Ухвала від 09.05.2025 по справі 640/12711/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ПОВЕРНЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ

09 травня 2025 року Справа № 640/12711/21 Провадження № ЗП/280/981/25 м.Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О. розглянувши у місті Запоріжжі матеріали адміністративної справи

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Департаменту соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (пр.Любомира Гузара, буд.7, м.Київ, 03165; код ЄДРПОУ 37441694), співвідповідач у справі - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (пр.Гузара Любомира, буд.7, м.Київ, 03165; код ЄДРПОУ 22886300)

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), правонаступником якого є Департамент соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - відповідач), Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - співвідповідач), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправними (неправомірними) дії Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) стосовно відмови у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком (8190,00 грн.), з урахуванням раніше виплачених коштів (1390,00 грн.); 2) зобов'язати Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зробити перерахунок та виплатити щорічну допомогу до 5 травня за 2020 рік ОСОБА_1 виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Справа автоматизованою системою документообігу суду 09.04.2025 передана на розгляд судді Прасову О.О.

14.04.2025 ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду Прасова О.О. прийнято до провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), співвідповідач у справі - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч.13 ст.171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Згідно з ч.14 ст.171 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків.

Як зазначено у ч.1 ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до абз.1 ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду (ч.3 ст.123 КАС України).

Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду (ч.4 ст.123 КАС України).

Як передбачено п.8 ч.1 ст.240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо: з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Відповідно до ч.4 ст.17-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Звідси, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30.09.2020, а отже кінцевий строк звернення до суду з цим позовом - 31.03.2021.

Аналогічне застосування норм права здійснено у справах цієї категорії та висловлена Верховним Судом у постановах від 06.02.2018 у справі №607/7919/17 (К/9901/1172/17), від 07.03.2018 у справі №664/51/17 (К/9901/30405/18) та від 10.05.2018 у справі №389/1042/17 (К/9901/18757/18).

Позов був поданий позивачем до поштового відділення 27.05.2021.

З урахуванням матеріалів справи, адміністративний позов поданий позивачем після закінчення строку, установленого законом, і суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів, не знаходить підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Заяву про поновлення строку звернення з адміністративним позовом та докази поважності його пропуску - до суду не подано. Поважних підстав для поновлення вказаного строку позивачем не наведено.

Крім того, судом з'ясовано, що співвідповідачем до Окружного адміністративного суду міста Києва було подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, у зв'язку з пропуском строку. У клопотанні зазначено: "... Нарахування щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік в розмірі 1390,00 грн ОСОБА_1 провадилось на підставі списків, в якому було зазначено суму до виплати, наданих військовою частиною НОМЕР_2 Виплата зазначеної допомоги здійснена 10.04.2020 шляхом перерахування коштів на спеціальний рахунок військової частини НОМЕР_2 . Зазначена виплата є регулярною та виплачується один раз на рік, тому про можливе порушення свого права позивач дізнався саме з моменту отримання коштів. І саме з моменту отримання коштів розпочався строк позовної давності. Позивач звернувся із позовною заявою до суду ЛИШЕ 04.05.2021. ...".

За таких обставин позов підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 14.04.2025 позовна заява залишена без руху у зв'язку з невідповідністю вимогам ст.161 КАС України.

Позивачам надано строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі суду вказано, що недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання: заяви про поновлення строків звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав для поновлення строку звернення з позовом до адміністративного суду із документальними доказами поважності його пропуску.

Недоліки позивачами у встановлений термін (з урахуванням поштового перебігу) не усунуті. Будь-яких документів, зазначених в ухвалі суду від 14.04.2025 - не надходило; клопотання про продовження строку для усунення недоліків позовної заяви позивачи не подали.

Відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Згідно з ч.5 ст.169 КАС України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.

Відповідно до ч.8 ст.169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Керуючись п.1 ч.4 ст.169, ст.ст.241-243, 248 КАС України, суддя -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), співвідповідач у справі - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.О. Прасов