Постанова від 06.05.2025 по справі 320/40757/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/40757/24 Суддя (судді) суду 1-ї інст.:

Лапій С.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 травня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Сорочка Є.О.,

суддів Коротких А.Ю.,

Єгорової Н.М.,

за участю секретаря с/з Грисюк Г.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління соціальної та ветеранської політики Солом'янської районної у м.Києві державної адміністрації на рішення Київського окружного адміністративного суду від 12.12.2024 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Солом'янської районної у м.Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії при Солом'янській районній в м. Києві державній адміністрації з питань призначення грошової компенсації на будівництво (придбання) житла членам сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів І-ІІ групи, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції від 16 вересня 2022 року № 59 про призначення ОСОБА_1 грошової компенсації;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії при Солом'янській районній в м. Києві державній адміністрації з питань призначення грошової компенсації на будівництво (придбання) житла членам сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів І-ІІ групи, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції від 28 березня 2024 року № 43 про відмову ОСОБА_1 у виплаті грошової компенсації у зв'язку з виплатою одноразової грошової допомоги відповідно до постанови КМУ від 28.02.2022 № 168.

- стягнути з Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації на користь ОСОБА_1 , яка діє у своїх інтересах та інтересах малолітньої ОСОБА_2 , грошову компенсацію згідно пункту 37 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 719, у розмірі 3 789 817,13 грн.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 12.12.2024 позов задоволено частково:

- визнано протиправним та скасувати рішення комісії при Солом'янській районній в м. Києві державній адміністрації з питань призначення грошової компенсації на будівництво (придбання) житла членам сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів І-ІІ групи, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції від 16 вересня 2022 року № 59 про призначення ОСОБА_1 грошової компенсації;

- визнано протиправним та скасовано рішення комісії при Солом'янській районній в м. Києві державній адміністрації з питань призначення грошової компенсації на будівництво (придбання) житла членам сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів І-ІІ групи, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції від 28 березня 2024 року № 43 про відмову ОСОБА_1 у виплаті грошової компенсації у зв'язку з виплатою одноразової грошової допомоги відповідно до постанови КМУ від 28.02.2022 № 168;

- зобов'язано комісію при Солом'янській районній в м. Києві державній адміністрації з питань призначення грошової компенсації на будівництво (придбання) житла членам сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів І-ІІ групи, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції вчинити дії, передбачені Порядком виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей та Порядком надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей» від 19 жовтня 2016 р. № 719, щодо виплати ОСОБА_1 грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення із урахуванням черговості, передбаченої п. 4 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. № 719;

- у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Відповідач в апеляційній скарзі просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову, оскільки вважає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, судом неправильно застосовано норми матеріального права, порушено норми процесуального права.

Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що оскаржувані рішення щодо відмови у здійсненні спірних виплат є правомірними.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу просить відмовити у її задоволенні, посилаючись на необґрунтованість доводів скаржника.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів дійшла таких висновків.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджується, що гр. ОСОБА_1 є дружиною померлого військовослужбовця, учасника бойових дій ОСОБА_3 , 1994 року народження.

ОСОБА_3 як особа з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, яка приймала безпосередню участь в антитерористичній операції, його дружина ОСОБА_1 , їх спільна донька ОСОБА_2 та донька дружини - ОСОБА_4 04.03.2020 стали на квартирний облік.

ОСОБА_3 01.02.2021 звернувся до Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою про призначення йому грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення відповідно до постанови КМУ № 719 як особі з ІІ групою інвалідності внаслідок війни.

Рішенням комісії при Солом'янській районній в м. Києві державній адміністрації з питань призначення грошової компенсації на будівництво (придбання) житла членам сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів І-ІІ групи, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції від 11.02.2021 № 2 призначено грошову компенсацію ОСОБА_3

ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 загинув під час захисту Батьківщини, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане 28.03.2022 Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та витягом з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії ЗСУ по встановленню причинного зв'язку захворювань від 16.05.2022 № 180.

Після смерті ОСОБА_3 позивачка ОСОБА_1 та ОСОБА_2 набули статусу члена сім?ї загиблого ветерана війни, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що підтверджується Посвідченням серії НОМЕР_2 та довідкою від 17.05.2022 № 7, виданими Управлінням соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації.

У травні 2022 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , а також батько загиблого ОСОБА_3 - ОСОБА_5 , отримали право на одержання одноразової грошової допомоги згідно пункту 2 постанови КМУ від 28.02.2022 № 168.

ОСОБА_1 13.09.2022 звернулась до Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою про виплату їй грошової компенсації як члену сім'ї ОСОБА_3 , який загинув, і якому була призначена та не виплачена грошова компенсація.

Рішенням комісії при Солом'янській районній в м. Києві державній адміністрації з питань призначення грошової компенсації на будівництво (придбання) житла членам сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів І-ІІ групи, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції від 16.09.2022 № 59 ОСОБА_1 як уповноваженому члену сім'ї загиблого ОСОБА_3 призначено грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення. Сума грошової компенсації складає 2 848 721,60 грн.

Згідно рішення комісії при Солом'янській районній в м. Києві державній адміністрації з питань призначення грошової компенсації на будівництво (придбання) житла членам сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів І-ІІ групи, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції від 29.02.2024 № 20 у зв'язку зі зміною опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, внесено зміни до рішення комісії № 59, зокрема, перераховано суму грошової компенсації, яка склала 3 789 817,13 грн.

Рішенням комісії при Солом'янській районній в м. Києві державній адміністрації з питань призначення грошової компенсації на будівництво (придбання) житла членам сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів І-ІІ групи, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції від 28.03.2024 року № 43 відповідно до абзацу 6 пункту 35 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженого постановою КМУ від 19.10.2016 № 719 (зі змінами) ОСОБА_1 відмовлено у виплаті грошової компенсації у зв'язку з виплатою одноразової грошової допомоги відповідно до постанови КМУ від 28.02.2022 № 168.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом.

Суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні дійшов висновків про те, що спірні рішення відповідача від 16.09.2022 № 59 та від 28.03.2024 № 43 є неправомірними, а тому відповідно наявні підстави для їх скасування. При цьому, суд вказав, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача вчинити дії, передбачені Порядком виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей та Порядком надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. № 719, щодо виплати ОСОБА_1 грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення із урахуванням черговості, передбаченої п. 4 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. № 719.

Колегія суддів суду апеляційної інстанції при прийнятті цієї постанови виходить з такого.

Статтею 48-1 Житлового кодексу України передбачено, що порядок та розмір надання громадянам грошової компенсації за належні їм для отримання жилі приміщення визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 719 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей» затверджений Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей (далі - Порядок № 719).

Згідно пункту 1 цей Порядок визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення (далі - грошова компенсація) для сімей осіб, визначених пунктами 2-5 частини першої статті 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I-II групи, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та які потребують поліпшення житлових умов (далі - одержувач грошової компенсації), включені до списків осіб, які користуються правом позачергового (першочергового) одержання жилих приміщень, за місцем проживання відповідно до законодавства за категоріями, встановленими в пунктах 2 і 3 цього Порядку (далі - квартирний облік).

Як зазначалося, рішенням комісії при Солом'янській районній в м. Києві державній адміністрації з питань призначення грошової компенсації на будівництво (придбання) житла членам сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів І-ІІ групи, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції від 11.02.2021 № 2 призначено грошову компенсацію ОСОБА_3 .

Проте, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 загинув під час захисту Батьківщини, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане 28.03.2022 Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та витягом з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії ЗСУ по встановленню причинного зв'язку захворювань від 16.05.2022 № 180.

Після смерті ОСОБА_3 позивачка ОСОБА_1 та ОСОБА_2 набули статусу члена сім?ї загиблого ветерана війни, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що підтверджується Посвідченням серії НОМЕР_2 та довідкою від 17.05.2022 № 7, виданими Управлінням соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації.

Відповідно до пункту 37 Порядку № 719 у разі смерті одержувача грошової компенсації, якому призначено грошову компенсацію та не виплачено, грошова компенсація виплачується уповноваженому члену сім'ї на підставі заяви, копії документа, що посвідчує особу уповноваженого члена сім'ї, копії свідоцтва про смерть та згоди довільної форми від інших членів сім'ї, на яких розраховано грошову компенсацію.

У зв'язку зі смертю ОСОБА_3 , ОСОБА_1 13.09.2022 звернулась до Управління соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою про виплату їй грошової компенсації як члену сім'ї ОСОБА_3 , який загинув, і якому була призначена та не виплачена грошова компенсація.

Рішенням комісії при Солом'янській районній в м. Києві державній адміністрації з питань призначення грошової компенсації на будівництво (придбання) житла членам сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів І-ІІ групи, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції від 16.09.2022 № 59 ОСОБА_1 як уповноваженому члену сім'ї загиблого ОСОБА_3 призначено грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення та скасовано рішення комісії від 23.02.2022 № 52 про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення ОСОБА_3 .

Суд першої інстанції скасовуючи вказане рішення комісії послався на те, що відповідач, розглядаючи заяву позивача, порушив умови Порядку № 719, та відповідно не прийняв рішення по суті заяви згідно положень пункту 37 Порядку № 719, а саме щодо виплати позивачу грошової компенсації замість загиблого ОСОБА_3 . Крім того, згідно п. 37 Порядку № 719 у відповідача не було законних підстав для скасування рішення про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення ОСОБА_3 , який загинув після призначення йому грошової компенсації.

Проте, у контексті спірних правовідносин, пов'язаних із отриманням позивачем компенсації за належні для отримання жилі приміщення, колегія суддів вважає, що використання у вказаному рішенні комісії процедури «призначення» компенсації позивачу та скасування попереднього рішення про її призначення загиблому ОСОБА_3 жодним чином не порушує право позивача на її отримання. Вказаним рішенням комісії фактично лише зафіксовано факт переходу права позивача на отримання компенсації від ОСОБА_3 до ОСОБА_1 . Скасування цього рішення жодним чином не захищає прав позивача, а тому задоволення позову у цій частині є помилковим.

Щодо скасування судом рішення комісії при Солом'янській районній в м. Києві державній адміністрації з питань призначення грошової компенсації на будівництво (придбання) житла членам сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів І-ІІ групи, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції від 28.03.2024 року № 43, то колегія суддів звертає увагу на таке.

Вказаним рішенням відповідно до абзацу 6 пункту 35 Порядку № 719 ОСОБА_1 відмовлено у виплаті грошової компенсації у зв'язку з виплатою одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168.

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції вказав про те, що вказаний абзац 6 пункту 35 Порядку № 719 набув чинності вже після виникнення у позивача права на отримання спірної компенсації у 2022 році на підставі пункту 37 Порядку № 719, а тому, на думку суду, вказана норма не могла бути застосована до спірних правовідносин як така, що не має зворотної дії у часі. Проте, суд апеляційної інстанції вважає такі міркування суду першої інстанції помилковими.

Так, абзац 6 пункту 35 Порядку № 719 передбачає, що підставою для відмови у виплаті грошової компенсації є виплата члену сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, одноразової грошової допомоги або відмова в її отриманні після призначення грошової компенсації.

Вказана підстава для відмови у виплаті компенсації введена постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2023 № 265, яка набрала чинності 28.03.2023.

Суд апеляційної інстанції наголошує на тому, що наведена норма врегульовує питання призначеної раніше але не виплаченої грошової компенсації. Тобто, вказана норма підлягає застосуванню якщо станом на час її дії відповідна компенсації не була виплачена. При цьому, факт того, що компенсацію було призначено раніше та не було виплачено до 28.03.2023, не свідчить про те, що застосування абзацу 6 пункту 35 Порядку № 719 неможливе.

Таким чином, посилання суду першої інстанції на неправомірність застосування відповідачем абзацу 6 пункту 35 Порядку № 719 як підстави для відмови позивачу у виплаті спірної компенсації є помилковим.

Так, як вбачається із матеріалів справи та що не спростовано позивачем, нею у 2022 році була отримана одноразова грошова допомога у відповідності до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 (далі - Постанова № 168).

При цьому, суд апеляційної інстанції наголошує на тому, що Постанова № 168 з моменту її прийняття у лютому 2022 року містила норму, яка передбачала, що якщо сім'я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором.

Норми абзацу 6 пункту 35 Порядку № 719, що були доповнені постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2023 № 265, фактично унормували порядок недопущення зловживання та приховування особами вибору відповідної виплати.

Таким чином, отримавши одноразову грошову допомогу згідно Постанови № 168 позивач реалізувала своє право вибору відповідної виплати, у зв'язку із чим втратила право на отримання спірної грошової компенсації згідно Порядку № 719.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що у відповідача були наявні підстави для відмови позивачу у виплаті раніше призначеної та не отриманої грошової компенсації згідно Порядку № 719 у зв'язку із тим, що нею було отримано одноразову допомогу згідно Постанови № 168.

Тому, підстави для скасування рішення комісії від 28.03.2024 № 43 та для задоволення інших вимог щодо виплати позивачу спірної компенсації відсутні.

Підсумовуючи викладене, за результатами розгляду апеляційної скарги колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв помилкове рішення про часткове задоволення позову.

Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .

Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 09.12.1994, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи

Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Інші доводи учасників справи висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні фактичних обставин та норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.

Повноваження суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення встановлені статтею 315 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідно до пункту другого частини першої статті 315 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За змістом частини першої статті 317 КАС підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Оскільки висновки суду не відповідають обставинам справи, судом неправильно застосовано норми матеріального права, то оскаржуване судове рішення підлягає скасуванню, а позов залишенню без задоволення.

Керуючись статтями 34, 243, 317, 321, 325, 328, 329, 331 КАС, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління соціальної та ветеранської політики Солом'янської районної у м.Києві державної адміністрації задовольнити.

Скасувати рішення Київського окружного адміністративного суду від 12.12.2024 та ухвалити нове судове рішення, яким позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Солом'янської районної у м.Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Суддя-доповідач Є.О. Сорочко

Суддя А.Ю. Коротких

Суддя Н.М. Єгорова

Повний текст постанови складений 07.05.2025.