Постанова від 08.05.2025 по справі 495/10455/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2025 рокуСправа № 495/10455/24

Номер провадження 3/495/1163/2025

Cуддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Шевчук Ю.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця: с. Скоморохи, Житомирський район, Житомирська область, громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , місце роботи та посада: сержант з матеріального забезпечення 2 інженерно-саперного батальйону військової частини НОМЕР_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ :

19.11.2024 до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії А3955 №184 від 17.11.2024 з доданими до них матеріалами відносно ОСОБА_2 за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КУпАП).

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи від 19.11.2024 справу було передано на розгляд судді Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Савицькому С.І.

Згідно розпорядження в.о. керівника апарату Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської 07.05.2025 та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, протокол серії А3955 №184 від 17.11.2024 з доданими до них матеріалами відносно ОСОБА_2 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАп, переданий на розгляд судді Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Шевчук Ю.В., та 08.05.2025 отриманий суддею Шевчук Ю.В.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 17.11.2024 серії А3955 №184, 16.11.2024 близько 12 год 00 хв на військовому об'єкті військової частини НОМЕР_1 , який розташовано у АДРЕСА_3 , було виявлено молодшого сержанта ОСОБА_3 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: зміна кольору очей та шкіряного покрову, порушення координації рухів та концентрації уваги.

У зв'язку з явними ознаками наркотичного сп'яніння молодшого сержанта ОСОБА_3 , під супроводом ОСОБА_4 було доставлено до КЗ «Білгород-Дністровської МБЛ» для проведення медичного огляду для проведення медичного огляду для встановлення стану наркотичного сп'яніння. За результатами медичного огляду, було встановлено, що ОСОБА_3 перебуває у стані наркотичного сп'яніння, про що 16.11.2024 було складено відповідний висновок.

Таким чином за викладених вище обставин, молодший сержант ОСОБА_3 будучи військовослужбовцем за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 , діючи умисно, в супереч вимог ст. ст. 9, 11, 12, 16, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, наказів Міністра Оборони України №580 від 29.08.2013 «Про заходи щодо попередження пияцтва та впровадження здорового способу життя у Збройних Силах України», № 233 від 30.04.2017 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», в умовах дії воєнного стану, 16.11.2024 виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст.172-20 КУпАП.

17.11.2024 тимчасово виконуючим обов'язки командира військової частини НОМЕР_1 полковником ОСОБА_5 відносно ОСОБА_3 за ч. 3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення був складений адміністративний протокол А3955 №184.

У судове засідання ОСОБА_3 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.

У матеріалах справи в графі «Пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності» містяться письмові пояснення ОСОБА_3 , з яких вбачається, що ОСОБА_3 вину визнає. Також міститься заява ОСОБА_3 про розгляд справи у його відсутність.

Відповідно до статті 268 Кодексу під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, справу може бути розглянуто лише у випадках коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи в якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. З огляду на наведене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Вивчивши матеріали справи, суддя доходить до наступного висновку.

Відповідно до протоколу про вчинене адміністративне правопорушення від 17.11.2024, 16..11.2024 близько 12 год 00 хв на військовому об'єкті військової частини НОМЕР_1 , який розташовано у АДРЕСА_3 , було виявлено молодшого сержанта ОСОБА_3 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: зміна кольору очей та шкіряного покрову, порушення координації рухів та концентрації уваги.

У зв'язку з явними ознаками наркотичного сп'яніння молодшого сержанта ОСОБА_3 , під супроводом ОСОБА_4 було доставлено до КЗ «Білгород-Дністровської МБЛ» для проведення медичного огляду для проведення медичного огляду для встановлення стану наркотичного сп'яніння. За результатами медичного огляду, було встановлено, що ОСОБА_3 перебуває у стані наркотичного сп'яніння, про що 16.11.2024 було складено відповідний висновок.

Відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.

Указом Президента України 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" затвердженого Законом України від, 24 лютого 2022 року №2102-IХ (зі змінам внесеними Указом від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-IX, Указом від 18 квітня 2022 року №259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року №2212-IХ, Указом від 17 травня 2022 року №341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року №2263-ІХ, Указом від 12 серпня 2022 року №573/2022, затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року №2500-IX, Указом від 7 листопада 2022 року №757/2022, затвердженим Законом України від 16 листопада 2022 року №2738-IX, Указом від 6 лютого 2023 року №58/2023, затвердженим Законом України від 7 лютого 2023 року №2915-IX, Указом від 1 травня 2023 року №254/2023, затвердженим Законом України від 2 травня 2023 року №3057-IX, Указом від 26 липня 2023 року №451/2023, затвердженим Законом України від 27 липня 2023 року №3275-IХ, Указом від 6 листопада 2023 року №734/2023, затвердженим Законом України від 8 листопада 2023 року №3429-IX, Указом від 5 лютого 2024 року №49/2024, затвердженим Законом України від 6 лютого 2024 року № 3564-IX, Указом від 6 травня 2024 року №271/2024, затвердженим Законом України від 8 травня 2024 року №3684-IХ, та Указом 23 липня 2024 року №469/2024, затвердженим Законом України від 23 липня 2024 року №3891-IX), продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб.

Будучи військовослужбовцем Збройних Сил України, відповідно до вимог ст. ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ОСОБА_3 зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців.

Під час проходження військової служби ОСОБА_3 повинен був неухильно дотримуватися військової дисципліни. Відповідно до ст. ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за виконання своїх обов'язків, вимог військових статутів. Військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів, не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.

Проте, діючи умисно, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення наведених вище статутних обов'язків, наказів Міністра Оборони України № 580 від 29.08.2013 «Про заходи щодо попередження пияцтва та впровадження здорового способу життя у Збройних Силах України», № 233 від 30.04.2017 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України» вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а саме: виконання військовослужбовцями обов'язків військової служби в нетверезому стані, в умовах воєнного стану.

Згідно вимог ст. 45 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України за вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Приписами ст. 15 КУпАП визначено, що військовослужбовці за вчинення військових адміністративних правопорушень несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б КУпАП, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.

Частиною 3 ст.172-20 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за Розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Визначення засад оборони України та підготовки держави до оборони, порядок та підстави призову на військову службу, умови її проходження, правове регулювання соціального і правового статусу військовослужбовців визначаються Законом України «Про оборону України», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу». Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Указами Президента України та іншими підзаконними актами.

За змістом статті 3 Закону України «Про оборону України» підготовка держави до оборони в мирний час включає, зокрема, забезпечення Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та правоохоронних органів підготовленими кадрами, озброєнням, військовою та іншою технікою, продовольством, речовим майном, іншими матеріальними та фінансовими ресурсами; розвиток військово-технічного співробітництва з іншими державами з метою забезпечення Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та правоохоронних органів озброєнням, військовою технікою і майном, які не виробляються в Україні; підготовку національної економіки, території, органів державної влади, органів військового управління, органів місцевого самоврядування, а також населення до дій в особливий період.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування. Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань. Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано. Демобілізація - комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати мирного часу (стаття 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Таким чином, особливий період закінчується з прийняттям Президентом України відповідного рішення про переведення усіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу.

Рішень про закінчення особливого періоду на час розгляду справи Президент України не приймав, тобто, особливий період діє в Україні з 17.03.2014 і до теперішнього часу.

Зважаючи на викладене, вина ОСОБА_3 у вчиненні даного правопорушення повністю доводиться зібраними у справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення А3955 №184 від 17.11.2024, медичним висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №1383 від 16.11.2024; заявою особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 та матеріалами справи.

Доказів, які б спростовували наведені вище обставини, суду не надано.

Враховуючи викладене, вважаю, що вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин, встановлених в судовому засіданні, знайшла своє підтвердження зібраними доказами, і його дії необхідно кваліфікувати за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Водночас, п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу

Згідно з приписами ч.2 ст.38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.

З матеріалів справи убачається, що адміністративне правопорушення,передбачене ч. 3 ст.172-20 КУпАП, вчинене ОСОБА_3 16.11.2024 тобто на день розгляду справи судом з дня вчинення правопорушення пройшло більш ніж три місяці.

Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у своїх судових рішеннях зробив висновок, що закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків притягнення до адміністративної відповідальності, передбачених ст. 38 КУпАП, не є реабілітуючою, тобто не є обставиною, яка спростовує факт наявності вини особи в скоєнні ДТП (справа№ 686/4557/18 від 29.04.2020; справа №645/6088/18 від 26.10.2022).

За таких обставин адміністративне стягнення на ОСОБА_3 не може бути накладено, а тому з урахуванням вимог п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження підлягає закриттю у зв'язку з закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

Керуючись статтями 247, 252, 280, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,

ПОСТАНОВИВ :

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП закрити на підставі п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду, протягом 10 днів з моменту її ухвалення.

Суддя Юлія ШЕВЧУК