Ухвала від 08.05.2025 по справі 360/930/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

08 травня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/930/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (місцезнаходження: 76018, місто Івано-Франківськ, вулиця Січових Стрільців, будинок 15) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 05 травня 2025 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивачка) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Івано-Франківській області) з такими позовними вимогами:

1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 20 листопада 2024 року № 121130004830 про відмову в призначенні пенсії позивачці;

2) зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивачки про призначення пенсії від 14 листопада 2024 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачка 10 серпня 2024 року звільнена з посади інженера 1-ї категорії з останнього місця роботи, у зв'язку зі скороченням штату працівників, з 13 серпня 2024 року зареєстрована як безробітна у Лисичанському міському центрі зайнятості та перебувала там на обліку як особа, що шукає роботу. Центром зайнятості видані позивачці направлення на співбесіди до роботодавців на працевлаштування, але працевлаштуватися не вдалося через вік, та невідповідність вимогам для займання посад, на які її направлено.

Лисичанським міським центром зайнятості позивачці видано клопотання від 01 жовтня 2024 року до органів Пенсійного фонду України про достроковий вихід на пенсію, та з того ж дня припинена її реєстрація як безробітної.

Позивачка 14 листопада 2024 року з метою реалізації свого права на пенсійне забезпечення через портал електронних послуг звернулася до Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на підставі направлення державного центру зайнятості на достроковий вихід на пенсію.

Рішенням ГУПФУ в Івано-Франківській області від 20 листопада 2024 року № 121130004830 позивачці відмовлено в призначенні пенсії, оскільки за результатами розгляду документів, доданих до заяви, встановлено, що клопотання на достроковий вихід на пенсію від 01 жовтня 2024 року № К120801102024001 та довідка Лисичанського МЦЗ від 24 жовтня 2024 року № Е120824/10/2024/001 видані з порушенням частини першої статті 49 Закону України «Про зайнятість населення» (не дотримано семиденний строк для пошуку особі підходящої роботи та довідка начебто не містить підстави видачі).

Позивачка з таким рішенням відповідача не згодна, оскільки з дня її постановлення на облік у Лисичанському МЦЗ до дня складання відповідного подання минуло більше семи днів. Більш того, пунктом 6 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» взагалі не вимагається семиденного строку на пошук підходящої роботи та 30-ти денного на звернення для реєстрації в Службу зайнятості, та надано право громадянам на достроковий вихід на пенсію, лише за ознакою звільнення особи за рішенням власника через скорочення штату або реорганізацію.

Ще одним неправомірним та беззмістовним твердженням відповідача, є його посилання, що згідно із начебто наданим позивачкою наказом про звільнення, її звільнено з останнього місця роботи 05 серпня 2024 року, що на 5 днів раніше, ніж вказано у трудовій книжці - 10 серпня 2024 року. При цьому позивачка стверджує, що нею такий наказ не подавався.

Позивачка стверджує, що всі визначені у підпункті 6 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 документи та відомості були у розпорядженні відповідача під час прийняття оскаржуваного рішення, що вказує на відсутність підстав для прийняття оскаржуваного рішення про відмову в призначенні пенсії.

Вважаючи порушеним своє право на призначення пенсії, позивачка звернулася до суду з цим позовом.

Разом з позовною заявою позивачкою подано клопотання про відстрочення сплати судового збору, обґрунтоване її скрутним матеріальним становищем, що підтверджено довідкою про доходи позивача за 2024 рік, згідно з якою позивачем протягом 2024 року отримано дохід в загальній сумі 4000,00 грн.

Вирішуючи заявлене клопотання, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі (частина друга статті 133 КАС України).

Згідно із частиною першою статті 4 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлюється ставка судового збору у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до частини третьої статті 4 Закону № 3674-VI при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Пунктом 3 частини першої статті 8 Закону № 3674-VI регламентовано, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2025 року - 3028,00 грн.

Позивачкою заявлено дві вимоги немайнового характеру, які пов'язані між собою та мають похідний характер, тому позивачка за подання даної позовної заяви повинна сплатити судовий збір у розмірі 1211,20 грн як за одну вимогу немайнового характеру із застосовуванням коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору, тобто 968,96 грн.

Зважаючи на наведені позивачкою у клопотанні обставини, з метою дотримання її права на доступ до правосуддя, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання та відстрочити позивачці сплату судового збору у розмірі 968,96 грн до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не встановив, у зв'язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.

Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 статті 4 КАС України).

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Згідно із пунктом 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Таким чином, виходячи з наведених в статті 257 КАС України критеріїв, з огляду на предмет спору в даній справі, з урахуванням вимог статей 259-262 КАС України, суддя вважає за необхідне здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

За приписами частини четвертої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.

Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Клопотання про відстрочення сплати судового збору задовольнити.

Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору у розмірі 986,96 грн за подання до суду позовної заяви до ухвалення судового рішення в даній справі.

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

Справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Запропонувати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі:

- відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Встановити строк для подання до суду відповіді на відзив та заперечення протягом 5 днів з дня одержання відзиву (відповіді на відзив).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області подати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, протягом 15 календарних днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі такі докази:

- заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 14 листопада 2024 року про призначення пенсії разом з доданими до заяви документами;

- довідку форми ОК-5 щодо ОСОБА_1 ;

- розрахунок стажу для визначення права ОСОБА_1 на призначення пенсії за віком.

Справа розглядатиметься суддею Пляшкова К.О. одноособово.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) «Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді та інформації по даній справі на офіційному вебпорталі «Судова влада України».

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.

СуддяК.О. Пляшкова