09 травня 2025 року м. Житомир справа № 240/2606/25
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Приходько О.Г., розглянувши у порядку письмового провадження питання щодо ухвалення додаткового рішення у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 липня 2024 року № ХЗ60201, виданої станом на 05 березень 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та зобов'язання відповідача з 01 квітня 2019 року перерахувати та виплачувати пенсію на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 липня 2024 року № ХЗ60201, виданої станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", без обмеження максимальним розміром та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01 квітня 2019 року по день проведення перерахунку.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року у справі № 240/2606/25 позов задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 липня 2024 року № ХЗ60201, виданої станом на 05 березня 2019 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 липня 2024 року № ХЗ60201, виданої станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
02 травня 2025 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшла заява про виправлення описки у судовому рішенні, яка мотивована тим, що судом при ухваленні рішення у резолютивній частині не вказано дату зобов'язання пенсійного органу щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 . Тому заявник просить суд виправити описку вказавши у зобов'язальній частині дату "01 квітня 2019 року".
Надаючи оцінку доводам Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 253 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд, який постановив судове рішення, може з власної ініціативи або за заявою учасника справи чи іншої заінтересованої особи виправити допущені в судовому рішенні цього суду описки, очевидні арифметичні помилки незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.
Наведені норми передбачають можливість після ухвалення судового рішення у справі усунути в ньому помилки технічного (неюридичного) характеру - описки та очевидні арифметичні помилки.
В ухвалі від 15 квітня 2024 року у справі № 990/162/23 Верховний Суд висловився про те, що опискою у розумінні статті 253 КАС України може визнаватись та помилка, яка порушує правила граматики, синтаксису, пунктуації, нумерації тощо, проте не має будь-якого впливу на суть чи зміст прийнятого судового рішення, не змінює його змісту або порядку його виконання.
Отже, у розумінні процесуального закону описка - це зроблена судом механічна граматична помилка в рішенні, яка допущена під час його письмово-вербального викладу (помилка у правописі, у розділових знаках, одрук тощо) (пункт 6.3 постанови Великої Палати Верховного Суду 12 вересня 2024 року у цій же справі).
Враховуючи зміст резолютивної частини рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року цій справі, внесення виправлень, ініційованих заявником, та доповнення зобов'язальної частини судового рішення конкретною датою, на переконання суду, не може розцінюватися механічною граматичною помилкою, оскільки матиме наслідком певну зміну змісту зобов'язання пенсійного органу за резолютивною частиною судового рішення, а тому не може кваліфікуватися (розглядатися) як виправлення описки у судовому рішенні.
Разом з тим, відповідно до пункту 1 частини першої статті 252 КАС України, якщо щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення, суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення (частина третя статті 252 КАС України).
Суд зазначає, що додаткове судове рішення є засобом усунення неповноти судового рішення (постанови чи ухвали), внаслідок якої залишилися невирішені певні вимоги позивача, з приводу яких досліджувалися докази. Зокрема, у цій справі судом досліджувалось та вирішувалось питання перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 липня 2024 року № ХЗ60201 з 01 квітня 2019 року й визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року, однак, у резолютивній частині, обравши спосіб захисту права позивача щодо перерахунку пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення згідно із довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 липня 2024 року № ХЗ60201, не вказано дату, а саме 01 квітня 2019 року, з якої пенсійному органу належить перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 відповідно до висновків суду у цій справі.
Виходячи з того, що під час розгляду справи по суті судом надавалась оцінка вимозі щодо наявності у ОСОБА_1 права на здійснення перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 липня 2024 року № ХЗ60201 про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою станом на 05 березня 2019 року, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, ініційоване Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області у заяві від 01 травня 2025 року питання виправлення описки підлягає вирішенню у порядку статті 252 КАС України шляхом ухвалення додаткового судового рішення.
Керуючись статтями 242-246, 252 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Ухвалити додаткове рішення, яким вирішити позовну вимогу в частині визначення дати, з якої Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зобов'язане здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 липня 2024 року № ХЗ60201, виданої станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а саме з 01 квітня 2019 року.
Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги додаткове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на додаткове рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного додаткового судового рішення.
Повне додаткове судове рішення складено 09 травня 2025 року.
Суддя О.Г. Приходько