09 травня 2025 рокуСправа №160/10132/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 в особі представника Романова Валерія Петровича до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання відмови протиправною та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
08.04.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява (направлена засобами поштового зв'язку 03.04.2025 року) ОСОБА_1 в особі представника Романова Валерія Петровича до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якій представник позивача просить суд:
- визнати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 10.01.2024 року згідно ст. 50, ч. 1 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату» від 05.07.2006 року №919, п. 7, 9 постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року №1210 - протиправною;
- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про відмову у перерахунку пенсії №912110134926 від 17.01.2025 року, як таке, що порушує конституційні права ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 щомісячну пенсію у розмірі 104 357,20 грн. з 10.01.2024 року у порядку ст. 50, ч. 1 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату» від 05.07.2006 року №919, п. 7, 9 постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року №1210 з урахуванням архівної довідки №Г-1485-В/25-02 від 07.08.2024 року;
- стягнути Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у порядку ст. 50, ч. 1 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату» від 05.07.2006 року №919, п. 7, 9 постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року №1210 на користь ОСОБА_1 заборгованість з виплатою пенсії у розмірі 1 231 215,74 грн., з 10.01.2024 року з урахуванням архівної довідки №Г-1485-В/25-02 від 07.08.2024 року про заробітну плату під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з урахуванням виплачених сум.
Означені позовні вимоги вмотивовані тим, що позивач, ОСОБА_1 , є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ої категорії, інвалідом II групи, який отримав інвалідність у зв'язку з виконанням обов'язків по подоланню наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації ЧАЕС НОМЕР_1 від 14.08.1997 року, медаллю “Захисника Вітчизни» (серія НОМЕР_2 ) від 14.10.1999 року Експертним висновком №123 від 02.07.1995 року, листом Г-1038/05-15 від 15.04.2013 року довідкою №179 від 28.12.1993 року, довідкою МСЕК 2-18 АЕ №058091 від 07.08.1995 року (втрата працездатності), довідкою МСЕК 2-18 АЕ № 058091 від 07.08.1995 року (зв'язок з ЧАЕС), брав безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків з 13.05.1986 року по 03.06.1986 року у зоні відчуження с. Новосілки Чорнобильського району, Київської області. Згідно ст. 50 Закону (796-ХІІ), і тому, має право одержувати пенсію згідно ч. 1 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ. Позивач звертає увагу суду, що він дійсно на руки не отримував з підприємства, де він працював під час ліквідації аварії на з 13.05.1986 року по 03.06.1986 року жодних документів, що є первинними документами, на які звертає увагу ГУ ПФУ в Дніпропетровській області: кадрова документація: штатний розпис, накази про прийом і звільнення працівників, про відпустки, про відрядження, накази про доплату за роботу у вихідні дні, про виплату премії, компенсації за невикористану відпустку і т.д., однак Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ, постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату» від 05.07.2006 року №919, постанова Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року №1210 не зобов'язують інваліда ІІ групи, ліквідатора аварії на ЧАЕС 1 категорія при нарахуванні пенсії з ч. 1 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ надавати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області первинні документи для нарахування пенсії. Отже, позивач вважає, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 10.01.2024 року згідно ст. 50, ч. 1 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату» від 05.07.2006 року №919, п. 7, 9 постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року №1210 є протиправною. Крім того, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про відмову у перерахунку пенсії №912110134926 від 17.01.2025 року, є таким, яке порушує конституційні права ОСОБА_1 . При цьому, на думку позивача, слід стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у порядку ст. 50, ч. 1 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату» від 05.07.2006 року №919, п. 7, 9 постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року №1210 на користь ОСОБА_1 заборгованість з виплатою пенсії у розмірі 1 231 215,74 грн., з 10.01.2024 року з урахуванням архівної довідки №Г-1485-В/25-02 від 07.08.2024 року про заробітну плату під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з урахуванням виплачених сум.
25.04.2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач-2 заперечив щодо задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції відповідач-2 зазначив наступне. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) у розмірі відшкодування фактичних збитків, обчисленої із заробітної плати (доходу), яка визначалась, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до Постанови КМУ №1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 10.01.2025 року позивач звернувся з заявою щодо проведення перерахунку «зміни надбавки з урахуванням заробітку ЧАЕС». До заяви додано довідку архівного відділу Криворізької міської ради від 07.08.2024 року №Г-1485-В/25-02. За принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області прийнято рішення від 17.01.2025 року, яким відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії, оскільки довідка видана неналежним органом. Позивач брав безпосередню участь у ліквідації аварії у зоні відчуження с. Новосілки Чорнобильського району та її наслідків менше одного місяця - з 13.05.1986 року по 03.06.1986 року. Пенсійна виплата обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою, наведеною в пункті 9-1 Порядку № 1210. Пенсії, що обчислені із заробітної плати (доходу), яка визначалася виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до абзаців тринадцятого - п'ятнадцятого цього пункту, перераховуються у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Так, відповідно до матеріалів пенсійної справи загальний розмір пенсійної виплати позивача складає 17 206,81 грн. з 01.03.2025. Відповідно до частини 1 статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, може призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. Якщо підвищена оплата праці за роботу в зоні відчуження не була здійснена своєчасно в 1986-1990 роках, то за наявності первинних документів про місце роботи (населений пункт, № зони, кратність чи об'єкт), період роботи в зоні відчуження, конкретні дні роботи чи їх загальну кількість, тривалість робочого дня, денну (годинну) тарифну ставку, підприємство має право здійснити відповідний розрахунок заробітної плати згідно законодавству про оплату праці, що діяло на час виконання робіт в зоні відчуження. Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2012 р. № 886 «Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках» затверджено Типове положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (далі-Положення). Так, відповідно до п.1 Положення розгляд письмових заяв громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) та осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, про видачу довідки про заробітну плату, одержану працівниками за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, здійснюється комісією Мінсоцполітики (далі - центральна комісія) і комісіями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації (далі - регіональна комісія) за поданням райдержадміністрацій. Пунктом 8 Положення зазначено, що Регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - заявник), про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника. Відповідно до п. 9 Положення, за результатами опрацювання поданих заявником документів регіональна комісія у місячний строк з дати реєстрації заяви приймає рішення про достатність підстав для видачі довідки про заробітну плату. За бажанням заявника його може бути запрошено на засідання регіональної комісії. Рішення регіональної комісії оформляється протоколом, який підписується її головою та присутніми на засіданні членами. Форма довідки про заробітну плату встановлюється Мінсоцполітики. Довідка про заробітну плату видається протягом п'яти робочих днів після підписання протоколу засідання регіональної комісії органом, яким вона утворена, завіряється печаткою цього органу і є підставою для розгляду органами Пенсійного фонду України питання проведення перерахунку пенсії. (п. 10 Положення). Відтак, у відповідача-2 були відсутні підстави для перерахування пенсійної виплати на підставі архівної довідки. Тому, дії відповідача-2 не суперечать чинному законодавству України, тому, підстави для задоволення вимог позивача повністю відсутні.
Відповідач-1: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській област не скористався своїм правом щодо подання відзиву на позовну заяву, заяв/клопотань суду не направлено, а відтак враховуючи положення частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.04.2025 року, зазначена вище справа була розподілена та 09.04.2025 року передана судді Пруднику С.В.
14.04.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-XII у розмірі відшкодування фактичних збитків, обчисленої із заробітної плати (доходу), яка визначалась, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до Постанови КМУ №1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ої категорії, інвалідом II групи, який отримав інвалідність у зв'язку з виконанням обов'язків по подоланню наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації ЧАЕС НОМЕР_1 від 14.08.1997 року, медаллю “Захисника вітчизни» (серія НОМЕР_2 ) від 14.10.1999 р., експертним висновком №123 від 02.07.1995 р. листом Г-1038/05-15 від 15.04.2013 р. довідкою №179 від 28.12.1993 р., довідкою МСЕК 2-18 АЕ № 058091 від 07.08.1995 р. (втрата працездатності), довідкою МСЕК 2-18 АЕ № 058091 від 07.08.1995 р. (зв'язок з ЧАЕС), брав безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків з 13.05.1986 р. по 03.06.1986 р. у зоні відчуження с. Новосілки Чорнобильського району, Київської області. Згідно ст. 50 Закону (796-ХІІ).
07.12.2024 року представник позивача Романов В.П. звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив:
- перерахувати пенсію ОСОБА_2 з 01.01.2024 року згідно довідки про нараховану заробітну плату ОСОБА_2 в зоні відчуження № Г-1485-В/25-02 від 07.08.2024 року, яка видана архівним відділом виконкоме Криворізької міської ради у порядку ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ;
- надати ОСОБА_2 довідку про виплату пенсії з 01.01.2019 року.
Листом від 18.12.2024 року №67561-52196/Р-01/8-0400/24 повідомило представнику позивача ОСОБА_3 наступне. Відповідно до пункту 1.1 Постанови правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, шо є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3): заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію). Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії па інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які від повідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, шо базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436. Отже, для подання заяви на перерахунок пенсії ОСОБА_1 необхідно буде звернутись до будь якого сервісного центру Пенсійного фонду України з оригіналами документів, а саме: паспорта або ID-картки та документа про місце реєстрації; документ, який підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків або право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорту та оригіналом довідки про заробітну плату, або подати заяву та відповідні документи скориставшись сервісом «Заява на перерахунок пенсії» через особистий кабінет користувача за допомогою власного кваліфікованого електронного підпису (КЕП). Органи Пенсійного фонду України в своїй діяльності керуються нормами чинного законодавства. Відповідно до Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян», у разі незгоди з наданою відповіддю, наявне право на її оскарження в органах вищого рівня або в судовому порядку.
10.01.2025 року представник позивача Романов В.П. звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив:
- перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2022 року згідно довідки про нараховану заробітну плату ОСОБА_1 в зоні відчуження №Г-1485-В/25-02 від 07.08.2024 р., яка видана архівним відділом виконкому Криворізької міської ради у порядку ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ;
- надати ОСОБА_1 довідку про виплату пенсії з 01.01.2019 року;
- пенсію перерахувати на рахунок № НОМЕР_3 , IBAN № НОМЕР_4 , Банк одержувача: АТ КБ «ПРИВАТБАНК», КИЇВ, Україна, РНОКПП одержувача: № НОМЕР_5 , Призначення платежу: Поповнення рахунку ОСОБА_1 ;
- направити відповідь на адресу: АДРЕСА_1 тел. НОМЕР_6 , ОСОБА_1 .
Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено відповідний структурний підрозділ органу, що призначає пенсію - відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг в Запорізькій області, який уповноважений розглянути подану заяву ОСОБА_1 .
Розглянувши заяву та додані до неї документи, відділом призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг в Запорізькій області 17.01.2025 року прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії за №912110134926 у зв'язку з тим, що довідка про заробітну плату від 07.08.2024р. № Г-1485-В/25-02 виданої архівним відділом Криворізької міської ради не підлягає врахуванню, оскільки довідка видана не комісією з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках. Заявник має право звернутися до регіональної комісії з усіма необхідними документами щодо видачі довідки заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
Не погоджуючись з прийняттям відповідачем-2 спірного рішення та вважаючи дії відповідачів протиправними, позивач, з метою захисту своїх порушених прав, звернувся із даною позовною заявою до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Спеціальним законом, який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, є Закон України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-XII).
Статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт в зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст. 54 Закону №796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Статтею 57 Закону № 796-XII визначено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань (ч.3ст. 54 Закону №796-ХІІ, чинної на час виникнення спірних правовідносин). Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі по тексту - Порядок №1210), який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Таким чином, призначення пенсії та її розмір ставиться у залежність від заробітної плати, яка фактично отримана працівником у період роботи у зоні відчуження.
Згідно з ч. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами). Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Відповідно до п.2 Постанови КМУ №1210 постановлено Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
При цьому, відповідачем не заперечується, що позивач звернувся із відповідною заявою про здійснення такого перерахунку.
Суд зазначає, що постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Порядок № 22-1).
Відповідно до розділів ІІІ, ІV Порядку № 22-1, відповідач наділений повноваженнями самостійно отримати необхідні документи, що відповідає принципу належного урядування і націлено на забезпечення органами Пенсійного фонду України реалізації громадянами їх конституційного права на пенсійне забезпечення.
Згідно зі статтею 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
У спірному випадку відповідач-2 не надав суду жодних доказів правомірності неврахування довідки про заробітну плату від 07.08.2024 року №Г-1485-В/25-02 виданої архівним відділом Криворізької міської ради та не заперечив, що така довідка відсутня в матеріалах пенсійної справи позивача.
Слід зазначити, що ця довідка засвідчена печаткою підприємства та підписом посадової особи, містить обов'язкові відомості та підстави для її видачі з посиланням на первинні документи та містить інформацію, що підтверджує нараховану заробітну плату позивача в зоні відчуження.
Таким чином, суд вважає, що вказана довідка повинна бути врахована відповідачем при розгляді заяви позивача.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 16.01.2025 року у справі 160/15139/24.
Відтак, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про відмову у перерахунку пенсії №912110134926 від 17.01.2025 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо самого права на перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п.1, 2 Порядку №1210 пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.
Згідно з підпунктом 3 пункту 3 Порядку № 1210 у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється, виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження. Підпунктом 4 пункту 3 Порядку № 1210 встановлено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження: менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Таким чином, призначення пенсії та її розмір ставляться в залежність від заробітку, фактично отриманого працівником у період його роботи в зоні відчуження.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 10 липня 2019 року по справі №539/2726/16-а.
Згідно з пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії, затвердженого Правлінням Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року (зі змінами, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-10), довідки про заробітну плату видаються на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою, організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Як встановлено судом, форма довідки виданої позивачу відповідає вимогам наказу Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 № 644 «Про затвердження форми Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках», яка обчислена на підставі первинних документів про нараховану та виплачену заробітну плату, про тривалість робочого дня та місця виконання роботи.
Середній заробіток, із розрахунку якого провадилися виплати, передбачені Інструкцією про порядок матеріального забезпечення громадян СРСР при призові на дійсну військову службу і проходження служби у запасі (п. 4), затвердженої постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 22.04.1982 N95/4-132, обчислювався із розрахунку останніх двох календарних місяців роботи. Відповідний порядок розрахунку визначений також і п.5 Листа Міністерства праці та соціальної політики України №03-3/1652-018-2 від 13.04.2001р.
Як зазначено у листі Міністерства праці та соціальної політики від 31.10.1997р. №09-3751, нарахована чи донарахована в даний час заробітна плата не індексується і не виплачується, враховується тільки для розрахунку пенсії.
Відповідна норма міститься також і в п.5 Листа Міністерства праці та соціальної політики України №03-3/1652-018-2 від 13.04.2001р.
Перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі, не можуть бути підставою для відмови у призначенні пенсії.
Даного висновку дійшов Верховний Суд у Постанові від 21.11.2018 року у справі №672/914/16-а.
Згідно ч. 4. ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Заяву з усіма необхідними документами позивачем подано 10.01.2025 року. За таких обставин, суд дійшов висновку, що перерахунок та виплата пенсії повинна бути проведена з 01.01.2025 року.
Таким чином, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2025 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням заробітної плати зазначеної у довідці про заробітну плату від 07.08.2024 року № Г-1485-В/25-02 виданої архівним відділом Криворізької міської ради, з урахуванням виплачених сум.
При цьому, не підлягає до задоволення позовна вимога щодо визнання відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 10.01.2024 року згідно ст. 50, ч. 1 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату» від 05.07.2006 року №919, п. 7, 9 постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року №1210 протиправною, оскільки належним захистом порушеного права позивача є визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про відмову у перерахунку пенсії №912110134926 від 17.01.2025 року.
Окрім того, також не підлягає до задоволення позовна вимоги щодо стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у порядку ст. 50, ч. 1 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату» від 05.07.2006 року №919, п. 7, 9 постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року №1210 на користь ОСОБА_1 заборгованість з виплатою пенсії у розмірі 1 231 215,74 грн., з 10.01.2024 року з урахуванням архівної довідки №Г-1485-В/25-02 від 07.08.2024 року про заробітну плату під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з урахуванням виплачених сум, оскільки перерахунок та виплату пенсії з урахуванням архівної довідки №Г-1485-В/25-02 від 07.08.2024 року про заробітну плату під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідачем-2 не проведено.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Аналогічний правовий висновок викладено у рішенні Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Право на захист це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: Права і свободи людини і громадянина захищаються судом (ст. 55 Конституції України).
Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.
Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин, а не можливість їх порушення у майбутньому.
Відповідно до пункту 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Отже, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягується.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 в особі представника Романова Валерія Петровича до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання відмови протиправною та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про відмову у перерахунку пенсії №912110134926 від 17.01.2025 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2025 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням заробітної плати зазначеної у довідці про заробітну плату від 07.08.2024 року №Г-1485-В/25-02 виданої архівним відділом Криворізької міської ради, з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С. В. Прудник