Рішення від 07.05.2025 по справі 750/1248/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2025 року Чернігів Справа № 750/1248/25

Чернігівський окружний адміністративний суду складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шевченко А.В.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Бурханової Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру МВС №7441, Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Київській та Чернігівській областях (філія ГСЦ МВС) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Територіального сервісного центру МВС № 7441, Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Київській та Чернігівській областях (філія ГСЦ МВС) та просить наступне.

1. Визнати фактичну відмову відповідача у наданні адміністративних послуг Позивачу з державної реєстрації ТЗ у вигляді відмови в наданні талону черговості в наданні послуг в порядку цивільного представництва та тим самим - в реалізації його договірних зобов'язань, протиправною.

2. Зобов'язати Відповідача надавати Позивачу безперешкодні адміністративні послуги в т.ч. - з державної реєстрації ТЗ, в порядку цивільного представництва та реалізації договірних зобов'язань Позивача, включно з безперешкодним отриманням талонів у встановлену відповідачем чергу.

3. Зобов'язати Відповідача відшкодувати Позивачу нанесену матеріальну шкоду у вигляді неотриманої вигоди.

Свої позовні вимоги Позивач обгрунтовує тим, що 20.11.2024, керуючись ст. ст. 244, 1000 Цивільного кодексу України, на виконання обов'язків, встановлених договором-доручення від 30.10.2024, як повіреного на вчинення юридичних дій - реєстрації транспортного засобу довірителя за вказаним договором та отримавши, відповідно до положень договору-доручення, довіреність від довірителя від 19.11.2024 на представництво перед третіми особами, для реалізації договірних зобов'язань, звернувся до територіального сервісного центру МВС №7441 за отриманням адміністративної Послуги з державної реєстрації ТЗ довірителя, які ТСЦ надає згідно Постанови КМУ №1388, пред'явивши всі для цього необхідні документи, в т.ч. документи на представництво довірителя.

Однак відповідач протиправно відмовив позивачу у наданні адміністративних послуг.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

20.11.2024 ОСОБА_1 (Позивач) звернувся до територіального сервісного центру №7441 регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Київській та Чернігівській областях (далі - ТСЦ МВС № 7441) щодо реєстрації транспортного засобу довірителя за договором-доручення та виданої на підставі нього довіреності.

В письмовій заяві, поданій на адресу ТСЦ МВС №7441, Позивач зазначає, що на підставі договору-доручення, отримавши довіреність на представництво для проведення реєстраційних дій від 19.11.2024 на представництво довірителя перед третіми особами, звернувся до ТСЦ МВС №7441 з метою отримання талону в чергу на ім'я довірителя для реєстрації транспортного засобу. Зазначає, що пред'явив всі документи на представництво довірителя, однак посадова особа, яка чергує біля терміналів отримання талонів, не дозволила отримати талон.

При цьому позивачу було відмовлено у отриманні талону на ім'я довірителя.

Не погодившись з цим, Позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Механізм здійснення реєстрації фізичних та юридичних осіб у системі керування чергою для отримання послуг, які надаються територіальними сервісними центрами МВС та Експертною службою МВС установлюється та регулюється Порядком реєстрації фізичних та юридичних осіб у системі керування чергою для отримання послуг, які надаються територіальними сервісними центрами МВС та Експертною службою МВС, що затверджено Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05 листопада 2020 року № 777 (далі - Порядок №777).

Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку №777 суб'єкт звернення - фізична особа або уповноважений представник юридичної особи, які звернулися до ТСЦ МВС та/або Експертної служби МВС для отримання послуг.

Відповідно до пункту 1 розділу II Порядку №777 для отримання послуг у ТСЦ МВС та/ або Експертній службі МВС суб'єкти звернення реєструються в системі керування чергою (за умови її наявності у відповідній установі Експертної служби МВС) за допомогою онлайн-сервісу, термінала або уповноважених працівників.

Пунктом 4 розділу II Порядку № 777 передбачено, що для реєстрації в системі керування чергою за допомогою онлайн-сервісу суб'єкт звернення проходить електронну ідентифікацію та зазначає своє прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), найменування юридичної особи (у.разі звернення уповноваженого представника юридичної особи), номер телефону, адресу електронної пошти, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до закону), код згідно з ЄДРПОУ (у разі звернення уповноваженого представника юридичної особи). номерний знак або ідентифікаційний номер транспортного засобу (для отримання послуг з державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів), обирає послугу, ТСЦ МВС та/або Експертну службу МВС, які надаватимуть послугу, дату та час надання послуги із числа доступних. Додатково можуть зазначатися реквізити документів, необхідних для отримання послуги.

Відповідно до пункту 6 розділу II Порядку №777 реєстрація в системі керування чергою за допомогою термінала здійснюється суб'єктом звернення самостійно або за допомогою працівника ТСЦ МВС після пред'явлення суб'єктом звернення паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, або тимчасового посвідчення громадянина України, або посвідки на постійне проживання, або посвідки на тимчасове проживання, або посвідчення біженця, або посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або посвідчення водія чи пред'явлення одного із зазначених документів в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) за умови відображення документів суб'єкта звернення в мобільному додатку Порталу Дія (Дія).

Реєстрація суб'єкта звернення в системі керування чергою за допомогою термінала для отримання послуги в ТСЦ МВС та/або Експертній службі МВС на поточний робочий день здійснюється суб'єктом звернення самостійно або працівником ТСЦ МВС не пізніше ніж за годину до закінчення встановленої тривалості робочого дня.

Пунктом 7 розділу II Порядку №777 визначено, що для здійснення реєстрації в системі керування чергою за допомогою термінала вносяться відомості, зазначені в пункті 4 розділу II Порядку №777, інформація щодо номерного знака або ідентифікаційного номера транспортного засобу (для отримання послуг з державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів), обирається послуга, зазначається дата та час надання послуги із числа доступних (на вибір суб'єкта звернення). Додатково можуть зазначатися реквізити документів, необхідних для отримання послуги.

Під час здійснення реєстрації в системі керування чергою за допомогою термінала працівник ТСЦ МВС може здійснювати зчитування або введення унікального електронного ідентифікатора документів в електронній формі, сформованих засобами Порталу Дія, що необхідні для отримання послуг суб'єктом звернення за допомогою електронних пристроїв (за наявності технічної можливості).

Пункт 8 розділу II Порядку №777 передбачає, що після реєстрації в системі керування чергою за допомогою термінала суб'єкту звернення видається талон/ талони (у разі одночасного замовлення послуг, що надаються ТСЦ МВС та Експертною службою МВС) про реєстрацію в системі керування чергою, у якому/ яких зазначаються номер ТСЦ МВС та/або Експертної служби МВС, у яких надаватиметься послуга, номер реєстрації суб'єкта звернення в системі керування чергою, дата та час надання послуги, назва послуги, відомості, введені суб'єктом звернення або працівником ТСЦ МВС або отримані шляхом зчитування, або введення унікального електронного ідентифікатора документів в електронній формі, сформованих засобами Порталу Дія, що необхідні для отримання послуг суб'єктом звернення.

Відповідно до пункту 9 розділу II Порядку №777 реєстрація в системі керування чергою уповноваженим працівником здійснюється під час ОСОБИСТОГО звернення суб'єкта звернення до ТСЦ МВС або Експертної служби МВС після надання відомостей, зазначених у пункті 4 розділу II Порядку №777.

Для здійснення реєстрації суб'єкта звернення в системі керування чергою за допомогою уповноваженого працівника до програмного забезпечення вносяться відомості, зазначені в пункті 4 розділу II Порядку №777, інформація щодо номерного знака або ідентифікаційного номера транспортного засобу (для отримання послуг з державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів), обирається послуга, зазначається дата та час надання послуги із числа доступних (на вибір суб'єкта звернення). Додатково можуть зазначатися реквізити документів, необхідних для отримання послуги.

Для здійснення реєстрації в системі керування чергою за допомогою уповноваженого працівника суб'єкт звернення перевіряє правильність даних, введених або отриманих шляхом зчитування або введення унікального електронного ідентифікатора таким працівником під час реєстрації до відповідного програмного забезпечення.

Надання послуги суб'єкту звернення здійснюється відповідним ТСЦ МВС та/або Експертною службою МВС у день та час, визначені в талоні про реєстрацію в системі керування чергою.

Отже, Порядком №777 передбачено лише особисте звернення суб'єкта, котрий має змогу отримати талон лише на своє прізвище, ім'я, по-батькові. Можливість отримання талонів на третіх осіб не передбачено Порядком №777.

Тобто, Позивач має можливість отримати талон на реєстрацію транспортного засобу як суб'єкт звернення на загальних підставах на своє власне ім'я.

У випадках, коли суб'єктом звернення є уповноважений представник фізичної особи, для реєстрації в системі керування чергою та отримання талону на відповідну послугу його повноваження мають бути підтверджені належним чином відповідно до чинного законодавства, а саме - нотаріально посвідченою довіреністю.

Окремо суд зазначає, що Позивач звернувся до ТСЦ МВС № 7441 саме для реєстрації автомобіля на ім'я іншої особи ( ОСОБА_2 ), тобто для проведення державної реєстрації/перереєстрації транспортного засобу.

Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів встановлена Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджена ПКМУ від 07.09.1998 № 1388 (зі змінами), далі - Порядок № 1388.

П. 2 Порядку № 1388 передбачає, що він є обов'язковим для всіх фізичних та юридичних осіб.

П. 8 Порядку № 1388 визначає, що державна реєстрації (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб нотаріально посвідчена довіреність), та також документів, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів.

Отже, із вказаного можна зробити аргументований висновок, що для проведення державної реєстрації/перереєстрації транспортного засобу уповноваженим представником фізичної особи повноваження його представника мають бути підтверджені виключно нотаріально посвідченою довіреністю, якої у позивача не було, яка відсутня в матеріалах справи і про існування якої Позивач жодного разу не вказував.

Наявна «довіреність на представництво для проведення реєстраційних дій», складена на підставі договору-доручення від 19.11.2024 № 1901 між ФОП ОСОБА_1 та ОСОБА_3 не є нотаріально посвідченою довіреністю, а отже не може підтверджувати повноваження представника на «проведення реєстраційних дій» щодо транспортного засобу, в тому числі і для реєстрації в системі керування чергою та отримання талону на відповідну послугу.

Зважаючи на наведене, суд дійшов переконання, що відмова відповідача у наданні позивачу адміністративних послуг Позивачу з державної реєстрації ТЗ у вигляді відмови в наданні талону черговості, є правомірною

З огляду на те, що позовні вимоги щодо зобов'язання Відповідача надавати Позивачу безперешкодні адміністративні послуги в т.ч. - з державної реєстрації ТЗ, в порядку цивільного представництва та реалізації договірних зобов'язань Позивача, включно з безперешкодним отриманням талонів у встановлену відповідачем чергу, а також зобов'язання Відповідача відшкодувати Позивачу нанесену матеріальну шкоду у вигляді неотриманої вигоди, є похідними від першої позовної вимоги, то вони також не підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру МВС №7441, Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Київській та Чернігівській областях (філія ГСЦ МВС) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлено 08 травня 2025 року.

Суддя Сергій КЛОПОТ