Рішення від 08.05.2025 по справі 320/51717/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2025 року справа №320/51717/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вісьтак М. Я., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) в приміщенні суду м. Києва адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, місцезнаходження: місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Зміст позовних вимог.

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дїї, у якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві у відновленні нарахування та виплати пенсіонеру ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн 00 коп., згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року №713, починаючи з 01.07.2021 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві відновити нарахування та виплату пенсіонеру ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн 00 коп., згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року №713, починаючи з 01.07.2021 року, з урахуванням фактично виплачених сум;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві на користь ОСОБА_1 1 211 грн 20 коп. судового збору.

Процесуальні дії у справі.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями для розгляду зазначеної справи визначено головуючого суддю - Донець В. А.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.12.2024 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Так, у зв'язку із звільненням судді ОСОБА_2 , у провадженні якого перебувала справа № 320/51717/24, передана на повторний автоматизований розподіл між суддями, за результатами якого для розгляду справи визначено суддю - Вісьтак М.Я.

У подальшому, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 прийнято до провадження справу. Ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження) та витребувати у відповідача належним чином засвідчені копії пенсійної справи позивача, доказів перебування позивача на обліку у відповідача.

Правова позиція позивача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Так, ??30.11.2022 Окружний адміністративний суд міста Києва за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві прийняв рішення в адміністративній справі № 640/38517/21, яким позов було задоволено, зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 01.12.2019 перерахувати і виплатити ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по місту Києву» від 05.07.2021 № 1693 (з урахуванням фактично виплачених сум). Зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» ОСОБА_1 отримував доплату до пенсії у сумі 2 000 грн. 00 коп. з 01.07.2021 року. У подальшому, позивач зауважив, що на виконання рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 без врахування доплати у сумі 2 000,00 грн. відповідно до Постанови № 713. Отож, 01.07.2024 позивач звернувся до начальника Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, із заявою про відновлення нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії, яка того ж дня була зареєстрована за № 28323/П-2600-24. У відповідь на запит позивача, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві було надіслано лист від 26.07.2024 року, у якому зазначено, що підстав для встановлення щомісячної доплати відсутні, оскільки після виконання рішення, право ОСОБА_1 на отримання допомоги було переглянуто, зокрема збільшення розміру його пенсії з березня 2018 року по липень 2021 року перевищувало 2 000 грн. Позивач вважає, що йому протиправно відмовлено, таким чином звернувся до суду та просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Правова позиція відповідача.

31.01.2025 року від уповноваженого представника Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві надійшов письмовий відзив на позовну заяву, із змісту якого вбачається, що остання просить суд у задоволенні позову відмовити.

Так, сторона відповідача розглянула позовну заяву позивача та повідомила, що не погоджується із заявленими вимогами, з огляду на наступне. Враховуючи те, що пенсія позивача після 1 березня 2018 року переглядалась та перераховувалась на виконання судового рішення, внаслідок чого збільшення пенсії за період з березня 2018 року по липень 2021 року перевищує 2 000,00 грн., щомісячну доплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713, після здійсненого у грудні 2022 року перерахунку пенсії, не встановлено. Сторона відповідача вважає, що відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України № 713 відсутні підстави для встановлення щомісячної доплати до пенсії позивача.

Процесуальні засади розгляду справи у письмовому провадженні.

Клопотань від сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не надходило.

Оскільки розгляд справи відбувався в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

На підставі викладеного, судовий розгляд справи здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження на підставі наявних у суду матеріалів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу (ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України).

Розглянувши справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд встановив наступні обставини та дійшов наступних висновків.

Згідно з ст. 55 Конституції України кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

За змістом ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Встановлені судом фактичні обставини справи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві і отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 , серія НОМЕР_3 , дата видачі 23.12.2008, з терміном дії - довічно, що міститься у матеріалах справи.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.11.2022 року у справі № 640/38517/21 ухвалено:

-визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у перерахунку і виплаті ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 01.12.2019 перерахувати і виплатити ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по місту Києву" від 05.07.2021 № 1693 (з урахуванням фактично виплачених сум).

На виконання вказаного рішення суду відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, однак після проведення перерахунку позивачем було встановлено, що відповідач не виплачує позивачеві доплату до пенсії у розмірі 2 000 грн. 00 коп. відповідно до постанови № 713, таким чином не погоджуючись з правомірністю таких дій відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду про визнання їх протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Заявою щодо перерахунку пенсії від 01.07.2024 року підтверджується, що позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві із вимогою нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.01.2023 року щомісячну доплату до пенсії на підставі Постанови № 713.

У відповідь на вказану заяву Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві повідомило наступне. Зазначено, що на виконання постанови Кабінетом Міністрів України 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» ОСОБА_1 з 01.07.2021 було встановлено щомісячну доплату в сумі 2 000 грн. 00 коп. Також вказано, що у лютому 2023 року на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.11.2022 справі № 640/38517/21 право на встановлення щомісячної доплати переглянуто. Таким чином, збільшення пенсії за період з березня 2018 року до липня 2021 року перевищує на 2 000,00 грн. Отже, відповідач вказує, що підстави для встановлення щомісячної доплати, передбаченої постановою № 713, відсутні.

Також у матеріалах наявна відповідь відповідача від 24.05.2024, із змісту якого вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві розглянуло заяви позивача від 01.05.2024 та 03.05.2024, зареєстровані відповідно за №20413/П-2600-24 та №20002/П-2600-24, і повідомило наступне. Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, здійснюється відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Частина четверта статті 63 цього Закону (у редакції від 06.12.2016 №1774-VIII) передбачає перерахунок призначених пенсій у зв'язку зі змінами грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців згідно з порядком, визначеним Кабінетом Міністрів України. Відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103, з 1 січня 2016 року здійснюється перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ за прирівняною посадою, з урахуванням складових грошового забезпечення, визначених законодавством. Головним управлінням пенсію ОСОБА_1 було перераховано на підставі довідки уповноваженого органу про грошове забезпечення станом на 01.01.2016. На сьогодні Головне управління працює відповідно до Тимчасового розпису доходів і видатків на ІІ квартал 2024 року, яким не передбачено коштів на погашення заборгованості за рішенням суду у справі №640/38517/21. Тому наразі неможливо повідомити орієнтовну дату її виплати. Щодо відшкодування судового збору відповідач повідомляє, що згідно з ч. 2 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» та п. 3 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2011 №845, рішення про стягнення коштів з державних органів виконуються органами Казначейства у порядку черговості надходження виконавчих документів.

Згідно копії Розрахунку пенсії за вислугу років від 01.01.2016 по пенсійній справі 89/33392 ОСОБА_1 , наведено суми грошового забезпечення та розмір пенсії станом на 01.01.2016 (3732,33 грн) і на період 01.03.2024- 01.05.2024 (12 858, 61 грн). Розрахунок включає посадовий оклад, надбавки за звання, вислугу років, умови служби та індексацію за 2022- 2024 роки.

Окрім цього, судом встановлено, що у матеріалах справи міститься належним чином засвідчені копії запитуваних ухвалою суду документів, які послужили підставою для призначення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Зокрема, у вказаних документів містяться заява ОСОБА_1 про призначення / перерахунок пенсії, подання про призначення пенсії від 27.01.2011 року № 451, розрахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , грошовий атестат останнього № 24, також довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, перерахунок пенсії по пенсійній справі 89/33392 з 01.04.2007 року, з 01.10.2006 року, з 01.01.2008 року, 01.12.2019 року.

Згідно оновленого розрахуну пенсії за вислугу років по пенсійній справі №89/33392 на ім'я ОСОБА_1 , що складений станом на 20.01.2025, зазначено: Посадовий оклад: 2800.00 грн.; Оклад за військове звання: 200.00 грн.; Різні надбавки (включно з вислугою років, додатковими видами служби, режимними обмеженнями тощо): 10 481.99 грн.; Загальна сума грошового забезпечення: 16 961.99 грн.; Розмір пенсії (53%): 8 989.85 грн.; Після індексацій 2022- 2024 років (1258.58 + 1500.00 + 935.18): Підсумкова пенсія з надбавками - 12 683.61 грн.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Застосоване судом законодавство та мотиви прийняття рішення.

Згідно зі статтею 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262, відповідно до якого законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Відповідно до частин першої-другої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову № 713.

Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01.07.2021 року особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021 року.

Пунктом 3 Постанови № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 року виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 року № 656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

Суд звертає увагу, що подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді.

Так, у постанові від 08.11.2022 року у справі № 420/2473/22 Верховний Суд дійшов наступного висновку.

«Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акту Уряду з 01.07.2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акту компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

У зв'язку із чим колегія суддів не може погодитись із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення по справі № 420/18380/21 перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.01.2022 року на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року».

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 02 березня 2023 року у справі №600/870/22-а.

Згідно з частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Частиною 6 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року № 1402-VIII передбачено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Застосовуючи ці висновки до обставин справи, суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000 грн. 00 коп. відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.

Окрім цього, порушені права позивача підлягають захисту також шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити відповідну доплату до пенсії згідно з постановою №713, що не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.

Так, згідно з Рекомендацією №R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11.05.1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке вона вважає найкращим за даних обставин.

Отже, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.

Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Водночас, згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.

З урахуванням тієї обставини, що дії відповідача у розглядуваній ситуації не ґрунтуються на дискреційних повноваженнях відповідача як суб'єкта владних повноважень, оскільки алгоритм їх дій чітко зазначений законодавчо, у даному випадку задоволення позову в частині дій зобов'язального характеру не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.

Висновки суду щодо розгляду справи.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до положень статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З урахуванням вказаного, оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу з 01.07.2021 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000 грн. 00 коп. та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві перерахувати та виплатити пенсію з 01.07.2021 року ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн. 00 коп., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Таким чином, суд доходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати по справі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення до суду позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 1 211 грн. 20 коп., що підтверджується квитанцією № 17367324 від 23.10.2024 року, копія якої долучена до матеріалів справи.

Враховуючи задоволення позову, вказана сума судового збору підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві.

На підставі наведеного та керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, місцезнаходження: місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві у відновленні нарахування та виплати пенсіонеру ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн 00 коп., згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року №713, починаючи з 01.07.2021 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві відновити нарахування та виплату пенсіонеру ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн 00 коп., згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року №713, починаючи з 01.07.2021 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368, місцезнаходження: місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16) на користь ОСОБА_1 1 211 грн 20 коп. судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Вісьтак М.Я.