пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
06 травня 2025 року Справа № 903/20/25
Господарський суд Волинської області у складі судді Слободян О.Г., за участю секретаря судового засідання Лівандовського Т.Г.,
заступника начальника відділу Волинської обласної прокуратури Скучинського Л.Є,
представника позивача: Захарунь І.О.,
представника відповідача: Швеця О.М.,
представника відповідача: Філона О.С.,
представника третьої особи: Шевчука Є.В.
розглянувши у судовому засіданні матеріали справи
за позовом Керівника Камінь-Каширської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Волинської обласної державної (військової) адміністрації
до відповідача: Маневицької селищної ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Державне спеціалізоване господарське підприємство “Ліси України»
про витребування земельної ділянки,
встановив: керівник Камінь-Каширської окружної прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Волинської обласної державної (військової) адміністрації до Маневицької селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Державне спеціалізоване господарське підприємство “Ліси України», в якому просить:
- витребувати у власність держави в особі Волинської обласної державної (військової)
адміністрації з незаконного володіння Маневицької селищної ради земельну ділянку з кадастровим номером 0723685100:04:002:0134 площею 9,8063 га;
- залучити до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державне спеціалізове господарське підприємство “Ліси України».
Також, просить стягнути з відповідача на користь Волинської обласної прокуратури 2422грн. 40коп. витрат по сплаті судового збору.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, прокурор зазначає, що Камінь - Каширською окружною прокуратурою при виконанні повноважень, визначених статтею 131-1 Конституції України та статтею 23 Закону України “Про прокуратуру», встановлено порушення інтересів держави під час використання земель державної форми власності, зокрема земель лісового фонду.
На території Маневицької селищної ради за межами населених пунктів проведено інвентаризацію земельної ділянки площею 9,8063 га з кадастровим номером 0723685100:04:002:0134.
Відповідно до інформації із Державного земельного кадастру про земельну ділянку, земельна ділянка з кадастровим номером 0723685100:04:002:0134 зареєстрована у вказаному кадастрі 24.12.2019, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - землі запасу.
В подальшому, наказом Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 08.12.2020 № 16-ОТГ “Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» передано Маневицькій селищній раді у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 3281, 4735 га, які розташовані за межами населених пунктів Маневицької селищної ради Маневицького району (на даний час Камінь-Каширського) згідно акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність.
Земельні ділянки, що охоплені матеріалами лісовпорядкування державного підприємства на підставі відповідних рішень органів влади, можуть перебувати лише у державній власності, відтак їх передача до земель комунальної власності є неправомірною.
Отже наказ ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 26.12.2019 № 3- 3764/15-19-СГ “Про затвердження матеріалів інвентаризації земель» в частині затвердження такої документації щодо спірної земельної ділянки, наказ ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 03.12.2020 № 16-ОТГ “Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» та рішення Маневицької селищної ради від 15.01.2021 № 5/31 “Про прийняття у комунальну власність Маневицької територіальної громади з державної власності земельних ділянок сільськогосподарського призначення», якими вказана земельна ділянка лісогосподарського призначення, віднесена до земель сільськогосподарського призначення та передана до комунальної власності, є незаконними, тобто прийнятими всупереч вимогам чинного законодавства.
Таким чином, земельні ділянки лісогосподарського призначення віднесені до земель державної форми власності.
Ухвалою суду від 10.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено 05 лютого 2025 року; залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, Державне спеціалізоване господарське підприємство “Ліси України».
13.01.2025 від керівника Камінь-Каширської окружної прокуратури надійшла заява про забезпечення позову.
Ухвалою суду від 15.01.2025 задоволено заяву керівника Камінь-Каширської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Волинської обласної державної (військової) адміністрації про забезпечення позову. Дана ухвала була оскаржена в апеляційному порядку.
15.01.2025 представник відповідача надіслав на адресу суду клопотання про закриття провадження у справі та приєднання копій документів (вх.№01-74/78/25), в якому зазначив, що 13 січня 2025 року Маневицька селищна рада звернулась до державного реєстратора відділу “Центр надання адміністративних послуг» Маневицької селищної ради з заявою про припинення права комунальної власності на земельну ділянку кадастровий номер 0723685100:04:002:0134 площею 9.8063 га відповідно до рішення Маневицької селищної ради від 09 січня 2025 року №54/7 “Про припинення права власності на земельні ділянки».
Однак, у зв'язку з масштабною російською кібератакою на державні реєстри 19 грудня 2024 року, внаслідок якої заблоковано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, здійснити відповідну реєстрацію права на даний час не є можливим, що підтверджується довідкою Маневицької селищної ради від 14.01.2025 №153/01-13/2-25.
При відновленні роботи реєстру в той же день Маневицькою селищною радою буде здійснено державну реєстрацію відмови від права власності на земельну ділянку. Таким чином, Маневицькою селищною радою у добровільному порядку, після звернення до суду з позовом усунуто виявлені прокурором порушення, які стали підставою для застосування ним заходів судового захисту.
Також відповідач зазначає, що до Маневицької селищної ради клопотання про передачу земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 0723685100:04:002:0134 площею 9.8063 га від державного спеціалізованого господарського підприємства “Ліси України», а також пропозиції щодо досудового вирішення спору від Волинської обласної військової адміністрації, Камінь-Каширської окружної прокуратури, не надходили. Маневицька селищна рада, будучи обізнаною про предмет спору шляхом отримання позовної заяви 07.01.2025 та ухвали суду від 10.01.2025, на позачерговій, 54-й сесії невідкладно і добровільно вчинила дії, направлені на врегулювання спору, припинивши право комунальної власності на вищевказану земельну ділянку.
У вказаному клопотанні представник відповідача просить суд закрити провадження у справі та долучити до матеріалів справи копію рішення Маневицької селищної ради від 09 січня 2025 року №54/7 “Про припинення права комунальної власності на земельні ділянки» та копію довідки Маневицької селищної ради від 14.01.2025 №153/01-13/2-25.
Відповідач відзиву на позов не надав.
22.01.2025 Керівник Камінь-Каширської окружної прокуратури Волинської області надіслав на адресу суду пояснення (вх.№01-87/106/25), в якому зазначив, що 13.01.2025 орган місцевого самоврядування звернувся до державного реєстратора відділу “Центр надання адміністративних послуг» Маневицької селищної ради з метою реєстрації припинення права комунальної власності на земельну ділянку кадастровим номером 0723685100:04:002:0134 площею 9,8063 га. При цьому, право комунальної власності на земельну ділянку кадастровим номером 0723685100:04:002:0134 площею 9,8063 га не припинено, так як із 19.12.2024 по 21.01.2025 не працював Реєстр речових прав на нерухоме майно.
У даній справі предметом заявленого позову є витребування земельної ділянки кадастровим номером 0723685100:04:002:0134 площею 9,8063 га, з комунальної у державну власність, а не скасування рішення ради, та припинення власності ради на спірну земельну ділянку без передачі її як зазначалося вище у державну власність.
Тобто, прийняття 09.01.2025 Маневицької селищною радою рішення № 54/7 “Про припинення права комунальної власності на земельні ділянки» не може свідчити про відсутність предмета спору. Вказані дії Відповідача не усувають допущене порушення інтересів держави у відповідності до заявлених позовних вимог. Окрім того, на підставі ухвали Господарського суду Волинської області від 15.01.2025 про забезпечення позову на спірну земельну ділянку накладено арешт.
Прийнявши рішення № 54/7 від 09.01.2025 “Про припинення права комунальної власності на земельні ділянки», Маневицька селищна рада діяла поза межами повноважень та не у спосіб, що передбачений п. г ч. 5 ст. 84, ст.140 Земельного кодексу України та п. 51 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні».
У вказаному поясненні прокурор просить суд відмовити відповідачу - Маневицькій селищній раді у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі, у зв'язку із відсутністю предмета спору.
03.02.2025 відповідач - Маневицька селищна рада надіслала на адресу суду клопотання (вх.№01-87/302/25) про приєднання до матеріалів справи копій документів.
04.02.2025 третя особа- ДСГП “Ліси України» надіслала на адресу суду пояснення на позовну заяву (вх.№01-87/311/25), в якому підтримала позовні вимоги прокуратури та просила їх задовольнити у повному обсязі.
05.02.2025 Керівник Камінь-Каширської окружної прокуратури надіслав на адресу суду заперечення на клопотання відповідача про приєднання до матеріалів справи копій документів та зазначив, що Маневицькою селищною радою відзив на позовну заяву не подано. А тому і недотримано встановлену ГПК України процедуру подання доказів. Разом із цим, докази, які має намір подати відповідач є неналежними, так як не стосуються предмету розгляду. Просив відмовити у задоволенні клопотання відповідача про приєднання до справи копій документів.
У судовому засіданні 05.02.2025 за згодою учасників справи судом оголошено перерву до 19.02.2025.
19.02.2025 від представника позивача - Волинської обласної державної (військової) адміністрації надійшли письмові пояснення (вх.№01-87/594/25), в яких позивач підтримує позовні вимоги Камінь-Каширської окружної прокуратури у повному обсязі та просить їх задовольнити.
Ухвалою суду від 19.02.2025 продовжено строк підготовчого провадження до 10.04.2025 та відкладено підготовче засідання на 02 квітня 2025 року.
01.04.2025 представник відповідача надіслав на адресу суду клопотання (вх.№01-87/1319/25), в якому просив суд поновити строк для подачі доказів та приєднати до матеріалів провадження у справі №903/20/25 копію ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 18 березня 2025 року про залишення позовної заяви без руху; копію супровідного листа до Волинського окружного адміністративного суду №1024/01-13/2-25 та копію листа Камінь-Каширської окружної прокуратури від 19.02.2025 №51/1-276вих-25.
02.04.2025 керівник Камінь-Каширської окружної прокуратури надіслав на адресу суду заяву (.01-87/1332/25) про долучення до справи, визнати поважними причини неподання Камінь-Каширською окружною прокуратурою у строк, встановлений ст. 80 ГПК України доказів та долучити до матеріалів справи вимогу прокурора від 11.03.2025, відповідь із Луцької міської ради від 06.03.2025, рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Луцької міської ради від 05.03.2025 та витяг із Державного реєстру речових прав від 12.03.2025.
Ухвалою суду від 02.04.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті 09 квітня 2025 року.
09.04.2025 у судовому засіданні оголошено перерву до 06.05.2025.
06.05.2025 від Волинської обласної прокуратури надійшли пояснення у справі (вх..№01-87/1936/25 та №01-75/1411/25).
Також 06.05.2025 ДСГП «Ліси України» подало до суду клопотання (вх..№01-87/1937/25), в якому зазначає, що шляхом моніторингу сайту з відкритим доступом до розпоряджень, які були видані Волинською обласною державною адміністрації було виявлено розпорядження від 12.04.2019 № 208 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок». Відповідно до розпорядження Волинської обласної державної адміністрації від 12.04.2019 № 208 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок» було повторно надано дозвіл ДП «Городоцькому лісгоспу» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок державної власності лісогосподарського призначення орієнтовною площею 1544 га для ведення лісового господарства і пов'язаним з ним послуг на території Маневицького району Волинської області згідно з додатком. В додатку до розпорядження від 12.04.2019 № 208 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок» містяться земельні ділянки держлісфонду, які розташовані у виділах 59, 60, 64, 65 кварталу 9 Новорудського лісництва ДП «Городоцький лісгосп», яка є предметом розгляду судової справи № 903/20/25, оскільки земельна ділянка з кадастровим номером 0723685100:04:002:0134 площею 9,8063 га накладається на виділи 56, 59, 60, 64, 65 кварталу 9 Новорудського лісництва ДП «Городоцький лісгосп».
Розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації від 31.05.2011 року № 232 «Про надання лісів у постійне користування», яким було надано в постійне користування земельні ділянки, а також надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісового фонду було скасоване на підставі постанови Волинського окружного адміністративного суду від 30.01.2017 у справі №803/1622/16, а тому і виникла необхідність в повторному отриманні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок державної власності лісогосподарського призначення.
Копію розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації від 12.04.2019 № 208 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок» разом із клопотанням ДП «Городоцький лісгосп» від 27.02.2019 р. вдалось отримати у відповідь на лист від 28.04.2025 № 6976/46/1-25, супровідним листом від 30.04.2025 № 397/01-04/2-25 за підписом т.в.о начальника Управління містобудування та архітектури Волинської обласної державної адміністрації. Дане розпорядження є чинним в судовому порядку не оскаржувалося та не скасовувалося.
Крім того, ДСГП «Ліси України» вдалося віднайти графічні матеріали до проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ДП «Поліське лісове господарство» для ведення лісового господарства на території Маневицького району Волинської області, а саме: План відведення земельної ділянки в постійне користування для ведення лісового господарства ДП «Поліське лісове господарство» на загальну площу 23,4321 га, ( в межах якої і знаходиться спірна земельна ділянка з кадастровим номером 0723685100:04:002:0134 площею 9,8063 га), який став геодезичною основою для виготовлення Проекту організації та розвитку лісового господарства Державного підприємства «Городоцьке лісове господарство», що був погоджений і головою Новорудської сільської ради М.М. Дарчук, начальником управління Держкомзему у Маневицькому районі І.С. Нечипорук та начальником відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства В.Б. Балаєв.
В ході ознайомлення із матеріалами справи № 903/20/25 встановлено, що Камінь-Каширською прокуратурою додано в якості доказів до позовної заяви копію Проекту організації та розвитку лісового господарства Державного підприємства «Городоцьке лісове господарство» Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства) (далі - Проект) з базового лісовпорядкування ДП "Городоцьке лісове господарство" за 2013 рік.
При цьому, подано виключно викопіювання із вказаного Проекту, а саме тільки сторінки 149-216, що, на нашу ДСП «Ліси України» не дає цілісності сприйняття вказаного документу як доказу.
ДСГП «Ліси України» вважає, що враховуючи, що на сторінках 217-221 Проекту міститься інформація про передачу лісових ділянок за минулий ревізійний період, а також Акт погодження площі лісових земель ДП «Городоцький лісгосп» Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства, за підписами в.о начальника управління Держкомзему у Маневицькому районі О.С. Філона, начальника лісовпорядної партії Української експедиції А.В. Дабіжи та головного лісничого ДП «Городоцький лісгосп» В. Г. Романюка, інформація на вищевказаних сторінках Проекту беззаперечно підтверджує ту обставину, що спірна земельна ділянка віднесена до земельних ділянок державного лісового фонду Державного підприємства "Городоцьке лісове господарство" (на даний час ДП "Ліси України").
Відповідно до листа Державного архіву Волинської області № 261/01-25 від 02.05.2025, Державному спеціалізованому господарському підприємству «Ліси України» було надано рішення Волинської обласної ради від 18.08.2000 року № 13/2 із Переліком підприємств, яким передаються землі лісового фонду по Маневицькому району, звернення директора Маневицького МСЛП до Голови Обласної ради № 124 від 12.05.2000 року із додатком переліком, лист № 1-87/1890 від 17.08.2000 із пропозиціями в розрізі районів, за підписом Першого заступника Волинської обласної державної адміністрації, адресований Обласній раді.
Якщо звернутись до змісту постанови Волинського окружного адміністративного суду від 30.01.2017 у справі №803/1622/16, залишеною в силі ухвалами Львівського апеляційного адміністративного суду від 13.06.2017, Вищого адміністративного суду від 12.10.2017, якими скасовано розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації від 19.01.2011 №14, №15, від 31.05.2011 №232, прослідковується, що у вказаних рішеннях суди посилаються на рішення Волинської обласної ради від 18.08.2000 №13/2 "Про передачу земель лісового фонду, які перебували у користуванні колишніх колективних сільськогосподарських підприємств" та розпорядження голови Волинської ОДА від 27.03.2009 №100, як на обґрунтування здійснення права постійного користування землями лісового фонду дочірніх підприємств КП "Волинське обласне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Волиньоблагроліс" та міжгосподарських лісогосподарських підприємств, зокрема Маневицьке МСЛП, та у подальшому його правонаступника ДП КСЛАП "Маневичіліс".
Третя особа доводить, що землі лісового фонду, надані Маневицькому МСЛП та у подальшому його правонаступнику ДП КСЛАП "Маневичіліс" перебували у державній власності. Таким чином, у вищевказаних рішеннях встановлено, що земельні ділянки, про які йдеться у розпорядженні від 31.05.2011 №232 "Про надання лісів у постійне користування" належать саме до державної власності.
ДСГП «Ліси України» вказує, що дані докази подається для спростування доводів Маневицької селищної ради про не приналежність спірної земельної ділянки до земель лісового фонду. Дані документи об'єктивно не могли бути подані до суду раніше разом із поясненням на позов, оскільки були здобуті після цього.
ДСП «Ліси України» просить суд:
- поновити строк для подачі письмових доказів у справі;
- прийняти до розгляду в якості письмових доказів до матеріалів справи № 903/20/25 наступні докази:
копію листа Державного архіву Волинської області № 261/01-25 від 02.05.2025 із доданими копіями: Рішення Волинської обласної ради від 18.08.2000 року № 13/2 із Переліком підприємств, яким передаються землі лісового фонду по Маневицькому району; Звернення директора Маневицького МСЛП до Голови Обласної ради № 124 від 12.05.2000 року із додатком переліком; Лист № 1-87/1890 від 17.08.2000 із пропозиціями в розрізі районів, за підписом Першого заступника Волинської обласної державної адміністрації, адресований Обласній раді на 13 арк.;
копію листа за підписом т.в.о начальника Управління містобудування та архітектури Волинської обласної державної адміністрації В.Василенка № 397/01-04/2- 25 від 30.04.2025 із доданими копіями: Розпорядження Волинської обласної державної адміністрації № 208 від 12 квітня 2019 року «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок» із Додатком «Перелік земельних ділянок державної форми власності орієнтовною площею 1544 га, які перебувають у постійному користуванні ДП «Городоцьке лісове господарство», для оформлення права постійного користування земельними ділянками для ведення лісового господарства і пов'язаних з ним послуг; Клопотання ДП «Городоцьке лісове господарство» від 27.02.2019 до Голови Волинської обласної державної адміністрації щодо надання дозволу на складання проектів землеустрою на 13 арк.;
копію Графічних матеріалів до проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок 2012 рік із Планом відведення земельної ділянки в постійне користування для ведення лісового господарства ДП «Поліське лісове господарство» (в межах якої і знаходиться спірна земельна ділянка), який став геодезичною основою для виготовлення Проекту організації та розвитку лісового господарства Державного підприємства «Поліське лісове господарство», що погоджено і головою ради М.М. Дарчуком, начальником управління Держкомзему у Маневицькому районі І.С. Нечипоруком та начальником відділу містобудування, архітектури та житловокомунального господарства В.Б. Балаєвим на 3 арк.;
копію Проекту організації та розвитку лісового господарства Державного підприємства «Городоцьке лісове господарство» Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства на 244 арк.
У судовому засіданні 06.05.2025 представник третьої особи підтримав подане клопотання та просив його задовольнити.
Прокурор не заперечив щодо задоволення даного клопотання.
Представники відповідача заперечили щодо поданого клопотання та доручення додаткових доказів до справи, оскільки третьою особою пропущено строк на подання доказів.
Розглянувши клопотання третьої особи - ДСГП «Ліси України» про поновлення строку на подання доказів та прийняття доказів до матеріалів справи, суд дійшов висновку про його задоволення з огляду на наступне.
Частинами 1, 2 статті 2 ГПК України визначено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних зі здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
У відповідності до положень ч.1 ст.12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим кодексом, у порядку наказного провадження, позовного провадження (спрощеного або загального).
Згідно зі ст.15 ГПК України, суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов'язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
Відповідно до ч.1 ст.194 ГПК України, завданням розгляду справи по суті є розгляд та вирішення спору на підставі зібраних у підготовчому провадженні матеріалів.
Норми Господарського процесуального кодексу України не містять прямої вказівки на можливість суду на стадії розгляду справи по суті приймати рішення про повернення до розгляду справи у підготовчому провадженні та продовження підготовчого засідання, проте суд вважає, що за будь-яких обставин при здійсненні правосуддя слід керуватись завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі, тому у разі виникнення необхідності суд вправі вчинити таке повернення, не допускаючи відмови у реалізації цієї дії виключно з підстав відсутності окремої процесуальної норми, тобто уникаючи проявів надмірного формалізму.
В постанові Касаційного господарського суду Верховного Суду від 16.12.2022 по справі № 910/7103/21 зазначено, що відповідно до практики Верховного Суду, яку колегія суддів враховує на підставі частини 4 статті 236 Господарського процесуального кодексу України, суди першої інстанції за наявності певних обставин можуть прийняти рішення про повернення до стадії підготовчого провадження після його закриття для вчинення тих чи інших процесуальних дій, які можуть бути реалізовані лише на стадії підготовчого провадження.
Подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 16.12.2021 у справі № 910/7103/21, від 02.10.2019 у справі № 916/2421/18, від 03.10.2019 у справі №902/271/18, від 16.12.2021 у справі № 910/7103/21, від 07.03.2023 у справі №904/1252/22, від 30.08.2023 у справі № 910/10477/22 та в ухвалі Верховного Суду від 22.06.2021 у справі № 923/525/20.
Разом з тим такі обставини мають бути вагомими, оскільки можливість повернення до стадії підготовчого провадження з будь-яких підстав нівелює саме значення стадій господарського процесу: як підготовчого провадження, так і стадії розгляду справи по суті.
Крім того, відповідно до ч.5 ст.80 Господарського процесуального кодексу України у випадку визнання поважними причин неподання учасником справи доказів у встановлений законом строк суд може встановити додатковий строк для подання вказаних доказів.
Суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення (ч.1 ст.119 ГПК України).
Враховуючи обставини даної справи, подані сторонами докази, заслухавши пояснення учасників справи, забезпечення можливості реалізації сторонами своїх процесуальних прав, дотримання засад рівності всіх учасників процесу перед законом і судом, принципу змагальності в судочинстві, суд вважає за необхідне повернутися до стадії підготовчого провадження у даній справі, визнає поважними причини пропуску строку подання ДП «Ліси України» доказів та долучає до матеріалів подані третьою особою докази.
Згідно ч.ч.1-3 ст.120 ГПК суд викликає учасників справи у судове засідання або для участі у вчиненні процесуальної дії, якщо визнає їх явку обов'язковою. Суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов'язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Керуючись ст. 80, 119, 120, 176-178, 181, 183, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Поновити Державному спеціалізованому господарському підприємству “Ліси України» строк на подання доказів та долучити до матеріалів подані докази.
2. Повернутися до стадії підготовчого провадження.
3. Підготовче засідання призначити 10 червня 2025 року о 12:00 год.
4. Встановити прокурору та позивачу строк в 5 днів з дня отримання відзиву, для подання відповіді на відзив (за наявності), із урахуванням вимог ст.166 ГПК України. Надати суду відповідь на відзив та докази надіслання відповіді відповідачу та третій особі.
5. Встановити відповідачу строк до 15 днів з дня постановлення ухвали у справі, для подання відзиву на позов, із урахуванням вимог ст.165 ГПК України. Надати суду відзив та докази надіслання відзиву позивачу, прокурору та третій особі; всі письмові, електронні та інші докази, що підтверджують заперечення проти позову.
Роз'яснити відповідачу, що у разі ненадання у встановлений судом строк без поважних причин відзиву, суд вирішує справу за наявними у справі матеріалами.
6. Третій особі - Державному спеціалізованому господарському підприємству “Ліси України» надати пояснення по суті позову та відзиву. Надати суду пояснення та докази надіслання пояснення позивачу, прокурору та відповідачу.
7. Явку учасників справи у підготовче судове засідання визнати на їх розсуд.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя О. Г. Слободян