Справа № 553/3772/24
Провадження № 3/553/45/2025
Іменем України
02.05.2025м. Полтава
Суддя Подільського районного суду міста Полтави Грошова Н.М.
за участю:
секретаря судового засідання - Сіомашко В.Р.,
представника Полтавської митниці - Крилова О.О.,
захисника ОСОБА_1 - адвоката Чакалова А.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали, які надійшли від Полтавської митниці про притягнення до адміністративної відповідальності у справі про порушення митних правил відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Черкаської області, РНОКПП НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
-за ч. 1 ст. 483 МК України,
До Ленінського районного суду м. Полтави 22.10.2024 надійшов протокол № 0116/80600/24 від 08.08.2024 про порушення митних правил з відповідними матеріалами, у відношенні громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Згідно із вказаним протоколом № 0116/80600/24 від 08.08.2024 про порушення митних правил Полтавською митницею за листом ТУ БЕБ у Полтавській області від 08.03.2024 № 23.14/3.2/1467-24 проводилися перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів на адресу військової частини НОМЕР_2 та підпорядкованих військових частин (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
В ході проведення перевірки встановлений факт ввезення 01.02.2023 громадянином України ОСОБА_1 на митну територію України автомобіля «LAND ROVER DISCOVERY», номерний знак НОМЕР_4 (країна реєстрації - PL), VIN НОМЕР_5 через пункт пропуску «Рава - Руська», митного поста «Рава - Руська» Львівської митниці як гуманітарної допомоги.
Згідно листа Львівської митниці від 28.03.2024 № 7.4-5/20-01/7/9084 як підставу для ввезення на митну територію України автомобіля «LAND ROVER DISCOVERY», номерний знак НОМЕР_4 (країна реєстрації - PL), VIN НОМЕР_5 ОСОБА_1 серед інших документів, надано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 01.02.2023, де в розділі 6 «Отримувач» вказано Військова частина НОМЕР_6 ; в розділі 9 «Вид допомоги» зазначено транспортний засіб: «LAND ROVER DISCOVERY», номерний знак НОМЕР_4 (країна реєстрації - PL), VIN НОМЕР_5 .
Відповідно до статті 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» (№ 1192-XIV від 22.10.1999) (із змінами та доповненнями) гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна Допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
В ході проведення відповідних перевірочних заходів на адресу Полтавської митниці надійшов лист військової частини НОМЕР_2 від 25.05.2024 № 1571/5093 , яким митницю повідомлено, що автомобіль «LAND ROVER DISCOVERY», номерний знак НОМЕР_4 (країна реєстрації - PL), VIN НОМЕР_5 не надходив на адресу військової частини НОМЕР_6 , на відповідному обліку не перебуває.
Частиною першою статті 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Згідно з частиною першою статті 266 Митного кодексу країни декларант зобов'язаний: здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату. Відповідно до частини восьмої статті 264 Митного кодексу України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей наведених у цій декларації. Згідно з частиною другою статті 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Згідно службової записки управління митних платежів, контролю митної вартості та митно- тарифного регулювання ЗЕД Полтавської митниці від 01.05.2024 № 15/15-01/2132 вартість подібного транспортного засобу «LAND ROVER DISCOVERY», 1996 року виготовлення станом на 01.02.2023 становить 67 310,99 грн.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товар: «LAND ROVER DISCOVERY», номерний знак НОМЕР_4 (країна реєстрації - PL), VIN НОМЕР_5 , шляхом подання до митного органу, як підставу для переміщення товарів декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 01.02.2023, що містить неправдиві відомості щодо одержувача.
Відповідно до інформації, наявної в реєстрі порушників митних правил бази даних ЄАІС Держмитслужби та АСМО «Інспектор», громадянин ОСОБА_1 протягом 2023-2024 років не притягувався до відповідальності за вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачено статтею 483 або статтею 482 Митного кодексу України.
Керуючись вимогами ст.490, 494, 508 Митного кодексу України, посадовою особою митниці у відсутності ОСОБА_1 відносно нього складено протокол про порушення митних правил за ознаками ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
13.11.2024 від захисника особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Чакалова А.К. надійшли письмові пояснення, сформовані в системі «Електронний суд» 13.11.2024, відповідно до яких зазначає, що наведені Полтавською митницею порушення не відповідають фактичним обставинам справи.
ОСОБА_1 являється з 09.06.2021 року виконувачем обов'язків голови Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області. Основним особистим завданням ОСОБА_1 є постійна допомога нашим Збройним Силам України від ворога росії. На початку лютого 2023 року ОСОБА_1 особисто ввозив на митну територію України, як гуманітарна допомога, Автомобіль для військових, які служать у військовій частині НОМЕР_6 . Даний Автомобіль ввозив через пункт пропуску «Рава-Руська», митного поста «Рава-Руська» Львівської митниці, на підставі Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 01.02.2023 року та документів, зокрема листа військової частини НОМЕР_6 підписаного її командиром підполковником ОСОБА_2 . Автомобіль був придбаний в громадянина Польщі на ім'я ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ), в пункті. 5 «Відправник» Декларації зазначено його адресу проживання. Від нього отримав документи на Автомобіль, фотокопії яких додаються. Як було зазначено вище Декларація про перелік товарів, що визначаються гуманітарною допомогою від 01.02.2023 подавалася особисто ОСОБА_1 , отримувачем Автомобіля зазначалася військова частина НОМЕР_6 згідно листа цієї частини.
Для переміщення через митний кордон України та митного оформлення у якості гуманітарної допомоги 01.02.2023 року подавались наступні документи: декларація про перелік товарів, що визначаються гуманітарною допомогою, документи на транспортний засіб та лист-звернення командира військової частини НОМЕР_6 . Даний лист-звернення від військової частини НОМЕР_6 ОСОБА_5 було передано через військовослужбовця цієї частини ОСОБА_6 . Автомобіль був переданий особисто військовослужбовцеві військової частини НОМЕР_6 . Передачу автомобіля можуть також підтвердити військовослужбовці: - ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , а також є фотографії та відеодокази, що документують процес використання автомобіля в роботі по захисту Батьківщини. Автомобіль був відразу спрямований для виконання бойових завдань і активно використовувався на передовій, тому акт прийому-передачі не складався. Зазначений автомобіль був перефарбований у захисний темно-зелений колір.
В подальшому під час відступу українських сил на полі бою в ході бойових дій на Донецькому напрямку Автомобіль «LAND ROVER DISCOVERY» зазнав серйозних пошкоджень через влучання ворожого снаряду, а тому подальше використання автомобіля стало неможливим, і наші військовослужбовці прийняли рішення знищити його, щоб техніка не дісталася ворогу. Цей факт підтверджується також задокументовано на відео, яке додається до цього пояснення.
Після отримання від Митної служби 30 серпня 2024 року засобами поштового зв'язку повідомлення про складення щодо протоколу про порушення мною митних правил, ОСОБА_1 звернувся до Командира роти військової підтримки військової частини НОМЕР_6 з проханням підтвердити факт отримання військовослужбовцями військової частини НОМЕР_6 автомобіля.
У відповідь на звернення ОСОБА_5 командир роти військової підтримки військової частини НОМЕР_6 ОСОБА_10 доповів, що автомобіль дійсно використовується задля забезпечення бойових дій, а саме (перевезення особового складу на бойові позиції, евакуації особового складу, доставки продуктів харчування на бойові позиції) з 01.03.2023 року ротою вогневої підтримки в/ч НОМЕР_6 у якості гуманітарної допомоги. Внаслідок чого Автомобіль був знищений під час обстрілу з боку окупаційних військ російської федерації.
Зазначив, що викладені в протоколі обставини мали місце на початку 2023 року, тобто в запеклих умовах воєнного стану, зумовленого військовою агресією російської федерації проти України, саме на Донецькому напрямку. Військові оперативно потребували транспортних засобів підвищеної прохідності, що пояснює недотримання спочатку формальностей правильної передачі транспортного засобу, підписання відповідного акту та постановки автомобіля на облік у військовій частині. Радий, що привезений автомобіль хоча б на якийсь період допоміг нашим захисникам на фронті. Полтавська митниця не надала жодних доказів того, що вказаний автомобіль був у використаний у інший спосіб, в тому числі проданий на території України чи використовується особисто ОСОБА_1 . Отже, ОСОБА_1 не повідомляв Митному органу жодних неправдивих відомостей щодо отримувача автомобіля. Автомобіль дійсно використовувався спочатку військовою частиною НОМЕР_6 , потім і на даний час військовою частиною НОМЕР_7 .
ОСОБА_5 вважає, що не вчиняв жодних умисний дій спрямованих на незаконне ввезення на митну територію України автомобіля як гуманітарної допомоги. Навпаки ввозив даний автомобіль виключно для потреб військових осіб (підрозділів), що беруть безпосередньо активну участь в бойових діях по захисту суверенітету та територіальної цілісності України, та вказаний автомобіль був негайно переданий військовим, так як кожна хвилина на фронті з автомобілем рятує дуже багато життів Захисників.
Правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України може бути вчинено лише умисно, коли особа знає, що документи, які вона надає митному органу, як підставу для переміщення товару, - містять неправдиві дані, але бажає таким чином незаконно перемістити товар.
Зауважив, що Полтавська митниця здійснювала перевірку лише військової частини НОМЕР_2 та допитувала командира вказаної частини, який повідомив, що спірний Автомобіль не надходив і на обліку не стоїть. Однак автомобіль і не повинен був завозитись для військової частини НОМЕР_2 . Перевірку військової частини НОМЕР_6 Полтавська митниця не проводила. Також матеріали справи не містять відомостей про те, що військова частина НОМЕР_6 підпорядкована військовій частині НОМЕР_2 .
Вважає, що в діях ОСОБА_5 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 481 МК України, а тому справа може бути закритою на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Полтавська митниця як на підтвердження вартості подібного транспортного засобу посилається на службову записку управління митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД Полтавської митниці від 01.05.2024 року № 15/15-01/2132 де вказано вартість Автомобіля станом на 01.02.2023 рік в розмірі 67 310,99 грн. В той же час Службова записка не може бути доказом в розумінні МК України та КУпАП підтвердження вартості Автомобіля. Так як єдиним способом визначення вартості подібного автомобіля на певний час можна лише експертним шляхом.
Зазначив про порушення Полтавською митницею строків визначених ч. 1 ст. 467 МК України. В розпорядженні Митниці починаючи з 01.02.2023 року була зареєстрована Декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 01.02.2023 року та документів, зокрема листа військової частини НОМЕР_6 підписаного її командиром підполковником ОСОБА_2 . Лише, 08.03.2024 року Полтавська митниця (тобто більш чим через рік) розпочала перевірку законності ввезенням на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів на адресу військової частини НОМЕР_2 та підпорядкованих військових частин (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
28.03.2024 року Полтавська митниця отримала Листа Львівської митниці № 7.4-5/20-01/7/9084 як підставу для ввезення на митну територію України спірного автомобіля ОСОБА_1 і серед інших документів, надано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 01.02.2023 року, де в розділі «Отримувач» вказано військову частину НОМЕР_6 . Тобто станом на 28.03.2024 року Полтавця митниця володіла всією інформацією щодо законності ввезення на митну територію України автомобіля та саме 28.03.2024 року в розумінні ч. 1 ст. 467 МК України є днем виявлення правопорушення. Невиконання вимог закону щодо невідкладності призвело до того, що протокол був складений лише 08.08.2024 року, а до суду надійшов лише 22.10.2024 року, тобто з пропуском шести місяців з дня виявлення.
Враховуючи, що на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення закінчилися строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ч. 1 ст. 467 МК України, провадження в справі про адміністративне правопорушення може бути закрито також і на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний належним доказом у даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.
Факт прийняття чи не прийняття на облік автомобіля, враховуючи складну ситуацію на Донецькому напрямку на весні 2023 року спростовується дійсним ввезення транспортного засобу для потреб Збройних Сил України і факт використання цього автомобіля кадровими військовослужбовцями у зоні бойових дій.
Дії ОСОБА_1 були безкорисною волонтерською діяльністю по ввезенню автомобіля на потреби Збройних Сил України. Переміщення Автомобіля через кордон відбувалось за зверненням реально існуючого військовослужбовця та реальної військової частини. А відтак вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, а тому справа може бути закрита судом.
В судові засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, шляхом направлення судової повістки за адресою зазначеною у протоколі про порушення митних правил та у додатку «Viber», про причини неявки суду не повідомив.
Відомості про дати та час судових засідань знаходяться у вільному доступі ознайомитись на офіційному сайті Судової влади за адресою в мережі Інтернет https://court.gov.ua/fair/ та сайті Ленінського районного суду м. Полтави за адресою в мережі Інтернет https://ln.pl.court.gov.ua/sud1616/.
Відповідно до положень п. 7 ч. 2 ст. 129 Конституції України однією з основних конституційних засад судочинства є розумність строків розгляду справи судом. Розгляд справи протягом розумного строку гарантовано і ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. Так, в п. 41 рішення Європейського суду з прав людини від 3 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» зазначено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
З огляду на вказані положення рішення Європейського суду з прав людини та положень чинного законодавства, кожна сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
У відповідності до ч. 4 ст. 526 Митного кодексу України, неявка особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, не є перешкодою для розгляду справи за її відсутності.
Справа про порушення митних правил розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання посадовою особою митного органу або судом (суддею) матеріалів, необхідних для вирішення справи. (ст. 525 МК України)
За таких обставин, враховуючи встановлені законодавством строки розгляду справ про порушення митних правил та положення ч. 4 ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Захисник особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокат Чакалов А.К. в судовому засіданні надав пояснення, які аналогічні за своїм змістом до пояснень, сформованих в системі «Електронний суд» 13.11.2024.
Представником митниці 18.12.2024 подано довідку у справі про порушення митних правил № 0116/80600/24
Представник Полтавської митниці Крилов О.О. у судовому засіданні обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил підтвердив, просив визнати ОСОБА_1 винним в порушенні митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі від 50 до 100 відсотків вартості предмета правопорушення - 67 310,99 грн. або конфіскації транспортного засобу «LAND ROVER DISCOVERY», номерний знак НОМЕР_4 (країна реєстрації - PL), VIN НОМЕР_5 , вартістю 67 310,99 грн. В обґрунтування своєї позиції послалася на викладені у письмових поясненнях обставини (довідка у справі про порушення митних правил № 0116/80600/24).
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 пояснив, що був військовослужбовцем військової частини НОМЕР_6 , з ОСОБА_1 знайомий ще до війни, оскільки з одного не великого міста. На даний час ОСОБА_1 є секретарем ради. Автомобіль «LAND ROVER DISCOVERY» отримував побратим ОСОБА_11 , який загинув. Цей автомобіль використовувався в районі населеного пункту Часів Яр, біля Кліщіївки, але не довго, оскільки автомобіль потрапив під обстріл та був пошкоджений, не було ні можливості, ні сенсу його забирати, оскільки він був повністю знищений. Він особисто також користувався даним автомобілем на якому його завозили на позицію та забирали з позиції. Даний автомобіль використовували також для вивезення поранених, доставки бойових комплектів та виконання бойових завдань. Автомобіль допомагав виконувати військові завдання. Петров Руслан отримав особисто автомобіль «LAND ROVER DISCOVERY» в м. Корсунь-Шевченківський з рук ОСОБА_1 , ділився фото з моменту отримання. Також ОСОБА_11 разом з автомобілем привіз їм гостинці від рідних. Ротний відпускав ОСОБА_12 в м. Корсунь-Шевченківський саме для отримання автомобіля. Даний автомобіль «LAND ROVER DISCOVERY» на облік не був поставлений. У випадку постановки даного автомобіля на облік військової частини ним, як показує практика користувалися б військові, які знаходяться на відстані 20-30 км від бойових дій. Були випадки, коли надані автомобілі були передані військовій частині, але в подальшому вони не мали змогу ними користуватися, ними користувалися командири, комбати та комбриги. Даний автомобіль вивіз дуже багато поранених та врятував їм життя, кількість виконаної роботи даним автомобілем неможливо ні з чим порівняти. Автомобіль був переданий перефарбований в зелений матовий колір. Перед передачею автомобіля військова частина зверталася до ОСОБА_1 з проханням надати автомобіль для виконання військових завдань. Ротний відпускав ОСОБА_12 для отримання даного автомобіля для військової частини. ОСОБА_1 сподівався, що даний автомобіль буде поставлений на облік. Даний автомобіль допомагав виконувати бойові завдання та користь для держави на цій війні.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_9 пояснив, що був військовослужбовцем військової частини НОМЕР_6 , з ОСОБА_1 познайомився вже під час війни, коли передавав автомобілі та гуманітарну допомогу для військової частини. На автомобілі «LAND ROVER DISCOVERY», який був наданий ОСОБА_1 вивозили та позицію людей та забирали з позиції, доставляли бойові комплекти. Даний автомобіль був у використанні 4-5 тижнів. Під час виїзду з позицію в районі між ОСОБА_13 та ОСОБА_14 автомобіль був знищений під час артобстрілу. Залишки автомобіля залишились на місці обстрілу, вони їх часто зустрічали під час виходу на позицію. Автомобіль забирати їздити ОСОБА_11 та ОСОБА_15 в м. Корсунь-Шевченківський біля міської ради. Дату передачі автомобіля не пам'ятає. Автомобіль не встигли поставити на обліку, оскільки він постійно був задіяний в зоні проведення бойових дій. Були випадки коли по 4-5 автомобілів втрачали за день. Крім того, у випадку постановки автомобіля на обліку, потрібно було отримувати дозвіл на його використання та заповнювати подорожні листи. Автомобіль був гарний, прохідний, але втратили його.
Заслухавши в судовому засіданні захисника особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Чакалова А.К. та представника Полтавської митниці, свідків: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , дослідивши матеріали справи та наявні у матеріалах докази, суд приходить до наступного висновку.
Частиною 4 ст. 2 КУпАП установлено, що питання щодо адміністративної відповідальності за порушення митних правил регулюються Митним Кодексом України.
Відповідно до ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Положеннями п. 3 ч. 1 ст. 8 МК України, визначено, що державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Положеннями ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За приписами до ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначають вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
Тобто, при складанні протоколу про порушення митних правил враховуються ознаки складу правопорушення, які мають узгоджуватись з диспозицією статті, до відповідальності за якою притягується особа. У іншому випадку відсутність однієї із ознак складу правопорушення виключає можливість притягнення особи до відповідальності.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Згідно диспозицією ч. 1 ст. 483 МК України (станом на 01.02.2023) відповідальність настає за дії з переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Об'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, є охоронюваний МК України та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.
Об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України є переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, зокрема шляхом подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості, зокрема щодо товарів, їх ваги або кількості.
Суб'єктивна сторона ч. 1 ст. 483 МК України передбачає прямий умисел, тобто винна у скоєнні правопорушення особа чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України чи вивезти з України з порушенням встановленого порядку.
Таким чином, правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України може бути вчинено лише умисно, коли особа знає, що документи, які вона надає митному органу, як підставу для переміщення товару, - містять неправдиві дані, але бажає таким чином незаконно перемістити товар.
Відповідно до п. 5-6 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 8 незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.
Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку.
Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган ( посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Листом ТУ БЕБ у Полтавській області від 08.03.2024 №23.14/3.2/1467-24 повідомлено, що підрозділом детективів ТУ БЕБ у Полтавській області в межах компетенції розглянуто матеріали, що надійшли з ВП № 3 ХРУП ГУНП в Харківській області щодо підсумків службового розслідування, проведеного військовою частиною НОМЕР_2 , за фактом відсутності транспортних засобів, які перетнули кордон України для забезпечення військової частини НОМЕР_2 . Встановлені можливі випадки переміщення товарів, у тому числі транспортні засоби особистого користування, транспортні засоби комерційного призначення з порушенням норм законодавства України, з можливим незаконним звільнення від сплати митних платежів із заявленням їх гуманітарної допомоги.
Згідно листа Львівської митниці від 14.03.2024 № 7.4-1/27/8.2/12738, адресованого командиру військової частини НОМЕР_2 , станом на 19.05.2023, відповідно до даних АСМО «Інспектор» Львівської митниці у зоні діяльності Львівської митниці в період 01.01.2023 - 30.04.2023 були ввезені транспортні засоби як гуманітарну допомогу, в даних отримувача яких зазначена в/ч НОМЕР_2 або підпорядковані військові частини НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_6 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , НОМЕР_13 , серед яких: «LAND ROVER DISCOVERY», VIN НОМЕР_5 . До вказаного листа додано відповідний витяг з ПІК «Журнал пункту пропуску» АСМО «Інспектор».
Як вбачається з письмових пояснень майора ОСОБА_16 , який проходить службу на посаді начальника автомобільної служби логістики військової частини НОМЕР_2 з 15 грудня 2022, в обов'язки якого входить технічне забезпечення військової частини, технічний стан техніки, раціональне її використання, обслуговування, ремонт та безаварійна експлуатація, спеціальна підготовка особового складу, а також військова дисципліна, підлеглого особового складу, ведення обліку та звітності в автомобільній службі військової частини. З приводу надходження автомобільної техніки повідомив, що на початку збройної агресії з боку російської федерації в період 2022-2023 роках, у військовій частині НОМЕР_2 надавались гарантійні листи (запити) до громадських організацій, фізичних і юридичних осіб, щодо надання допомоги у забезпеченні транспортом необхідного підрозділам військової частини для виконання бойових завдань. При наданні гарантійних листів (запитів) для їх виконання військова частина будь яких матеріальних засобів та грошових коштів в якості оплати за транспортні засоби громадським організаціям, фізичним і юридичним особам не надавала. Передача автомобільної техніки до військової частини НОМЕР_2 та підпорядкованих підрозділів здійснювалась виключно на добровільних засадах та безоплатно. Окрім того, у гарантійних листах (запитах) не завжди вказувалась модель транспортного засобу, тобто іноді зазначались лише загальні характеристики (повнопривідний автомобіль, автомобіль високої прохідності, позашляховик, пікап і т.д.). Отже в період з 24.02.2022 по теперішній час у військову частину НОМЕР_2 із наданих митницею списків надійшло та обліковано 35 одиниць автомобільної техніки Додаток 3 до акту. Місце перебування іншої автомобільної техніки згідно переліку, невідомо. Оскільки 73 одиниці автомобільної техніки, зазначені у додатку № 4 до військової частини не передавались, на обліку не перебувають, та військовим майном не являються. Повноваження військової частини НОМЕР_2 щодо цих 73 одиниць автомобільної техніки відсутні. Матеріальної шкоди інтересам військової частини не завдано.
В додатку 4 «Інформація щодо транспортних засобів, які були ввезені на митну територію України у зоні діяльності Львівської митниці в період з 24.02.2022 по 30.04.2023 та не надійшли до в/ч НОМЕР_2 або підпорядкованих військових частин НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_6 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , НОМЕР_13 », під порядковим номером 70 вказаний транспортний засіб «LAND ROVER DISCOVERY», VIN НОМЕР_5 .
Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_1 від 09.09.2024 наданих Полтавській митниці на митну територію України ним ввозився автомобіль «LAND ROVER DISCOVERY», номерний знак НОМЕР_4 (країна реєстрації - PL), VIN НОМЕР_5 , як гуманітарної допомоги. Даний транспортний засіб ввозив на підставі декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 01.02.2023 року та документів, зокрема листа військової частини НОМЕР_6 підписаного її командиром підполковником ОСОБА_2 . Даний транспортний засіб ввозився ним через пункт пропуску «Рава-Руська», митного поста «Рава-Руська» Львівської митниці. Транспортний засіб був придбаний ним в громадянина Польщі на ім'я ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ) в пункті 5 «Відправник» Декларації також зазначена його адреса проживання. Від нього він отримав документи на автомобіль, фотокопії яких додає. Декларація про перелік товарів, що визначаються гуманітарною допомогою від 01.02.2023 подавалася особисто ним, отримувачем автомобіля «LAND ROVER DISCOVERY», номерний знак НОМЕР_4 (країна реєстрації - PL), VIN НОМЕР_5 , зазначалося військова частина НОМЕР_6 згідно листа цієї частини. Для переміщення через митний кордон України та митного оформлення у якості гуманітарної допомоги 01.02.2023 ним надавалися: декларація про перелік товарів, що визначаються гуманітарною допомогою, документи на транспортний засіб та лист-звернення командира військової частини НОМЕР_6 . Даний лист-звернення від військової частини НОМЕР_6 йому було передано через військовослужбовця цієї частини ОСОБА_6 . Автомобіль «LAND ROVER DISCOVERY», номерний знак НОМЕР_4 (країна реєстрації - PL), VIN НОМЕР_5 , був переданий особисто військовослужбовцеві військової частини НОМЕР_6 ОСОБА_17 з військової частини НОМЕР_6 . На жаль ОСОБА_18 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 . Передачу автомобіля можуть підтвердити військовослужбовці ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також є фотографії та відеодокази, що документують процес використання автомобіля в роботі по захисту Батьківщини. Автомобіль був відразу спрямований для виконання бойових завдань і активно використовувався на передовій, тому акт прийому - передачі не складався. В підтвердження використання автомобіля ЗСУ є фото- та відеоматеріали, на яких військовослужбовці висловлюють подяку за переданий ним транспортний засіб, демонструючи його значення у виконанні бойових завдань (DVD+R диск з фото та відеофіксацією використання автомобіля додається). Даним транспортним засіб був перефарбований у захисний темнозелений колір. Зазначив, що під час відступу українських сил а полі бою автомобіль «LAND ROVER DISCOVERY», номерний знак НОМЕР_4 зазнав серйозних пошкоджень через влучення ворожого снаряду, а тому подальше використання автомобіля стало неможливим, і військовослужбовці прийняли рішення знищити його, щоб техніка не дісталася ворогу. Цей факт підтверджується також відео, яке додається до пояснень. Транспортний засіб був переданий ним особисто військовослужбовцеві військової частини НОМЕР_6 ОСОБА_6 , який в подальшому загинув. Факт отримання та використання даного автомобіля в бойових умовах можуть підтвердити військовослужбовці, зокрема: ОСОБА_7 . Автомобіль «LAND ROVER DISCOVERY», номерний знак НОМЕР_4 в ході бойових дій на Донецькому напрямку зазнав серйозних пошкоджень через влучання ворожого снаряду та був знищений, що підтверджується на відео до пояснення. Додатково щодо порушення митних правил згідно протоколу №0116/80600/24 пояснив, що ним не вчинялося дій спрямованих на незаконне ввезення на митну територію України автомобіля як гуманітарної допомоги, він ввозив даний автомобіль виключно для потреб військових осіб (підрозділів), що беруть безпосередньо активну участь в бойових діях по захисту суверенітету та територіальної цілісності України, а тому в його діях немає складу адміністративного правопорушення (порушення митних правил) передбачених ч. 1 ст. 483 МК України. Тому провадження в адміністративній справі про порушення митних правил відносно нього має бути закрито. Просив допитати в якості свідка військовослужбовця військової частини НОМЕР_6 ОСОБА_7 .
До вказаних пояснень додано ряд документів:
-лист командира військової частини НОМЕР_6 підполковника ОСОБА_20 , адресований волонтерам, добродіям, ГО «Рух Підприємців», відповідно до якого наразі, особовий склад військової частини НОМЕР_6 виконує бойові завдання щодо оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості. Проте особовий склад зазначеного підрозділу потребує допомоги в певних технічних матеріальних засобах для ефективного та успішного виконання поставлених завдань, зокрема: короткорамний позашляховик на повному приводі для використання в польових умовах - 1 шт., позашляховик з довгою рамою в кузові Пікап - 1 шт., звичайний легковий автомобіль цивільного призначення в кузові Седан - 1 шт., квадрокоптер DJI Mavik 3 в одинарній комплектації - 1 шт., система скидання вантажів для DJI Mavik 3, під діаметр 30-40 мм. - 1 шт.;
-доповідна командира роти вогневої підтримки військової частини НОМЕР_6 , капітана ОСОБА_21 із змісту якої вбачається, що автомобіль «LAND ROVER DISCOVERY», номерний знак НОМЕР_4 (країна реєстрації - PL), VIN НОМЕР_5 , дійсно використовувалися задля забезпечення бойових дій, а саме (перевезення особового складу на бойові позиції, евакуації особового складу, доставки продуктів харчування на бойові позиції) з 01.03.2023 ротою вогневої підтримки в/ч НОМЕР_6 у якості гуманітарної допомоги. Внаслідок чого автомобіль «LAND ROVER DISCOVERY», номерний знак НОМЕР_4 (країна реєстрації - PL), VIN НОМЕР_5 був знищений під час обстрілу з боку окупованих військ російської федерації.
Відповідно Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою ОСОБА_1 у графі 6 «Отримувач» зазначено «МОУ Військова частина НОМЕР_6 адреса: Черкаська область», у графі 7 «Фактичне місце призначення розвантаження вантажу» вказано «Черкаська область», у розділі 9 «Вид допомоги» вказано «авто, транспортний засіб «LAND ROVER DISCOVERY», номерний знак НОМЕР_4 (країна реєстрації - PL), VIN НОМЕР_5 , 2496 куб.см., дизель, р/в 1996, орієнтовна вага 1990 кг».
Рахунок фактура № 03/2023 від 31.01.2023 та документи на автомобіль «LAND ROVER DISCOVERY», номерний знак НОМЕР_4 (країна реєстрації - PL), VIN НОМЕР_5 , на іноземній мові.
Відповідно до інформації бази даних АСМО «Інспектор», громадянин ОСОБА_1 01.02.2023 ввіз на територію України, як гуманітарну допомогу, автомобіль «LAND ROVER DISCOVERY», номерний знак НОМЕР_4 (країна реєстрації - PL), VIN НОМЕР_5 , отримувач МОУ Військова частина НОМЕР_6 .
Згідно листа командира військової частини НОМЕР_2 полковника ОСОБА_22 за вих. № 1571/5093 від 25.05.2024, адресованого начальнику Полтавської митниці автомобіль марки LAND ROVER модель DISCOVERY, кузов № НОМЕР_5 , реєстраційний номер НОМЕР_14 , до військової частини НОМЕР_6 не надходив та на обліку не перебуває.
Із службової записки начальника управління митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД адресованої начальнику управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил вбачається, що «LAND ROVER DISCOVERY», номер кузова НОМЕР_5 , 1996 р.в., об'єм двигуна - 2459 см.куб, тип двигуна - дизельний, за кодом УКТЗЕД 8703329030, станом на 01.02.2023 (курс EUR 39,5947) - митна вартість подібного (аналогічного) автомобіля складає 67310,99 грн.
З листа командира військової частини НОМЕР_2 полковника ОСОБА_23 за вих. № 1571/10660 від 10.10.2024, адресованого Полтавській митниці, вбачається, що станом на 10.10.2024 транспортний засіб «LAND ROVER DISCOVERY», VIN НОМЕР_5 до військової частини НОМЕР_2 не надходив та на обліку не перебуває. До вказаного листа приєднано доповідь командира військової частини НОМЕР_6 підполковника ОСОБА_24 адресованого командиру військової частини НОМЕР_2 , відповідно до якої у військовій частині НОМЕР_6 відповідно до вимог розпорядження № 157/10539 від 01.10.2024 зазначені транспортні засоби не надходили.
Відповідно до листа тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 підполковника ОСОБА_25 адресованого начальнику Полтавської митниці за вих. № 819/2811/бдр від 28.03.2025, відповідно до уніфікованої електронно-облікової системи Збройних Сил станом на 28.03.2025 відомості щодо реєстрації транспортного засобу «LAND ROVER DISCOVERY», VIN НОМЕР_5 відсутні.
Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 року № 1192-XIV гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Безоплатна допомога (пересилка, виконання робіт, надання послуг) - надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації донорам.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 2022 року №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (яка діяла на час ввезення автомобіля «LAND ROVER DISCOVERY», VIN НОМЕР_5 ) встановлено, що на період дії воєнного стану пропуск, через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
З 01.12.2023 переміщення гуманітарної допомоги, врегульовано іншим порядком пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2023 № 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану (ПКМУ від 01.03.2022 № 174 з 01.12.2023 втратила чинність).
Слід зазначити, що з 24.02.2022 Указом Президента України в Україні введено воєнний стан. Збройні Сили України потребували і потребують в засобах пересування, а тому небайдужі громадяни іноземних держав, волонтери, благодійні організації з початку війни опікуються зазначеними питаннями. Крім того, в умовах воєнного стану, зумовленого військовою агресією російської федерації проти України, військові оперативно потребували транспортних засобів, що пояснює недотримання формальностей передачі транспортного засобу та постановки автомобіля на облік у військовій частині.
Суд звертає увагу на те, що подальша бездіяльність отримувача гуманітарної допомоги не може пов'язуватися із діями ОСОБА_1 щодо дотримання митних формальностей, оскільки бездіяльність посадових осіб військової частини щодо не постановки автомобіля на облік є вже наступним етапом після проходження митних процедур і не залежить від волі ОСОБА_1 .
Матеріалами справи підтверджено, що переміщений через митний кордон автомобіль дійсно був переданий ОСОБА_1 військовослужбовцям військової частини НОМЕР_6 , що підтверджується поясненнями колишніх військовослужбовців даної військової частини ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , який фактично використовувався ротою вогневої підтримки військової частини НОМЕР_6 .
Суд враховує, що автомобіль перебуває у використанні та розпорядженні ЗСУ для виконання бойових завдань, де був знищений внаслідок артобстрілу, дії ОСОБА_1 були спрямовані на забезпечення військовослужбовців транспортним засобом для здійснення ними оборони України від збройної агресії рф.
Вказані факти підтверджені також наданими ОСОБА_1 та його захисником фото та відеофайлами, які містяться на CD диску, які були досліджені в судовому засіданні. Так, з вказаних фото та відеофайлів вбачається, що вищевказаний транспортний засіб «LAND ROVER DISCOVERY» дійсно використовувався ЗСУ при виконанні бойових завдань в зоні бойових дій та був знищений внаслідок артобстрілу позицій ЗСУ.
Вказаний автомобіль ОСОБА_1 на митну територію України був завезений не для власного збагачення, а для передачі ЗСУ. Внаслідок дій ОСОБА_1 не було завдано значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб, а тому притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за дії, спрямовані на забезпечення військовослужбовців транспортним засобом, для здійснення ними оборони України, не відповідають загальним інтересам суспільства та суперечать меті адміністративного стягнення.
Матеріали справи не місять відомостей, що вказаний транспортний засіб був використаний у інший спосіб, в тому числі проданий на території України.
Жодних відомостей про те, що ОСОБА_1 умисно подав митному органу недостовірні відомості щодо отримувача товару суду не надано. Не здобуто таких і під час розгляду справи судом.
ОСОБА_1 вжив всі, передбачені діючим законодавством України, заходи, спрямовані на дотримання порядку переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного Зазначені обставини підтверджуються матеріалами справи про порушення митних правил та поясненнями допитаних у судовому засіданні свідків: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , відеозаписом наданим ОСОБА_1 та його захисником на якому зафіксовано використання автомобіля «LAND ROVER DISCOVERY», VIN НОМЕР_5 , реєстраційний номер НОМЕР_14 , на території ведення активних бойових дій, фотознімками, на яких зафіксовано передачу вказаного транспортного засобу військовослужбовцям за обставин зазначених ОСОБА_1 та свідками.
Будь-яких доказів наявності у ОСОБА_1 умислу, спрямованого на переміщення через митний кордон України транспортного засобу з приховуванням від митного контролю з поданням митному органу як підстави для переміщення товару документів, що містять неправдиві відомості, органом, уповноваженим на складання протоколу про порушення митних правил, не надано.
За умовами ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Із врахуванням положень і тлумачень ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу належного органу правосуддя.
Статтею 62 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Особу може бути визнано винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, в тому числі у сфері митного оформлення і контролю, виключно в разі встановлення в її діянні всіх ознак складу інкримінованого їй адміністративного правопорушення, тобто, за наявності усіх необхідних елементів об'єктивних та суб'єктивних ознак, які характеризують діяння як правопорушення - у сукупності.
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто, не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі "Ірландія проти Сполученого Королівства" (Ireland v. The United Kingdom), п.161, Series A заява №25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту».
Таким чином, під час розгляду справи не здобуто належних, достовірних і допустимих доказів, яких було б достатньо для встановлення в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме: неправомірного діяння, що виражається у здійсненні дій, направлених на переміщення транспортного через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення транспортного засобу документів, що містять неправдиві відомості щодо його отримувача.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 Митного кодексу України, , у зв'язку з чим провадження по справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. 527 Митного кодексу України, ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Полтави протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження.
Повний текст постанови складено 07.05.2025.
Суддя Подільського районного
суду міста Полтави Н.М. Грошова