Справа № 274/8952/24
Провадження № 2-а/0274/4/25
Іменем України
"09" травня 2025 р. м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Хуторна І. Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1
про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, -
У листопаді 2024 ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Давиденко Н. В. через підсистему «Електронний суд» звернувся до суду з позовом, у якому уточнивши позовні вимоги (а.с. 35, 36), просить:
- поновити строки для подання позовної заяви та визнати причини пропуску строків поважними;
- визнати протиправною та скасувати постанову № 155 від 22.07.2024, винесену ІНФОРМАЦІЯ_2 , про притягнення адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст. 210-1 КУпАП, якою на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн.
Стислий виклад позиції позивача, заперечень відповідача
На обґрунтування позову ОСОБА_1 вказав, що 04.11.2024 через застосунок «Дія» він дізнався, що відносно нього відкрито виконавче провадження № 76448950.
Звернувшись 05.11.2024 до державного виконавця Бердичівського ВДВС, він отримав інформацію про те, що відносно нього винесено постанову ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22.07.2024 про притягнення до адміністративної відповідальності та накладення штрафу у розмірі 17000 грн, розмір якого подвоївся та на даний час становить 34 000 грн.
За допомогою АСВП 08.11.2024 він ознайомився з матеріалами виконавчого провадження, де була оскаржувана постанова.
У постанові наявний підпис про її отримання 23.07.2024, проте зазначений у постанові підпис йому не належить, прізвище підписанта в постанові написане з помилкою.
Копію вказаної постанови він не отримував ні в ІНФОРМАЦІЯ_3 , ні засобами поштового зв'язку, про її існування дізнався після відкриття виконавчого провадження.
У заяві про поновлення строку звернення до суду ОСОБА_1 зазначив, що строк звернення до суду він порушив, оскільки здійснює постійний догляд за своїм малолітнім сином, який хворіє дитячим аутизмом. Протиправні дії працівників ТЦК щодо підробки підпису будуть предметом заяви про вчинення кримінального правопорушення, яка на даний час готується для подачі в ДБР.
Оскаржувану постанову вважає незаконною. Твердження відповідача про те, що він не перебував на військовому обліку не відповідає дійсності, оскільки він фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , а тому перебував з 03.02.2011 на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 (на той час ІНФОРМАЦІЯ_5 ), що підтверджується копією приписного посвідчення.
Ним виконаний обов'язок щодо перебування на військовому обліку та протилежне не доведено відповідачем, що він взагалі не перебував на військовому обліку та порушив норми законодавства.
Крім того, не перебування на військовому обліку військовозобов'язаного має кваліфікуючі ознаки правопорушення, за яке настає відповідальність відповідно до ст. 210 КУпАП, а не ст. 210-1 КУпАП, як зазначено в оскаржуваній постанові.
За ч. 3 ст. 210-1 КУпАП особа може нести відповідність за правопорушення щодо не оновлення даних виключно після дати набрання цією нормою чинності, тобто після 19.05.2024.
Проте, згідно примітки ст. 210 КУпАП - положення статей 210, 210-1 КУпАП не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи. Тобто, такі дані ТЦК мав можливість отримати самостійно. Будь-які докази того, що вказані дані неможливо було отримати ТЦК самостійно, відсутні.
Таким чином, вважає, що його вина не доведена, при винесенні постанови відповідачем порушено норми чинних нормативно-правових актів, у зв'язку з чим просить скасувати постанову, винесену відповідачем, провадження у справі закрити.
26.12.2024 від представника відповідача - начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_2 надійшов відзив на позовну, у якому він просить відмовити у задоволенні позову.
ОСОБА_1 , маючи обов'язок оновити свої облікові дані протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (тобто у період з 18.05.2024 до 16.07.2024), та маючи обов'язок перебувати на військовому обліку військовозобов'язаних за місцем реєстрації, грубо порушуючи вимоги вищезазначених нормативно-правових актів, дані обов'язки не виконав.
Твердження позивача про те, що він перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 не спростовує кваліфікації правопорушення, оскільки з моменту досягнення граничного віку перебування на обліку призовників (станом на день винесення оскаржуваної постанови - при досягненні 25-річного віку) військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
На військовий облік ОСОБА_1 за місцем реєстрації став лише 18.07.2024.
У зв'язку з неперебуванням позивача на військовому обліку військовозобов'язаних за місцем реєстрації відповідач не мав можливості отримати відповідні відомості з державних реєстрів, оскільки такий доступ можливий лише щодо військовозобов'язаних, які перебувають на обліку та відомості про яких внесені до автоматизованої системи (Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (АІТС «Оберіг»)).
Крім того, згідно частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити, зокрема, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти). Зазначені відомості відсутні у держави і їх реєстрах, тому відповідач не мав об'єктивної можливості їх отримати. Факт не перебування на обліку та вчасного неоновлення облікових даних ОСОБА_1 підтвердив у поясненні до протоколу про адміністративне правопорушення.
Начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 була здійснена правильна кваліфікація та встановлені всі обставини адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 210-1КУпАП, а саме: порушення військовозобов'язаним законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період, яке виразилось у не перебуванні па військовому обліку військовозобов'язаних та не оновленні своїх облікових даних у встановлений законодавством строк.
Оскаржувана постанова була вручена позивачу особисто під підпис 23.07.2024. Твердження позивача про отримання оскаржуваної постанови лише 08.11.2024 та необізнаність його про її винесення до зазначеної дати є неправдивими та спростовуються матеріалами справи. Також безпідставним є твердження позивача про те, що підпис про отримання копії оскаржуваної постанови йому не належить, оскільки з поданих позивачем документах (протокол, паспорт, заява про взяття на облік) ідентичний. Клопотання про проведення почеркознавчої експертизи зразків підпису позивач не заявляв. Позивач отримав оскаржувану постанову 23.07.2024, позов подано до суду 14.11.2024, тобто після спливу 10-денного строку звернення до суду, що є самостійною підставою для відмови у позові.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 19.11.2024 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, надано строк для усунення недоліків - десять днів.
27.11.2024 на виконання ухвали суду від 19.11.2024 надійшла позовна заява в новій редакції із заявою про поновлення строку звернення до суду.
Ухвалою суду від 03.12.2024 ОСОБА_1 поновлено пропущений строк на оскарження постанови, у справі відкрито спрощене провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 10.12.2024 заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову задоволено, зупинено стягнення у виконавчому провадженні № 76448950 на підставі постанови про адміністративне правопорушення № 155 від 22.07.2024 до набрання чинності рішення у справі 274/8952/24.
Копію ухвали про відкриття спрощеного провадження, позовної заяви із додатками відповідач отримав.
06.01.2025 до суду надійшла відповідь позивача на відзив. Проте відповідно до положень ч. 3 ст. 263 КАС України у цій справі заявами по суті справи є позов та відзив.
Отже, підстави для прийняття до розгляду відповіді на відзив у суду відсутні.
Встановлені фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження
Згідно з долученої відповідачем до відзиву копії заяви ОСОБА_1 від 18.07.2024 вих № 303, на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 , він просить взяти його на військовий облік військовозобов'язаних у зв'язку з прибуттям з обліку призовників по досягненню 25-річного віку (вік вказано нерозбірливо) (а.с.69).
Відповідно до реєстру Андрушівської територіальної громади № 2023/005706607, сформованого 27.07.2023, зареєстрована адреса місця проживання ОСОБА_1 - АДРЕСА_2 (а.с.13).
Згідно з посвідченням серії НОМЕР_1 , виданого 01.07.2024, ОСОБА_1 є представником (опікуном) дитини з інвалідністю (а.с.30 на звороті).
У медичному висновку № 290 від 26.06.2024 про дитину з інвалідністю віком до 18 років місце - проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 (а.с.31).
Відповідно до протоколу № 155 від 17.07.2024: ОСОБА_1 , досягнувши граничного віку перебування на обліку призовників, з моменту набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового часу» по теперішній час не оновив свої облікові дані, не став на військовий облік військовозобов'язаних за зареєстрованим місцем проживання та не отримав військово-обліковий документ.
ОСОБА_1 , маючи обов'язок перебувати на військовому обліку військовозобов'язаних за місцем реєстрації та оновити свої облікові дані, даний обов'язок не виконав, таким чином, своїм умисним діянням, яке виразилось у не перебуванні на військовому обліку військовозобов'язаних та не оновленні своїх облікових даних порушив законодавство про оборону', мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частішою 3 статті 210-1 КУпАП.
З письмових пояснень в протоколі вбачається наступне: «вчасно не став на військовий облік та не оновив облікові дані тому, що займаюсь лікуванням та документами дитини - інваліда своєї дитини, коли отримав всі документи і звернувся в ТЦК.
Протокол підписаний позивачем, що останнім не заперечується (а.с.70-72).
Постановою № 155 від 22.07.2024, винесеною начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_3 , ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП та на нього накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн (а.с.9 на звороті - 10 на звороті).
Згідно постанови, ОСОБА_1 , маючи обов'язок перебувати на військовому обліку військовозобов'язаних за місцем реєстрації та оновити свої облікові дані, грубо порушуючи вимоги нормативних актів (ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань військової служби, мобілізації та військового обліку», п. 21"Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів", підпункту 1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ст.1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»), таким чином, своїм умисним діянням, яке виразилось у не перебуванні на військовому обліку військовозобов'язаних та не оновленні своїх облікових даних у встановлений законом строк ОСОБА_1 порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.
Роз'яснено, що на підставі ч.2 ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу в 15-денний строк стягнення буде стягнуто у подвійному розмірі - 34000 грн.
В графі копію постанови від 22.07.2024 № 155 про притягнення до адміністративної відповідальності зазначено «отримав 23.07.2024,. підпис особи, яка притягується до адміністративної відповідальності зазначено « ОСОБА_1 та міститься підпис вказаної особи».
Постановою державного виконавця Бердичівського ВДВС Москаленко О.З. відкрито виконавче провадження № 76448950 з виконання постанови № 155 від 22.07.2024 про стягнення з ОСОБА_1 штрафу в розмірі 34000 грн (а. с. 11).
Згідно електронного військово-облікового документу з «Резерв+», сформованого 11.10.2024, військовозобов'язаний ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_3 ), дата уточнення даних 31.07.2024, встановлено відстрочку до 09.11.2024 на підставі п.5. ч.1 ст.23 (а. с. 12).
Застосовані норми права, аналіз доводів сторін, висновки суду
Дослідивши докази, з'ясувавши обставини справи, суд доходить висновку про часткове задоволення позову з таких підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 78 цього Кодексу
Адміністративна відповідальність за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП настає за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період і тягне накладення штрафу у розмірі від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Указом Президента України N 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022, дію якого неодноразово продовжено та який діє дотепер.
За змістом ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Відповідно до ч.10 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів тощо.
Згідно зі ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
За змістом абз.7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Відповідно до ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-ІХ від 11.04.2024) громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема:
- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Положення ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у наведеній вище редакції підлягали застосуванню з 18 травня 2024 року.
Згідно з абз.4 підп.1 п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані:
- у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності);
- у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації) визначений Порядком організації і ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487.
Згідно з абз. 3 підп. 10-1 п. 1 Додатку 2 до Порядку № 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Пунктом 19 Порядку № 1497 встановлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.
Таким чином, у період з 18 травня 2024 року (тобто після набуття чинності Законом №3696-ІХ) до 16 липня 2024 року позивач зобов'язаний був оновити свої персональні (військово-облікові) дані через центр надання адміністративних послуг, через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Зі змісту оскаржуваної постанови вбачається, що позивач, крім іншого, був притягнутий до відповідальності за невиконання вимог абз.4 підп.1 п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» Закону України, тобто за неуточнення своїх облікових даних протягом 60 днів, тобто не вчинення визначених законом дій у період з 18 травня 2024 року по 16 липня 2024 року (включно).
При цьому, 60-денний строк для вчинення певних дій є присічним. Невчинення визначених законодавством дій починаючи з 17 липня 2024 року утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП та є триваючим правопорушенням.
Як не заперечується позивачем у позовній заяві у період з 18 травня 2024 року (тобто після набуття чинності Законом №3696-ІХ) до 16 липня 2024 року, тобто в межах, визначеного законом 60-денного терміну, свої персональні дані він не уточнив. Фактично позивач уточнив дані 31.07.2024.
Щодо доводів позивача про те, що положення ст. 210-1 КУпАП не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, то суд такі доводи відхиляє.
Суд зазначає, що у спірних правовідносинах примітка до ст. 210 КУпАП не підлягає застосуванню, так як чинне законодавство зобов'язувало саме позивача вчинити певні дії, і уточнити свої персональні дані у встановлений строк, які могли бути вчинені тільки ним особисто в один із визначених способів. Держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів може лише перевірити чи уточнити персональні дані військовозобов'язаного, але обов'язок такого уточнення покладається на військовозобов'язаного, яким є позивач.
Посилання позивача щодо неналежності йому підпису в графі постанови про її отримання суд до уваги не бере, оскільки останнім вказану обставину позивач не спростував. Окрім того, вказана обставина впливає лише на строк оскарження постанови. Проте ухвалою суду від 03.12.2024 позивачу поновлено пропущений строк для оскарження постанови.
Таким чином, аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та встановлені фактичні обставини справи у їх сукупності, суд вважає, що відповідачем доведено факт вчинення позивачем інкримінованого йому адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП в частині неоновлення своїх облікових даних, а тому постанова № 155 від 22.07.2024 в частині притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП правомірною та підстави для її скасування відсутні.
Щодо доводів позивача про неправомірність постановив частині притягнення його відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП за неперебування його на військовому обліку, то суд частково погоджується із доводами позивача, та вважаючи постанову незаконною в цій частині, її скасовує із таких підстав.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 1 ст. 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України: які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку.
Відповідно до абз. 2 пп. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 р. військовозобов'язані повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
Згідно ч. 3 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.
Проте, ОСОБА_4 , який на час набрання чинності відповідної норми закону досяг віку 25 років, не перебував на військовому обліку в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим місцем проживання, що ним не заперечно в позові та доведено долученими до позову доказам.
Відповідно до частини першої статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 210 КУпАП передбачено відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку
Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ( ч.3 ст.210 КУпАП).
Тобто, за порушення правил військового обліку передбачена адміністративна відповідальність згідно ст.210 КУпАП та враховуючи, що з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 року №303/2014 «Про часткову мобілізацію» та до цього часу в Україні діє особливий період то громадянин ОСОБА_1 підлягав притягненню до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП, а не за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Притягнення до адміністративної відповідальності за статтею Кодексу України про адміністративні правопорушення, діяння за яким не вчинено є порушення права на захист позивача. Суд же не наділений повноваженнями перекваліфікувати діяння позивача.
Тому суд в цій частині постанову скасовує, як протиправну.
Щодо твердження ОСОБА_1 про те, що він має посвідчення про приписку до призовної дільниці у м. Житомирі як призовник і того ж дня був взятий на облік в ІНФОРМАЦІЯ_9 , суд зазначає наступне.
Посвідчення про приписку до призовної дільниці був діючим військово-обліковим документом у позивача до моменту перебування його у статусі призовника і до моменту набуття ним статусу військовозобов'язаного.
ІНФОРМАЦІЯ_10 ОСОБА_1 досяг віку 27 років та як особа, яка досягла граничного (27-річного) віку під час перебування на військовому обліку призовників підлягав взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у районних (міських) військових комісаріатах (відповідно до чинної на той час редакції статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу»), з оформленням відповідного військово-облікового документу.
За положеннями частини 3 статті 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Оскільки відповідач довів факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-3 КУпАП за неоновленя ним облікових даних, проте за непербування на військовому обліку дії позивача кваліфіковані невірно, суд дійшов висновку, що слід скасувати частково оскаржувану постанову, виключивши притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч. 3 ст.210-1 КУпАП за неперебування ним на військовому обліку.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги ОСОБА_1 про скасування постанови підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат
Частиною 3 статті 139 КАС України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З наявної в матеріалах справи квитанції вбачається, що позивачем сплачено судовий збір за подачу позовної заяви в розмірі 605,6 грн
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 302,8 грн.
Керуючись статтями 241, 242, 246, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Частково скасувати постанову серії № 155 від 22.07.2024, винесену ІНФОРМАЦІЯ_2 в частині притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст. 210-1 КУпАП за не перебування на військовому обліку.
У задоволені решти адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови № 155 від 22.07.2024, винесену ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення про притягнення адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст. 210-1 КУпАП із застосуванням адміністративного стягнення штрафу 17 00 грн - відмовити, залишивши постанову в цій частині в стилі.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 302 гривень 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_12 , місце знаходження: АДРЕСА_4 .
Суддя І. Ю. Хуторна