печерський районний суд міста києва
Справа № 757/48183/24-п
11 лютого 2025 року суддя Печерського районного суду м. Києва Шапутько С. В., розглянувши матеріали, що надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, голови політичної партії «Живіть в достатку», зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності, передбаченої
- ст. 212-21 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи головою політичної партії «Живіть в достатку», всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» в редакції, що діяла станом на 18.10.2019 (далі - Закон), не подав звіти політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІ, ІІІ та IV квартали 2020 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачене ст. 212-21 КУпАП.
Особа, що притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , повідомлений про місце, дату та час розгляду справи належним чином, в судове засідання не з?явився, причини неприбуття не повідомив.
В свою чергу, до суду із письмовим клопотанням звернулась захисник ОСОБА_1 - адвокат Загорулько О. С. Просила про повернення протоколу про адміністративне правопорушення на доопрацювання, у разі розгляду по суті справи - закрити провадження у справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП та п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП. Зазначає, що: 1) протокол не підписаний ОСОБА_1 , який притягається до адміністративної відповідальності; 2) в протоколі відсутній запис про його відмову від підписання протоколу; 3) ОСОБА_1 не були роз'яснені права, передбачені ст. 268 КУпАП України, він не був ознайомлений з протоколом та був позбавлений можливості надати пояснення по суті адміністративного правопорушення; 4) всупереч п. 10 розділу ІІ Порядку оформлення протоколів про адміністративні правопорушення Національним агентством з питань запобігання корупції протокол про адміністративне правопорушення (складається у двох примірниках) один з яких під підпис не було вручено особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У разі розгляду справи по суті, адвокат просить закрити провадження по справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, оскільки згідно фактичних обставин справи, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення, події, які стали підставою для складання протоколу, мали місце 27.04.2024 та були виявлені 10.05.2024, про що зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення. Таким чином, на день судового засідання, сплив шестимісячний строк накладення адміністративного стягнення.
Окрім того, адвокат просила закрити провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, оскільки ОСОБА_1 не є суб?єктом адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП. Так, зокрема, положеннями ЗУ «Про політичні партії України» не передбачено обов'язку керівника політичної партії подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (ч. 7 ст. 17 цього Закону передбачено, що звіт у паперовій формі подається за підписом керівника партії, засвідченим печаткою політичної партії, що відноситься до порядку оформлення документу, а не обов'язку подачі документу до НАЗК). Також не передбачено обов'язку керівника політичної партії подавати до НАЗК звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру й іншими нормативно-правовими Документами.
Суддя, з урахуванням належного повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 про місце, дату та час розгляду справи, неповідомлення вказаною особою причин неприбуття, положень ст. 268 КУпАП, визнав за можливе здійснити розгляд справи у його відсутність.
Суддя, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення, долучені в його обґрунтування документи, письмове клопотання сторони захисту, надходить наступного висновку.
Дослідивши матеріали справи, суддя не вбачає підстав для повернення адміністративного матеріалу до НАЗК для дооформлення.
Постановою Печерського районного суду м. Києва від 10.12.2024 у справі № 757/48183/24-п матеріали справи відносно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП було повернуто до Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, для належного оформлення. З тексту постанови вбачається, що підставою для повернення було те, що протокол в порушення вимог ст. 256 КУпАП не підписаний ОСОБА_1 , який притягається до адміністративної відповідальності, в протоколі відсутній запис про його відмову від підписання протоколу, ОСОБА_1 не були роз'яснені права, передбачені ст. 268 КУпАП України, він не був ознайомлений з протоколом та був позбавлений можливості надати пояснення по викладеній у протоколі суті адміністративного правопорушення. Натомість, в протоколі про адміністративне правопорушення від 23.08.2024 міститься запис наступного змісту: «не з'явився». Окрім того, суддя зазначив, що протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/134 було складено 23.08.2024. Відповідно до супровідного листа Національного агентства з питань запобігання корупції № 50-19/63619/24 було створено 02.09.2024, а одержано Печерським районним судом міста Києва 16.10.2024. За такого, протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/134 від 23.08.2024 було надіслано в суд з порушенням імперативних вимог встановлених ст. 257 КУпАП.
Після дооформлення, матеріали справи відносно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП були отримані Печерським районним судом м. Києва 23.01.2025.
У супровідному листі до матеріалів справи зазначено, що з метою надання пояснень по суті вчиненого правопорушення та складання протоколу про адміністративне правопорушення листом Національного агентства від 18.04.2024 № 50-20/26988-24 з роз'ясненням прав, передбачених частиною третьою статті 256, статтею 268 КУпАП, статтею 63 Конституції України, ОСОБА_1 повідомлено про необхідність з'явитися до Національного агентства 08.05.2024. Проте 08.05.2024 до Національного агентства ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки не повідомив. З огляду на зазначене, Національне агентство листом з роз'ясненням прав листом від 15.08.2024 № 50-20/59724-24 повторно запросило ОСОБА_1 з'явитися до Національного агентства 22.08.2024. 22.08.2024 до Національного агентства ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки не повідомив. У зазначених листах ОСОБА_1 запропоновано, у разі неможливості з поважних причин з'явитися на зазначену дату, узгодити дату прибуття до Національного агентства за номером телефону НОМЕР_1 . Крім того, лист від 15.08.2024 № 50-20/59724-24 направлено на електронну адресу у ІНФОРМАЦІЯ_2 , а повідомлення про дату, на яку ОСОБА_1 запрошено для надання пояснень та складання протоколу про адміністративне правопорушення, опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства в рубриці «Моніторинг діяльності НАЗК» розділ «Виклики уповноважених осіб політичних партій» за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/category/monitoring-diyalnosti-nazk/. Другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення від 23.08.2024 № 50-33/134 стосовно ОСОБА_1 за статтею 212-21 КУпАП з копіями інших матеріалів, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, рекомендованим поштовим відправленням із повідомленням про вручення та з описом вкладення разом із супровідним листом від 26.08.2024 № 50-20/61953-24 направлено ОСОБА_1 ..
Матеріалами, що долучені до протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/134 від 23.08.2024, підтверджуються обставини щодо належного направлення ОСОБА_1 викликів до НАЗК для ознайомлення із протоколом та направлення примірника протоколу останньому, про які зазначено вище.
Окрім того, суддя враховує, що 23.10.2024 адвокат ОСОБА_2 ознайомилась із матеріалами справи, що підтверджується розпискою останньої. В подальшому, 10.12.2024 адвокатом Дульським О. Л. до суду було подане клопотання про повернення протоколу про адміністративне правопорушення на доопрацювання, у разі розгляду по суті справи просила закрити провадження у справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП та п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП (аналогічне тому, з яким звернулась адвокат Загорулько О. С.).
Тобто, фактично сторона захисту, зокрема ОСОБА_1 , з 10.12.2024 була ознайомлена із матеріалами справи, мала можливість їх вивчити, проаналізувати та надати письмові заперечення (що останніми було зроблено).
Відповідно до ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, подавати заяви; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката.
Таким чином, суддя вважає, що ОСОБА_1 на даний час є таким, що ознайомлений із протоколом про адміністративне правопорушення. Відсутні обставини, що заважають всебічному та повному розгляду справи та порушують права останнього.
З урахуванням викладеного, клопотання адвоката Загорулько О. С. про повернення адміністративного матеріалу на дооформлення не підлягає задоволенню.
Доводи адвоката Загорулько О. С., що ОСОБА_1 як керівник партії не є суб'єктом адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП суддя вважає неспроможними.
Так, у ст. 3 Закону України «Про політичні партії в Україні» передбачено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Згідно ч. 9 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» політична партія зобов'язана подати до Національного агентства Звіт (у т.ч. її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.
26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року №3337-ІХ, що відновив звітування політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру та обов'язок Національного агентства з питань запобігання корупції перевіряти Звіти.
Звіти, передбачені ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», не подані політичними партіями за попередні звітні періоди у зв'язку із здійсненням заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, а також у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в України» від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, подаються до Національного агентства протягом 120 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року №3337-ІХ - якщо політична партія не має права на державне фінансування своєї статутної діяльності.
За п.п. 1, 2 розділу II та п.п. 1, 8, 9 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19 лютого 2021 року № 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2021 року за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбачено Реєстром відповідно до Закону.
Звіти формуються лише тими місцевими організаціями політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. Доступ до електронного кабінету керівникам та/або уповноваженим особам місцевих організацій політичної партії надає керівник (уповноважена особа) політичної партії в межах їх повноважень, що виникають на підставі Закону України «Про політичні партії в Україні», статуту політичної партії, договору або з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства. (п.п. 1, 2 Порядку).
Відповідно до п. 1.8 роз'яснення НАЗК щодо застосування та дотримання окремих положень Закону України «Про політичні партії в Україні» стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).
Пунктом 5.2 статуту політичної партії «Живіть в достатку» визначено, що вищою посадовою особою партії є її Голова.
Пунктом 5.16 визначено, що Голова партії: здійснює поточне керівництво діяльністю Партії, без доручення представляє її у всіх зовнішніх стосунках з іншими партіями, громадськими організаціями, органами державної влади та органами місцевого самоврядування; має право підпису документів від імені Партії; має право підпису фінансових та інших документів Партії.
Повноваження ОСОБА_1 також підтверджуються витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідно до якого ОСОБА_1 є керівником політичної партії «Живіть в достатку», місцезнаходження юридичної особи: м. Київ, бульв. Лесі Українки, 30В.
На переконання суду, викладене вище свідчить про те, що саме на ОСОБА_1 , як на голову партії, покладено обов'язок представляти партію у відносинах в органах державної влади, заповнювати та своєчасно подавати до НАЗК звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Отже, саме керівник політичної партії забезпечує виконання вимог закону щодо дотримання порядку та строків подання звітів партії та своїм підписом підтверджує достовірність та повноту інформації, яка повинна бути відображена у цих звітах, відтак адміністративна відповідальність за ст. 212-21 КУпАП покладається на керівника партії як посадову особу.
Таким чином, суддя доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення та кваліфікує його дії за ст. 212-21 КУпАП, як порушення порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати в зобов'язання фінансового характеру.
Вина ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 212-21 КУпАП підтверджується даними, які містяться у: протоколі про адміністративне правопорушення № 50-33/134 від 23.08.2024; витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; статуті політичної партії «Живіть в достатку»; роздруківками з вебсайту Національного агентства з питань запобігання корупції; відомостями про склад контрольно-ревізійних органів політичної партії «Живіть в достатку».
Поряд з тим, пунктом 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП імперативно встановлено, що провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Згідно ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Згідно даних, зазначених у протоколі, датою виявлення адміністративного правопорушення є 10.05.2024.
Разом з тим, судом встановлено, що вказаний адміністративний матеріал було повернуто на дооформлення, повторно він надійшов до суду та переданий до розгляду судді Шапутько С. В. 23.01.2025, тобто вже поза межами строку накладення адміністративного стягнення, що визначений ст. 38 КУпАП.
Таким чином, на день розгляду справи в суді сплинули строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ст. 38 КУпАП, у зв'язку з чим провадження по справі слід закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 212-21, 275-280, 283-287 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП - закрити у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.
Суддя С. В. Шапутько