09 травня 2025 рокуСправа № 160/34344/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 046050018825 від 30.11.2023 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області:
зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи за провідною професією, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період роботи з 21.08.2001 до 12.04.2007 підручним сталевара електропечі та період роботи з 13.04.2007 до 27.11.2023 сталеваром електропечі;
повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.11.2023 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 27.11.2023 позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 046050018825 від 30.11.2023 йому було відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Відповідачем не зараховано до пільгового стажу періоди роботи позивача з 21.08.2001 до 28.03.2018 та з 29.03.2018 до 30.09.2023 через ненадання довідок, що підтверджують пільговий характер роботи. Оскаржуване рішення, на думку позивача, є протиправним, оскільки на день звернення із заявою про призначення пенсії він мав достатній стаж за провідною професією та його трудова книжка містить необхідні відомості для визначення пільгового стажу.
Ухвалою від 02.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи, витребувано докази у відповідача.
24.01.2024 до суду надійшов відзив, у якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що за результатами розгляду заяви позивача від 27.11.2023 до його страхового стажу було зараховано періоди роботи з 21.08.2001 до 30.09.2023 та не підтверджено пільговий стаж згідно із записами у трудовій книжці у зв'язку з відсутністю довідок, що підтверджують пільговий характер роботи. Відповідно до поданих із заявою про призначення пенсії документів позивач не має права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з чим було прийнято рішення № 046050018825 від 30.11.2023 про відмову у її призначенні. Також до страхового та пільгового стажу не зараховано такі періоди роботи позивача: з 01.10.2023 до 31.10.2023, оскільки згідно з Індивідуальними відомостями про застраховану особу (форма ОК-5) за вказаний період відсутні відомості про суму заробітку ОСОБА_1 для призначення пенсії; з 01.11.2023 до 27.11.2023, оскільки при призначенні пенсії зараховуються періоди роботи до місяця, що передує місяцю подання особою заяви про призначення пенсії.
Також 24.01.2024 надійшло клопотання відповідача про долучення до матеріалів справи витребуваних судом доказів.
12.02.2024 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач підтримав позовні вимоги. Вказав, що відповідачем не спростовано доводи, якими обґрунтовано позовні вимоги. Зауважень щодо записів у трудовій книжці позивача відповідачем не наведено та не зазначено про відсутність у ній необхідних відомостей. Інформація у системі персоніфікованого обліку про періоди роботи позивача відповідає записам у його трудовій книжці.
Станом на час розгляду справи заперечення до суду не надійшло.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 27.11.2023 про призначення пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 046050018825 від 30.11.2023 відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. У рішенні зазначено, зокрема, що до пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 21.08.2001 до 28.03.2018 та з 29.03.2018 до 30.09.2023 згідно з трудовою книжкою у зв'язку з відсутністю довідок, що підтверджують пільговий характер роботи.
Відповідно до розрахунку стажу позивача (форма РС-право), обчисленого до 30.09.2023, до страхового стажу зараховано період строкової військової служби з 19.10.1999 до 20.04.2001 та періоди роботи з 21.08.2001 до 30.09.2023, усього 23 роки 07 місяців 13 днів.
Трудова книжка позивача серії НОМЕР_1 , заповнена вперше 16.08.2001, містить, зокрема, такі записи про роботу позивача:
у Криворізькому державному гірничо-металургійному комбінаті «Криворіжсталь», перетвореному з 08.04.2004 на ВАТ «Криворізький гірничо-металургійний комбінат «Криворіжсталь», з 12.01.2006 - на ВАТ «Міттал Стіл Кривий Ріг», з 14.06.2007 - на ВАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», з 26.04.2011 - на ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» з 21.08.2001 до 12.04.2007 підручним сталевара електропечі (записи №№ 2-6) та з 13.04.2007 до 28.03.2018 сталеваром електропечі (записи №№ 7-14);
у ТОВ «ЛИВАРНО-МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД» з 29.03.2018 сталеваром електропечі (запис № 15).
На копії трудової книжки позивача, засвідченій 19.12.2023 директором ТОВ «ЛИВАРНО-МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД», міститься запис про те, що позивач працює у вказаному товаристві на час її засвідчення.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Надане вищевказаною статтею право деталізоване у Законі України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно зі ст. 1 Закону № 1788-XII громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
За змістом ст. 7 Закону № 1788-XII звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років. За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявності трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі також Порядок № 637), передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
Статтею 44 Закону № 1058-IV встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого призначення пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV документи про призначення пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
За змістом абзацу пункту 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Пунктом 4.2 розділу IV Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації. Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
За змістом пункту 4.3 розділу IV Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Пунктом 4.7 розділу IV Порядку 22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 046050018825 від 30.11.2023, яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», було прийнято за результатами розгляду поданих позивачем документів з підстави відсутності пільгового стажу.
Періоди роботи позивача з 21.08.2001 до 12.04.2007 підручним сталевара електропечі, з 13.04.2007 до 28.03.2018 та з 29.03.2018 - сталеваром електропечі підтверджується записами у його трудовій книжці.
Підручні сталеварів електропечей передбачені Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, розділ ІІІ «МЕТАЛУРГІЙНЕ ВИРОБНИЦТВО (чорні метали)» підрозділ 2 «Виробництво сталі і феросплавів. Підготовка сумішей і ремонт металургійних печей» позиція 1030200а-16767, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 (втрата чинності 16.01.2003).
Підручні сталеварів електропечей та сталевари електропечей передбачені Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, розділ ІІІ «Чорна металургія» підрозділ 2 «Виробництво сталі та феросплавів. Підготовка сумішей та ремонт металургійних печей» позиція 3.2а, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 (втрата чинності 03.08.2016).
Сталевари електропечей передбачені підрозділом 2 «Виробництво сталі та феросплавів. Підготовка сумішей та ремонт металургійних печей» розділу ІІІ «Чорна металургія» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461.
Для призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV необхідною умовою є підтвердження безпосередньої зайнятості на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, не менше 25 років, а для працівників провідних професій, у тому числі сталевари, - зайнятості на таких роботах не менше 20 років.
Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202, у розділі V «Металургійне виробництво чорних та кольорових металів (рудопідготовка, збагачення, окускування, випал руд і нерудних копалин, коксохімічне виробництво, виробництво динасових виробів)» передбачено:
підручні сталеварів установок електрошлакового переплавлення;
підручні сталеварів електропечей труболиварного виробництва.
У трудовій книжці позивача зазначено відомості про його роботу:
підручним сталевара електропечі з 21.08.2001 до 08.02.2004;
підручним сталевара електропечі у фасонно-сталеливарному цеху з 09.02.2004 до 12.04.2007;
сталеваром електропечі у фасонно-сталеливарному цеху з 13.04.2007 до 31.01.2009;
сталеваром електропечі у ковальському виробництві з 01.02.2009 до 04.03.2012;
сталеваром електропечі в ЛКП (ФСЛЦ), виробничі ділянки, виплавка електросталі в електропечах з 05.03.2012 до 23.09.2015;
сталеваром електропечі в ЛКП (ФСЛЦ), виробництво, виплавка електросталі в електропечах, розливання електросталі з 24.09.2015 до 28.03.2018;
сталеваром електропечі, розливання електросталі, дільниця виплавка електросталі в електропечах, фасонно-сталеливарний цех з 29.03.2018.
Відповідно до форми ОК-5 спеціальний стаж позивача у спірні періоди (2001-2022 рр., січень-вересень 2023 року) обліковувався за кодом ЗПЗ013А1, передбаченим Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства (Додаток 3 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (пункт 1 розділу І): працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, і за результатами атестації робочих місць.
Відомості щодо спеціального стажу позивача не містять коду ЗП3014А1: працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.
Для наявності права на пенсію незалежно від віку недостатньо обіймати посаду (професію), передбачену Списком № 1. Така професія має бути передбачена Списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202.
Професія позивача підручний сталевара електропечі, за якою він працював з 21.08.2001 до 12.04.2007, не передбачена ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV та Списком (Постановою № 202).
Доводи позивача про те, що професія «сталевар» безпосередньо зазначена у ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV, суд відхиляє, виходячи з того, що норми ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV підлягають застосуванню з урахуванням Списку (Постанови № 202).
При цьому суд не заперечує, що посади, на яких працював позивач, включені до Списку № 1, проте не до Списку (Постанови № 202).
Записи у трудовій книжці позивача не містять необхідних відомостей, які підтверджують пільговий стаж роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На час прийняття рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області № 046050018825 від 30.11.2023 позивачем не було надано до пенсійного органу уточнюючої довідки для підтвердження наявності у позивача стажу роботи на пільгових умовах, відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
У даному випадку, позивачем не наведено та не підтверджено жодними доказами неможливість отримання та надання ним до пенсійного органу довідки про підтвердження пільгового стажу роботи. Підприємства, на яких він працював у спірні періоди, розташовані на території Дніпропетровської області.
Оцінюючи правомірність дій та рішень суб'єкта владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, з огляду на наявні у нього документи, оскаржуване рішення про відмову у призначенні пенсії позивачу було прийнято відповідно до вимог чинного законодавства.
Питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах може бути розглянуте пенсійним органом на підставі заяви позивача та наданих додаткових документів незалежно від наявності рішення пенсійного органу про відмову у призначенні пенсії за віком згідно з частиною третьою статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Позивачем за подання до суду позовної заяви сплачено 1073,60 грн судового збору, що підтверджується фіскальним чеком № 1258122991 від 23.12.2023.
У зв'язку з відмовою в задоволенні позову розподіл понесених позивачем судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 90, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, код ЄДРПОУ 13814885.
Повний текст рішення складено 09.05.2025.
Суддя В.В. Рянська