Рішення від 02.05.2025 по справі 755/21958/24

Справа №:755/21958/24

Провадження №: 2-о/755/251/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" травня 2025 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:

головуючої судді - Марфіної Н.В.,

за участі секретаря - Лазоришин А.В.,

заявника в режимі відеоконференції - ОСОБА_1

заінтересованої особи в режимі відеоконференції - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення фактів, що мають юридичне значення, -

УСТАНОВИВ:

16.12.2024 року заявниця звернулась до суду із заявою про встановлення фактів, які мають юридичне значення, у якій просить: встановити факт народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жіночої статі, в м. Цюрих, Швейцарська Конфедерація, від батьків - громадян України: мати ОСОБА_1 , 1991 р.н., РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 ; батько ОСОБА_2 , 1991 р.н., РНОКПП НОМЕР_3 , паспорт НОМЕР_4 ; встановити факт перебування на утриманні подружжя ОСОБА_2 та ОСОБА_1 трьох дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Вимоги заяви мотивовано тим, що заявниця ОСОБА_1 , громадянка України, є матір'ю дитини - ОСОБА_3 , громадянки України, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 в місті Цюрих, Швейцарська Конфедерація. Батько дитини - ОСОБА_2 , 1991 р.н., громадянин України, перебуває з заявницею у шлюбі, зареєстрованому 8 липня 2011 року у Відділі ДРАЦС Обухівського районного управління юстиції у Київській області (номер актового запису - 154). У зв'язку з відсутністю механізмів внесення відомостей про народження дитини, зареєстрованої за кордоном, до Державного реєстру актів цивільного стану, звернення до суду є єдиним способом офіційного підтвердження цього факту та захисту прав дитини. Дитина народилася на території Швейцарської Конфедерації та була внесена до реєстру актів про народження Служби реєстрації актів цивільного стану Швейцарської Конфедерації. Витяг із реєстру актів про народження з апостилем та нотаріально завіреним перекладом на українську мову додається. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент народження були громадянами України, є громадянином України з моменту народження. Оскільки заявниця та її чоловік є громадянами України, їх дитина за

законом є громадянкою України з моменту народження. Після отримання витягу про народження заявниця звернулася до Посольства України в Швейцарській Конфедерації для оформлення набуття громадянства України за народженням для дитини. 15 листопада 2024 року було видано довідку про реєстрацію особи громадянином України № НОМЕР_5 , де вказано, що ОСОБА_3 є громадянкою України. Однак, у проведенні державної реєстрації народження дитини у консульському відділі Посольства України заявниці було відмовлено, оскільки консульство не має доступу до державного реєстру актів цивільного стану. В результаті цього відсутній механізм внесення до національних реєстрів України даних про народження дитини, яке вже було зареєстроване органом іноземної держави. Як свідчить аналогічна судова практика, зокрема, рішення Великоберезнянського районного суду Закарпатської області від 19 вересня 2024 року у справі №298/1230/24, суд дійшов висновку, що в Україні наразі відсутні організаційно-правові механізми для внесення відомостей про народження дитини за кордоном до Державного реєстру актів цивільного стану, якщо реєстрація була здійснена місцевими органами іноземної держави. У цьому рішенні суд встановив, що позасудовий порядок вирішення таких питань не існує, що робить звернення до суду єдиним можливим способом захисту прав дитини та її батьків. Україна не визнає автоматично іноземне свідоцтво про народження для внесення відомостей до національного реєстру, а з огляду на відмову консульства та неможливість отримати медичний документ встановленого зразка (ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»), позасудовий порядок встановлення факту народження відсутній. Заявниця вказує, що до її заяви додано знімок екрана з Єдиного державного вебпорталу електронних послуг «Дія», а саме сервісу «єМалятко», де зазначено, що для реєстрації народження дитини необхідно надати номер медичного висновку або судового рішення про встановлення факту народження дитини. В умовах воєнного стану та масового переміщення громадян за кордон, очікування прийому в Консульствах України може тривати роками. Наприклад, у справі, на яку посилається заявниця, доведено, що запис на прийом до Консульства України у Великобританії може тривати надзвичайно довго. Аналогічна ситуація і зі Швейцарською Конфедерацією: черги перевантажені, а оперативне вирішення питання реєстрації неможливе. Також неможливо записатися на візит до Посольства України у Швейцарській Конфедерації для консульської послуги «реєстрація народження», використовуючи електронний портал Міністерства закордонних справ України. Знімок екрана, який вказує про помилку для цієї послуги, додається. За результатами звернення на гарячу лінію Посольства України у Швейцарській Конфедерації, було повідомлено із зазначенням, що послугу реєстрації народження вони не надають. Відсутність офіційного запису в Державному реєстрі актів цивільного стану створює значні перешкоди для реалізації прав дитини та батьків. Зокрема, неможливо підтвердити факт народження дитини через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Дія», що унеможливлює користування низкою державних онлайн-сервісів, соціальних пільг та інших прав. Хоча дитина вже отримала довідку про громадянство України, відсутність офіційно зареєстрованого факту народження в Україні унеможливлює повноцінну верифікацію цього факту державними органами. Це надалі обмежує доступ до прав і пільг, передбачених для громадян, зокрема тих, що реалізуються через цифрові сервіси. На підставі ч. 7 ст. 315 ЦПК України, якщо позасудовий порядок відсутній, суд встановлює юридично значимі факти, необхідні для реєстрації актів цивільного стану. Аналогічні питання вже були вирішені позитивно судовою практикою, як-от у згаданій вище справі у Великоберезнянському райсуді Закарпатської області. Відповідно до ст. 18 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. Таким чином, судове рішення стане юридичною підставою для проведення державної реєстрації народження дитини в Україні. Крім того, для подальшої реалізації прав як багатодітної сім'ї заявниці необхідно підтвердити факт перебування на утриманні подружжя трьох дітей: новонародженої ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 , а також інших двох дітей, які вже визнані громадянами України та зареєстровані належним чином: ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 ; ОСОБА_5 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_7 . Відсутність офіційного підтвердження факту народження третьої дитини перешкоджає праву на отримання відповідного статусу багатодітної сім'ї та реалізацію усіх пов'язаних з цим прав і пільг.

Ухвалою суду від 25.12.2024 року відкрите провадження у справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні за правилами окремого провадження, а також залучено до участі у справі, в якості заінтересованої особи Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

Ухвалою суду від 30.12.2024 року задоволені клопотання заявниці та заінтересованої особи ОСОБА_2 про участь у розгляді справи в режимі відеоконференції.

В судовому засіданні заявниця підтримала вимоги своєї заяви з підстав викладених у ній, просить заяву задовольнити і додатково пояснила суду, що встановлення судовим рішенням факту народження дитини необхідне для внесення даних про народження до Державного реєстру актів цивільного стану України та отримання свідоцтва про народження українського зразку. У Швейцарії дівчинка внесена до реєстру актів про народження, але її дані про народження слід внести до українського Державного реєстру актів цивільного стану, оскільки дитина є громадянкою України, адже її батьки громадяни України. Заявниця вказує, що зверталась до Посольства України в Швейцарії, але воно не надає послуги з реєстрації народження. Зареєструвати дитину через додаток «Дія» також не виходить, оскільки це неможливо технічно.

Заінтересована особа ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримав вимоги заяви, просить заяву задовольнити і додатково пояснив суду, що судове рішення є єдиним способом зареєструвати дитину в Україні, оскільки у батьків немає медичної довідки необхідного зразку для здійснення реєстрації дитини, адже вона народилась в Швейцарії. У Посольстві Швейцарії батькам дитини сказали, що не можуть здійснити реєстрацію народження дитини в Державному реєстрі актів цивільного стану України, поскільки народження дитини зареєстроване вже в Швейцарії, та й взагалі вони такої послуги не надають. Заінтересована особа вказує, що родина не збирається залишатись в Швейцарії та має намір повернутись в Україну після закінчення війни і тому батьки хочуть аби народження дитини було зареєстроване в Україні і в даному випадку рішення суду про встановлення факту народження є єдиним способом для здійснення відповідної реєстрації. На питання суду з приводу прізвища дитини, заінтересована особа відповів, що це було рішення подружжя аби дитина носила прізвище своєї матері.

Представник заінтересованої особи Дніпровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив.

Суд, вислухавши пояснення заявниці та заінтересованої особи ОСОБА_2 , дослідивши матеріали справи, оцінивши всі наявні у справі докази кожен окремо та в їх взаємозв'язку і сукупності, приходить до висновку про те, що заява підлягає до часткового задоволення, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 перебувають в зареєстрованому шлюбі з 08.07.2011 року, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб (а.с. 50).

ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є громадянами України, що підтверджується копіями їх паспортів (а.с. 11-14).

ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження дітей українського зразку (а.с. 9-10).

За змістом Витягу із реєстру актів про народження Служби реєстрації актів цивільного стану Швейцарської Конфедерації від 25.10.2024 року, ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Цюрих народилась ОСОБА_3 , жіночої статі, мати: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (місце народження - Україна, м. Київ); батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (місце народження - Україна, м. Київ); дата реєстрації шлюбу батьків - ІНФОРМАЦІЯ_10 (а.с. 18-25).

Із матеріалів справи убачається, що на офіційному інтернет-сайті Міністерства закордонних справ України заявниця намагалась здійснити запис на візит з консульської послуги - реєстрація народження дитини, однак система відповідає, що консулів не знайдено, зверніться до технічної підтримки (а.с. 7).

Також убачається, що заявниця намагалась здійснити реєстрацію народження своєї дитини в додатку «Дія» у розділі «єМалятко», однак зазначений вебпортал вимагає для здійснення відповідної реєстрації номер медичного висновку або судового рішення про встановлення факту народження дитини (а.с. 8).

Разом з цим, згідно довідки Посольства України в Швейцарській Конфедерації від 15.11.2024 року №61216/19-536-309-2024, довідка видана ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженці м. Цюрих, кантон Цюрих, про те, що згідно з рішенням Посольства України в Швейцарській Конфедерації від 15.11.2024 року вона набула громадянства України на підставі ч. 1 ст. 7 Закону України «Про громадянство України». Відповідно до законодавства України зазначена особа є громадянином України з 08.10.2024 року. Довідка видана до свідоцтва про народження особи 1.80/33147876/35078596 від 25.10.2024 року, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану міста Цюрих і є підставою для оформлення документа, що підтверджує громадянство України - паспорта громадянина України для виїзду за кордон/паспорта громадянина України (а.с. 15).

Статтею 293 ЦПК України, передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження також справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до ст. 319 ЦПК України, у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.

За змістом ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Згідно ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус". Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України, Закону України "Про адміністративну процедуру" та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.

Статтею 4 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що державну реєстрацію актів цивільного стану громадян України, які проживають або тимчасово перебувають за кордоном, проводять дипломатичні представництва і консульські установи України.

За змістом ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», дипломатичні представництва і консульські установи України проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті щодо громадян України, приймають і розглядають заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та припинення їхньої дії.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану (ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).

Відповідно до положень ст. 11 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» , Державний реєстр актів цивільного стану громадян - це державна електронна інформаційна система, яка містить відомості про акти цивільного стану, зміни, що вносяться до актових записів цивільного стану, їх поновлення та припинення їхньої дії та відомості про видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану і про видачу витягів з нього. Державний реєстр актів цивільного стану громадян ведеться відділами державної реєстрації актів цивільного стану.

Положеннями ст. 12 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях. Відомості, зазначені в актових записах про народження фізичної особи та її походження, шлюб, смерть, складених виконавчими органами сільських, селищних та міських рад на паперових носіях та в електронному вигляді, вносяться до Державного реєстру актів цивільного стану громадян протягом трьох робочих днів з дня надходження актового запису до відповідного відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Відомості, зазначені в актових записах про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть, складених дипломатичними представництвами і консульськими установами України на паперових носіях та в електронному вигляді, вносяться до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції в м. Києві протягом семи робочих днів з дня надходження першого примірника актового запису.

Згідно ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до ст. 122 СК України, дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.

Згідно ст. 133 СК України, якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини.

За змістом ст.ст. 145-147 СК України, прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Ім'я дитини визначається за згодою батьків. По батькові дитини визначається за іменем батька.

У даному випадку суд дійшов висновку про необхідність встановлення факту народження дитини ОСОБА_6 за рішенням суду, з метою складання в Україні актового запису про народження і внесення даних про народження до Державного реєстру актів цивільного стану України, оскільки заявниці недоступна консульська послуга на реєстрацію факту народження дівчинки, а необхідного медичного документу про народження батьки не мають, поскільки дитина народилась за межами України.

Разом з тим, суд не вбачає підстав для встановлення факту перебування трьох неповнолітніх дітей на утриманні подружжя, адже за змістом ст. 180 СК України, батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, а згідно положень ст.ст. 122, 121 СК України, дитина народжена у шлюбі, походить від подружжя, і права та обов'язки матері, батька та дитини ґрунтуються на походженні дитини від них.

Зазначене свідчить, що сам по собі факт народження трьох неповнолітніх дітей в шлюбі свідчить про необхідність їх утримання обома батьками, тобто такий факт не слід встановлювати рішенням суду.

Крім того, суду не надано доказів про фактичне утримання дітей батьками.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 76-81, 89, 258, 259, 263-265, 268, 273, 293, 315, 319, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 121, 122, 133, 145-147, 180 СК України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення фактів, що мають юридичне значення - задовольнити частково.

Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Цюрих (Швейцарська Конфедерація) ОСОБА_3 , жіночої статі, батьками якої є громадяни України: мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (місце народження - м. Київ; РНОКПП НОМЕР_1 ; паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Дніпровським РУ ГУ МВС України в м. Києві 03.04.2007 року); батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (місце народження - м. Київ; РНОКПП НОМЕР_3 ; паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 , виданий Дніпровським РУ ГУ МВС України в м. Києві 29.05.2007 року).

В іншій частині заяви - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 09.05.2025 року.

Учасники справи:

Заявник - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Заінтересована особа - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 );

Заінтересована особа - Дніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (м. Київ, бул. Верховної Ради, 8/20, код ЄДРПОУ 26088676).

Суддя -