61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
іменем України
25.03.2025 Справа №905/1408/24
за позовом: Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м.Київ, вул.Симона Петлюри, 25, код ЄДРПОУ 00100227)
до відповідача: Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» (84302, Донецька область, Краматорський р-н, м.Краматорськ, вул.Комерційна, 8, код ЄДРПОУ 00131268)
про стягнення 82218528,95 грн
Суддя: Паляниця Ю.О.
Секретар судового засідання: Білогубова В.В.
У засіданні брали участь:
від позивача (в режимі відеоконференції): Сосунов Є.В. - адв.
від відповідача (в режимі відеоконференції): Гребенар О.В. - адв.
Позивач, Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго», м.Київ звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі», м.Краматорськ про стягнення заборгованості за фактично надані послуги за період: липень 2024 коригування/врегулювання, серпень-вересень 2024 у розмірі 81146904,59 грн, а також 1071624,36 грн штрафних санкцій, з яких: 832587,28 грн - інфляційне збільшення, 239037,08 грн - 3% річних.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем грошових зобов'язань за договором про врегулювання небалансів електричної енергії, внаслідок чого у відповідача утворилась заборгованість у вигляді вартості електричної енергії для врегулювання небалансів в розмірі 81146904,59 грн, що стало підставою для нарахування 3% річних та інфляційних збитків.
Ухвалою суду від 11.11.2024 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №905/1408/24, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Відповідач відзиву у встановлений судом строк не надав, згідно з клопотанням б/н від 06.02.2025 просив суд зобов'язати позивача:
- надати до суду належним чином оформлену позовну заяву без зазначення, що це є заява про збільшення позовних вимог,
- визначитися з реквізитами договору про врегулювання небалансів електричної енергії, за яким здійснюється стягнення заявленої заборгованості та надати належні докази цьому;
- зробити належний розрахунок заборгованості з визначенням конкретної дати, коли у відповідача виникає обов'язок щодо наявності в належному розмірі грошових коштів на рахунку ескроу.
Стосовно першого пункту клопотання, суд своєю ухвалою від 18.02.2025 у протокольній формі відмовив у задоволенні цієї вимоги відповідача, виходячи з того, що незважаючи на наявну у позовній заяві помилку, очевидним є, що сформований 01.11.2024 у системі «Електронний суд» документ є саме позовною заявою, яка в повній мірі відповідає критеріям, що визначені у ст.162 Господарського процесуального кодексу України.
Відносно другого пункту клопотання.
У підготовчому провадженні позивач надав пояснення б/н від 24.02.2025 щодо доводів відповідача, які викладені у клопотанні б/н від 06.02.2025 відносно реквізитів договору, у зв'язку з невиконанням якого заявлено позов. Представник позивача зазначив, що договір про врегулювання небалансів електричної енергії є публічним і розміщений на офіційному сайті Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго», з огляду на що наявність обставин акцептування заяв позивача про приєднання до умов такого договору 16.05.2019 (№0518-01041) та 01.12.2020 (№0518-01141) не впливає на зміст правовідносин сторін стосовно наявності відповідної заборгованості, яка виникла у зв'язку з невиконанням договору, що був акцептований 01.12.2020 (№0518-01141).
З огляду на завдання господарського судочинства, які превалюють над будь-якими іншими міркуванням в судовому процесі, з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, суд врахував пояснення б/н від 24.02.2025 представника позивача та зазначив, що розгляд справи буде здійснюватись з урахуванням їх змісту, а також прийняв до розгляду додані до цих пояснень документи.
Отже, суд виходить з того, що спір у справі виник у зв'язку з неналежним, на думку позивача, виконанням відповідачем грошових зобов'язань за договором про врегулювання небалансів електричної енергії, який був укладений шляхом акцептування 01.12.2020 заяви-приєднання Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі», ідентифікатор договору №0518-01141.
Щодо третього пункту клопотання.
У підготовчому провадженні представник відповідача наполягав на тому, що позивачем не здійснено належного розрахунку заборгованості з визначенням конкретної дати, коли у відповідача виникає обов'язок щодо наявності в належному розмірі грошових коштів на рахунку ескроу.
З цього приводу, суд в ухвалі від 27.02.2025 зазначав, що питання належності і підтвердженості доказами розрахунку заборгованості, складеного позивачем, буде вирішуватись під час розгляду справи по суті. В свою чергу, викладена у клопотанні б/н від 06.02.2025 представника відповідача вимога про зобов'язання позивача зробити належний розрахунок заборгованості не може бути задоволена судом з огляду на те, що в матеріалах справи вже наявний розрахунок, який позивач вважає обґрунтованим. Разом з тим, відповідач не скористався своїм правом на надання відзиву на позовну заяву, контррозрахунку тощо.
Ухвалою суду від 27.02.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 19.03.2025.
18.03.2025 до суду надійшла заява б/н від 17.03.2025 відповідача про відстрочку виконання рішення на 12 місяців.
У судовому засіданні 19.03.2025 розгляд справи по суті було відкладено на 25.03.2025, про що суд постановив ухвалу в протокольній формі.
24.03.2025 до суду надійшла заява б/н від 24.03.2025 позивача, у якій він виклав свої аргументи щодо відсутності підстав для відстрочення виконання рішення.
Представник позивача у судове засідання 25.03.2025 з'явився (у режимі відеоконференції), позовні вимоги підтримав, проти відстрочення виконання рішення заперечив.
Представник відповідача у судове засідання 25.03.2025 з'явився (у режимі відеоконференції), проти задоволення позову заперечив, наполягав на відстроченні виконання рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, господарський суд встановив наступне.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
За приписами ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України, ст.174 Господарського кодексу України зобов'язання виникають, зокрема, з договору.
Частиною 3 ст.184 Господарського кодексу України передбачено, що укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
За змістом ст.634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Відповідно до п.п.1, 2 ст.633 вказаного кодексу публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище, визначає Закон України «Про ринок електричної енергії».
За змістом п.55 ч.1 ст.1 цього нормативно-правового акту оператором системи передачі є юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.
Згідно з ч.1 ст.31 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператором системи передачі є суб'єкт господарювання, який отримав ліцензію на провадження діяльності з передачі електричної енергії.
Частиною 2 ст.52 вказаного закону на оператора системи передачі покладено функції адміністратора розрахунків.
Пунктом 5 ч.3 ст.52 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено, що адміністратор розрахунків відповідно до правил ринку розраховує платежі за електричну енергію оператора системи передачі та постачальників послуг з балансування, ціни небалансів електричної енергії, обсяги небалансів електричної енергії і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки.
Умовами п.п.12, 46 ч.1 ст.1 наведеного закону передбачено, що небаланс електричної енергії - це розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку. Разом із тим, відповідальність за баланс - це зобов'язання учасників ринку повідомляти і виконувати погодинні графіки електричної енергії відповідно до обсягів купленої та проданої електричної енергії та нести фінансову відповідальність за врегулювання небалансів.
Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах, в тому числі шляхом укладання договору про врегулювання небалансів (п.6 ч.1 ст.4 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
Обов'язковою умовою участі в ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі (ч.3 ст.3 Закону).
Відповідно до ч.5 ст.70 цього закону типовий договір про врегулювання небалансів електричної енергії затверджується Регулятором.
Типовий договір про врегулювання небалансів електричної енергії є додатком №1 до Правил ринку, затверджених постановою №307 від 14.03.2018 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Як встановлено, 01.12.2020 Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі» (СВБ (сторона, відповідальна за баланс) шляхом подання та підписання заяви про укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії з Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «Укренерго» (ОСП (оператор системи передачі), приєдналося до публічного договору приєднання, за типовою формою, яка розміщена на офіційному сайті позивача за посиланням https://ua.energy/.
Повідомленням №01/43433 від 27.11.2020 позивач підтвердив, що Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі» приєднано до умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії та долучено до реєстру учасників ринку; ідентифікатор договору №0518-01141; дата акцептування 01.12.2020.
За змістом вказаного повідомлення зазначено, що з моменту акцептування заяви про укладання договору в порядку, встановленому Правилами ринку, затвердженими постановою №307 від 14.03.2018 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та Законом України «Про ринок електричної енергії», учасник ринку набуває всіх прав та зобов'язань за договором і несе відповідальність за їх невиконання (неналежне виконання) згідно з умовами договору, Правилами ринку та чинним законодавством України.
Умови публічного договору приєднання про врегулювання небалансів електричної енергії затверджені наказами Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» №204 від 03.04.2019, №366 від 08.07.2019, №423 від 07.08.2019, №441 від 16.08.2019, №85 від 06.03.2020, №534 від 26.11.2020, №709 від 21.12.2020, №236 від 09.06.2022, №360 від 24.06.2024, №393 від 08.07.2024 та оприлюднені на офіційному сайті позивача за посиланням https://ua.energy/.
Відповідно до п.п.1.1, 1.2 договору про врегулювання небалансів електричної енергії (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) останній є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії СВБ, у тому числі її балансуючої групи. Цей договір є договором приєднання в розумінні ст.634 Цивільного кодексу України, умови якого мають бути прийняті іншою стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого договору в цілому. На підставі цього договору сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ.
За цим договором СВБ врегульовує небаланси електричної енергії, що склалися в результаті діяльності її балансуючої групи на ринку електричної енергії, або передає свою відповідальність за небаланси електричної енергії іншій СВБ шляхом входження до її балансуючої групи (п.1.3).
Пунктами 1.4, 1.5 договору визначено, що ОСП врегульовує небаланси електричної енергії з СВБ у порядку, визначеному Законом України «Про ринок електричної енергії» та Правилами ринку, затвердженими постановою №307 від 14.03.2018 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (Правила ринку). Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення СВБ правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до правил ринку.
Згідно з п.п.2.1, 2.2 договору вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються АР для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених діючим законодавством. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку.
Пунктами 5.1, 5.6 договору передбачено, що формування ОСП декадних звітів СВБ, місячних звітів СВБ, звітів про коригування, забезпечення СВБ коштів на рахунку ескроу СВБ відповідно до них, формування актів та списання ОСП коштів з рахунків ескроу СВБ на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ОСП здійснюється відповідно до процедур та у строки, визначені Правилами ринку та цим договором. Подання платіжних документів здійснюється сторонами відповідно до Правил ринку.
За змістом п.п.5.3 наведеного договору СВБ, у якої виникли зобов'язання перед ОСП щодо оплати за небаланс електричної енергії, вносить плату за електричну енергію виключно на рахунок ескроу СВБ. Кошти з рахунку ескроу СВБ в подальшому перераховуються на поточні рахунки із спеціальним режимом використання ОСП, зазначені у реквізитах цього договору.
Приписами п.5.9 договору передбачено, що ОСП формує та направляє акт купівлі-продажу до СВБ не пізніше 13 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим. Підписання акту відбувається в електронній формі (за допомогою системи, яка забезпечує функціонування електронного документообігу з накладенням КЕП (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено Законом)), що забезпечує юридично значимий електронний документообіг між сторонами та розміщений у мережі інтернет за посиланням https://online.ua.energy/, або у паперовій формі шляхом підписання уповноваженою особою акту (у разі неможливості підпису в електронній формі). Протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ акту СВБ розглядає та повертає ОСП один примірник акту, підписаного зі своєї сторони. Акт повинен бути підписаний сторонами в один і той самий спосіб. У разі незгоди із розрахунками ОСП відповідно до акту СВБ протягом двох робочих днів надсилає ОСП обґрунтовані зауваження щодо цього акту та ініціює спір відповідно до норм чинного законодавства. До здійснення коригування обсяг та вартість електричної енергії визначається за даними, зазначеними в акті. Якщо протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ акту не ініціював спір та не направив до ОСП підписаний зі сторони СВБ примірник акту, то такий акт вважається підписаним СВБ.
Відповідно до п.9.1 укладеного сторонами правочину останній набирає чинності з дати реєстрації ОСП СВБ відповідно до її заяви-приєднання до цього договору і є чинним до 31 грудня включно року, у якому була надана заява-приєднання. Після реєстрації учасника ринку ОСП зобов'язаний надати такій СВБ витяг з відповідного реєстру.
Якщо жодна зі сторін не звернулася до іншої сторони у строк не менше ніж за 1 місяць до закінчення терміну дії цього договору з ініціативою щодо його розірвання, то цей договір вважається продовженим на наступний календарний рік на тих же умовах (п.9.2).
Пунктами 10.1-10.3 договору визначено, що останній може бути змінений ОСП в односторонньому порядку у разі внесення регулятором змін до типового договору врегулювання небалансів електричної енергії, який є додатком 1 до Правил ринку. У такому випадку зміни до цього договору вносяться ОСП протягом 10 днів з дня набрання ними чинності. Договір зі змінами оприлюднюється на веб-сайті ОСП. Якщо учасник ринку не ініціював розірвання цього договору протягом одного місяця з дати набрання чинності змінами, вважається, що він погодився зі зміненим договором.
Згідно з актом №СВБ_02_2024_08_0518 від 31.08.2024 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів, після припинення взаємних зобов'язань між сторонами, обсяг купленої відповідачем електроенергії у період з 01.08.2024 по 31.08.2024 становить 5683,674954 МВт/год на суму 55505818,73 грн з ПДВ.
За змістом акту №СВБ_02_2024_09_0518 від 30.09.2024 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів, після припинення взаємних зобов'язань між сторонами, обсяг купленої відповідачем електроенергії у період з 01.09.2024 по 30.09.2024 становить 2971,696798 МВт/год на суму 25354687,16 грн з ПДВ.
Відповідно до акту коригування №СВБ_К_03_2024_07_0518 до акту №СВБ_02_2024_07_0518 від 31.07.2024 купівлі-продажу електронної енергії для врегулювання небалансів, після припинення взаємних зобов'язань між сторонами, обсяг купленої відповідачем електроенергії у період з 01.07.2024 по 31.07.2024 становить 29,158 МВт/год на суму 286398,70 грн з ПДВ.
Вказані акти з боку відповідача не підписані, однак обґрунтованих заперечень та зауважень до розрахунків та відображених у наведених актах обсягах купленої електроенергії відповідачем не представлено. Відтак, враховуючи приписи п.5.9 договору про врегулювання небалансів електричної енергії, суд погоджується з визначеними Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «Укренерго» обсягами електричної енергії та застосованими позивачем цінами.
За твердженням позивача, відповідач встановлений договором обов'язок щодо оплати небалансів електричної енергії не виконав. Таким чином, Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «Укренерго» заявлено, зокрема, вимоги про стягнення основного боргу в сумі 81146904,59 грн.
Згідно із вимогами ст.ст.525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускаються.
За приписами ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За змістом ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до положень п.1.1.2 Правил ринку, поточна заборгованість ППБ/СВБ - сума поточного зобов'язання ППБ/СВБ перед ОСП (з ПДВ) щодо забезпечення необхідної суми грошових коштів на рахунку ескроу ППБ/СВБ за результатами декадного звіту про розрахунки ППБ за балансуючу електричну енергію (далі - декадний звіт ППБ), місячного звіту про розрахунки ППБ за балансуючу електричну енергію (далі - місячний звіт ППБ), декадного звіту про розрахунки СВБ за небаланси електричної енергії (далі - декадний звіт СВБ), місячного звіту про розрахунки СВБ за небаланси електричної енергії (далі - місячний звіт СВБ), позапланового звіту про розрахунки СВБ за небаланси електричної енергії (далі - позаплановий звіт СВБ) та звіту про коригування, термін виконання яких відповідно до цих Правил не минув; рахунок ескроу ППБ/СВБ - рахунок умовного зберігання, відкритий учасником ринку, що є ППБ/СВБ (крім ОСП), у будь-якому з визначених ОСП банків, для акумулювання коштів, що АР використовує для контролю достатності коштів для оплати поточної заборгованості ППБ/СВБ та погашення простроченої заборгованості ППБ/СВБ, розрахунків за балансуючу електричну енергію з ППБ/за небаланси з СВБ та для повернення коштів учаснику ринку, згідно з цими Правилами.
Як визначено у п.1.1.2, п.1.11.1 та п.1.11.8 глави 1.1 розділу І Правил ринку, система управління ринком - програмно-інформаційний комплекс, що складається з окремих систем та підсистем, які забезпечують автоматичне управління даними та процесами, а також виконання розрахунків, передбачених цими Правилами, з урахуванням інтеграції з іншими програмно-інформаційними комплексами, які забезпечують необхідні функції. За допомогою СУР здійснюється управління процесами, зокрема виконання необхідних розрахунків, реєстрацією ринкових даних і результатів діяльності на ринку електричної енергії згідно з цими Правилами. АР надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, що створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління ринком. Авторизація користувачів системи відбувається із застосуванням особистого кваліфікованого електронного підпису.
Пунктом 7.3.1 Правил ринку, чинних протягом дії договору, встановлено, що АР на щодекадній основі надсилає платіжний документ кожній СВБ із зазначенням суми, що СВБ зобов'язана сплатити АР, або суми, що АР зобов'язаний сплатити СВБ через її небаланси електричної енергії протягом відповідного періоду.
За змістом п.7.7.3 Правил ринку оплата платіжного документа з банківського рахунку учасника ринку на банківський рахунок АР здійснюється протягом двох робочих днів з дати направлення платіжного документа.
Пунктом 7.8.1 Правил ринку визначено, що якщо учасник ринку або ОСП (у якості АР) ініціює суперечку щодо суми, зазначеної в рахунку (запит платіжного документа), оплата повинна бути проведена згідно з платіжним документом. Якщо за результатами розгляду запиту платіжного документа будуть виявлені суми, що підлягають поверненню, учасники ринку та ОСП (у якості АР) зобов'язані здійснити перерахування надлишкових сум на відповідний рахунок.
Згідно з пп.7 п.1.3.7 глави 1.3 розділу І Правил ринку учасник ринку надає інформацію щодо відкритих рахунків ескроу, підтверджену довідкою з банку про відкриття такого рахунку.
Відповідно до п.5.28.1 Правил ринку, чинних на час дії договору, щодекадні звіти про розрахунки та щомісячні звіти про розрахунки формуються та надаються через систему управління ринком кожному ППБ та СВБ.
Розділ 7.1 Правил ринку передбачає наступний порядок розрахунку СВБ за небаланси електричної енергії.
АР через CУР на четвертий робочий день після завершення декади формує декадний звіт СВБ та надсилає на електронну адресу СВБ повідомлення про формування декадного звіту СВБ.
СВБ зобов'язана впродовж двох робочих днів з дня отримання повідомлення про формування декадного звіту СВБ забезпечити на рахунку ескроу СВБ наявність коштів, вільних від інших зобов'язань з оплати поточної заборгованості СВБ та погашення простроченої заборгованості СВБ в обсязі, достатньому для оплати СВБ небалансів відповідно до цього звіту.
На третій робочий день з дня надсилання повідомлення про формування декадного звіту СВБ АР о 08:00 перевіряє достатність на рахунку ескроу СВБ коштів, вільних від інших зобов'язань з оплати поточної заборгованості СВБ та погашення простроченої заборгованості СВБ для оплати СВБ небалансів відповідно до цього звіту, та у разі їх недостатності вживає заходи, передбачені главою 1.7 розділу І цих Правил.
Сума коштів, що має бути забезпечена на рахунку ескроу СВБ, не може бути зменшена на суму коштів нарахування для СВБ (списання для АР) відповідно до декадних звітів СВБ цього розрахункового місяця.
СВБ зобов'язана забезпечувати на рахунку ескроу СВБ суму коштів відповідно до декадних звітів СВБ за розрахунковий місяць до моменту появи місячного звіту СВБ за цей розрахунковий місяць (п.7.3.1. Правил).
Для формування місячного звіту СВБ АКО на дев'ятий день місяця, наступного за розрахунковим, надає АР сертифіковані дані комерційного обліку за розрахунковий місяць.
АР через СУР, на одинадцятий календарний день місяця, наступного за розрахунковим, формує місячний звіт СВБ та надсилає на електронну адресу СВБ повідомлення про формування місячного звіту СВБ.
СВБ зобов'язана впродовж двох робочих днів з дня отримання повідомлення про формування місячного звіту СВБ забезпечити на рахунку ескроу СВБ наявність коштів, вільних від інших зобов'язань з оплати поточної заборгованості СВБ та погашення простроченої заборгованості СВБ в обсязі, достатньому для оплати СВБ небалансів відповідно до місячного звіту СВБ.
З урахуванням даних місячного звіту СВБ оформлюється Акт купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів у порядку, встановленому договором про врегулювання небалансів електричної енергії.
АР о 08:00 на третій робочий день з дня надсилання повідомлення про формування місячного звіту СВБ перераховує з рахунку ескроу СВБ на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ОСП кошти в обсязі, достатньому для оплати СВБ небалансів відповідно до Акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів (7.3.2. Правил).
Відповідно до п.7.8.1 Правил ринку учасники ринку мають забезпечувати на рахунку ескроу ППБ/СВБ наявність коштів, вільних від інших зобов'язань, в обсязі, достатньому для оплати відповідно до сформованих АР звітів та актів, та здійснювати оплату виставлених ОСП платіжних документів у терміни, визначені цими Правилами.
У разі незгоди учасника ринку з даними, зазначеними у звітах, актах та/або платіжних документах, учасник ринку має право ініціювати спір.
Наявність спору між учасником ринку та АР щодо даних, зазначених у звіті, акті або платіжному документі, не звільняє учасників ринку від своєчасного виконання зобов'язання щодо забезпечення коштів на рахунку ескроу ППБ/СВБ або здійснення оплати виставлених АР платіжних документів.
Господарським судом встановлено, що позивач через систему управління ринком виставляв відповідачу платіжні документи (рахунки-фактури, підписані кваліфікованим електронним підписом уповноваженої особи позивача) та звіти (згідно Правил ринку, що набрали чинності 27.06.2024) за електричну енергію з метою врегулювання небалансів, які СВБ зобов'язаний був сплатити - згідно з виставленими рахунками АР протягом двох банківських днів, згідно з виставленими декадними звітами забезпечити кошти на рахунок ескроу.
Отже, строк оплати вартості небалансів за зобов'язанням липня 2024 настав 30.09.2024, серпня 2024 - 13.09.2024, вересня 2024 - 15.10.2024.
Таким чином, приймаючи до уваги, що позивач зобов'язання за договором №0518-01141 від 01.12.2020 виконав належним чином, враховуючи, що відповідачем порушені взяті на себе за договором обов'язки в частині строку їх виконання та у повному обсязі, суд дійшов висновку, що вимоги Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» про стягнення 81146904,59 грн є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
За приписами ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
З огляду на вищенаведене, позивач заявив до стягнення 3% річних у розмірі 239037,08 грн, нарахованих у загальний період з 14.09.2024 по 29.10.2024 та 832587,28 грн інфляційних збитків нарахованих за вересень 2024.
Розрахунок 3% річних та інфляційних збитків є арифметично вірними.
Таким чином, позов Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» підлягає задоволенню у повному обсязі з визначених вище підстав.
Вирішуючи клопотання відповідача про відстрочення виконання судового рішення на 12 місяців, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч.1 ст.239 Господарського процесуального кодексу України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.
Зокрема, згідно з ч.6 ст.238 Господарського процесуального кодексу України, у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про надання відстрочки або розстрочки виконання рішення.
За ч.1, ч.3 ст.331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Частиною 5 ст.331 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.
Надання відстрочки виконання рішення суду є правом, а не обов'язком суду.
При цьому, суд вважає, що відстрочка виконання судового рішення повинна надаватися боржнику у виняткових випадках. При оцінці виняткових обставин суд має враховувати дотримання балансу інтересів як боржника, так і кредитора при одночасному врахуванні вимоги закону про обов'язковість виконання судового рішення (ст.ст.2, 18, 326 Господарського процесуального кодексу України). По суті вищенаведеної норми при відстрочці виконання судового рішення мова йде про перенесення строку його виконання з однієї дати, що встановлено законом чи судом, на іншу.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини несвоєчасне виконання рішення суду може бути мотивоване наявністю певних обставин, відстрочка та розстрочка виконання рішення суду не повинна шкодити сутності права, гарантованого ч.1 ст.6 Конвенції, згідно з якою «кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру», а у системному розумінні даної норми та національного закону суд не повинен перешкоджати ефективному поновленню у правах шляхом виконання судового рішення, тобто, довготривале виконання рішення суду може набути форми порушення права на справедливий судовий розгляд, що не може бути виправдано за конкретних обставин справи та є наслідком зменшення вимог щодо розумності строку.
Таким чином, питання про відстрочення чи розстрочення виконання рішення суду повинно вирішуватися господарськими судами із дотриманням балансу інтересів сторін. Необхідною умовою задоволення заяви про відстрочення чи розстрочення виконання рішення суду є з'ясування питання щодо дотримання балансу інтересів сторін, господарські суди повинні досліджувати та оцінювати доводи та заперечення як позивача, так і відповідача.
Складне фінансове становище відповідача, яким обґрунтована винятковість обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, з урахуванням того, що господарська діяльність здійснюється ним на власний ризик, не може бути безумовною підставою для надання відстрочення виконання судового рішення; при цьому, відстрочення виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувача і боржника (постанова Верховного Суду від 15.03.2018 у справі №910/8153/17 ).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем на підтвердження винятковості обставин надано баланс (звіт про фінансовий стан) на 30.06.2024, звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) за І півріччя 2024, накази про тимчасове зупинення діяльності підрозділів товариства, листи, адресовані Офісу Генерального прокурора, Міністерству енергетики України, Службі безпеки України, Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Приватному акціонерному товариству «Національна енергетична компанія «Укренерго», Управлінню Держенергонагляду у Донецькій області про втрату контролю над структурними підрозділами, постанову про арешт коштів боржника від 18.03.2020 у ВП 55985946, довідку №63/13776 від 30.09.2024 про дебіторську заборгованість споживачів і постачальників перед Акціонерним товариством «ДТЕК Донецькі електромережі» у розмірі 1784090276,58 грн станом на 01.09.2024, перелік пошкодженого майна в результаті бойових дій Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» (2024).
Разом з цим, тяжка економічна ситуація в країні, спричинена військовою агресією, збитки від пошкодження чи втрати майна носять загальний характер та у повній мірі стосується обох сторін.
Під час розгляду заяви відповідача про відстрочку, судом враховано стратегічний статус як відповідача так і позивача для забезпечення населення України та підприємств електричною енергією. Також враховано те, що заборгованість відповідача склалась ще у 2024 році, а рішення суду приймається у 2025 році.
Крім іншого, суд враховує, що відповідач не вживав жодних дій для хоча б часткового погашення заборгованості перед позивачем, рішення судів щодо стягнення заборгованості за договором №0518-01141 від 01.12.2020 за інші періоди не виконуються, будь-якої стратегії погашення заборгованості по завершенню строку відстрочення відповідачем не розроблено і суду не представлено.
У зв'язку з наведеним, проаналізувавши доводи відповідача щодо відстрочення виконання судового рішення та надані в їх обґрунтування докази, з'ясувавши правову позицію позивача, який заперечив проти клопотання відповідача, беручи до уваги час існування боргу, не доведення відповідачем винятковості випадку, з наявністю якого процесуальний закон пов'язує можливість надання відстрочки виконання рішення суду, відсутність доказів на підтвердження спроможності реального виконання судового рішення відповідачем після строку на який він просить відстрочити виконання рішення суду, суд відмовляє у задоволенні заяви відповідача б/н від 17.03.2025 про відстрочення виконання судового рішення по справі №905/1408/24 строком на 12 місяців.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, з 05:30 24.02.2022 на території України введено воєнний стан строком на 30 діб, дія якого неодноразово продовжувалась і триває на теперішній час.
У відповідності до спільного розпорядження голови та керівника апарату суду №6-р від 25.05.2023, з урахуванням рішення №1 від 13.06.2022 зборів суддів Господарського суду Донецької області, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів і працівників суду, продовжено особливий режим роботи суду (дистанційно або в приміщенні суду (за необхідності та в умовах безпеки), тимчасове обмеження доступу до приміщення суду.
Приймаючи до уваги наведене, а також безпекову ситуацію у м.Харкові, справу розглянуто з об'єктивних причин з перевищенням строків, визначених Господарським процесуальним кодексом України.
За вказаних обставин також повний текст рішення складено 08.05.2025.
Судовий збір згідно із ст.129 Господарського процесуального кодексу України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.86, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» (84302, Донецька область, Краматорський р-н, м.Краматорськ, вул.Комерційна, 8, код ЄДРПОУ 00131268) на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м.Київ, вул.Симона Петлюри, 25, код ЄДРПОУ 00100227) основний борг у розмірі 81146904,59 грн, 832587,28 грн - інфляційного збільшення, 239037,08 грн - 3% річних, а також судовий збір в сумі 847840 грн.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
У задоволенні заяви Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» про відстрочення виконання рішення - відмовити.
Вступну та резолютивну частини рішення складено 25.03.2025.
Повний текст рішення складено 08.05.2025.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ю.О.Паляниця