Рішення від 09.05.2025 по справі 240/1358/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 травня 2025 року м. Житомир справа № 240/1358/25

категорія 108060000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шувалової Т.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Звягельської міської ради Житомирської області, третя особа: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш дім" про визнання протиправним та нечинним рішення,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Звягельської міської ради Житомирської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш дім" у якому просить:

- визнати протиправними та нечинним пункт 3 розділу - Порядок організації та провадження конкурсного відбору ПРОГРАМИ фінансової підтримки співвласників багатоквартирних будинків на 2025-2027 роки, затвердженої рішенням Звягельскої міської ради №1379 від 19 грудня 2024 року в частині: до заяви на отримання співфінансування мають бути додані:

1) Витяг з протоколу загальних зборів співвласників будинку відповідно до статті 10 Законів України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» (на які були запрошені / присутні депутати), де було прийнято рішення про готовність взяти участь у спільному фінансуванні робіт та визначення уповноваженої особи на представлення проєкту, ведення перемовин та підписання Угоди про дольову участь у співфінансуванні робіт.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він зареєстрований та мешкає у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Також він є співвласником Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш дім» (далі - ОСББ) до складу якого входить будинок АДРЕСА_2 . Рішенням Звягельської міської ради восьмого скликання на п'ятдесят сьомій сесії від 19.12.2024 № 1339 затверджено Програму фінансової підтримки співвласників багатоквартирних будинків на 2025-2027 роки.

На думку позивача Програма, що стосується діяльності ОСББ, незаконно дає можливість голові правління ОСББ «Наш дім», в складі якого десять будинків, в порушення вимог законів і статуту ОСББ приймати рішення стосовно управління майном без участі позивача і належної кількості співвласників та незаконно витрачати кошти бюджету міської територіальної громади. Позивач вважає, що окремим положеннями вказаної Програми суб'єкта владних повноважень можуть бути порушені його права і законні інтереси як члена громади і співвласника ОСББ.

Відповідач, заперечуючи проти позову, надав до суду відзив, в якому зазначив, що позивач, всупереч вимогам статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України вважає, що його права можуть бути порушені, проте не зазначив конкретно факти або обставини, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів з боку Звягельської міської ради, створення перешкод для їх реалізації або наявність порушення прав та свобод позивача. Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень цих прав на момент звернення до суду. Таке порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Вимоги позивача, що зазначені у його позовній заяві, свідчать про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки позивачем не викладено конкретні обставини, якими він обґрунтовує свої вимоги, правові підстави позову. Взагалі, вимоги позовної заяви зводяться до суб'єктивного, оціночного бачення позивача з питання, викладеного у позовній заяві та ґрунтується на припущеннях та ймовірностях.

Також відповідач зазначає, що в Звягельській міській територіальній громаді є дві форми управління багатоквартирним будинком перша - ОСББ, друга - договір з управителем. Відповідно до вказаного на п'ятдесят сьомій сесії міської ради восьмого скликання прийнята Програма фінансової підтримки співвласників багатоквартирних будинків на 2025-2027 роки (далі - Програма). Дана Програма встановлює мінімальний внесок від співвласників, а на загальних зборах співвласників мають право збільшити суму своєї дольової участі. Метою даної Програми є зниження фінансового навантаження на власників багатоквартирного житлового фонду при проведенні капітальних ремонтів спільних елементів багатоквартирних житлових будинків. Програмою передбачено, що при вирішенні питання участі у спільному фінансуванні мають право співвласники окремого багатоквартирного будинку. До прикладу: ліфт будинку - це спільне майно одного будинку, а не всіх будинків які належать до складу юридичної особи ОСББ «Наш дім», що входять в ОСББ, а щодо відсотків співфінансування встановлених Програмою, то це питання вирішують загальні збори.

Твердження позивача про те, що Програма (в частині) суперечить Законам України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» відповідач вважає безпідставним, оскільки ці Закони України регулюють відносини пов'язані з реалізацією прав та обов'язків співвласників багатоквартирного будинку та не зобов'язують Звягельську міську раду виділяти кошти на потреби ОСББ, в т.ч. на капітальний ремонт багатоквартирних будинків.

Спірний пункт 3 Розділу «Порядок організації та проведення конкурсного відбору» Програми фінансової підтримки співвласників багатоквартирних будинків на 2025-2027 року відповідає нормам чинного законодавства України, оскільки в ньому зазначається, що витяг з протоколу загальних зборів співвласників будинку надається відповідно до Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», що включає в себе і зміни до даного Закону (в тексті Закону слова «загальні збори співвласників» в усіх відмінках замінено словами «загальні збори об'єднання» у відповідному відмінку згідно з Законом №3270-ІХ від 14.07.2023) з приводу чого і виник даний позов, в якому позивач припускає ймовірність порушення його прав.

На підставі викладеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Третя особа - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш дім" правом на подання письмових пояснень щодо предмета позову не скористалась.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 22 січня 2025 року позов прийнято до провадження, призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов. Залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш дім".

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 22 січня 2025 року відмовлено у забезпеченні позову.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2025 року у задоволенні клопотання позивача про повернення судового збору відмовлено.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення на нього, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш Дім» є юридичною особою (надалі ОСББ - «Наш Дім»), створено власниками квартир багатоквартирного будинку №7 по вул. Замковій, м.Звягель (м.Новоград - Волинський) Житомирської області, яка є і юридичною адресою. Створення об'єднання затверджено рішенням виконавчого комітету Новоград - Волинської міської ради від 29 березня 2000 року № 101.

Статут ОСББ «Наш дім» затверджено рішенням загальних зборів співвласників об'єднання (протокол засідання членів правління ОСББ «Наш дім» від 19.11.2015 року №4).

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Новоград-Волинським МРВ УМВС України в Житомирській області 20.10.1995, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) з 12.01.2000 року, є співвласником ОСББ «Наш дім».

За умовами п. 7.1, п.7.2, 7,5 розділу 7 Статуту ОСББ «Наш дім» органами управління об'єднання є загальні збори його співвласників, правління, ревізійна комісія об'єднання. Вищим органом управління Об'єднання є загальні збори, які скликаються не рідше одного разу на рік. Загальні збори скликаються правлінням, або за ініціативою не меньше 20% співвласників об'єднання.

Відповідно до частини першої статті 1 Регламенту Звягельської міської ради восьмого скликання, затвердженого рішенням Звягельської міської ради восьмого скликання від 23.12.2020 № 20, Звягельська міська рада (далі - Рада) є органом місцевого самоврядування, що представляє Звягельську міську територіальну громаду (далі - міська територіальна громада) та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», іншими законодавчими актами та цим Регламентом.

19.12.2024 на п'ятдесят восьмій сесії Звягельської міської ради восьмого скликання прийнято рішення за № 1379 Про затвердження Програми фінансової підтримки співвласників багатоквартирних будинків на 2025-2027 роки (далі - Програма).

Згідно з пунктом 3 Розділу «Порядок організації та проведення конкурсного відбору» Програми в заяві зазначається сума дольової участі, яку гарантують забезпечити співвласники будинку. До заяви на отримання співфінансування мають бути додані, зокрема:

1) витяг з протоколу загальних зборів співвласників будинку відповідно до статті 10 Законів України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» (на які були запрошені / присутні депутати), де було прийнято рішення про готовність взяти участь у спільному фінансуванні робіт та визначення уповноваженої особи на представлення проєкту, ведення перемовин та підписання Угоди про дольову участь у співфінансуванні робіт.

Позивач не погоджується з пунктом 3 Розділу «Порядок організації та проведення конкурсного відбору» Програми в частині надання до заяви на отримання співфінансування: витягу з протоколу загальних зборів співвласників будинку відповідно до статті 10 Законів України: «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» (на які були запрошені / присутні депутати), де було прийнято рішення про готовність взяти участь у спільному фінансуванні робіт та визначення уповноваженої особи на представлення проекту, ведення перемовин та підписання Угоди про дольову участь у співфінансуванні робіт.

Позивач вважає, що в цьому пункті порушеного його права як члена громади та співвласника об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш дім» до складу якого входить будинок АДРЕСА_2 .

На думку позивача «загальні збори об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» відрізняються від «зборів співвласників багатоквартирного будинку». Проте Програма фактичного ототожнює ці два терміни. В обох назвах фігурують «співвласники» ти не менш, це різні види зборів, які слід проводити за різних обставин та за різними процедурами. «Загальні збори ОСББ» можуть відбуватись тільки в будинку (будинках) де створено ОСББ. Якщо в будинку немає ОСББ, там можуть відбуватись саме «збори співвласників».

Саме посилання відповідача на необхідність додання до заяви на отримання співфінансування витягу з протоколу «загальних зборів співвласників будинку» суперечить, на думу позивача, вимогам статті 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» і Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Відповідні закони не містять окремого визначення «Збори співвласників будинку» та їх компетенцію.

На думку позивача Програма, що стосується діяльності ОСББ, незаконно дає можливість голові правління ОСББ «Наш дім», в складі якого десять будинків, в порушення вимог законів і статуту ОСББ приймати рішення стосовно управління майном без участі позивача і належної кількості співвласників та незаконно витрачати кошти бюджету міської територіальної громади, оскільки на розгляд питання участі ОСББ у програмі приймаються витяги не з протоколів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, а не передбачені Законом, витяги з протоколів прибудинкових зборів співвласників будинків.

Надаючи оцінку вказаним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України Про місцеве самоврядування в України від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Згідно з статтею 2 Закону № 280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до статті 26 Закону № 280/97-ВР встановлено виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад, зокрема:

затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування;

розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету;

прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 31 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо організації за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, шляхів місцевого значення, а також капітального та поточного ремонту вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення (як співфінансування на договірних засадах).

Відповідно до статті 30 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку належать, зокрема:

- управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню;

- сприяння розширенню житлового будівництва, подання громадянам, які мають потребу в житлі, допомоги в будівництві житла, в отриманні кредитів, у тому числі пільгових, та субсидій для будівництва чи придбання житла; подання допомоги власникам квартир (будинків) в їх обслуговуванні та ремонті; сприяння створенню об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Згідно зі статтею 59 Закону № 280/97-ВР рішення місцевої ради приймаються у формі відповідних рішень, прийнятих на сесії місцевої ради та рішень виконавчого комітету.

Відповідно до частини третьої статті 4 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII, до повноважень органів місцевого самоврядування належать, зокрема, затвердження та виконання місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та виконанні відповідних державних і регіональних програм.

Як встановлено судом, 19.12.2024 на п'ятдесят сьомій сесії міським головою Звягельської міської ради восьмого скликання прийнято рішення № 1379 «Про затвердження Програми фінансової підтримки співвласників багатоквартирних будинків на 2025-2027 роки» (далі-Програма).

Програма розроблена з урахуванням Законів України: «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Метою Програми є зниження фінансового навантаження на власників багатоквартирного житлового фонду при проведенні капітальних ремонтів спільних елементів багатоквартирних житлових будинків.

Засоби розв'язання проблеми за умовами Програми - це підтримка населення громади, яка сприятиме підвищенню рівня обізнаності жителів міста щодо діяльності ОСББ, дозволить залучати кошти мешканців, які створили ОСББ та виявили бажання взяти участь у співфінансуванні проєктів на умовах: 5-30% - кошти мешканців від загальної вартості проекту та 95-70% - кошти міської територіальної громади (далі співфінансування), що реалізуються відповідно до Програми, що сприятиме покращенню умов їх проживання.

За умовами Програми до засобів розв'язання проблеми відноситься те, що Звягільська міська рада може надавати підтримку тим ОСББ, які самі ініціювали проведення ремонтів та згідно рішення загальних зборів готові на співфінансування. Допомогу в реалізації ремонту багатоквартирного житлового будинку може отримати управитель/ кожне ОСББ міста Звягіль, яке є юридичною адресою об'єднання.

Тобто, за умовами Програми підтримка міської ради за вказаною вище Програмою надається об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, які є юридичною особою так і співвласникам багатоквартирних будинків.

Згідно з пунктом 3 Розділу «Порядок організації та проведення конкурсного відбору» Програми в заяві зазначається сума дольової участі, яку гарантують забезпечити співвласники будинку. До заяви на отримання співфінансування мають бути додані, зокрема:

1) витяг з протоколу загальних зборів співвласників будинку відповідно до статті 10 Законів України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» (на які були запрошені / присутні депутати), де було прийнято рішення про готовність взяти участь у спільному фінансуванні робіт та визначення уповноваженої особи на представлення проєкту, ведення перемовин та підписання Угоди про дольову участь у співфінансуванні робіт.

Тобто, за умовами спірного пункту 3 Розділу «Порядок організації та проведення конкурсного відбору» Програми до заяви на отримання співфінансування має бути додано зокрема витяг з протоколу загальних зборів співвласників будинку відповідно до статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та статті 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Надаючи оцінку Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29 листопада 2001 року № 2866-III (далі- Закон № 2866-III) об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Співвласники багатоквартирного будинку (далі - співвласники) - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Відповідно до статті 6 Закону № 2866-III об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках).

Згідно з статтею 10 Закону № 2866-III органами управління об'єднання є загальні збори об'єднання, правління, ревізійна комісія об'єднання. Вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються та проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів з урахуванням положень цієї статті. Ініціатором загальних зборів є правління об'єднання або ініціативна група, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежитлових приміщень.

Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників. Рішення загальних зборів об'єднання доводяться до відома співвласників ініціатором загальних зборів у порядку, визначеному частиною двадцять шостою статті 6 цього Закону, або в іншому порядку, визначеному загальними зборами об'єднання.

Співвласники мають право знайомитися з рішеннями (протоколами) загальних зборів, затвердженими такими рішеннями документами та робити з них копії. Рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку.

Для керівництва поточною діяльністю об'єднання обирається правління. Правління має право приймати рішення з питань діяльності об'єднання, визначених статутом.

Правління є виконавчим органом об'єднання і підзвітне загальним зборам.

Відповідно до статті 12 Закону № 2866-III управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління.

Порядок обрання та відкликання членів правління, їх кількісний склад та строки обрання встановлюються загальними зборами.

За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації.

Об'єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об'єднання.

Тобто за приписами Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» № 2866-III у разі створення юридичної особи ОСББ, вищим органом управління об'єднання є загальні збори об'єднання. Відповідно рішення приймаються загальними зборами співвласників ОСББ.

Згідно зі статтею 1 Закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14 травня 2015 року № 417-VIII багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об'єктами нерухомого майна. Співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку. Управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.

Відповідно до статті 9 Закону № 417-VIII управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).

Згідно зі статтею 10 Закону № 417-VIII співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів та прийняття відповідних рішень здійснюються згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Ініціатором зборів співвласників є ініціативна група, яка складається не менш як із трьох власників квартир або нежитлових приміщень, або управитель, обраний відповідно до цього Закону.

Збори співвласників веде голова зборів. Рішення про обрання голови зборів приймається більшістю голосів присутніх співвласників (їх представників), крім тих, які беруть участь у зборах дистанційно з використанням технічних засобів електронних комунікацій у режимі відеоконференції. При прийнятті такого рішення кожний присутній співвласник (його представник) має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень відповідної групи (під'їзд, секція багатоквартирного будинку тощо). Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить 50 або більше відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень відповідної групи (під'їзду, секції багатоквартирного будинку тощо), рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більш як 75 відсотків загальної кількості власників усіх квартир та нежитлових приміщень відповідної групи (під'їзду, секції багатоквартирного будинку тощо).

Протокол зборів співвласників з питань, зазначених у пунктах 2 і 3 частини другої цієї статті, складається не менш як у двох примірниках, один з яких зберігається в управителя, а другий передається на зберігання до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради за місцем розташування багатоквартирного будинку, який розміщує резолютивну частину рішення, прийнятого зборами співвласників, на своєму офіційному веб-сайті.

Тобто приписи Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» Закону № 417-VIII регулюють правовідносини щодо управління майном у багатоквартирному будинку, в якому не створено ОСББ. У такому випадку за приписами закону, управління майном здійснюється співвласниками і, відповідно, співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах співвласників багатоквартирного будинку. У разі якщо утворено ОСББ, проведення зборів регулюється Законом № 2866-III.

Таким чином, з аналізу наведених законів вбачається, що за статтею 10 Закону № 2866-III проводяться загальні збори об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (багатоквартирних будинках), за результатами яких оформлюються рішення у вигляді протоколу загальних зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (багатоквартирних будинках) та за статтею 10 Закону№ 417-VIII проводяться загальні збори співвласників багатоквартирного будинку, за результатами яких оформлюються рішення у вигляді протоколу загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку.

Відповідач у спірному пункті 3 Розділу «Порядок організації та проведення конкурсного відбору» Програми визначив необхідність подання протоколів зборів співвласників будинку відповідно до статті 10 Закону № 2866-III та статті 10 Закону№ 417-VIII, тобто надав можливість подавати протоколи загальних зборів об'єднання співвласників, у разі якщо ОСББ створено та протоколи загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку, у разі якщо ОСББ не створено.

Суд погоджується з твердженням позивача про те, що «загальні збори об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» відрізняються від «загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку».

Проте спірний пункт 3 Розділу «Порядок організації та проведення конкурсного відбору» Програми містить посилання на обидва закони, що надає можливість надавати разом із заявою відповідні протоколи зборів, в залежності від того, хто звертається із заявою: ОСББ або співвласники багатоквартирних будинків, в яких не створено ОСББ.

Тобто спірний пункт 3 Розділу «Порядок організації та проведення конкурсного відбору» Програми не позбавляє позивача права, як співвласника ОСББ «Наш дім», надавати відповідачу протоколи загальних зборів ОСББ «Наш дім» на підставі статті 10 Закону № 2866-III.

Матеріали справи не містять доказів, які б свідчили про те, що відповідач відмовив у прийнятті протоколів загальних зборів ОСББ «Наш дім», посилаючись на їх невідповідність вимогам спірного пункту 3 Розділу «Порядок організації та проведення конкурсного відбору» Програми.

Таким чином, суд не вбачає порушень прав позивача як співвласника ОСББ «Наш дім» спірним рішенням відповідача.

Позивач фактично не згоден з процедурою проведення зборів головою ОСББ "Наш дім" та оформленими ним протоколами зборів.

Суд звертає увагу позивача, що порядок проведення загальних зборів головою правління ОСББ «Наш дім» та оформлення ним протоколів зборів об'єднання регулюється Законом № 2866-III.

Відповідно до статті 14 Закону № 2866-III спори щодо здійснення прав співвласників вирішуються за згодою сторін або в судовому порядку.

Згідно зі статтею 10 Закону № 2866-III рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку.

Тобто позивач, як співвласник ОСББ наділений правом оскаржити у порядку господарського судочинства рішення загальних зборів, оформлені протоколами, які, на його думку, порушують його права як співвласника.

Відповідач приймаючи протоколи від голови правління ОСББ «Наш дім», разом із заявами про отримання співфінансування у рамках Програми, не наділений повноваженнями перевіряти порядок проведення зборів та визначати чи порушені права інших співвласників під час проведення зборів.

Лише скасування у судовому порядку рішення ОСББ, оформлене у вигляді протоколу, надає відповідачу право відмовити у задоволенні заяви голови правління ОСББ або зупинити виконання рішення, прийнятого за результатом наданих головою правління документів, які визнані судом недійсними.

Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси, і просити про їх захист.

Таким чином, з наведеного вбачається, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, що звернулася до суду з позовом.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим та дійсним. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватись індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Право на захист - це самостійне право, яке з'являється у особи у момент порушення чи оспорювання іншою особою належного їй суб'єктивного права.

Тобто, обов'язковою умовою судового захисту є наявність порушених прав та охоронюваних законом інтересів безпосередньо позивача з боку відповідача, зокрема, наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку щодо відсутності порушених прав позивача, що обумовлює підстави для висновку про відмову у задоволенні позову.

Підстави для вирішення питання розподілу судових витрат згідно зі статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні, з огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позову.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Звягельської міської ради Житомирської області (вул. Шевченка, 16, м. Звягель, Житомирська область, 11701, ЄДРПОУ: 13576983), третя особа: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш дім" (вул. Замкова, буд. 7, м. Звягель, Житомирська область, 11700, ЄДРПОУ: 25837182) про визнання протиправним та нечинним рішення - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 09 травня 2025 р.

Суддя Т.О. Шувалова