Справа № 727/4488/25
Провадження № 3/727/1148/25
08 травня 2025 року м. Чернівці
Шевченківський районний суд м. Чернівці у складі:
головуючого судді Танасійчук Н.М.,
за участю прокурора Руснак Т.,
особи, відносно якої складено протокол
про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 ,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла із Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , українця, громадянина України, працюючого професором кафедри філософії та культурології Чернівецького національного університету ім.. Ю.Федьковича за ст. 172-6 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 115 від 10.04.2024 року, ОСОБА_1 , будучи першим проректором Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича та відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (тобто всупереч встановленого строку - до 1 квітня, згідно із ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції»).
Згідно наказу Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича №743-К від 24.06.2019 року ОСОБА_1 переведено з посади декана філософсько-теологічного факультету на посаду першого проректора університету з 24.06.2019 року по 23.06.2024 року за контрактом.
Згідно ч. 5 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», дія розділу VII (Фінансовий контроль) не поширюється на посадових осіб закладів, установ та організацій, які здійснюють основну діяльність у сфері освіти (крім керівників вищих навчальних закладів та їх заступників).
Оскільки ОСОБА_2 займав посаду першого проректора Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, тобто заступника керівника вищого навчального закладу, то на нього поширюється дія розділу VII цього Закону.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 статті 45 Закону, передбачено, що особи зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"д" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно вимог роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 року, декларація особи, яка припиняє діяльність (декларація «при звільненні») - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності. Декларація «при звільненні» подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «д» п. 2 ч. 1 ст. З Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «д» п. 2 ч. 1 ст. З Закону.
Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у відповідності до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин, 24.04.2024 року, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (при встановленому строку до 01.04.2024 року), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже не можуть бути визнані як малозначимі.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Прокурор в судовому засіданні просив визнати винного ОСОБА_1 за вчинення ним правопорушення передбаченого ч.1ст. 172-6 КУпАП та накласти на стягнення в межах санкції статті.
ОСОБА_1 у судовому засіданні не заперечував того , що декларацію подав невчасно, однак вказав, що в період січень - березень було сильне навантаження на роботі, в зв"язку з організацією виборів ректора, крім того з 08.01.2024 року по 19.01.2024 року він лікувався в санаторії «Хмільник», що завадило йому подати декларацію вчасно . Не мав умислу порушувати закон. Просив визнати правопорушення малозначним та обмежитись відносно нього усним зауваженням.
Суд дослідивши матеріали справи, заслухавши учасників судового засідання, приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Зокрема винуватість ОСОБА_1 підтверджується протоколом №115 від 10.04.2025 року про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією, що , передбачене ч.1ст.172-6 КУпАП та іншими матеріалами справи.
При накладенні стягнення суд враховує, характер вчиненого правопорушення та ступінь вини порушника, його особу, матеріальний стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Згідно вимог ст. 40-1 КпАП України з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст.40-1,172-6ч.1,221,283,284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», суддя, -
Постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 172-6 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесят неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 грн. на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її оголошення.
Суддя Танасійчук Н.М.