08 травня 2025 року Чернігів Справа № 620/2277/25
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Прилуцької міської ради Чернігівської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Прилуцької міської ради Чернігівської області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Прилуцької міської ради Чернігівської області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.09.2024 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування зупинкового павільйону орієнтовною площею 60 кв.м. по АДРЕСА_1 ;
- зобов'язати Прилуцьку міську раду Чернігівської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.09.2024 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування зупинкового павільйону орієнтовною площею 60 кв.м. по АДРЕСА_1 та винести по ньому рішення.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно не розглянуто його заяву від 11.09.2024 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування зупинкового павільйону орієнтовною площею 60 кв.м. по АДРЕСА_1 .
Відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якій зазначив, що заява ОСОБА_1 від 11.09.2024 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування зупинкового павільйону орієнтовною площею 60 кв.м. по вул. Переяславській, 10.А. планується до розгляду постійною депутатською комісією з питань будівництва, екології та землекористування з подальшим винесенням на розгляд чергової сесії міської ради.
Процесуальні дії у справі ухвалою суду від 07.04.2025 було повторно витребувано у Прилуцької міської ради Чернігівської області належним чином завірену копію заяви ОСОБА_1 від 11.09.2024 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування зупинкового павільйону орієнтовною площею 60 кв.м. по вул. Переяславській, 10-А та рішення, прийнятого за результатами розгляду такої заяви.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є власником зупинкового комплексу, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач звернувся до відповідача з заявою від 11.09.2024 (вх № 01-14/1964) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування зупинкового павільйону орієнтовною площею 0,60 кв. м. за адресою АДРЕСА_2 .
Пунктом 22 рішення шістдесятої (позачергової) сесії восьмого скликання Прилуцької міської ради Чернігівської області від 09.04.2025 № 26 позивачу було відмовлено у розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 60 кв.м. для обслуговування зупинкового павільйону по вул. Переяславській, 10-А до моменту вирішення питання правоохоронними органами в рамках кримінального провадження.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Згідно частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Частиною другою статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Частиною першою статті 122 Земельного кодексу України встановлено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
В силу вимог частини першої статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі: проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) та/або надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; технічних документацій із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок у разі поділу та/або об'єднання земельних ділянок.
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Згідно частини другої статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за документацією із землеустрою, звертається з заявою про надання дозволу на розробку документації із землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У заяві зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До заяви додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає заяву і дає дозвіл на розроблення документації із землеустрою або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Також, згідно позиції Верховного суду України постановах від 10.12.2013 у справі № 21-358а13, від 11.10.2016 у справі № 806/3787/13-а отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність (користування). Відтак, формальні підстави в не наданні дозволу свідчать про зловживання своїм обов'язком відповідача надати такий дозвіл у відповідності до вимог закону, чим порушуються права позивача, гарантовані Конституцією України.
Згідно статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Згідно вимог частини другої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки надається відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування. При цьому, чинним законодавством передбачено, що рішення про надання дозволу або відмову у наданні такого дозволу орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради.
Вирішуючи питання правомірності дій відповідача щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.09.2024 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування зупинкового павільйону орієнтовною площею 60 кв.м. по вул. Переяславській, 10-А, то суд зазначає, що вже після подачі до суду даного позову, пунктом 22 рішення шістдесятої (позачергової) сесії восьмого скликання Прилуцької міської ради Чернігівської області від 09.04.2025 № 26 заяву позивача було розглянуто по суті поставленого питання та відмовлено у розробці проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 60 кв.м. для обслуговування зупинкового павільйону по вул. Переяславській, 10-А до моменту вирішення питання правоохоронними органами в рамках кримінального провадження.
Разом з тим, суд звертає увагу, що звернення фізичної особи із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки вимагає своєчасного розгляду відповідним органом виконавчої влади або органу місцевого самоврядування заяви і надання дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивованої відмови у його наданні, а саме - у місячний строк.
Так, судом встановлено, що заяву позивача було отримано відповідачем 11.09.2024, а розглянуто на пленарному засіданні сесії міської ради було лише 09.04.2025, тобто з пропуском строку, встановленого статтею 123 Земельного кодексу України.
Так, право на подання заяви про отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки включає в себе право на своєчасність її розгляду. Порушення суб'єктом владних повноважень права на своєчасність розгляду заяви про отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є невідновлювальним, тобто суд може лише констатувати порушення, а сам суб'єкт владних повноважень пропуск строку виправити не може, оскільки перебіг часу не залежить від волі будь-яких осіб. Тому порушення строків вчинення передбачених законом дій суб'єктом владних повноважень не може бути виправлено навіть після вчинення юридично значимих дій на виконання своїх обов'язків.
Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За таких обставин, з метою повного захисту прав, свобод, інтересів позивача, враховуючи прийняття відповідачем за результатами розгляду заяви позивача відповідного рішення, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог частково шляхом визнання протиправною бездіяльності Прилуцької міської ради Чернігівської області щодо несвоєчасного розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.09.2024 (вх. № 01-14/1964) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування зупинкового павільйону орієнтовною площею 0,60 кв. м. за адресою АДРЕСА_1 .
При цьому, при прийнятті рішення суд враховує, що пункт 22 рішення шістдесятої (позачергової) сесії восьмого скликання Прилуцької міської ради Чернігівської області від 09.04.2025 № 26 не є предметом розгляду у справі, а тому суд не надає правову оцінку правомірності його прийняття.
Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Прилуцької міської ради Чернігівської області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Керуючись статтями 9, 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Прилуцької міської ради Чернігівської області (вул. Незалежності, 82, м. Прилуки, Чернігівська обл., Прилуцький р-н, 17500, код ЄДРПОУ 34209057) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Прилуцької міської ради Чернігівської області щодо несвоєчасного розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.09.2024 (вх. № 01-14/1964) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування зупинкового павільйону орієнтовною площею 0,60 кв. м. за адресою АДРЕСА_1 .
В решті позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Прилуцької міської ради Чернігівської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 605,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 08.05.2025.
Суддя Наталія БАРГАМІНА