Постанова від 09.05.2025 по справі 297/1493/25

Справа №297/1493/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 травня 2025 року м. Берегове

Суддя Берегівського районного суду Закарпатської області Фейір О. О., розглянувши матеріали, що надійшли з відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Мукачево Закарпатської області, мешканця АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , із вищою освітою, працюючого індженером в ПАТ КБ "Приват Банк", одруженого, маючого на утриманні трьох неповнолітніх дітей, громадянина України,

за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП,

встановив:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №288955 від 03 травня 2025 року, 03 травня 2025 року, близько 12:25 год., прикордонним нарядом "Група реагування" на напрямку 325 прикордонного знаку, на відстані 5000 метрів до державного кордону, на околиці населеного пункту Батрадь (територія Батівської об'єднаної територіальної громади Берегівського району Закарпатської області), було виявлено та затримано громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який здійснив спробу незаконного перетину державного кордону із України в Угорщину поза пунктами пропуску через державний кордон України в складі групи осіб.

В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, та пояснив, що перебував в Берегівському районі, так як їхав разом з членами команди на змагання з волейболу. Додав, що разом з останніми безпідставно був зупинений та затриманий працівниками прикордонної служби, які склали відносно нього даний протокол. Вказаний протокол, а також інші матеріали справи, крім його письмових пояснень, в яких міститься його підпис, просив до уваги не приймати, оскільки підписати такі його примусили працівники прикордонної служби. Наміру перетинати державний кордон не мав, спроби перетину не здійснював. Просив не визнавати його винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП та закрити провадження у справі.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Приписами ч. 2 ст. 251 КУпАП України передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладений на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.

Так, диспозиція ч. 1 ст. 204-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.

Частиною 2 ст. 204-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за ті самі дії, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №288955 від 03 травня 2025 року вбачається, що 03 травня 2025 року, близько 12:25 год., на напрямку 325 прикордонного знаку, на відстані 5000 метрів до державного кордону було виявлено та затримано громадянина України ОСОБА_1 , який здійснив спробу незаконного перетину державного кордону із України в Угорщину поза пунктами пропуску через державний кордон України в складі групи осіб.

Разом з цим, матеріали справи не містять належних та допустимих доказів щодо дій ОСОБА_1 , які вказували б на спробу незаконного перетину ним державного кордону України.

Також заслуговують на увагу твердження особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 про те, що він перебував в Берегівському районі, так як їхав разом з членами команди на змагання з волейболу, при цьому наміру перетинати державний кордон не мав (а.с. 12).

А тому вважаю, що обставини зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №288955 від 03 травня 2025 року, не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду справи.

Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, при визначенні цивільних прав і обов'язків особи чи при розгляді будь-якого кримінального обвинувачення, що пред'являється особі.

Разом з тим, сам же протокол про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №288955 від 03 травня 2025 року, та протокол про адміністративне затримання від 03 травня 2025 року, не може бути покладений в основу доведеності вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.

Таким чином, в судовому засіданні не знайшов свого підтвердження факт спроби незаконного перетину ОСОБА_1 державного кордону України в складі групи осіб.

Вищевикладене свідчить про відсутність в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.

Згідно ст. 129 Конституції України, однією з основних засад судочинства, є забезпечення доведеності вини.

У відповідності до вимог ст. 7 ч.1 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи вищевикладене, вважаю провадження у справі відносно ОСОБА_1 на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.

Керуючись ст. ст. 7, 9, 204-1, 247, 283, 284 КУпАП,-

постановив:

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , - закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів до Закарпатського апеляційного суду.

Суддя Олександр ФЕЙІР