Справа № 367/3932/25
Провадження №3/367/1407/2025
Іменем України
05 травня 2025 року суддя Ірпінського міського суду Київської області Горбачова Ю.В., розглянувши матеріали, які надійшли від ВП № 2 Бучанського РУП ГУНП в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,
До Ірпінського міського суду Київської області надійшов протокол серії ЕПР-1 № 290854 від 04.04.2025 року про вчинення адміністративного правопорушення гр. ОСОБА_1 , відповідальність за яке передбачена ст. 124 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР-1 № 290854 від 04.04.2025 року, вбачається, що 04.04.2025 о 17 год. 20 хв. в м. Ірпінь по вул. Матвія Донцова на перехресті з вул. Українська, водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем CHEVROLET EVANDA, д.н.з. НОМЕР_1 , виїжджаючи на нерегульоване перехрестя, в порушення вимог п. 16.11 ПДР України, не надала перевагу в русі мотоциклу YAMAHA DRAG STAR 400, д.н.з. НОМЕР_2 , внаслідок чого сталася ДТП, за наслідками якого автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Водій ОСОБА_1 в судовому засіданні визнала обставини ДТП, викладені у вищезазначеному протоколі.
Потерпілий ОСОБА_2 телефоном повідомив, що просить розгляд справи здійснювати за його відсутності, оскільки внаслідок ДТП перебуває на лікарняному до 19.05.2025. Також повідомив, що за результатами МРТ було встановлено перелом коліна. На електронну адресу суду від потерпілого надійшли листки непрацездатності та копія МРТ обстеження гр. ОСОБА_2 , проведеного 10.04.2025, за результатами якого виявлено тілесні ушкодження у виді переломів.
Суд, дослідивши надані матеріали, встановив, що внаслідок ДТП потерпілий ОСОБА_2 отримав тілесні ушкодження, ступінь тяжкості яких має встановлюватися в ході проведення судово медичної експертизи в рамках кримінального провадження.
Згідно з приписами ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
При цьому, КУпАП не вимагає, щоб на момент направлення матеріалів прокурору або органу досудового розслідування, суд з достовірністю встановив усі елементи складу злочину, для ініціювання питання про проведення досудового слідства достатньо наявності в діях особи, яка притягається до відповідальності, ознак кримінального правопорушення.
З досліджених судом матеріалів вбачається, що потерпілий ОСОБА_2 внаслідок ДТП отримав тілесні ушкодження, про які не було зазначено у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення.
Правилами судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, затверджених наказом МОЗ № 6 від 17.01.1995 року, встановлено, що ступень тяжкості тілесних ушкоджень визначається за результатами проведення судово-медичної експертизи.
Разом з тим, матеріали, що додані до протоколу про адміністративне правопорушення, не містять будь-яких відомостей щодо ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, які були завдані потерпілому та відомостей щодо перевірки наявності чи відсутності в діях водія ОСОБА_1 ознак кримінального правопорушення за даним фактом ДТП (відсутня постанова про закриття кримінального провадження).
Згідно із ч. 2 ст. 9 КУпАП, адміністративна відповідальність за адміністративне правопорушення настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Оцінивши зазначені обставини, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 можуть вбачатись ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 286 КК України.
Зважаючи на викладене, матеріали у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП підлягають передачі прокурору, для вирішення питання про внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань та організації проведення досудового розслідування.
При цьому, направляючи справу прокурору, суд заздалегідь не вирішує питання про доведеність вини особи у вчиненні кримінального правопорушення, а також про правову кваліфікацію її дій, оскільки з'ясування всіх обставин у справі, зокрема щодо наявності умислу, вини, причинно-наслідкового зв'язку та надання правильної кваліфікації дій можливо лише на підставі оцінки доказів, які можуть бути отримані процесуальним шляхом в ході проведення досудового розслідування.
Зазначені вище обставини, з огляду на положення ч. 2 ст. 9 КУпАП, перешкоджають можливості розгляду справи судом, а тому матеріали підлягають направленню до Бучанської окружної прокуратури Київської області для прийняття рішення відповідно до ст. 214 КПК України.
Виходячи з вищевикладеного, керуючись ст.ст. 256, 276, 278 КУпАП, суддя
Протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР-1 № 290854 від 04.04.2025 року про вчинення адміністративного правопорушення гр. ОСОБА_1 , відповідальність за яке передбачена ст. 124 КУпАП, з доданими матеріалами, - направити до Бучанської окружної прокуратури Київської області для прийняття рішення відповідно до ст. 214 КПК України.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП закрити на підставі ч. 2 ст. 284 КУпАП у зв'язку з передачею матеріалів прокурору.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Ірпінський міський суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Ю. В. Горбачова