Справа № 308/6338/25
1-кс/308/2685/25
07 травня 2025 року м. Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , за участі прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника - адвоката ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого 1-го відділення слідчого відділу Управління СБ України в Закарпатській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_3 , подане у кримінальному провадженні № 22025070000000062, відомості про яке внесені в ЄРДР від 11.04.2025, про продовження щодо громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця сел. Комишани Херсонської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою,
встановив:
до слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшло клопотання старшого слідчого 1-го відділення слідчого відділу Управління СБ України в Закарпатській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_4 .
Клопотання мотивує тим, що ОСОБА_4 , являючись громадянином України, діючи умисно, всупереч вимогам діючого законодавства, достовірно знаючи про збройну агресією рф проти України як обставину, яка є загальновідомим фактом, а також достеменно знаючи про факт захоплення частини Херсонської області, в т.ч. м. Херсон, збройними формуваннями рф, у липні 2022 року, з метою переслідування своїх особистих інтересів, підтримуючи воєнну агресію та окупаційну політику рф на території України, в порушення вимог Конституції та законів України, добровільно зайняв посаду «младшего инспектора 2 категории отдела охраны учреждения ИК «Северная исправительная колония (№90)» Управления службы исполнения наказаний по Херсонской области», створеного представниками держави-агресора на території м. Херсон, тобто зайняв посаду в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.
Одночасно з цим, ОСОБА_4 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, керуючись раніше виниклим корисливим мотивом, 06 липня 2022 року приступив до виконання своїх службових обов'язків у незаконному органі "УСИН по Херсонской области".
Слідчий зазначає, що перебуваючи на посаді «младшего инспектора 2 категории отдела охраны учреждения ИК «Северная исправительная колония (№90)» Управления службы исполнения наказаний по Херсонской области», ОСОБА_4 здійснював контроль за дотриманням режиму утримування ув'язнених на території установи.
Протягом жовтня 2022 року, перед звільненням м. Херсон Збройними силами України, російська окупаційна адміністрація змінила дислокацію "УСИН по Херсонской области" та перемістила його вглиб тимчасово окупованої території Херсонської області. У зв'язку з чим ОСОБА_4 у жовтні 2022 року виїхав із м. Херсон за місцем нової дислокації незаконного органу "УСИН по Херсонской области" (м. Генічеськ, Херсонської області), де продовжив виконувати свої службові обов'язки.
Таким чином, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, а саме добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
рапортом про виявлений злочин від 13.06.2023 з додатними матеріалами;
протоколом огляду російського інтернет-ресурсу юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;
відповідями на доручення з оперативного підрозділу УСБУ в Закарпатській області;
відповідями на доручення з Херсонського управління ДВБ НП України;
протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 01.05.2024;
протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 04.12.2024;
протоколом пред'явлення ОСОБА_8 для впізнання за фотознімками від 04.12.2024;
протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 22.02.2025;
протоколом пред'явлення ОСОБА_9 для впізнання за фотознімками від 22.02.2025;
протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 14.02.2025;
протоколом пред'явлення ОСОБА_10 для впізнання за фотознімками від 14.02.2025;
штатним розписом працівників незаконного "УСИН по Херсонской области";
Список молодшого і рядового складу в незаконному "УСИН по Херсонской области";
Список особового складу в незаконному "УСИН по Херсонской области";
Іншими матеріалами кримінального провадження.
Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного ОСОБА_4 із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.
Враховуючи наведені вище обставини, слідчим за погодженням з прокурором 11.03.2025, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_4 про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України. Зокрема, у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, тимчасовою окупацією території Херсонської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України, повідомлення про підозру ОСОБА_4 опубліковано на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті "Урядовий кур'єр", аналогічним чином опубліковано повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_4 на 09:00 год. 14.03.2025, 15.03.2025 та 17.03.2025 до слідчого відділу УСБУ в Закарпатській області для отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, у даному кримінальному провадженні, допиту в якості підозрюваного, а також проведення інших слідчих та процесуальних дій у зазначеному кримінальному провадженні.
Слідчий зазначає, що жодного разу у призначений час на виклик слідчого громадянин України ОСОБА_4 у призначене місце та час не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Таким чином, у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_4 набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, а саме у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.
У зв'язку із переховуванням від органів досудового розслідування, постановою слідчого від 14.04.2025 на підставі ст. 281 КПК України, підозрюваного ОСОБА_4 оголошено в розшук. Розшук ОСОБА_4 доручено 2 відділу ГВ ЗНД УСБУ в Закарпатській області.
17.04.2025 ухвалою слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду, підозрюваному ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави.
На думку слідчого про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме ризик переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:
- тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_4 , в разі визнання його винним у кримінальному правопорушенні, в якому він підозрюється. Санкція ч. 7 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від дванадцяти до п'ятнадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої;
- вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, а саме показань свідків, протоколів пред'явлення для впізнання, протоколу огляду приміщення, що свідчать про колабораційну діяльність ОСОБА_4 ;
- переховування ОСОБА_4 від органу досудового розслідування на окупованій державою-агресором території, про що свідчить неприбуття на виклик до СВ УСБУ в Закарпатській області три рази та не повідомлення слідчому, прокурору про причини та неможливість прибуття на виклик, у зв'язку з чим її оголошено у розшук;
- спосіб вчинення злочину (здійснює колабораційну діяльність умисно, під час воєнного стану, що має негативні наслідки для України в цілому, знаходиться на тимчасово окупованій території, співпрацюючи з окупаційною адміністрацією, що з великою часткою ймовірності спонукатиме її до втечі у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу).
Про наявність ризику, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, який пов'язаний із можливістю знищити, сховати або спотворити підозрюваним будь-яку із речей чи документів (уставні, реєстраційні документи, накази, розпорядження, кадрова документація, функціональні обов'язки), які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, також свідчать вище перелічені обставини.
Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме продовжити кримінальне правопорушення, у якому він підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення свідчить те, що перебуваючи на волі, ОСОБА_4 , маючи зв'язки з окупаційною владою може покинути територію України на тимчасово окуповану територію, продовжити вчиняти кримінальне правопорушення або вчинити новий злочин.
Всі ці обставини в своїй сукупності свідчать про те, що перебуваючи без запобіжного заходу підозрюваний зможе продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України.
25.04.2025 ухвалою слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду, підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 застосовано раніше обраний запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави в межах строку досудового розслідування, а саме до 11.05.2025 включно,
Слідчий вказує, що досудове розслідування закінчити у зазначений строк не представляється за можливе, оскільки, у кримінальному провадженні необхідно виконати наступне:
- встановити та допитати свідків у даному кримінальному провадженні;
- отримати відповіді на доручення слідчого оперативним підрозділам пов'язані з встановленням інших осіб причетних до вчинення даного злочину та відповіді на запити;
- з урахуванням отриманих відповідей провести і інші додаткові необхідні слідчі (розшукові) та процесуальні дії, які впливають на встановлення об'єктивної істини у даному кримінальному провадженні;
- беручи до уваги отримані результати слідчих дій, надати правову оцінку діям вчинюваного ОСОБА_4 злочину;
- скласти обвинувальний акт і реєстр матеріалів досудового розслідування та виконати вимоги ст. 290 КПК України.
У зв'язку з цим, 05.05.2025 заступником керівника Закарпатської обласної прокуратури винесено постанову про продовження строків досудового розслідування кримінального провадження № 22025070000000062 до трьох місяців, тобто до 11.06.2025.
Враховуючи наведене, просить продовжити відносно ОСОБА_4 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України, строк застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою без права внесення застави до 11.06.2025 року.
У судовому засіданні прокурор заявлене клопотання підтримала, просила продовжити строк дії запобіжного заходу.
Захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_5 заперечив проти клопотання про продовження строку тримання під вартою ОСОБА_4 та просив застосувати цілодобовий домашній арешт. Зазначив, що зайняття ОСОБА_4 зазначеної прокурорм у клопотанні посади було вимушеною мірою.
Підозрюваний ОСОБА_4 у судовому засіданні підтримав доводи захисника. Повідомив, що після окупації населеного пункту, в якому проживає підозрюваний, він втратив роботу та тривалий час ніде не працював. Паспорт громадянина російської федерації не отримував. На його утриманні перебувало троє неповнолітніх дітей, дружина і батьки похилого віку. Через деякий час він залишився без засобів для існування, і влаштувався охоронником у підконтрольну російській федерації установу виконання покарань лише для того, щоб прогодувати родину. Зазначає, що окупаційну владу не підтримував, однак, через сімейні обставини, наявність дітей і батьків похилого віку покинути місце проживання не міг.
Заслухавши думку прокурора про доцільність продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_4 , пояснення захисника та підозрюваного, перевіривши докази, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Під час розгляду клопотання слідчим суддею встановлено, що у провадженні слідчого відділу УСБУ в Закарпатській області перебувають матеріали кримінального провадження за №22025070000000062, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.06.2023.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 інкримінованого йому правопорушення підтверджується зібраними в кримінальному провадженні доказами, зокрема, повідомленням про підозру у вчиненні кримінального правопорушення від 11.03.2025; протоколом про затримання та особистий обшук підозрюваного від 24.04.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 16.02.2025; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фото від 16.02.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 04.12.2024; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 04.12.2024; протколом допиту свідка ОСОБА_9 від 22.02.2025; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 22.02.2025 та іншими матеріалами клопотання.
З матеріалів клопотання вбачається, що строк дії ухвали слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 25.04.2025 року про тримання під вартою ОСОБА_4 закінчується 11 травня 2025 року.
Повідомлення про підозру ОСОБА_4 вручено 11.03.2025 року.
Постановою заступника керівника Закарпатської обласної прокуратури від 05.05.2025 року строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №22025070000000062від 11.04.2025 продовжено до трьох місяців, тобто до 11 червня 2025 року.
Відповідно до ст. 199 КПК України, клопотання про продовження строку тримання під вартою має право подати прокурор, слідчий за погодженням з прокурором не пізніше ніж за п'ять днів до закінчення дії попередньої ухвали про тримання під вартою. Клопотання про продовження строку тримання під вартою подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування. Клопотання про продовження строку тримання під вартою, крім відомостей, зазначених у статті 184 цього Кодексу, повинно містити: 1) виклад обставин, які свідчать про те, що заявлений ризик не зменшився або з'явилися нові ризики, які виправдовують тримання особи під вартою; 2) виклад обставин, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про тримання під вартою. Слідчий суддя зобов'язаний розглянути клопотання про продовження строку тримання під вартою до закінчення строку дії попередньої ухвали згідно з правилами, передбаченими для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу. Слідчий суддя зобов'язаний відмовити у продовженні строку тримання під вартою, якщо прокурор, слідчий не доведе, що обставини, зазначені у частині третій цієї статті, виправдовують подальше тримання підозрюваного, обвинуваченого під вартою.
Як вбачається з ч. 3 ст. 197 КПК України, строк тримання під вартою може бути продовжений слідчим суддею в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому цим Кодексом. Сукупний строк тримання під вартою підозрюваного під час досудового розслідування не повинен перевищувати: 1) шести місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину; 2) дванадцяти місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжких або особливо тяжких злочинів.
Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював (у справі Фокс, Кембелл і Гартлі проти Сполученого Королівства, Феррарі-Браво проти Італії, Мюррей проти Сполученого Королівства) що наявність підстав для тримання особи під вартою та продовження строку тримання під вартою має оцінюватися в кожному кримінальному провадженні з урахуванням його конкретних обставин. Тримання під вартою та продовження строку тримання під вартою може бути виправдано за наявності того, що його вимагають справжні інтереси суспільства, які не зважаючи на презумпцію невинуватості, переважають над принципом поваги до особистої свободи. При розгляді питання про доцільність тримання особи під вартою судовий орган повинен брати до уваги фактори, які можуть мати відношення до справи: характер (обставини) і тяжкість передбачуваного злочину; обґрунтованість доказів того, що саме ця особа вчинила злочин; покарання, яке можливо буде призначено в результаті засудження; характер, минуле, особисті та соціальні обставини життя особи, його зв'язки з суспільством.
Аналогічне відображення принципів вирішення питання застосування щодо особи запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою міститься і в положеннях ст.ст. 177, 178, 183 КПК України.
Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_4 був з метою забезпечення виконання покладених на нього процесуальних обов'язків.
Доводи захисту щодо необґрунтованості підозри належної процесуальної поведінки підозрюваного, не знайшли свого підтвердження в ході розгляду клопотання та слідчий суддя вважає, що ризики, встановлені під час обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою не зменшились та виправдовують тримання особи під вартою, а наведені в клопотанні обставини перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії ухвали про тримання підозрюваного під вартою. Крім того, на даному етапі провадження не належить оцінювати, наскільки повно органом досудового розслідування зібрано докази, що стосуються зазначеного кримінального провадження.
Враховуючи характер повідомленої ОСОБА_4 підозри у вчиненні злочину, особу підозрюваного, міцність його соціальних зв'язків, тяжкість покарання, яке йому загрожує у разі визнання винуватим в інкримінованому кримінальному правопорушенні, вказані обставини, на думку слідчого судді, переконливо свідчать, що ОСОБА_4 може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків та потерпілого у цьому кримінальному провадженні, такі ризики не зменшилися і виправдовують подальше його тримання під вартою.
Таким чином, обраний відносно підозрюваного ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без можливості внесення застави відповідає характеру та тяжкості діяння, яке йому інкримінується, тому при вирішенні питання про продовження строку дії тримання підозрюваного під вартою, слідчий суддя враховує надані сторонами кримінального провадження докази, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчинені ним кримінального правопорушення, та вважає, що наразі відсутні підстави для зміни підозрюваному запобіжного заходу на більш м'який.
За таких обставин слідчий суддя вважає, що клопотання про продовження строку тримання під вартою підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 117, 178, 183, 184,193-194, 197, 199, 202, 309, 392, 395 КПК України, слідчий суддя
постановив:
продовжити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, запобіжний захід у виді тримання під вартою без визначення розміру застави, в межах строку досудового розслідування, а саме до 11.06.2025 включно.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1