09 травня 2025 року м. Житомир справа № 240/243/25
категорія 102080000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої дочки: ОСОБА_2 до Романівського сектора Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 ,яка діє в інтересах неповнолітньої дочки: ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Романівського сектора Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, у якому просить:
- бездіяльність Романівського сектору Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області щодо відмови у видачі ОСОБА_3 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503 - XII, визнати протиправною.
- зобов'язати Романівський сектор Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII.
В обґрунтування позову вказує, що дитина та її законний представник, звернулися до Романівського сектору Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області із заявою від 20.11.2024 з проханням оформити і видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503 - XII. У заяві повідомлено про відмову по релігійних переконаннях від оформлення і отримання паспорта у формі пластикової ІD-картки з безконтактним електронним носієм інформації та ненадання згоди обробку персональних даних. До вищевказаної заяви було долучено заяву про видачу паспорта (Додаток 1 до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України), копія свідоцтва про народження, витяг з реєстру територіальної громади, 2 (дві) фотокартки розміром 3,5х4,5 см. Відповідач листом №КО-4/6/1835-24/1835/6-24 від 10.12.2024 відмовив у видачі паспорта у формі книжечки, посилаючись на пункт 1 Розділу III Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 червня 2019 року №456, яким визначено перелік необхідних для оформлення паспорта у формі книжечки документів, в тому числі відповідного рішення суду. Бездіяльність та відмову відповідача у видачі неповнолітній дитині паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки яка містить обов'язкову вимогу надати судове рішення про зобов'язання оформити та видати паспорт у формі книжечки вважаю протиправною.
Суддя своєю ухвалою від 10.01.2025 прийняла позовну заяву до розгляду, відкрила спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи, зобов'язала Романівський сектор Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області надати до суду у термін, протягом п'ятнадцяти днів, з дня отримання даної ухвали копію заяви та доданих до неї документів, за результатом розгляду яких надано ОСОБА_1 відповідь №КО-4/6/1835-24/1835/6-24 від 10.12.2024.
Відзив на позовну заяву надійшов до суду 27.01.2025. Заперечуючи позовні вимоги відповідач зазначає, що позивачем для оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року не було надано рішення суду, визначеного у пп. 2 п. 1 Розділу ІІІ Порядку №456. Вказує, що відсутність зазначеного документу унеможливлює вчинення відповідних дій відповідачем. Просить відмовити у задоволенні позову. До відзиву додано копію заяви та доданих до неї документів, за результатом розгляду яких надано ОСОБА_1 відповідь №КО-4/6/1835-24/1835/6-24 від 10.12.2024.
У період із 17.02.2025 по 21.02.2025 та із 24.03.2028 по 31.03.2025 головуюча у справі суддя перебувала у відпустці.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Встановлено, що ОСОБА_1 , яка законний представник неповнолітньої дочки: ОСОБА_2 звернулась до Романівського сектору управління Державної міграційної служби України в Житомирській області із заявою від 20.11.2024 у якій просила видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки, передбаченої Положенням про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою ВРУ від 26.06.1992 №2503. У заяві повідомила, що "По релігійних переконаннях ми відмовляємось від отримання поспорта у формі пластикової картки типу ІD-картки, згоду на обробку персональних даних не надаємо".
Як зазначає позивач у заяві від 20.11.2024 та не заперечує відповідач, до заяви було додано:
- заяву про видачу паспорта ( додатку 1 до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянки України, затвердженого наказом МВС України від 06.06.2019 за № 456);
- дві фотокартки розміром 35х45мм;
- копію свідоцтво про народження;
- копію паспорта матері;
- витяг з реєстру територіальної громади.
Листом №КО-4/6/1835-23/1835/6-24 від 10.12.2024 Романівський сектор Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області повідомив позивача про те, що заява від 10.11.2024 щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року розглянуто в порядку ст. 15 Закону України "Про звернення громадян". Повідомлено про порядок та умови видачі паспорта громадянина України та перелік документів, які необхідно подати до органу ДМСУ для отримання паспорта. У листі виділено жирним шрифтом текст наступного змісту: "рішення суду, що набрало законної сили, засвідчене в установленому законодавством порядку".
Звертаючись до суду з позовом позивач вважає відмову у видачі неповнолітній дитині паспорта громадянина України зразка 1994 року протиправною та такою, що порушує її права та законні інтереси.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 5 Закону України від 18.01.2001 №2235-III "Про громадянство України" визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Статтею 5 Закону України "Про громадянство України" № 2235-III від 18.01.2001 визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Згідно з п. 1 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України № 2503-ХІІ від 26.06.1992 (далі - Положення №2503-ХІІ) паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
20.11.2012 прийнято Закон України № 5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі - Закон № 5492-VI), яким визначено правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
В силу положень ч. 1, 2, 4, 5, 6 ст. 14 Закону № 5492-VI форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації.
Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.
Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації.
За змістом частини першої статті 13 Закону № 5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, до яких відноситься паспорт громадянина України.
Згідно з ч. 3 ст. 13 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій.
Водночас частиною четвертою статті 13 Закону № 5492-VI особам гарантується право на відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України. Таке право реалізується шляхом подання заяви відповідному уповноваженому суб'єкту про внесення або відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук особи до безконтактного електронного носія.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Частинами другою-четвертою статті 21 Закону № 5492-VI визначено, що кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Паспорт громадянина України оформляється особам, які не досягли вісімнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли вісімнадцятирічного віку, на кожні 10 років. Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктом 4 частини 1 статті 2 цього Закону (ч. 5 ст. 21 Закону № 5492-VI).
При цьому згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 21 Закону № 5492-VI оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі - Порядок № 302).
Пунктом 2 Порядку № 302 запроваджено із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру з 1 січня 2016 року оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII.
Згідно з пунктами 2-3 Порядку № 302 паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Кожен громадянин України, який досяг 14-ти річного віку, зобов'язаний отримати паспорт.
Відповідно до п. 7 Порядку № 302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються, зокрема, особі, яка досягла 14-ти річного віку на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
З матеріалів справи встановлено, що позивач після досягнення 16-річного віку звернулася до відповідача з заявою, в якій просила оформити паспорт громадянина України у формі паспортної книжки на підставі Закону України "Про громадянство України" та Постанови Верховної Ради від 26.06.1992 № 2503-ХІІ "Про затвердження Положення про паспорт громадянина України".
Так, згідно з п. 2 Положення № 2503-ХІІ паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства після досягнення 16-річного віку.
Крім того, відповідно до п. 3 Положення № 2503-ХІІ бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, за змістом норм Положення № 2503-ХІІ право на оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення № 2503-ХІІ виникає в особи після досягнення нею 16-річного віку, за умови особистого звернення з відповідною заявою за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України.
Разом із тим, частиною 2 статті 21 Закону № 5492-VI чітко встановлено, що кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.
Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядком № 302 також визначено, що кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт.
Таким чином, положення Тимчасового порядку № 456 у частині правила про оформлення та видачі паспорта громадянина України особам, що досягли 16-річного віку, не відповідають ані Закону № 5492-VI, ані Порядку № 302. Тому, в силу частини 3 статті 7 КАС України, яка передбачає, що у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України, суд не застосовує положення Тимчасового порядку №456 щодо оформлення паспорту зразка 1994 року особам після досягнення 16-річного віку.
У такому випадку, при визначенні віку особи із якого виникає право на отримання паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки, слід застосовувати норми Закону № 5492-VI та Порядку № 302, які передбачають, що кожен громадянин України який досяг 14-ти річного віку може отримати паспорт громадянина України.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.05.2020 у справі 819/2190/17 та від 24.09.2020 у справі № 340/2618/19.
Суд звертає увагу, що відповідно до частини першої статті 21 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Таким чином, у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу може створювати перешкоди у реалізації позивачем своїх громадянських прав.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 18.11.2021 у справі № 420/4049/20.
Крім того, в контексті правових висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених в постанові від 19.09.2018 в зразковій справі 806/3265/17 (Пз/9901/2/18), щодо наявності у громадянина України права на отримання паспорту у формі книжечки суд зауважує, що кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, має право на отримання паспорту громадянина України зразка 1994 року.
Водночас, суд зазначає, що згідно з положеннями п.13 глави ІІ "Порядок видачі, обміну паспорта і користування ним" Положення №2503-ХІІ, для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35 х 45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до відповідача із заявою подано відповідний перелік документів, що не заперечується.
Натомість, суд звертає увагу, відповідачем у відмові не було наведено жодних зауважень щодо неподання повного переліку документів, а було наголошено лише на неподанні судового рішення. Вказане свідчить, що відповідач, розглядаючи заяву позивача, погодився з достатністю наданого переліку документів. Інші доводи відповідача, викладені у відзиві, не спростовують наявності права неповнолітнього на отримання паспорта у формі книжечки. Відтак, суд дійшов висновку що відмова відповідача в оформленні та видачі паспорта у формі книжечки є протиправною.
Зазначеної позиції підтримується Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 06.03.2023 у справі 120/6028/22, від 01.12.2022 у справі 240/14328/22, від 29.09.2022 у справі 120/17566/21-а , від 12.06.2023 у справі № 240/1352/23.
Тому, з огляду на дотримання позивачем процедури звернення за паспортом у формі книжечки, і встановлення протиправності відповідача щодо відмови у видачі такого паспорта та з урахуванням наведених вище правових висновків Верховного Суду визначаючись щодо способу захисту порушених прав позивача, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову шляхом визнання протиправною відмову у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII та зобов'язання відповідача оформити та видати паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності відмови у видачі позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Задовольнити позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт: НОМЕР_1 , виданий 10.06.1999 Дзержинським РВ УМВС України в Житомирській області), яка діє в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2 до Романівського сектору Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області (вул. С. Лялевича, 2, с-ще Романів, Житомирський район, Житомирська область,13001, ЄДРПОУ: 37808497) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Визнати протиправною відмову Романівського сектору Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області у видачі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорту громадянина України у формі книжечки.
Зобов'язати Романівський сектор Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук
09.05.25