07 травня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/1226/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Петренко О.С., розглянувши в порядку спрощеного (письмового) провадження в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Головного управління ДПС у Кіровоградській області, вул. В. Перспективна,55, м. Кропивницький,25006
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просять суд:
1)визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Кіровоградській області та скасувати повідомлення - рішення №0197009-2408-1123-UA35040210000014072 від 14.05.2024 та податкового повідомлення - рішення №0298607-2408-1123-UA35040210000014072 від 13.09.2023,
2) зобов'язати відповідача внести зміни в систему оподаткування податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки з урахуванням виключення нежитлових приміщень.
Ухвалою суду від 07.03.2025 року відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін .
Відповідач проти позову заперечив з підстав, що викладені в письмовому відзиві та письмових поясненнях, які долучені до матеріалів справи (а.с.48-50).
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Згідно інформації з Реєстру прав власності на нерухоме майно, ОСОБА_1 на праві приватної власності з 2013 року належить житловий будинок загальною площею 217,2 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області було здійснено розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 та 2023 рік - місцезнаходження нерухомого майна: АДРЕСА_2 та сформовано та направлено позивачці податкові повідомлення - рішення №0197009-2408-1123-UA35040210000014072 від 14.05.2024 та №0298607-2408-1123-UA35040210000014072 від 13.09.2023.
Позивач, не погоджуючись із розрахунком податкового повідомлення - рішення за №0197009-2408-1123-UA35040210000014072 від 14.05.2024 та №0298607-2408-1123-UA35040210000014072 від 13.09.2023 звернулася зі скаргою до ДПС України.
Рішенням ДПС України від 04.02.2025 №3775/6/99-00-06-01-02-06 залишено спірні рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Позивач, не погоджуючись з прийнятими рішеннями, звернувся з вказаним позовом до суду.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Відповідно до п.п.266.1.1 п.266.1 ст. 266 ПК України (далі ПКУ) платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПКУ).
Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (пп. 266.3.1 п. 266.3 ст. 266 ПКУ).
База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (пп.266.3.2 п. 266.3 ст. 266 ПКУ).
Відповідно до пп.266.4.1 п. 266.4 ст.266 ПКУ оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується: а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів; б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів; в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в чому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир ти житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток) - на 180 кв. метрів.
Згідно з пп.266.4.2 п. 266.4 ст. 266 ПКУ сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).
Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової та нежитлової нерухомості для фізичних осіб не надаються на:
- об'єкт/об'єкти оподаткування, якщо площа такого/таких об'єкта/об'єктів перевищує п'ятикратний розмір неоподатковуваної площі затвердженої рішенням органів місцевого самоврядування;
- об'єкт/ об'єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницької діяльності).
Підпунктом 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПКУ визначено порядок обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості:
а) за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів «а» або «б» підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;
б) за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті та відповідної ставки податку;
в) за наявності у власності платника податку об'єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпункту "в" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;
г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б" і "в" цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості;
г) за наявності у власності платника податку об'єкта (об'єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів "а"-"г" цього підпункту збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об'єкт житлової нерухомості (його частку).
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової/нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів житлової/нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Відповідно до п.266.9 ст.266 ПКУ податок сплачується за місцем розташування об'єкта/об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.
Відповідно до п.10.3 ст. 10 ПКУ питання щодо встановлення податку на майно, в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки вирішують місцеві ради в межах повноважень.
Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (п.п.266.5.1. п. 266,5 ст. 266 ПКУ).
Рішенням V сесії Кропивницької міської ради VIIІ скликання від 08.07.2021 №552 "Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" встановлено ставки з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Кропивницької міської територіальної громади, згідно з додатком 1 цього рішення, передбачена ставка податку на нерухоме майно, а саме: житлова нерухомість, що перебуває у власності фізичних, встановлюється у розмірі 0.5 відсотки від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр.
Так, відповідачем здійснено наступний розрахунок спірного повідомлення - рішення:
217,20(загальна площа кв. м) - 120 кв.м / пільга/ х 32,50 = 3159,00 гривень. (а.с.60);
217,20(загальна площа кв. м) - 120 кв.м / пільга/ х 33,50 х 12 = 3256,20гривень. (а.с.61).
Суд зазначає, що податок нараховується на загальну площу об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
При дослідженні експлікації приміщень до плану житлового будинку від 18.09.2013, судом встановлено, що загальна площа об'єкту становить 217,2кв. м, та складається з житлової площі -75,3кв.м, допоміжної - 68,2 кв.м, площі літніх приміщень - 73,7 кв.м (а.с.26-27).
Згідно п.4 рішення Кропивницької міської ради - база оподаткування визначається п.266.3 ст.266 ПК України.
Тобто базою оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
Відповідно до п. 5 рішення Кропивницької міської ради визначено пільги для фізичних та юридичних осіб, наданих відповідно до пп. 266.4.2 п. 266.4 ст.266 ПК України, зокрема до будівель нежитлових, які знаходяться у власності фізичних та юридичних осіб, а саме: господарські /присадибні / будівлі - допоміжні /нежитлові/ приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, тощо (а.с.59, зв. бік).
При дослідженні експлікації приміщень до плану житлового будинку від 18.09.2013 та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 04.10.2013, судом встановлено, що до загальної площі об'єкту входять, літня кухня, вбиральня, гараж, навіс (а.с.25), які підпадають під пільги під час нарахування податку, що податковим органом не враховано.
Таким чином, із вищезазначеного вбачається, що відповідачем невірно визначено базу оподаткування - об'єкт оподаткування у розрахунку, а саме, відповідачем не враховано, що будинок загальною площею 217,20 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , складається із 75,3 кв.м. житлової площі, 73,7 кв.м. - нежитлова площа, у яку входить, зокрема, гараж, підвал, ганок, бесідка, навіс, літній душ, вбиральня, що підтверджується експлікацією та витягом з Державного реєстру речових прав.
Суд приходить до висновку, що відповідачем при здійсненні розрахунку по спірних податкових повідомленнях-рішеннях не було враховано наведене рішення міської ради.
Проте, згідно розрахунку відповідача, до позивача взагалі не була застосована пільга щодо зменшення на 73,7 кв.м. об'єкту оподаткування.
Таким чином, підсумовуючи наведене, судом встановлено, що відповідачем невірно визначено базу оподаткування та внаслідок чого, не застосовано до позивача пільгу щодо зменшення об'єкту оподаткування відносно житлової площі, яка складає 73,7 кв.м., що свідчить про невірний розрахунок спірних податкових повідомлень - рішень, а тому у вказаній частині позов підлягає задоволенню.
Суд звертає увагу, що про необхідність врахування контролюючими органами у своїй діяльності рішень органів місцевого самоврядування щодо пільг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, вказано Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постановах, наприклад від 06.12.2022 у справі №2140/1892/18 (адміністративне провадження №К/9901/15199/19); від 27.06.2023 у справі №804/15401/15 (адміністративне провадження №К/9901/24913/18).
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та необхідність визнання протиправними та скасування:
- податкового повідомлення - рішення №0298607-2408-1123-UA35040210000014072 від 13.09.2023 в частині нарахування 2395,25 грн.
- податкового повідомлення - рішення №0197009-2408-1123-UA35040210000014072 від 14.05.2024 в частині нарахування 2468,95грн.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 258, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області :
- №0298607-2408-1123-UA35040210000014072 від 13.09.2023 року в частині нарахування 2395,25 грн.
- №0197009-2408-1123-UA35040210000014072 від 14.05.2024 в частині нарахування 2468,95грн.
В задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО