738/24 із прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року в розмірі 2 684,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду в повному обсязі складено та підписане суддею 09 травня 2025 року.
Суддя Р.В. Сацький