Справа № 372/2396/25
Провадження 1-кс-512/25
ухвала
Іменем України
05 травня 2025 року Слідчий суддя Обухівського районного суду Київської області ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2
розглянувши у залі судових засідань Обухівського районного суду Київської області клопотання старшого слідчого СВ Обухівського районного управління поліції головного управління Національної поліції в Київській області про тимчасовий доступ до речей та документів,
Старший слідчий СВ Обухівського РУП ГУНП в Київській області звернувся до суду із клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів. На обґрунтування клопотання зазначив, що cлідчим відділом Обухівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному проваджені, яке зареєстроване в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за №42025112340000085 від 09.04.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 25.12.2024 року між ІНФОРМАЦІЯ_1 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », в особі начальника відділу капітального будівництва, укладено договір підряду №49/24 щодо капітального ремонту скейтпарку за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до кошторисної документації загальною вартістю 542 358,47 грн.
Крім того, 25 грудня 2024 року між ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі начальника відділу капітального будівництва ОСОБА_3 та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 було укладено договір №50/24, за яким останньому було доручено здійснювати технічний нагляд, який мав забезпечити контроль за відповідністю виконаних робіт проектної та технічної документації, будівельним нормам та стандартам. Проте ремонт скейтпарку виконано з порушеннями будівельних норм. Дії службових осіб можуть свідчити про неналежне виконання службовими особами своїх обов'язків через несумлінне ставлення до них.
Як вбачається із платіжних інструкцій від 27 грудня 2024 року №1088, №1089 ІНФОРМАЦІЯ_3 на рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » згідно договору підряду №49/24 від 25.12.2024, актів №1/49, №2/49 від 27.12.2024 року, було перераховано 542358,47 (п?ятсот сорок дві тисячі триста п?ятдесят вісім гривень 47 копійок) із місцевого бюджету, а також 6367,93 гривень на рахунок ФОП ОСОБА_4 за технагляд згідно договору №50/24 від 25.12.2024 та акту №1/50 від 27.12.2024 року.
Однак за повідомленням ГО « ІНФОРМАЦІЯ_4 », скейтпарк, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , вважається небезпечним для відвідувачів та знаходиться в аварійному стані, оскільки: поверхня для їзди змонтована з порушенням ходу кріпильних шурупів; захисний металевий пасок закріплений таким чином, що створює небезпеку при палінні відвідувачів; поверхня для їзди вже має отвори; з?їзди, заїзди, кути, які мають підвищений рівень зносу прикріпленні не вірно та з порушенням норм виконання даних вузлів; радіуси та кути конструкцій не відповідають стандартам та першочерговим параметрам даного об?єкту.
Так, згідно п. 4.3 Договору №50/24 про технічний нагляд, ФОП ОСОБА_4 зобов?язаний був забезпечувати якісне ведення технічного нагляду, відповідно до основних завдань технічного нагляду, зокрема: 1) проводити перевірку: наявності у виконавця, який здійснює поточний ремонт об?єкта документів, підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів, обладнання, устаткування на їх відповідність проектним рішенням, державним будівельним нормам та правилам, іншим нормативам та стандартам, граничним показникам вартості тощо, що використовуються (здійснюються) під час будівництва об?єкта, - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо; наявності у виконавця, який здійснює поточний ремонт об?єкта документів (копій розрахункових накладних, специфікацій, калькуляцій, тощо), що підтверджують вартість придбаних матеріалів, виробів, обладнання, устаткування, конструкцій; відповідності виконаних будівельних, будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів; відповідності обсягів та якості виконаних будівельних, будівельно-монтажних робіт кошторисній документації, виконання виконавцем вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду; 2) вести облік обсягів прийнятих оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно- монтажних робіт, виконаних з недоліками; 3) здійснювати перевірку відповідності обсягів, якості і якості виконаних виконавцем, який здійснює поточний ремонт об?єкта, будівельних та будівельно-монтажних робіт, відображених в актах приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в, та перевірку відповідності кількості, якості і вартості змонтованого на об?єкті будівництва обладнання на відповідність його кошторисній документації, укладеним договорам на виконання робіт по об?єкту (з урахуванням змін та доповнень), вимогам ДБН та нормативам, які діють у галузі будівництва; 4) проводити разом з виконавцем огляд та оцінку результатів наданих послуг, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів; 5) повідомляти виконавця про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів; оформляти акти послуг, виконаних з недоліками; 7) брати участь у проведенні перевірки; 8) самостійно проводити контрольні обміри на об?єкті.
Частиною 3 ст. 18 КК України визначено, що службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, на підставі викладеного, інженер технічного нагляду ФОП ОСОБА_4 за договором №50/24 від 25.12.2024 є службовою особою, наділеною організаційно розпорядчими та адміністративно - господарськими функціями за спеціальним повноваженням.
Відповідно до ч. 4 ст. 11 Закону України «Про будівельні норми» від 05.11.2009, у разі, якщо у будівельних нормах є посилання на стандарти, то ці стандарти є обов'язковими до застосування.
ФОП ОСОБА_4 , здійснюючи технічний нагляд по об?єкту Код ДК 021:2015:45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація (Капітальний ремонт скейтпарку по вул. Миру в м. Обухів Київської області) достовірно знав вимоги технічного завдання та строки їх виконання, усвідомлюючи надані йому повноваження та будучи обізнаним про свої обов?язки, неналежно виконав свої службові обов?язки, які на нього покладені, через несумлінне ставлення до них та маючи реальну можливість виконати їх належним чином як того вимагають інтереси служби, що призвело до здачі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » об?єкта - ремонту скейтпарку по вул. Миру в м. Обухів Київської області неналежної якості на суму 542358,47 (п?ятсот сорок дві тисячі триста п?ятдесят вісім гривень 47 копійок). Водночас, згідно п. 2.2. Договору підряду роботи, виконані з використанням матеріальних ресурсів, які не відповідають встановленим вимогам, Замовником не оплачуються.
Разом з тим, ч. 8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 передбачено, що відповідальність за недостовірність відображених у первинних документах і регістрах бухгалтерського обліку даних несуть особи, які склали та підписали ці документи. Документи, визнаються офіційними, якщо їх зміст стосується відносин, врегульованих правом, і якщо вони видаються або використовуються у встановленому законодавством і порядку для посвідчення конкретних подій і фактів, що мають, юридичне значення. Офіційні документи можуть походити від органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, громадян - підприємців, нотаріусів, інших осіб, які мають право видавати або посвідчувати такі документи. Офіційні документи за формою повинні бути складені належним чином і мати необхідні реквізити - відбиток печатки, підпис, номер, дату.
Акти виконаних робіт від 27.12.2024 року за договорами №49/24 та №50/24 (від 25.12.2025 року) були підписані начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 та за підписом бухгалтера ОСОБА_5 , секретаря ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 були подані до ІНФОРМАЦІЯ_6 , в результаті чого казначейською службою, згідно платіжних інструкцій № 1088, 1089 від 27.12.2024 року на рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », та ФОП ОСОБА_4 було перераховано бюджетні кошти в сумі 542 358,47,00 грн. та 6 367,93 гривень відповідно.
В результаті неналежного виконання технічного нагляду ФОП ОСОБА_4 як службовою особою своїх службових обов?язків через несумлінне ставлення до них, територіальній громаді в особі ІНФОРМАЦІЯ_3 спричинено майнову шкоду на загальну суму 548726,40 грн. (п?ятсот сорок вісім тисяч сімсот двадцять шість гривень, 40 копійок), що визнається тяжкими наслідками охоронюваним законом громадським інтересам.
В ході досудового розслідування виникла необхідність у вилученні документів у ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: завірені копії реєстраційних (статут, довідка платника податків, довідка ЄРРПОУ) та дозвільних документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », наказу про призначення на посаду директора ОСОБА_7 ; тендерної документації поданої ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », в якості учасника у складі своєї пропозиції на тендерну процедуру капітального ремонту і реставрації скейтпарку по вул. Миру в м. Обухів Київської області, та листування щодо організації і виконання умов договору; оригінал договору підряду №49/24 від 25.12.2024 року укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі начальника відділу капітального будівництва ОСОБА_3 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), в особі директора ОСОБА_7 із додатками та доповненнями до нього, оригінали додаткових угод/договорів, документів на підставі яких укладались додаткові угоди; оригінал довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форма №КБ-3 від 27.12.2024 до договору №49/24; оригінал акту №1/49 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2024 року форма № КБ-2в від 27.12.2024 до договору №49/24; оригінал підсумкової відомості ресурсів до локального кошторису №02-01-01 металоконструкції; оригінал акту №2/49 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2024 року до договору №49/24; оригінали рахунків-фактури та видаткові накладні на оплату товарів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », платіжні доручення, акти звірок взаєморозрахунків, виписки/квитанцію банку по перерахуванню коштів по договору №49/24 від 25.12.2024; картки та оборотно - сальдові відомості по рахунках 63 "розрахунки з постачальниками" та 36 "розрахунки з покупцями" ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за 2024 рік;
Вказані документи потребують експертному дослідженню для встановлення особи/осіб причетних до вчинення даних дій, та для встановлення розміру завданої майнової шкоди, тому з метою забезпечення виконання збору доказів, у слідства виникла необхідність у тимчасовому доступі до оригіналів вказаних документів та здійснені їх виїмки, а тому слідчий звернувся до суду з вказаним клопотанням.
Старший слідчий СВ Обухівського РУП ГУНП в Київській області в судове засідання не з'явився, просив розглядати клопотання без участі слідчого та прокурора, вимоги клопотання підтримав в повному обсязі, просив не здійснювати фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів, в тому числі не здійснювати аудіо запис та відео запис за допомогою технічних засобів.
Розгляд клопотання відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України проводився за відсутності особи, у володінні якої знаходяться річ і документи, оскільки слідчим було доведено наявність достатніх підстав вважати, що дана річ має значення для швидкого, повного та неупередженого розслідування, а також наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення інформації.
Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5, 6 частини 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.
Згідно ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці відносяться документи, які містять персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Судом встановлено, що СВ Обухівського РУП ГУНП в Київській області дійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42025112340000085 від 09.04.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Внесене слідчим СВ Обухівського РУП ГУНП в Київській області клопотання відповідає вимогам ст.160 КПК України, матеріалами клопотання (витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань) доведено достатність даних про здійснення досудового розслідування вказаного кримінального правопорушення, а також те, що документи тимчасовий доступ з можливістю вилучення оригіналів документів перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , а отже клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 132, 160, 162, 163-166, 309, 369-372, 532 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання старшого слідчого СВ Обухівського РУП ГУНП в Київській області про надання тимчасового доступу до речей і документів, задовольнити.
Зобов'язати ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , надати старшому слідчому слідчого відділу Обухівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області капітану поліції ОСОБА_8 здійснити тимчасовий доступ до документів з можливістю здійснити виїмку паперових завірених копій та оригіналів наступних документів, а саме:
-завірені копії реєстраційних (статут, довідка платника податків, довідка ЄРРПОУ) та дозвільних документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », наказу про призначення на посаду директора ОСОБА_7 ;
-тендерної документації поданої ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », в якості учасника у складі своєї пропозиції на тендерну процедуру капітального ремонту і реставрації скейтпарку по вул. Миру в м. Обухів Київської області, та листування щодо організації і виконання умов договору;
-оригінал договору підряду №49/24 від 25.12.2024 року укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі начальника відділу капітального будівництва ОСОБА_3 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), в особі директора ОСОБА_7 із додатками та доповненнями до нього, оригінали додаткових угод/договорів, документів на підставі яких укладались додаткові угоди;
-оригінал довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форма №КБ-3 від 27.12.2024 до договору №49/24;
-оригінал акту №1/49 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2024 року форма № КБ-2в від 27.12.2024 до договору №49/24;
-оригінал підсумкової відомості ресурсів до локального кошторису №02-01-01 металоконструкції;
-оригінал акту №2/49 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2024 року до договору №49/24.
-оригінали рахунків-фактури та видаткові накладні на оплату товарів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », платіжні доручення, акти звірок взаєморозрахунків, виписки/квитанцію банку по перерахуванню коштів по договору №49/24 від 25.12.2024; картки та оборотно - сальдові відомості по рахунках 63 "розрахунки з постачальниками" та 36 "розрахунки з покупцями" ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за 2024 рік;
Строк дії ухвали визначити до 03 липня 2025 року.
Роз'яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення, оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1