Справа №295/5420/25
Категорія 327
3/295/1535/25
08.05.2025 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Болейко А.П., розглянув матеріали, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
09.04.2025 о 09 год 00 хв ОСОБА_1 у АДРЕСА_1 , неналежним чином виконувала свої батьківські обов'язки по вихованню неповнолітнього сина - ОСОБА_2 , 2010 року народження, який допускає пропуски занять в Ліцеї №19 без поважних причин, схильний до самовільного залишення місця проживання, мати не цікавиться навчальним процесом та не контролює дозвілля сина.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину не визнала. Зазначила, що їй відомо, що ОСОБА_2 допускає пропуски занять в Ліцеї №19. Документів, які б підтверджували поважність пропусків занять у зв'язку з хворобою її сина не має. Крім того, зазначила, що не відвідує ліцей та не спілкується з вчителями. Звертатись на консультацію до психолога в Житомирський міський центр соціальних служб міської ради для покращення взаємовідносин в родині не буде.
Заслухавши думку ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП підтверджується матеріалами справи:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №112558 від 15.04.2025;
- рапортом від 15.04.2025, відповідно якого ОСОБА_1 виховного впливу на сина не має, навчальним процесом сина не цікавиться, не здійснює контроль за його дозвіллям та не знає його коло спілкування. Неповнолітній ОСОБА_2 під час спілкування з працівниками поліції повідомив, що залишає місце проживання через непорозуміння з матір'ю, остання дану інформацію не заперечує. ОСОБА_1 та неповнолітньому ОСОБА_2 було рекомендовано звернутися на консультацію до психолога в Житомирський міський центр соціальних служб міської ради для покращення взаємовідносин в родині, проте мати категорично проти цього та не зацікавлена у виправленні ситуації, що склалася;
- листом директора Ліцею №19;
- рапортами від 12.04.2025;
- протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 12.04.2025;
- поясненнями ОСОБА_1 від 15.04.2025, відповідно яких, син останньої дійсно пропускає заняття в Ліцеї №19 без поважних причин.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Враховуючи викладене, характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд приходить до висновку про накладення на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності адміністративного стягнення у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладене таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 40-1, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесятинеоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Штраф стягнути на рахунок: Отримувач ГУК у Жит. обл/ТГ м. Житомир/21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37976485, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA228999980313090106000006797, Код класифікації доходів бюджету 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції».
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі ДСА України судовий збір в розмірі 605, 60 грн. Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Роз'яснити особі, щодо якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно вимог ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя
Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців з дня винесення постанови.