Постанова від 08.05.2025 по справі 340/7774/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2025 року м. Дніпросправа № 340/7774/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 січня 2025 року (суддя Науменко В.В.)

у справі № 340/7774/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної позивачу за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі довідок Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 21.10.2024 вих. № 61/17/117, № 61/17/118, № 61/17/119, № 61/17/120;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.02.2020 перерахунок і виплату пенсії за вислугу років, призначеної позивачу на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 21.10.2024 вих. № 61/17/117 , врахувавши раніше прийняті рішення судів;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.02.2021 перерахунок і виплату пенсії за вислугу років, призначеної позивачу на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 21.10.2024 вих. № 61/17/118, врахувавши раніше прийняті рішення судів;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.02.2022 року перерахунок і виплату пенсії за вислугу років, призначеної позивачу на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 21.10.2024 року вих. № 61/17/119, врахувавши раніше прийняті рішення судів;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.02.2023 перерахунок і виплату пенсії за вислугу років, призначеної позивачу на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 21.10.2024 вих.№61/17/120, врахувавши раніше прийняті рішення судів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не проведено перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023 на підставі довідок Управління СБУ в Кіровоградській області від 21.10.2024 року вих. № 61/17/117, № 61/17/118, № 61/17/119, № 61/17/120, відповідно, про розмір грошового забезпечення за аналогічною посадою станом на 01.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023. Позивач вважає дії відповідача протиправними та такими, що порушують право позивача на належний соціальних захист та справедливий і гарантований державою рівень пенсійного забезпечення.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 січня 2025 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення від 21.10.2024 № 61/17/117 станом на 01.01.2020, № 61/17/118 станом на 01.01.2021, № 61/17/119 станом на 01.01.2022 та № 61/17/120 станом на 01.01.2023, виданих Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 24.10.2023 перерахунок пенсії позивачу на підставі довідок про розмір грошового забезпечення від 21.10.2024 №61/17/117, №61/17/118, №61/17/119 та №61/17/120, виданих Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області, та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що органи Пенсійного фонду перераховують пенсії, обчислюючи їх розмір на підставі документів, виданих відповідними уповноваженими органами. Органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм уповноваженими органами або пенсіонерами довідок про розмір грошового забезпечення і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

Суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач допустив протиправну бездіяльність, оскільки отримавши від позивача оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, всупереч статтям 51, 63 Закону №2262-ХІІ не здійснив перерахунок пенсії, виходячи із підвищеного грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, внаслідок чого порушено право позивача на отримання пенсії у розмірі, установленому законом. Суд також зазначив, що до спірних правовідносин застосовуються норми частини 2 статті 51, частини 2 статті 63 Закону №2262-XII, якими передбачено, що перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців перед поданням додаткових документів.

Суд установив, що Головним управлінням ПФУ в Кіровоградській області оновлені довідки отримано 24.10.2024. Тому призначена позивачу пенсія підлягає перерахунку з 24.10.2023 (тобто за час, який передував дванадцяти місячному терміну до моменту подання позивачем до ГУ ПФУ в Кіровоградській області додаткових документів для перерахунку пенсії).

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.

Скаржник вказує, що в спірному випадку перерахунок пенсії не здійснено своєчасно з вини органу, що видає довідки для перерахунку пенсії, а отже в силу приписів ч.3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ суд першої інстанції помилково вважав про необхідність відмовити позивачу щодо зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію за період з 01.02.2020 по 23.10.2023.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Кіровоградській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області надало позивачу довідки грошового забезпечення позивача від 21.10.2024 № 61/17/117 станом на 01.01.2020, № 61/17/118 станом на 01.01.2021, № 61/17/119 станом на 01.01.2022 та № 61/17/120 станом на 01.01.2023.

Вказані довідки направлені Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області на адресу Головного управління ПФУ в Кіровоградській області листом від 23.10.2024 №61/17/8218, отримання їх пенсійним органом не заперечується.

На відповідне звернення позивач до Головного управління ПФУ в Кіровоградській області із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років на підставі вказаних довідок відповідач листом №9719-10081/З-03/8-1100/24 від 14.11.2024 повідомив позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії.

Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

За правилами ст.51 вказаного Закону при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано, зокрема, ст.63 Закону №2262-ХІІ, згідно із ч. 1, 2 якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України Постановою від 13 лютого 2008 року №45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пункту 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01 березня 2018 року.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 5 цієї постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, в тому числі:

1) установлювати:

посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами;

посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника;

надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 р. відповідно до Постанови №704. Вказаною Постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

У Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою Кабінету Міністрів України №103 викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишені без змін постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, в якій суд касаційної інстанції, серед іншого, вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 2 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.

За правилами частини 2 статті 265 КАС України, якою визначені наслідки визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Враховуючи, що зміни, які внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та не чинними, з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45 до зазначених змін.

В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» №1088 від 24.12.2019 (набрала чинності 01.01.2020) п. 1 - 3 Постанови №103 виключено.

Інші положення Порядку №45, зокрема й ті, які визначають алгоритм дій, пов'язаних із перерахунком пенсії, після втрати чинності 05.03.2019 положеннями п. 1, 2 Постанови №103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку №45, фактично не змінилися.

Так, п. 2 Порядку №45 (зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України №784 від 21.08.2019) встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Згідно з п. 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Крім того, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103.

Отже, з 29.01.2020 відновлена дія пункту 4 Постанови №704 у первісній редакції, яка запроваджувала у якості однієї з величин алгоритму розрахунку показника розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу «розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року».

Колегія суддів враховує, що у постанові від 02 серпня 2022 року у справі №440/6017/21 Верховний Суд дійшов таких правових висновків:

(1) з 01 січня 2020 року положення пункту 4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

(3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року №1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1.

Згідно пункту 3 розділу І Порядку №3-1, в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин, заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника за померлого годувальника, який отримував пенсію відповідно до Закону, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (заява про призначення/перерахунок пенсії (додаток 1 до цього Порядку)), припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (заява про виплату пенсії (додаток 2 до цього Порядку)), заява про працевлаштування (звільнення) (початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), прийняття (звільнення) на (зі) службу (служби) (додаток 3 до цього Порядку), заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4 до цього Порядку), заява про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 5 до цього Порядку), заява про виплату допомоги на поховання (додаток 6 до цього Порядку) подається заявником до органу, що призначає пенсію.

Розділом ІІ Порядку №3-1 передбачено перелік документів, які необхідні зокрема для перерахунку пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути зокрема відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Матеріалами справи підтверджено, що Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області видано довідки № 61/17/117, № 61/17/118, № 61/17/119, № 61/17/120 від 21.10.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, відповідно, які згідно до наведеного вище правового регулювання є підставою для перерахунку пенсії позивача.

Відтак, суд апеляційної інстанції вважає, що відмовивши здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідок № 61/17/117, № 61/17/118, № 61/17/119, № 61/17/120 від 21.10.2024, відповідач діяв протиправно.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що в силу приписів ч.3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини зокрема державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

В свою чергу, Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області довідки № 61/17/117, № 61/17/118, № 61/17/119, № 61/17/120 видано лише 21.10.2024, у зв'язку з чим позивач не міг реалізувати своє право на перерахунок пенсії до видання цих довідок з вини органу, який видає довідки, а отже у спірному випадку перерахунок пенсії повинен бути здійснений з дати виникнення права без обмеження строком.

Відтак, керуючись приписами ч.3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ, суд апеляційної інстанції дійшов зобов'язання відповідача здійснити з 01.02.2020 перерахунок і виплату пенсії за вислугу років, призначеної позивачу на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 21.10.2024 № 61/17/117, з 01.02.2021 - перерахунок і виплату пенсії за вислугу років, призначеної позивачу на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 21.10.2024 № 61/17/118, з 01.02.2022 - перерахунок і виплату пенсії за вислугу років, призначеної позивачу на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 21.10.2024 № 61/17/119, з 01.02.2023 - перерахунок і виплату пенсії за вислугу років, призначеної позивачу на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 21.10.2024 №61/17/120, з урахуванням різниці між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії.

Суд першої інстанції під час розгляду справи не в повному обсязі дослідив обставини, які мають значення для справи, неправильно застосував норми права, що відповідно до ст. 317 КАС України є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення про задоволення позову.

Згідно ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Відповідно до матеріалів справи, позивач сплатив судовий збір у розмірі 4844,80 грн за подання адміністративного позову.

Також, матеріалами справи підтверджено сплату позивачем судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 7267,20 грн.

Відтак, наявні підстави для стягнення на користь позивача судових витрат зі сплати судового збору у розмірі 12112,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 січня 2025 року у справі № 340/7774/24 скасувати, ухвалити нове рішення.

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення від 21.10.2024 року № 61/17/117 станом на 01.01.2020 року, № 61/17/118 станом на 01.01.2021 року, № 61/17/119 станом на 01.01.2022 року та № 61/17/120 станом на 01.01.2023 року, виданих Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.02.2020 року перерахунок і виплату пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 21.10.2024 року № 61/17/117, з урахуванням різниці між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.02.2021 року перерахунок і виплату пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 21.10.2024 року № 61/17/118, з урахуванням різниці між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.02.2022 року перерахунок і виплату пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 21.10.2024 року № 61/17/119, з урахуванням різниці між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.02.2023 року перерахунок і виплату пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 21.10.2024 року №61/17/120, з урахуванням різниці між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 12112,00 грн.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Н.А. Бишевська

суддя Я.В. Семененко